Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Kredyt 3 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-10-25 13:57
Opublikowano: 2023-06-27 09:12
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Kredyt 3 tys. złotych

Kredyt 3 tys. zł to zastrzyk gotówki, który często ratuje domowy budżet. Niewielka kwota wystarcza na pokrycie bieżących wydatków. W obliczu wysokiej inflacji oraz horrendalnych cen w sklepach, Polacy coraz częściej szukają takich produktów finansowych. Czym charakteryzuje się pożyczka 3 tys. zł? Kto ma szansę otrzymać dodatkowe środki na dowolny cel?

Według danych BIK w 2022 roku średnia wysokość kredytu gotówkowego zaciąganego w Polsce wynosiła ponad 20 tysięcy złotych. Z kolei w przypadku kredytów ratalnych wartość ta wynosiła ok. 3200 zł.

Wielu Polaków jest zainteresowanych szybkimi kredytami na niewielkie kwoty – produkty dostępne online pozwalają zaspokoić różne potrzeby konsumpcyjne, na które po prostu brakuje pieniędzy w domowym budżecie. Chcesz uzyskać najlepszy kredyt do 3 tys. zł? Jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt na 3 tys. złotych – najważniejsze informacje

Masz niespodziewane wydatki? Awaria samochodu okazała się poważniejsza, niż myślałeś? W takiej sytuacji można skorzystać z różnych produktów bankowych, z których najważniejsze to:

 • tani kredyt gotówkowy – 3 tys. zł uzyskane w ramach kredytu można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny, a bank nie wymaga przedstawiania żadnych faktur ani rachunków.
 • pożyczka ratalna – umowa zawierana np. na zakup sprzętu elektronicznego. Z produktów tego typu można skorzystać w sklepach, które współpracują z bankami.
 • kredyt samochodowy – 3 tys. zł to niewielka kwota, która raczej nie wystarczy na pokrycie celu, jakim jest zakup pojazdu. Kredyty samochodowe to zobowiązania celowe – środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć jedynie na cel ściśle wskazany w umowie.

Oczywiście w przypadku niewielkich kwot, rzędu kilku tysięcy złotych, najlepiej skorzystać z kredytu gotówkowego udzielanego na dowolny cel. Wniosek można złożyć online, a formalności są maksymalnie uproszczone.

Niektóre banki nie wymagają nawet zaświadczeń o zarobkach – czasem wystarczy wyciąg z rachunku bankowego, np. za okres 3 miesięcy. Jeśli klient posiada w danym banku indywidualne konto, na które wpływa jego wynagrodzenie, to zaświadczenie o dochodach przy kredycie na 3 tysiące zł również nie jest wymagane.

Kto może ubiegać się o kredyt na 3 tys. zł?

Żeby uzyskać kredyt w wysokości 3 tysięcy złotych, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Do najważniejszych kryteriów należą:

 • stały, regularny dochód – niezależnie od tego, czy interesuje nas pożyczka 3 tys. zł na raty, czy standardowy kredyt gotówkowy, musimy pamiętać, że dla banku kluczowy jest stały dochód potencjalnego klienta. Dochody mogą być uzyskiwane w ramach umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, emerytury, renty, działalności gospodarczej, najmu lub z innych źródeł.
 • odpowiednia zdolność kredytowa – banki wyliczając zdolność kredytową, biorą pod uwagę przede wszystkim wysokość stałych dochodów oraz wydatków klienta. Ważne są koszty związane z utrzymaniem, a także liczba osób pozostających w tym samym gospodarstwie domowym. Na zdolność kredytową wpływa również źródło dochodów – najlepiej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, a jeśli chodzi o branże, to najbardziej wiarygodnymi klientami są pracownicy sfery budżetowej oraz służby mundurowe.
 • pozytywna historia kredytowa – banki pozyskują dane o historii kredytowej z baz BIK. W rejestrach znajdują się informacje o wszelkich zobowiązaniach, jakie posiadał dany klient, a także, w jaki sposób je spłacał – czy były regulowane na czas, czy zdarzały się opóźnienia. Punktowa ocena historii kredytowej, czyli scoring, ma duży wpływ na decyzję banku. W banku kredyt 3 tys. zł bez sprawdzania BIK nie będzie możliwy.
 • określony wiek – z reguły banki oferują kredyty gotówkowe dla osób, które ukończyły 18 lat, czasem jednak zdarzają się pewne ograniczenia wiekowe, np. oferta dla osób po 20 roku życia. Każdy bank może dowolnie kształtować swoją ofertę. Limity tego typu zdarzają się jednak głównie w przypadku wyższych sum.
 • brak zadłużeń na koncie – przed podjęciem decyzji w sprawie kredytu, banki weryfikują również rejestry dłużników i sprawdzają, czy klient nie widnieje na żadnej „czarnej liście”. Pożyczka 3 tys. zł nie będzie dostępna dla zadłużonych.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na 3 tys. zł?

Sprawdziliśmy, czy osoba zarabiająca pensję minimalną – od lipca 2023 r. jest to 3600 zł brutto (2780 zł netto), mogą uzyskać pożyczkę do 3 tys. zł. W tym celu użyliśmy kalkulatora zdolności kredytowej. Przyjęliśmy następujące parametry:

 • okres kredytowania wynosi 12 miesięcy,
 • klient sam prowadzi gospodarstwo domowe (nie ma nikogo na utrzymaniu),
 • stałe zobowiązania wynoszą 500 zł miesięcznie,
 • brak innych kredytów lub limitów na koncie/kartach kredytowych.

Według kalkulatora dla przyjętych parametrów zdolność kredytowa wynosi od ok. 8500-8900 zł. Osoba otrzymująca minimalne wynagrodzenie może zatem uzyskać kredyt gotówkowy w wysokości 3 tys. zł.

To warto wiedzieć: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Ile kosztuje kredyt 3 tys. zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt 3 tys. zł? Ile trzeba oddać? Jaki jest ogólny koszt zobowiązania? Do sprawdzenia kosztu kredytu gotówkowego 3 tys. zł wykorzystaliśmy dostępny online kalkulator. Na potrzeby naszych wyliczeń przyjęliśmy, że spłata zobowiązania nastąpi w ciągu 12 miesięcy.

W PKO BP kredyt 3 tys. zł ma RRSO 9,80%, a całkowita kwota do spłaty wynosi 3154,76 zł. Z kolei kredyt 3 tys. zł w ING oferta Superpożyczka nie ma prowizji, a RRSO wynosi 18,14%. Jeśli interesuje nas oferta banku Pekao S.A., to kredyt 3 tys. zł ma oprocentowanie 11,89%, a RRSO 12,56%.

Chcesz złożyć wniosek o kredyt 3 tys. zł? W jakim banku rata będzie najniższa?

Kredyt na 3 tys. zł – jaka rata?

W tabeli poniżej prezentujemy parametry kredytu z różnym okresem spłaty. Uwzględniliśmy następujące oferty:

 • kredyt 3 tys. zł na 6 miesięcy,
 • kredyt 3 tys. zł na rok,
 • kredyt 3 tys. zł na 2 lata.

Jaka rata będzie najkorzystniejsza? Gdzie można uzyskać najlepsze warunki?

Okres kredytowania

Bank

6 miesięcy

12 miesięcy

24 miesiące

Rata

RRSO

Suma odsetek

Rata

RRSO

Suma odsetek

Rata

RRSO

Suma odsetek

Alior Bank

514,54 zł

10,36%

87,22 zł

263,61 zł

10,36%

163,30 zł

138,30 zł

10,36%

319,11 zł

PKO BP

513,78 zł

9,80%

82,69 zł

262,90 zł

9,80%

154,76 zł

137,59 zł

9,80%

302,19 zł

BNP Paribas

548,69 zł

38,02%

112,13 zł

282,52 zł

25,84%

210,30 zł

149,68 zł

19,49%

412,30 zł

Santander

585,96 zł

74,12%

107,04 zł

300,77 zł

42,01%

200,57%

158,38 zł

26,63%

392,44 z

Jak widzimy, najtańszy kredyt do 3 tys. zł oferuje bank PKO BP. Pamiętajmy, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższy ostateczny koszt zobowiązania.

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt 3000 zł?

Osoby chcące złożyć wniosek o kredyt do 3 tys. zł powinny udowodnić swoją zdolność kredytową i przedstawić w banku dokumenty potwierdzające sytuację finansową. Potrzebny będzie:

Czasem należy przygotować:

 • oświadczenie o zarobkach – czasem banki nie wymagają dokumentów z zakładu pracy, a jedynie oświadczenie sporządzone przez samego kredytobiorcę. Dzieje się tak np. w przypadku kredytu 3 tys. zł bez zaświadczeń.
 • wyciąg z konta bankowego, np. za ostatnie 3 miesiące,
 • ostatni odcinek emerytury lub renty albo decyzję o przyznaniu świadczenia.

Jak wziąć kredyt na 3 tys. zł?

Chcesz uzyskać kredyt 3 tys. zł online? Możesz skorzystać z kalkulatora, w ramach którego dostępne są nie tylko informacje o parametrach poszczególnych ofert, ale również możliwość złożenia wniosku kredytowego.

 1. Wpisz dane kredytu – kwotę i okres spłaty,
 2. Wybierz interesującą ofertę – przeanalizuj, która oferta jest najkorzystniejsza pod względem miesięcznej raty, RRSO lub innych parametrów.
 3. Wybierz opcję „Zapytaj o kredyt”,
 4. Wypełnij formularz – podaj imię i nazwisko oraz numer telefonu,
 5. Czekaj na kontakt doradcy kredytowego, który pomoże Ci wypełnić wniosek.
 6. Podpisz umowę i czekaj na środki.

Czy warto wziąć kredyt na 3000 zł?

Pożyczka w wysokości 3 tys. zł pozwala pokryć drobne potrzeby konsumpcyjne i sprawdza się, gdy zabraknie nam gotówki do „pierwszego”. Czy warto jednak zaciągać zobowiązanie na tak niewielką kwotę? Zdania są podzielone, zwłaszcza że kredyt jest obciążony kosztem.

W przypadku tak niskich kwot można rozważyć zaciągnięcie kredytu do 3 tys. zł z sektora pozabankowego – dla nowych klientów parabanki przygotowały ofertę z RRSO 0%.

Nie przegap:

Kredyt 3 tys – jaka rata?
Kredyt 5 tys – jaka rata?
Kredyt 10 tys – jaka rata?
Kredyt 15 tys – jaka rata?
Kredyt 20 tys – jaka rata?
Kredyt 30 tys – jaka rata?
Kredyt 40 tys – jaka rata?
Kredyt 50 tys – jaka rata?
Kredyt 60 tys – jaka rata?
Kredyt 70 tys – jaka rata?
Kredyt 80 tys – jaka rata?
Kredyt 90 tys – jaka rata?
Kredyt 100 tys – jaka rata?
Kredyt 120 tys – jaka rata?
Kredyt 150 tys – jaka rata?
Kredyt 250 tys – jaka rata?

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w {{year}}?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2 w 2024?

...200 tys. zł, a więc mniej więcej tyle, na ile można wziąć kredyt gotówkowy. To może Cię zainteresować: Jak obliczyć koszt budowy domu?...

...fundusze na taką inwestycję w banku. Czy warto na ten cel wziąć kredyt hipoteczny, czy może lepiej wybrać ten gotówkowy? Zanim wyjaśnimy, ile...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?

...ze swoim zobowiązaniem. Jeśli dotychczas spłacałeś swój kredyt gotówkowy terminowo, rozwiązaniem może się okazać zastosowanie wakacji...

...przedmiotu zabezpieczenia spłaty, np. mieszkania, jeśli jest to kredyt hipoteczny, czy samochodu przy kredycie na samochód. Musisz wiedzieć też...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Co to jest leasing? Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

...się własnością przedsiębiorstwa. Sprawdź również najlepsze kredyty samochodowe i porównaj dostępne oferty. Przedmiotem leasingu mogą być...

...na dokonywanie takich odliczeń, ale jest ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego, ponieważ nie obniża zdolności kredytowej klienta. Czy warto...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania