Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Zaktualizowano: 2024-05-15 11:50
Opublikowano: 2021-12-16 07:26
Średnia ocena: 4,75/6 Głosów: 4
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w 2024 roku można znaleźć portfolio różnych banków, zwykle jednak nie należy do standardowej oferty. Chcesz uzyskać preferencyjny kredyt dla policjanta? A może interesuje Cię kredyt dla żołnierza? Sprawdziliśmy przykładowe oferty i ich parametry!

Osoby pracujące w służbach mundurowych są dla banków bardzo atrakcyjnym klientem. Stabilność zatrudnienia, a także często dość wysokie zarobki sprawiają, że ich zdolność kredytowa pozwala na skorzystanie z różnych ofert. Jak się okazuje:

 • banki oferują służbom mundurowym kredyty gotówkowe, hipoteczne, limity na kartach kredytowych oraz wiele innych propozycji,
 • oferta skierowana do służb mundurowych występuje zwykle w ramach promocji i jest ograniczona czasowo,
 • kredyty dla mundurowych często są udzielane na preferencyjnych warunkach i charakteryzują się niższym kosztem oraz uproszczonymi procedurami.

Czy w ofercie banków znajdują się kredyty dla mundurowych? 

Banki oferują bogaty wybór usług skierowanych do różnych grup zawodowych, w tym również do służb mundurowych (np. kredyty hipoteczne). Często jednak kredyt dla żołnierza zawodowego lub policjanta nie znajduje się w standardowej ofercie dostępnej na stronie internetowej – trzeba skonsultować się z pracownikiem banku, żeby dowiedzieć się o warunkach.

Zdarza się też, że banki mają oferty ograniczone czasowo. Przykładowo do 31 stycznia 2024 r. była dostępna specjalna oferta dla służb mundurowych w PKO BP. Propozycja była skierowana do osób czynnie służących w:

 • Siłach Zbrojnych RP,
 • Policji,
 • Straży Granicznej,
 • Służbie Celnej,
 • Państwowej Straży Pożarnej,
 • Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.

W ramach oferty można było skorzystać z preferencyjnych warunków kredytów gotówkowych, hipotecznych, karty kredytowej czy limitu odnawialnego.

W 2020 r. atrakcyjną ofertę dla służb mundurowych oraz służby zdrowia wprowadził bank Credit Agricole. Dotyczyła specjalnego kredytu gotówkowego z niskim oprocentowaniem. Interesujące rozwiązania oferował również Bank Pocztowy, który miał w portfolio kredyt z niskim oprocentowaniem i obniżoną prowizją. Obecnie propozycja nie jest już dostępna.

Aktualnie oferty dla służb mundurowych znajdują się m.in. w portfolio banków spółdzielczych, np. w:

 • Małopolskim Banku Spółdzielczym w Wieliczce,
 • Banku Spółdzielczym w Brodnicy,
 • Banku Spółdzielczym w Krośnie Odrzańskim

i wielu innych placówkach.

Oceń, czy masz szansę na kredyt – sprawdź kalkulator zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny dla mundurowych – warunki 

Kredyty hipoteczne są jednym ze sposobów na zrealizowanie inwestycji we własne lokum. Pozwalają na sfinansowanie kosztów zakupu mieszkania, domu jednorodzinnego czy jego budowy.

Czy na szczególne traktowanie mogą liczyć w takim przypadku mundurowi? Czym charakteryzuje się kredyt mieszkaniowy dla policjanta lub żołnierza? Przedstawiciele służb mundurowych mają stabilne zatrudnienie, a zatem mogą spodziewać się m.in.:

 • wyższej kwoty kredytu,
 • lepszej zdolności kredytowej,
 • szybszej decyzji o przyznaniu środków,
 • uproszczonych warunków kredytu,
 • niższego oprocentowania lub prowizji.

Specjalne warunki udzielania przez banki kredytów hipotecznych dla żołnierzy zawodowych wynikają również z tego, że jest to grupa zawodowa, której przysługuje tzw. świadczenie mieszkaniowe. W zależności od garnizonu wynosi ono od ok. 600 do 1500 zł miesięcznie. Policja również otrzymuje podobny bonus. Jak wskazuje ustawa o Policji, policjantowi przysługuje równoważnik pieniężny, jeśli on sam lub członkowie jego rodziny nie mają lokalu mieszkalnego w miejscu pełnienia służby lub w pobliskiej miejscowości.

Bonusowe środki zgromadzone z dodatków dla żołnierzy czy policjantów mogą być przeznaczone na stałą, regularną spłatę rat miesięcznych, ich odłożenie będzie zaś umożliwiało zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza.

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim

Kredyt gotówkowy dla mundurowych – warunki 

Kredyty gotówkowe są udzielane w bankach na mniej restrykcyjnych zasadach niż długoterminowe zobowiązania hipoteczne. Wynika to z ich specyfiki, ponieważ mają niższą kwotę i zwykle krótszy okres spłaty. Dlatego banki mogą sobie pozwolić na uproszczenie procesu kredytowego. Oferta będzie oczywiście zbliżona do standardowej propozycji banku. W zależności od kredytodawcy zobowiązanie może być udzielone:

 • nawet do 200 tys. zł,
 • na okres do 10 lat (120 miesięcy).

Kredyty gotówkowe dla mundurowych zwykle mają:

 • krótszy czas oczekiwania na decyzję,
 • niższe oprocentowanie,
 • uproszczone formalności, np. brak zaświadczeń o wysokości dochodów,
 • obniżoną prowizję,
 • brak dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci żyranta.

Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy?

Kto może skorzystać z kredytu dla mundurowych?

Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach banków w sekcji kredytów gotówkowych czy hipotecznych, przeznaczony jest dla takich grup zawodowych, jak:

 • policjanci;
 • żołnierze – głównie zawodowi, rzadziej kontraktowi;
 • strażacy;
 • rzadziej służba graniczna i służba więzienna.

To zawody zaufania publicznego, które mogą liczyć na specjalne traktowanie przy staraniu się o różnego rodzaju kredyty.

Kredyt dla policjantów

Jedną z grup zawodowych zaliczanych do służb mundurowych są policjanci. Jesteś jednym z nich? Niewykluczone, że jako policjant będziesz mógł uzyskać kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach. Dla sprawujących taką służbę banki niejednokrotnie przygotowują specjalną ofertę. Wszystko dlatego, że przy kredytowaniu takich klientów ponoszą niskie ryzyko. Policjant to zawód zaufania publicznego. Taka osoba ma najczęściej pewne, stałe zatrudnienie, aż do emerytury. Pracownicy służb mundurowych mogą liczyć na wypłatę przeróżnych dodatków, dlatego rzadko kiedy mają problemy z terminowym spłacaniem zaciągniętych zobowiązań. Z perspektywy banku są solidnymi kredytobiorcami.

Jeśli w banku znajduje się oferta na kredyt dla policjantów, to zarezerwowana jest ona dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Policji, a nie dla osób pracujących w komendzie jako pracownik sekretariatu, osoba sprzątająca czy księgowy.

To może Cię zainteresować: Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jaki kredyt wybrać kupując mieszkanie? Różnice, opinie

Kredyt dla żołnierzy

Żołnierze to kolejna grupa uprzywilejowanych kredytobiorców, którzy mogą liczyć na korzystanie z okazyjnych ofert bankowych. Przeznaczone są dla nich specjalne kredyty dla wojskowych. Mogą się o nie ubiegać żołnierze pełniący stałą służbę, a także żołnierze służby kontraktowej.

Gotówkowy lub hipoteczny kredyt dla żołnierzy zawodowych udzielany jest na lepszych warunkach w porównaniu ze standardowymi ofertami zobowiązań. Taki produkt łatwiej otrzymać niż przy braku stałego zatrudnienia. Dlatego kredyt dla żołnierzy kontraktowych na dłuższy czas to właściwie rzadkość w polskich bankach. Po zakończonym kontrakcie żołnierz nie ma bowiem pewności, że zostanie zatrudniony na kolejnej umowie tego typu.

Kredyt dla strażników granicznych

Straż graniczna jest przykładem kolejnej grupy mundurowych, którzy mogą liczyć na specjalną ofertę kredytową w niektórych bankach. Praca w zawodzie strażnika granicznego jest stała i cieszy się zaufaniem społecznym, dlatego banki mogą przychylić się do negocjowania korzystniejszych warunków kredytowania dla takich klientów.

Kredyt dla strażaków

Zawodem zaufania publicznego bez wątpienia jest również straż pożarna. Strażacy, podobnie jak policjanci, mogą otrzymać w wielu instytucjach bankowych specjalne warunki kredytowania, np. w postaci niższej marży bankowej lub rezygnacji z prowizji pobieranej przy przystąpieniu do zobowiązania.

Kredyt dla funkcjonariuszy służby więziennej

W stałej ofercie banków w Polsce na próżno można szukać specjalnej oferty dla przedstawicieli służby więziennej. Zarobki tej grupy zawodowej wynosiły w 2021 roku maksymalnie 5-5,6 tys. zł brutto. To wystarczająca kwota, aby liczyć na wydanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli podczas negocjowania warunków bank uzyska informację, że kredytobiorca pracuje w służbie więziennej, to może przychylić się do jego prośby o obniżenie kosztów kredytowania.

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie dla mundurowych?

Udogodnieniem, z jakiego korzystają służby mundurowe przy ubieganiu się o kredyt dla policjantów, kredyt dla żołnierzy czy innego rodzaju przedstawicieli służb, jest uproszczony proces formalny. Nie muszą oni składać stosu dokumentów do banku. Często wystarczą takie, jak:

 • dokument powołania do służby,
 • legitymacja służbowa – żołnierza lub policjanta,
 • rozkaz personalny, wskazujący dane osoby i stanowiący dowód przyjęcia do służby.

Analogiczne dokumenty są wymagane od każdego przedstawiciela służb mundurowych. Banki będą oczekiwały potwierdzenia tego, że kredytobiorca jest funkcjonariuszem służb, ponadto trzeba będzie dowieść, ile dana osoba zarabia. Wystarczający będzie wówczas wykaz z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie policjanta lub żołnierza.

Kredyt dla mundurowych a weryfikacja kredytobiorcy

Oferowanie specjalnych kredytów dla służb mundurowych, np. w ramach promocji i kampanii marketingowych, nie oznacza, że żołnierze czy policja mają szansę na produkt z pominięciem procesu weryfikacji klienta. Muszą tak samo jak każda inna grupa zawodowa dowieść, że mają odpowiednio wysoką zdolność oraz dobrą historię kredytowania w BIK-u. Do wniosku powinni dostarczyć wymagane dokumenty, na podstawie których bank przeprowadzi proces weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy.

Kredyt dla mundurowych a zdolność kredytowa

To, jaki kredyt dla służb mundurowych można uzyskać, zależy w dużej mierze od wysokości zarobków osoby składającej wniosek.

Uposażenie zasadnicze policjanta po ukończeniu 26 roku życia wynosi od 5 408,39 zł do 6 323,17 zł netto miesięcznie. Sprawdziliśmy, jaka będzie zdolność kredytowa funkcjonariusza otrzymującego pensję w wysokości 6000 zł „na rękę”, który nie ma innych kredytów na koncie, a jego stałe koszty utrzymania wynoszą 500 zł miesięcznie.

Ile policjant może dostać kredytu? Jeśli pod uwagę weźmiemy oferty gotówkowe z okresem spłaty w ciągu 48 miesięcy, to zdolność kredytowa wyniesie od ok. 138 do 154 tys. zł. W przypadku kredytu hipotecznego na 30 lat zdolność będzie wynosić ok. 319 tys. zł.

Oferta kredytów dla mundurowych 2024

Kredyt dla służb mundurowych w 2024 r. oferuje między innymi Małopolski Bank Spółdzielczy.

 • W ramach kredytu gotówkowego można uzyskać od 1000 zł do 15-krotności wynagrodzenia netto.
 • Okres kredytowania wynosi do 8 lat.
 • Kredyt jest przeznaczony dla osób posiadających osobiste konto w Małopolskim Banku Spółdzielczym.

W tabeli poniżej przedstawiliśmy zestawienie kosztów kredytu.

kwota kredytu

35 000 zł

okres kredytowania

48 miesięcy

oprocentowanie zmienne

7,82%

prowizja

0,00 zł

miesięczna rata

851,53 zł

całkowity koszt kredytu

6 065,48 zł

całkowita kwota do zapłaty

41 065,48 zł

Obecnie nie jest dostępny w PKO BP kredyt dla mundurowych, promocja zakończyła się 31 stycznia 2024 r. Podobnie Bank Pocztowy – kredytu dla policjantów w tym momencie nie ma w standardowej ofercie.

Czy warto zdecydować się na kredyt dla mundurowych? Opinie 

Kredyt dla policjantów i żołnierzy często udzielany jest na preferencyjnych warunkach, dzięki czemu ostateczny koszt zobowiązania jest niższy niż przy zwykłych kredytach. Dlaczego warto zainteresować się ofertami kredytów dla mundurowych? Wyróżniają je przede wszystkim:

 • uproszczone procedury,
 • możliwość uzyskania wyższej kwoty niż przy standardowej ofercie,
 • atrakcyjne parametry, np. niższe oprocentowanie i prowizja,
 • szybka decyzja o przyznaniu dodatkowych środków,
 • uproszczona weryfikacja klienta.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, sprawdźmy jego parametry – przede wszystkim RRSO oraz miesięczną ratę. Upewnijmy się, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie w terminie – a wtedy unikniemy wielu problemów.

Nie przegap: 

Na czym polega i jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?

Symulacja kredytu na 5 lat. Ile kosztuje i gdzie złożyć wniosek o kredyt na 5 lat?

Ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

...kredytu gotówkowego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy? Chcesz wybrać najtańszy kredyt gotówkowy ze stałym...

...okazuje: W 2024 roku wiele banków oferuje stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – takie rozwiązanie spotkało się z zainteresowaniem szerokich...

Zobacz więcej
7 min. czytania