×Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Przelewy zagraniczne - ile kosztują?

Opublikowano: 26.09.2018 07:09
Średnia ocena: 5,55/6Głosów: 11

W ostatnim czasie coraz popularniejsze są nie tylko konta bankowe prowadzone w złotówkach ale również w obcej walucie. O ile z jednej strony daje to bardzo wiele komfortu, szczególnie jeśli ktoś pracuje poza granicami kraju, czy tez bardzo często robi zakupy w zagranicznych sklepach, to z drugiej strony pojawia się problem związany z kosztami operacyjnymi. W jaki sposób są one wyliczane? Co należy uczynić by można było je ograniczyć? Jak właściwie zarządzać swoim kontem, by jego poosiadanie i prowadzenie było w pełni opłacalne?

Zanim wykonasz pierwszy krok

 • warto zastanowić się nad tym, jak wygląda samo prowadzenie konta. Dlatego zanim podpiszemy umowę z danym bankiem, należy sprawdzić koszty utrzymania i prowadzenia konta a być może już w tym momencie uda się sporą kwotę zaoszczędzić;
 • e-kantory- to coraz bardziej popularne sposoby na przelewy bez dodatkowych prowizji. Problem poleca na tym, że nie wszystkie z nich obsługują kompleksowo. Mimo to, jednak warto jest zainteresować się ich działalnością, a być może będzie można w ten sposób znacznie więcej zaoszczędzić;
 • kraje UE -w takiej sytuacji obsługiwane są przelewy SEPA jednak one charakteryzują się szeregiem wymogów od których nie ma odstępstw. Ciekawostką jest fakt, że odbiorca otrzymuje pełną kwotę, dokładnie taką jaką wysłał nadawca gdyż nie przewiduje się żadnych dodatkowych kosztów operacyjnych. A koszt całego przelewu waha się w okolicy 0-10 zł.
 • kraje poza UE – tutaj możliwości jest kilka, dlatego warto jest się im uważniej przyjrzeć nim podejmie się ostateczną decyzję. W zależności od tego co zaznaczy odbiorca, tak będą rozkładały się koszty danego przelewu, dlatego warto jest zwrócić uwagę na to przy składaniu zlecenia i tak są trzy opcje:
 1. BEN- w takiej sytuacji obciążamy odbiorcę kosztami przelewu w całości, czyli otrzymuje on kwotę pomniejszoną o koszty operacyjne;
 2. SHA- tutaj jest możliwość podziały kosztów na pół. Jednak w praktyce oznacza to, że wszelkie koszta banku zleceniodawcy pokrywa on sam, natomiast koszty pośrednie pokrywa już odbiorca, czyli otrzymuje on kwotę pomniejszoną właśnie o nie;
 3. OUR- przy tym wyborze wszelkie koszty ponosi zleceniodawca, natomiast odbiorca otrzymuje pieniądze w dokładnie takiej wysokości w jakiej wysłał nadawca przelewu;

W jaki sposób można zaoszczędzić?

 • koszt przelewu - przy założeniu, że przelewy będą wykonywane naprawdę bardzo często należy porównać ich realizację w poszczególnych bankach. Obecnie bardzo korzystne warunki przelewu daje BZ WBK gdyż koszt wynosi 9,5 zł.
 • częstotliwość przelewów - warto jest zwrócić uwagę, że nie tylko częstotliwość jest istotna, ale tez wysokość samych kwot. I tak przykładowo mBank oferuje przelewy za które należy zapłacić prowizję w wysokość 0,25% jednak nie mniej niż 20 zł. Prowizja ta maksymalnie może wynieść 200 złotych. Z tego właśnie powodu przy większych kwotach przelewu takie rozwiązanie może być w pełni korzystne, natomiast jeśli przelewy będą realizowane często ale w małych kwotach to realizowanie ich w tym banku jest nieopłacalne;
 • kantoryv - to właśnie w nich bardzo wiele osób decyduje się na wykonywanie przelewów. Dzieje się tak ponieważ posiadają one bardzo korzystne warunki ich realizacji, czas w którym odbiorca otrzymuje pieniędzy, a tym samym są korzystnym rozwiązaniem dla każdego klienta.
 • zakup walut - jeśli ktoś się na tym zna, może śledzić kursy walut i dokonywać ich zakupu w momencie w którym jest to opłacalne. Właśnie w ten sposób można będzie nie tylko nie stracić ale również zyskać na takich przelewach. Wiadomo, że bardzo często tego typu przedsięwzięcie zajmie sporo czasu, ale jednak wydaje się ono być w pełni korzystne.

Nie ma jednego właściwego rozwiązania, które spowoduje, że można będzie w korzystny sposób przesyłać pieniądze. Wiadomo, że bardzo wiele zależy od tego czy odbiorca i nadawca znajdują się na terenie UE czy też nie. Warto jest sprawdzić różne możliwości, zanim podejmie się ostateczną decyzje, gdyż na jej podstawie można będzie oszacować jak dużą stratę poniesiemy w związku z konkretnymi przelewami. Tym bardziej, jeśli są to zlecenia stałe, czy tez mamy gdzieś rodzinę i mamy zamiar przesyłać jej różne kwoty pieniędzy. Z całą pewnością po dokładnej analizie poszczególnych możliwości, można będzie podjąć właściwą decyzję, jak i również zastanowić się nad tym, jak wiele możliwości dla poszczególnych operacji posiadamy. W ten właśnie sposób można będzie zobaczyć, czy przesyłając do konkretnych osób pieniądze można będzie w jakiś sposób zaoszczędzić. Duże znaczenie ma tutaj również to, czy za każdym razem będą to ci sami odbiorcy, czy też różni. Dlatego na to również należy zwrócić swoją uwagę, nim podejmie się ostateczną decyzję. Z pewnością w niedługim czasie liczba możliwości będzie mogła się zwiększyć, na co również mamy pośredni wpływ korzystając z tych obecnie dostępnych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - konta bankowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kiedy przelew zasili twoje konto osobiste?
Konta bankowe16.10.2020

Kiedy przelew zasili twoje konto osobiste?

Nie wiesz, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie bankowym? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć na temat przelewów ELIXIR. Szybko przekonasz się, ile trwa księgowanie transakcji. 

Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.

Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.

Zobacz więcej
Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne
Konta bankowe22.05.2020

Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne

Szanujesz swój czas i nie chcesz tracić go na dojazd do banku, czy czekanie na obsługę w kasie? Sprawdź inne metody wpłaty gotówki na konto, powinny cię zainteresować, a także zapewnić coś więcej poza bezpieczeństwem...

Zobacz więcej