Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-09-22 09:57
Opublikowano: 2019-12-05 14:00
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 23
Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Warunki i oferta banków

Formalizując związek, można zyskać szereg korzyści – poczynając na rozliczaniu podatków, po zaciąganie zobowiązań. Małżeństwa często chcą zakupić nowy dom lub mieszkanie, ale nie każde z nich będzie stać na taki wydatek. W tej sytuacji najlepiej rozważyć kredyt dla młodych małżeństw oferowany przez banki na atrakcyjnych warunkach. Warto przyjrzeć się tej ofercie i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie. W poniższym artykule wyjaśnimy, jakie są warunki tego kredytu, ile kosztuje i czy warto się na niego zdecydować.

Młode małżeństwa chcące kupić swoje pierwsze lokum, mogą mieć problem ze sfinansowaniem tak dużego wydatku. Mogą więc zastanawiać się, czy są kredyty dla młodych małżeństw? Odpowiadamy więc, że tak i w dalszej części artykułu wyjaśnimy dokładniej czym jest i kto może sięgnąć po kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw. Sprawdźcie również ranking kredytów hipotecznych!

Czy banki chętnie udzielają kredytów młodym małżeństwom?

Niezależnie od tego, czy będziecie starać się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny dla młodych małżeństw w 2023 roku, banki sprawdzą Waszą zdolność i historię kredytową. W pierwszym przypadku weryfikacja nie będzie aż tak szczegółowa, jak w przypadku drugim.

Decydując się na kredyt hipoteczny musicie nastawić się, na spełnienie dłuższej listy wymagań. Przede wszystkim liczy się wysoka zdolność kredytowa, czyli m.in. brak zadłużeń i wysokie dochody. Wymienić należy również wiarygodność kredytową.

Jeśli któreś z Was będzie figurować w BIG i BIK, nie będziecie mieć szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Oprócz tego, instytucje bankowe przychylniej udzielają kredyty osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Liczy się dla nich stabilność finansowa kredytobiorcy. Szalę zwycięstwa w uzyskaniu kredytu hipotecznego, przeważny również posiadanie wkładu własnego.

W przypadku kredytu gotówkowego wystarczy przeważnie przedstawić swoje dochody z ostatnich 3 miesięcy oraz formę zatrudnienia. Czasem banki wymagają również zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy oraz wyciągu z konta bankowego.

Niezależnie od tego czy zdecydujecie się na kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, kwota kredytu udzielona przez bank, będzie uzależniona głównie od Waszych dochodów. Im większe, tym lepiej. W dalszej części tekstu dowiecie się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny.

Kredyt dla młodych małżeństw a zdolność kredytowa

Małżeństwom przeważnie znacznie łatwiej jest uzyskać pozytywną decyzję kredytową niż w przypadku singla. Wynika to z faktu, że osoby w formalnym związku mogą dzielić koszty między siebie. Odpowiednia zdolność kredytowa małżeństwa jest dla banku kluczowa, aby uzyskać kredyt.

Aktualnie młode małżeństwa mogą skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%. Maksymalna kwota, o jaką można się starać wynosi 600 tys. zł. Maksymalny wkład własny wynosi 200 tys. zł, jednak nie jest on konieczny. Ustawodawca dopuszcza możliwość skorzystania z Bezpiecznego Kredytu 2% nie posiadając w ogóle wkładu własnego. Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt dla młodych?

Dochód netto w gospodarstwie domowym

Mieszkanie u rodziny – zdolność kredytowa

Wynajem – zdolność kredytowa

Okres spłaty

15 lat

20 lat

25 lat

30 lat

15 lat

20 lat

25 lat

30 lat

2 000 zł

0

0

0

0

0

0

0

0

3 500 zł

100 tys.

120 tys.

140 tys.

150 tys.

0

0

0

0

5 000 zł

340 tys.

410 tys.

460 tys.

420 tys.

0

0

0

0

8 000 zł

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

420 tys.

500 tys.

580 tys.

510 tys.

10 000 zł

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

15 000 zł

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

600 tys.

Z tabeli wynika więc, że jeśli młode małżeństwo chce starać się o kwotę 600 tys. zł, powinno zarabiać przynajmniej 8 tys. zł miesięcznie w przypadku mieszkania np. u rodziców.

Nieco mniej korzystnie sytuacja przedstawia się w przypadku wynajmu, ponieważ jeśli małżeństwo chce uzyskać kredyt w wysokości maksymalnej, musi zarabiać przynajmniej 10 tys. zł.

Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw – warunki

Chcąc uzyskać kredyt mieszkaniowy dla młodych małżeństw na budowę domu lub kupno mieszkania, należy spełnić określone warunki.

 • Wysokie i regularne wpływy na konto – stałe zarobki i źródło dochodu – najlepiej umowa o pracę.
 • Terminowa spłata zobowiązań – najlepiej nienaganna historia kredytowa.
 • Zobowiązania kredytowe nie powinny przekraczać 50% dochodów małżeństwa.
 • Ukończone przynajmniej 18 lat. Starając się o dofinansowanie z programu Bezpieczny Kredyt 2% przynajmniej jedno z małżonków nie może mieć więcej niż 45 lat.
 • Brak tytułu własności lub prawa spółdzielczego do innej nieruchomości z wyjątkiem działki, na której będzie postawiony kredytowany dom. Warunek ten musi zostać spełniony przez obie strony małżeństwa. (Bezpieczny Kredyt 2%) Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której współmałżonek posiadał nieruchomość przed datą zawarcia małżeństwa. W takim przypadku drugi współmałżonek może starać się o Bezpieczny Kredyt.
 • Posiadanie przynajmniej jednego dziecka, w przypadku związków formalnych i nieformalnych. (Bezpieczny Kredyt 2%)

Spełniając powyższe warunki, macie dużą szansę na uzyskanie upragnionego kredytu. Pamiętajcie, że na całkowity koszt kredytu wpływ ma prowizja i marża nakładana przez bank. Jednak zawsze możecie je negocjować, aby zyskać jak najlepsze warunki kredytowe.

Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw – warunki

W przypadku chęci uzyskania kredytu gotówkowego dla młodych małżeństw, warunki są właściwie takie same, a więc:

 • Bardzo dobra historia kredytowa.
 • Wysokie i regularne wpływy na rachunek osobisty.
 • Terminowa spłata wcześniejszych zobowiązań.
 • Wiek pełnoletni.
 • Stabilne źródło zarobków – wynikające np. z umowy o pracę.

Biorąc kredyt, zawsze trzeba liczyć się z oprocentowaniem. Według kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim, maksymalne odsetki nie mogą przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych. Te z kolei są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 pros. Aktualnie stopa referencyjna wynosi 6,75 proc., a więc maksymalne odsetki nie mogą być wyższe niż 20,5 proc.

Nie oznacza to jednak, że bank nie może obniżyć oprocentowania. Marża oraz prowizja ustalane są na takich samych zasadach, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Są narzucane przez bank, a więc można je negocjować.

Jak dostać kredyt dla młodych małżeństw?

Wypełnienie wniosku o kredyt hipoteczny nie powinno nastręczyć Wam trudności. Wystarczy tylko uzupełnić odpowiednie rubryki i okazać wymagane przez bank dokumenty. Pamiętajcie, że każda instytucja bankowa, prowadzi swoją politykę bankową, więc wykaz dokumentów i wniosek kredytowy mogą się od siebie różnić.

Bank ma prawo odmówić udzielenia kredytu dla młodych małżeństw, jeśli uzna, że zdolność kredytowa jest za niska. Dlatego do wnioskowania o finansowanie dobrze jest odpowiednio się przygotować.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przeanalizowanie po kolei wszystkich aspektów, na które bank zwraca uwagę i wyłonienie tych, które mogą wzbudzić wątpliwość kredytodawcy i jego zdaniem zwiększyć ryzyko. Dzięki temu będzie można nad nimi popracować, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu na pożądaną kwotę.

Jak uzyskać kredyt dla młodych małżeństw?

 1. Zatroszczcie się o stabilne zatrudnienie.
 2. Zadbajcie o historię kredytową.
 3. Spłaćcie swoje zobowiązania.
 4. Odłóżcie środki na wkład własny (wymagany przy kredycie hipotecznym).
 5. Uporządkujcie domowe finanse.
 6. Wybierzcie dłuższy okres kredytowania.
 7. Wybierzcie raty równe zamiast malejących.

Każdy kredyt to obciążenie dla domowego budżetu. Bank wyda pozytywną decyzję kredytową, dopiero mając pewność, że poradzicie sobie z regularną spłatą długu. Waszym zadaniem jest przekonać go o tym przekonać, a przedstawione wyżej punkty są najlepszych do tego sposobem.

Kredyt dla młodych małżeństw – wymagane dokumenty

Drogę do kredytu dla młodych małżeństw, zarówno gotówkowego, jak i hipotecznego, otwiera wniosek o kredyt złożony w banku razem z wymaganymi dokumentami. Potrzebny będzie też dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Bank zweryfikuje zdolność kredytową na podstawie m.in. wysokości dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania, aktualnych zobowiązań kredytowych, historii kredytowania czy liczby członków gospodarstwa domowego. Do przeprowadzenia analizy będzie mu potrzebny szereg dokumentów.

Jeśli zarówno Ty, jak i Twój mąż lub Twoja żona, jesteście zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, konieczne do przedłożenia w banku będą takie dokumenty jak:

 • oświadczenie o dochodach,
 • zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznego wynagrodzenia,
 • zaświadczenie ZUS o wysokości świadczenia (dotyczy osób pobierających zasiłek macierzyński, rodzicielski czy chorobowy),
 • aktualna umowa o pracę,
 • świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy, jeśli miejsce pracy zostało zmienione w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Wskazane dokumenty muszą przedstawić obie strony przystępujące do kredytu. Jeśli któryś z małżonków zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej, to bank będzie wymagać od niego nieco innych dokumentów. Warto dopytać o szczegóły przed złożeniem wniosku o kredyt.

Przy kredycie gotówkowym lista wymaganych dokumentów w tym miejscu się kończy, natomiast przy kredycie hipotecznym jest znacznie dłuższa. Przedstawić trzeba bowiem dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania, czyli zakupu mieszkania z rynku pierwotnego albo wtórnego, budowy lub zakupu domu, remontu mieszkania lub domu czy zakupu działki budowlanej.

W każdym z wymienionych przypadków potrzebne będą inne dokumenty, dlatego warto poprosić o pełne zestawienie tych niezbędnych w konkretnym przypadku. Pozwoli to uniknąć odrzucenia wniosku o kredyt ze względu na brak dostarczenia kompletu dokumentów.

Koszt kredytu dla młodych małżeństw będzie różnił się w przypadku poszczególnych instytucji bankowych. Warunki finansowania będą inne w zależności od np. długości kredytowania i wysokości kredytu. Sprawdź, jak kształtują się kredyty gotówkowe i hipoteczne w wybranych bankach.

Kredyt gotówkowy

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

Całkowita kwota do spłaty

Rata

BNP Paribas

11,99%

6%

282 885,50 zł

4 714,76 zł

VELO Bank

12,49%

0%

269 915, 20 zł

4 498,59 zł

Bank Pekao

11,89%

0%

266 267,12 zł

4 37,78 zł

Santander Bank Polska

11,99%

11,99%

303 230, 47 zł

5 053,84 zł

Bank Pekao

11,19%

11,99%

293 466, 38 zł

4891,11 zł

Kredyt hipoteczny

Bank

Oprocentowanie

Prowizja

Całkowita kwota do spłaty

Rata

BNP Paribas

10,14%

0%

255 792 zł

4263,20 zł

VELO Bank

7,10%

4000 zł

242 200,01 zł

3 969,68 zł

Bank Pekao

8,6%

0%

246 777,14 zł

4112,95 zł

Santander Bank Polska

9,11%

0%

254 736,22 zł

4 245,60 zł

Bank PKO BP

8,41%

0%

243 471,24 zł

3989,56 zł

Powyższe wyliczenia są szacunkowe dla kwoty 200 tys. zł i 5-letniego okresu kredytowania.

Jeśli chcesz obliczyć, ile wyniesie Cię kredyt mieszkaniowy dla młodych małżeństw, wykorzystaj kalkulator kredytowy! Pamiętaj jednak, że są to jedynie szacunkowe wyliczenia. Aby uzyskać konkretne informacje na temat kredytowania, najlepiej udać się do doradcy finansowego w danym banku.

Dofinansowania do kredytu dla młodych małżeństw

Aktualnie na rynku finansowym, kredytobiorcy mogą zyskać wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania. Kredyty dla młodych małżeństw (ustanowione przez PIS) dofinansowane przez państwo, są na wyciągnięcie ręki m.in. poprzez takie programy jak:

 • Rodzinny kredyt mieszkaniowy – wcześniej Mieszkanie bez wkładu własnego. Program istnieje od maja 2022 roku i umożliwia wzięcie kredytu hipotecznego, nawet jeśli małżeństwo nie posiada wkładu własnego. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na zakup domu lub mieszkania, a także zakup działki, na której zostanie wybudowany dom z zaciągniętych środków. Dodatkowo mogą zostać przeznaczone na wykończenie domu mieszkalnego. Minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat. Z programu mogą skorzystać osoby bezdzietne i posiadające dzieci.
 • Spłata rodzinna – osoby, które zdecydują się na Rodzinny kredyt mieszkaniowy, otrzymają dodatkowy bonus, jaką jest Spłata rodzinna. Warunkiem jest poczęcie drugiego dziecka, dzięki czemu państwo spłaci 20 tys. zł kredytu. W przypadku każdego kolejnego, poczętego dziecka, dopłata wyniesie 60 tys. zł.
 • Bezpieczny Kredyt 2% – od 3 lipca 2023 roku w ramach programu Pierwsze mieszkanie, młode małżeństwa mogą ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2%. Stanowi on dobrą alternatywę dla standardowego kredytu hipotecznego i Rodzinnego kredytu mieszkaniowego. W jego ramach państwo będzie przez 10 lat dopłacać do rat kredytu, ponieważ jego oprocentowanie będzie wynosić ok. 2%. Bezpieczny Kredyt 2% skierowany jest dla osób do 45 roku życia, na budowę lub zakup swojej pierwszej nieruchomości. Możliwe jest skorzystanie z programu nawet wtedy, kiedy kredytobiorca nie posiada wkładu własnego. Decydując się na ten program, nie można jednak liczyć na bonus w postaci Spłaty rodzinnej.
 • Kooperatywa mieszkaniowa – od 1 marca 2023 roku, młode małżeństwa mogą również skorzystać z kooperatywy mieszkaniowej. Umożliwia ona zakup działki przez grupę osób fizycznych, aby wybudować na niej dom np. budynek jednorodzinny. W realizacji takiej inwestycji ma być wspierana przez samorządy np. poprzez udostępnienie tanich działek gminnych. Państwo również może pomóc, ponieważ kooperatywa może złożyć wniosek o Rodzinny kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego.

Przeczytaj koniecznie: Rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych

Czy kredyt dla młodych małżeństw się opłaca?

Preferencyjne kredyty dla młodych małżeństw sprawiły, że wiele osób, może zakupić swoje pierwsze lokum nie tracąc wszystkich swoich oszczędności. Instytucje bankowe podchodzą jednak do każdego kredytobiorcy indywidualny sposób, biorąc pod uwagę najważniejsze dla siebie czynniki m.in. zdolność kredytową, wysokość zarobków czy formę zatrudnienia. Dwóch kredytobiorców jest dla banków ogromną zaletą, ponieważ minimalizuje to ryzyko zaległości w spłatach.

Biorąc więc pod uwagę aktualne programy, z których mogą skorzystać młodzi, z pewnością pożyczka dla młodych małżeństw się opłaca. Sprawdźcie więc, które banki przystąpiły do programów i jakie warunki oferują.

Nie przegap: Kredyt 300 tys. złotych. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania