Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?

Zaktualizowano: 17.05.2021 15:34
Opublikowano: 24.11.2020 15:00
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 16

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości wpłaconych pieniędzy.

Kupując mieszkanie, również z pomocą kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o konieczności pokrycia wkładu własnego. Czy w takiej sytuacji zadatek lub zaliczka mogą stanowić wkład własny, lub przynajmniej jego część? To ważne pytanie, które często zadają sobie osoby, które nie mają dużego doświadczenia z usługami finansowymi, ale bardzo zależy im na realizacji marzeń i kupnie własnego mieszkania.

W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Dodatkowo zapewniamy, że zdobędziesz także kilka cennych informacji, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na zgodę kredytową i staniesz o krok bliżej do swojego celu, dzięki pewności, że otrzymasz zgodę na kredyt hipoteczny i uda ci się podpisać atrakcyjną umowę z bankiem.

Kredyt hipoteczny i wkład własny

Klient banku, który zainteresowany jest kredytem hipotecznym, musi mieć na uwadze to, że bez wkładu własnego, żadna instytucja nie będzie w stanie udzielić finansowej pomocy. Co ważniejsze, z powodu aktualnej sytuacji, wynikającej z trwającej pandemii koronowirusa, kluczem do zdobycia zgody na kredyt jest wpłacenie jeszcze wyższego wkładu własnego niż przewidziane 20% wartości nieruchomości.

Jeszcze rok temu, klienci ubiegający się o kredyt na mieszkanie, mogli skorzystać z wielu udogodnień, m.in. możliwości ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Z pomocą tego dodatkowego ubezpieczenia, bank mógł zaoferować pokrycie nawet 90% wartości nieruchomości, w ramach kredytu hipotecznego. Była to doskonała okazja dla osób, które były zdecydowane ponieść wyższy koszt, w zamian za łatwiejszy dostęp do tego zobowiązania.

Brakuje ci pieniędzy, by pokryć wkład własny i liczysz na to, że z pomocą kredytu gotówkowego ten problem zostanie rozwiązany? Sprawdź, w poświęconym temu artykule, dlaczego kredyt gotówkowy na wkład własny się nie sprawdzi.

Zaliczka i zadatek - rożnice

Czym jest zaliczka? Czym różni się zaliczka od zadatku? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat, które już pojawiły się na ramach naszej witrynie.

W tym artykule jednak postaramy się przynajmniej przybliżyć, czym różni się zaliczka od zadatku i która z tych opcji jest korzystniejsza dla klienta, który kupując mieszkanie lub dom, chce skorzystać z kredytu hipotecznego.

Przede wszystkim, musisz pamiętać, że zaliczka i zadatek to nie to samo. Choć oba te pojęcia są mocno związane z zawarciem umowy między stronami, zarówno zadatek, jak i zaliczka wiążą się z zupełnie innymi warunkami.

Zadatek to forma zastrzeżenia umowy, która ma na celu zabezpieczenie jej przed zerwaniem i stanowi formę rekompensaty w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku. Jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z winy klienta, zadatek przepada na rzecz usługodawcy. Jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z winy usługodawcy, zadatek musi zostać zwrócony klientowi w podwójnej wysokości. Jeśli umowa zostania rozwiązana przez obie strony, zadatek zostaje zwrócony klientowi bez różnicy we wpłaconej kwocie.

Zaliczka to suma pieniędzy wpłaconych usługodawcy przez klienta na poczet zakupu usługi, nieruchomości czy produktu. Zaliczka zwracana jest w całości klientowi zarówno w przypadku gdy do finalizacji umowy nie dojdzie wskutek działań klienta, usługodawcy lub wspólnego rozwiązania umowy.

Jaką formę płatności zabezpieczającą umowę wybrać? Zaliczka pozwala uniknąć strat finansowych dla obu stron w przypadku niewywiązania się z umowy, natomiast zadatek zapewnia rekompensatę dla strony pokrzywdzonej. Warto wcześniej zastanowić się, czy masz pewność, że otrzymasz zgodę kredytową na kupno mieszkania. Jeśli bank odmówi ci kredytu, a ty wpłacisz wcześniej zadatek na kupno nieruchomości, pieniądze przepadną.

Czy zadatek i zaliczka mogą być częścią wkładu własnego?

Pamiętaj, że odpisując umowę i wpłacając zaliczkę lub zadatek, konieczne jest zapisanie tego w dokumentach. Warto pamiętać, że powinna znaleźć się tam odnotowana pełna kwota, jaka została wpłacona, dzięki temu łatwiej będzie dochodzić swoich praw, nawet w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości wpłaconych pieniędzy.

Wkład własny - zwiększ swoje szanse na otrzymanie zgody kredytowej

Chcesz mieć gwarancję, że bank pozytywnie rozpatrzy twój wniosek? W aktualnej sytuacji to wcale nie jest oczywiste. Banki dużo ostrożniej podchodzą do udzielania zadłużeń, mając na uwadze wyższe ryzyko kredytowe i niższą zdolność kredytową wielu klientów. Z tego powodu warto już dużo wcześniej zadbać o swoją sytuację i maksymalnie zwiększyć swoje rokowania na kredyt. Jak to zrobić? Najważniejsze będzie zgromadzenie wkładu własnego, im wyższy wkład własny klienta ubiegającego się o kredyt, tym niższe ryzyko dla banku, ze względu na niższą kwotę kredytu i zdecydowanie korzystniejszy scoring bankowy związany także z wyższą zdolnością kredytową kredytobiorcy. Klient, który będzie w stanie pokryć nawet 40% wartości nieruchomości, nie ma praktycznie żadnych podstaw do obaw o odrzucenie wniosku o kredyt, choć warto zadbać także o pozytywną historię kredytową oraz stałe źródło dochodów. Dla banku ważne będzie to, na podstawie jakiej umowy pracuje klient, a najkorzystniej oceniane są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny

Wybór kredytu będzie miał kluczowe znaczenie nie tylko w momencie złożenia wniosku o zobowiązanie, ale także podczas spłaty zadłużenia. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny jest zadłużeniem długoterminowym, co oznacza, że trzeba poważnie zastanowić się nad warunkami spłaty zobowiązania i mieć pewność, że za kilka lat warunki umowy nie staną się uciążliwe, czy nawet niemożliwe do spełnienia.

Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny? Pomoże ci w tym ranking kredytów hipotecznych. To doskonała okazja, by z jego pomocą, bez wychodzenia z domu porównać dostępne oferty banków i mieć szansę na zastanowienie się, która z usług prezentuje najkorzystniejsze warunki.

Pamiętaj, że oprocentowanie kredytu hipotecznego, zależne jest od stawki WIBOR, to jednak nie jest jedyny koszt zadłużenia, warto mieć na uwadze marżę kredytu hipotecznego, a także prowizję banku. Całkowity koszt kredytu łatwiej będzie ci ustalić weryfikując RRSO usług.

Korzystając z rankingu kredytów hipotecznych, nie zapomnij o tym, że możesz samodzielnie ustalić parametry, zgodnie z jakimi porównane będą usługi kredytowe. Wskaż kwotę kredytu, a także termin spłaty, który będzie dla ciebie odpowiedni, a następnie wybierz, czy oferty mają być porównane pod względem oprocentowania, RRSO, popularności czy według wartości raty.

Podsumowanie

Do tej pory obawiałeś się, że do wkładu własnego nie można liczyć zaliczki lub zadatku? Jeśli tak, możesz przestać się martwić o dodatkowe wydatki, które mogłyby cię czekać w momencie złożenia wniosku o kredyt. Bank weźmie pod uwagę wszystkie pieniądze wpłacone na poczet przyszłego kupna nieruchomości. Pamiętaj jednak, że warto wcześniej zastanowić się jaką formę wpłaty wybierzesz, może od tego zależeć m.in. to, czy gotówka zostanie ci zwrócona, jeśli decyzją banku nie otrzymasz zgody na kredyt hipoteczny.

Mimo utrudnionego dostępu do zadłużeń finansowych chcesz ubiegać się o kredyt na kupno mieszkania lub domu? Warto zatem wcześniej zastanowić się nad tym, czy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także korzystną historię kredytową. Pamiętaj także, że na naszej stronie znajdziesz wiele poradników, a także bezpłatnych narzędzi finansowych, które pomogą ci nie tylko wybrać odpowiedni kredyt, ale także zminimalizować wątpliwości związane z tym, czy w twojej sytuacji spłata kredytu będzie możliwa bez żadnych problemów pod względem finansowym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?
Kredyty gotówkowe 30.07.2021

Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?

Oprocentowanie zmienne to jeden z dwóch sposobów naliczania odsetek, które stanowią główny koszt kredytu. Ten typ oprocentowania uzależniony jest w dużej mierze od zmian stóp procentowych. Powoduje więc zwiększenie ryzyka kredytowego. W bankach zdecydowanie łatwiej znajdziesz jednak kredyt z oprocentowaniem zmiennym niż stałym. Sprawdź, z czym wiąże się kredyt oprocentowany zmiennie i jakie mogą być skutki jego zaciągnięcia!

Zobacz więcej
Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?
Kredyty gotówkowe 26.07.2021

Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?

Kredyt bez odsetek to atrakcyjna oferta, którą banki przygotowały dla nowych klientów. W ramach niej masz możliwość skorzystać z kredytowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niekiedy jednak pod hasłem pożyczka zero procent kryją się dodatkowe koszty, które powodują, że propozycja banku wcale nie jest tak kusząca, jak mogło się wydawać. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabrać? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 23.07.2021

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Pewnie niejeden zastanawia się, czy mając już jeden, można wziąć jeszcze drugi kredyt hipoteczny. Mówi się, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania i powiedzenie to sprawdza się również i w tym przypadku. Teoretycznie da się zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny, ale z pewnością nie jest on w zasięgu każdego. Kto może starać się o jeszcze jeden kredyt hipoteczny? I czy to się w ogóle opłaca? Odpowiadamy!

Zobacz więcej
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Kredyty hipoteczne 22.07.2021

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to dla wielu kredytobiorców szansa na szybsze sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Dzięki niemu możesz obniżyć wkład własny z rekomendowanych 20 do 10%. Ubezpieczenie powoduje jednak podwyższenie łącznych kosztów kredytowania. Kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki
Kredyty hipoteczne 09.07.2021

Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki

Mieszkanie w dużym mieście ma wiele zalet, ale też bywa bardzo męczące. Do kupowania nieruchomości w centrum zniechęcają również wysokie ceny za metr. Dlatego wielu mieszkańców miast podejmuje decyzję o wyprowadzce na obrzeża. Zanim jednak zacznie się pakować walizki, najpierw trzeba znaleźć ziemię, gdzie zostanie wzniesiony dom. Wcześniej warto też rozeznać się, gdzie można dostać kredyt na działkę i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj