× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?

Zaktualizowano: 02.02.2021 14:02
Opublikowano: 24.11.2020 15:00
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości wpłaconych pieniędzy.

Kupując mieszkanie, również z pomocą kredytu hipotecznego, trzeba pamiętać o konieczności pokrycia wkładu własnego. Czy w takiej sytuacji zadatek lub zaliczka mogą stanowić wkład własny, lub przynajmniej jego część? To ważne pytanie, które często zadają sobie osoby, które nie mają dużego doświadczenia z usługami finansowymi, ale bardzo zależy im na realizacji marzeń i kupnie własnego mieszkania.

W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Dodatkowo zapewniamy, że zdobędziesz także kilka cennych informacji, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na zgodę kredytową i staniesz o krok bliżej do swojego celu, dzięki pewności, że otrzymasz zgodę kredytową i uda ci się podpisać atrakcyjną umowę z bankiem.

Kredyt hipoteczny i wkład własny

Klient banku, który zainteresowany jest kredytem hipotecznym, musi mieć na uwadze to, że bez wkładu własnego, żadna instytucja nie będzie w stanie udzielić finansowej pomocy. Co ważniejsze, z powodu aktualnej sytuacji, wynikającej z trwającej pandemii koronowirusa, kluczem do zdobycia zgody na kredyt jest wpłacenie jeszcze wyższego wkładu własnego niż przewidziane 20% wartości nieruchomości.

Jeszcze rok temu, klienci ubiegający się o kredyt na mieszkanie, mogli skorzystać z wielu udogodnień, m.in. możliwości ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Z pomocą tego dodatkowego ubezpieczenia, bank mógł zaoferować pokrycie nawet 90% wartości nieruchomości, w ramach kredytu hipotecznego. Była to doskonała okazja dla osób, które były zdecydowane ponieść wyższy koszt, w zamian za łatwiejszy dostęp do tego zobowiązania.

Brakuje ci pieniędzy, by pokryć wkład własny i liczysz na to, że z pomocą kredytu gotówkowego ten problem zostanie rozwiązany? Sprawdź, w poświęconym temu artykule, dlaczego kredyt gotówkowy na wkład własny się nie sprawdzi.

Zaliczka i zadatek - rożnice

Czym jest zaliczka? Czym różni się zaliczka od zadatku? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat, które już pojawiły się na ramach naszej witrynie.

W tym artykule jednak postaramy się przynajmniej przybliżyć, czym różni się zaliczka od zadatku i która z tych opcji jest korzystniejsza dla klienta, który kupując mieszkanie lub dom, chce skorzystać z kredytu hipotecznego.

Przede wszystkim, musisz pamiętać, że zaliczka i zadatek to nie to samo. Choć oba te pojęcia są mocno związane z zawarciem umowy między stronami, zarówno zadatek, jak i zaliczka wiążą się z zupełnie innymi warunkami.

Zadatek to forma zastrzeżenia umowy, która ma na celu zabezpieczenie jej przed zerwaniem i stanowi formę rekompensaty w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku. Jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z winy klienta, zadatek przepada na rzecz usługodawcy. Jeśli umowa nie zostanie zrealizowana z winy usługodawcy, zadatek musi zostać zwrócony klientowi w podwójnej wysokości. Jeśli umowa zostania rozwiązana przez obie strony, zadatek zostaje zwrócony klientowi bez różnicy we wpłaconej kwocie.

Zaliczka to suma pieniędzy wpłaconych usługodawcy przez klienta na poczet zakupu usługi, nieruchomości czy produktu. Zaliczka zwracana jest w całości klientowi zarówno w przypadku gdy do finalizacji umowy nie dojdzie wskutek działań klienta, usługodawcy lub wspólnego rozwiązania umowy.

Jaką formę płatności zabezpieczającą umowę wybrać? Zaliczka pozwala uniknąć strat finansowych dla obu stron w przypadku niewywiązania się z umowy, natomiast zadatek zapewnia rekompensatę dla strony pokrzywdzonej. Warto wcześniej zastanowić się, czy masz pewność, że otrzymasz zgodę kredytową na kupno mieszkania. Jeśli bank odmówi ci kredytu, a ty wpłacisz wcześniej zadatek na kupno nieruchomości, pieniądze przepadną.

Czy zadatek i zaliczka mogą być częścią wkładu własnego?

Pamiętaj, że odpisując umowę i wpłacając zaliczkę lub zadatek, konieczne jest zapisanie tego w dokumentach. Warto pamiętać, że powinna znaleźć się tam odnotowana pełna kwota, jaka została wpłacona, dzięki temu łatwiej będzie dochodzić swoich praw, nawet w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości wpłaconych pieniędzy.

Wkład własny - zwiększ swoje szanse na otrzymanie zgody kredytowej

Chcesz mieć gwarancję, że bank pozytywnie rozpatrzy twój wniosek? W aktualnej sytuacji to wcale nie jest oczywiste. Banki dużo ostrożniej podchodzą do udzielania zadłużeń, mając na uwadze wyższe ryzyko kredytowe i niższą zdolność kredytową wielu klientów. Z tego powodu warto już dużo wcześniej zadbać o swoją sytuację i maksymalnie zwiększyć swoje rokowania na kredyt. Jak to zrobić? Najważniejsze będzie zgromadzenie wkładu własnego, im wyższy wkład własny klienta ubiegającego się o kredyt, tym niższe ryzyko dla banku, ze względu na niższą kwotę kredytu i zdecydowanie korzystniejszy scoring bankowy związany także z wyższą zdolnością kredytową kredytobiorcy. Klient, który będzie w stanie pokryć nawet 40% wartości nieruchomości, nie ma praktycznie żadnych podstaw do obaw o odrzucenie wniosku o kredyt, choć warto zadbać także o pozytywną historię kredytową oraz stałe źródło dochodów. Dla banku ważne będzie to, na podstawie jakiej umowy pracuje klient, a najkorzystniej oceniane są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny

Wybór kredytu będzie miał kluczowe znaczenie nie tylko w momencie złożenia wniosku o zobowiązanie, ale także podczas spłaty zadłużenia. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny jest zadłużeniem długoterminowym, co oznacza, że trzeba poważnie zastanowić się nad warunkami spłaty zobowiązania i mieć pewność, że za kilka lat warunki umowy nie staną się uciążliwe, czy nawet niemożliwe do spełnienia.

Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny? Pomoże ci w tym ranking kredytów hipotecznych. To doskonała okazja, by z jego pomocą, bez wychodzenia z domu porównać dostępne oferty banków i mieć szansę na zastanowienie się, która z usług prezentuje najkorzystniejsze warunki.

Pamiętaj, że oprocentowanie kredytu hipotecznego, zależne jest od stawki WIBOR, to jednak nie jest jedyny koszt zadłużenia, warto mieć na uwadze marżę kredytu hipotecznego, a także prowizję banku. Całkowity koszt kredytu łatwiej będzie ci ustalić weryfikując RRSO usług.

Korzystając z rankingu kredytów hipotecznych, nie zapomnij o tym, że możesz samodzielnie ustalić parametry, zgodnie z jakimi porównane będą usługi kredytowe. Wskaż kwotę kredytu, a także termin spłaty, który będzie dla ciebie odpowiedni, a następnie wybierz, czy oferty mają być porównane pod względem oprocentowania, RRSO, popularności czy według wartości raty.

Podsumowanie

Do tej pory obawiałeś się, że do wkładu własnego nie można liczyć zaliczki lub zadatku? Jeśli tak, możesz przestać się martwić o dodatkowe wydatki, które mogłyby cię czekać w momencie złożenia wniosku o kredyt. Bank weźmie pod uwagę wszystkie pieniądze wpłacone na poczet przyszłego kupna nieruchomości. Pamiętaj jednak, że warto wcześniej zastanowić się jaką formę wpłaty wybierzesz, może od tego zależeć m.in. to, czy gotówka zostanie ci zwrócona, jeśli decyzją banku nie otrzymasz zgody na kredyt hipoteczny.

Mimo utrudnionego dostępu do zadłużeń finansowych chcesz ubiegać się o kredyt na kupno mieszkania lub domu? Warto zatem wcześniej zastanowić się nad tym, czy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a także korzystną historię kredytową. Pamiętaj także, że na naszej stronie znajdziesz wiele poradników, a także bezpłatnych narzędzi finansowych, które pomogą ci nie tylko wybrać odpowiedni kredyt, ale także zminimalizować wątpliwości związane z tym, czy w twojej sytuacji spłata kredytu będzie możliwa bez żadnych problemów pod względem finansowym.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej