Kredyty hipoteczne 12 min. czytania

Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Zaktualizowano: 2024-02-19 10:08
Opublikowano: 2021-03-25 15:01
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 12
Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Negocjacje z bankiem przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mogą wydawać się procesem skomplikowanym i czasochłonnym, jednak odpowiednie podejście i wiedza o tym, co można negocjować, mogą przynieść Ci znaczące oszczędności. Rozważenie możliwości renegocjacji kredytu hipotecznego lub gotówkowego to kluczowy krok dla każdego kredytobiorcy, który dąży do uzyskania jak najlepszych warunków finansowania. W tym artykule przedstawimy, jak efektywnie prowadzić dialog z bankiem oraz na jakie elementy umowy kredytowej zwrócić szczególną uwagę, by zwiększyć swoje szanse na korzystniejsze warunki. Od marży po opłaty, od ubezpieczenia po możliwość wcześniejszej spłaty – oto co warto wiedzieć i negocjować przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Negocjowanie to sztuka dochodzenia do porozumienia, gdzie obie strony znajdują wspólny grunt, który zadowala ich interesy i potrzeby. W kontekście finansowym, a szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, negocjowanie może otworzyć drzwi do bardziej korzystnych warunków umowy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na oszczędności i mniejsze obciążenie budżetu domowego. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak skutecznie podejść do negocjacji i renegocjacji umowy kredytowej, aby maksymalizować korzyści wynikające z takich rozmów z bankiem.

Czy możliwe jest negocjowanie warunków kredytu z bankiem?

Zastanawiasz się, czy można negocjować umowę kredytu?

Negocjowanie warunków kredytu z bankiem nie tylko jest możliwe, ale również może być najważniejsze abyś mógł uzyskać możliwie najkorzystniejsze warunki finansowania. Zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych, banki często pozostawiają pewien margines do negocjacji, co może dotyczyć różnych aspektów umowy kredytowej.

Czy można negocjować kredyt hipoteczny?

Negocjowanie kredytu hipotecznego jest nie tylko możliwe, ale także zalecane. Ze względu na długi okres kredytowania i wysokie kwoty, nawet niewielka zmiana w warunkach kredytu może przynieść znaczące oszczędności. Elementy, które często podlegają negocjacjom, to m.in. marża banku, opłaty za wcześniejszą spłatę czy koszty związane z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Jeśli aktualnie dopiero zastanawiasz się nad zaciągnięciem takiego zobowiązania, sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych. Znajdziesz w nim najlepsze, aktualne oferty na rynku.

Czy można negocjować kredyt gotówkowy?

Warunki kredytu gotówkowego również mogą być przedmiotem negocjacji. Chociaż kwoty i okresy kredytowania są zazwyczaj niższe niż w przypadku kredytów hipotecznych, negocjacje mogą dotyczyć oprocentowania, opłat przygotowawczych, czy możliwości elastycznego dostosowania harmonogramu spłat. A więc przed rozpoczęciem negocjacji dokładnie przeanalizuj swoją zdolność kredytową i porównaj oferty różnych banków, co zwiększy Twoją siłę negocjacyjną.

Na czym polega renegocjacja kredytu hipotecznego i gotówkowego?

Renegocjacja umowy – co to znaczy? Renegocjacja kredytu to proces, podczas którego kredytobiorca podejmuje próbę zmiany warunków już istniejącej umowy kredytowej z bankiem. Jej celem jest dostosowanie warunków kredytu do zmiany sytuacji finansowej kredytobiorcy lub skorzystanie z lepszych warunków rynkowych.

Proces ten może dotyczyć zarówno kredytów hipotecznych, jak i gotówkowych, a jego skuteczność zależy od wielu czynników, w tym od aktualnej oferty rynkowej, historii współpracy z bankiem, oraz indywidualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda renegocjacja kredytu hipotecznego i gotówkowego?

W przypadku kredytu hipotecznego, renegocjacja może dotyczyć kilku kluczowych aspektów. Najczęściej kredytobiorcy starają się o niższe oprocentowanie, co bezpośrednio przekłada się na wysokość miesięcznej raty. Sprawdź, co to jest oprocentowanie. Zmiana warunków kredytu hipotecznego może również obejmować zmianę okresu kredytowania, co pozwala na dostosowanie wysokości rat do aktualnych możliwości finansowych kredytobiorcy. W niektórych przypadkach, możliwa jest także renegocjacja kosztów dodatkowych związanych z kredytem, takich jak opłaty za wcześniejszą spłatę czy koszty ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, renegocjacja może dotyczyć głównie oprocentowania i okresu spłaty. Ze względu na zazwyczaj krótszy okres kredytowania i niższe kwoty niż w przypadku kredytów hipotecznych, margines do negocjacji może być nieco ograniczony, ale zmiana warunków nadal jest możliwa, szczególnie jeśli kredytobiorca poprawił swoją zdolność kredytową lub jeśli zmieniły się warunki rynkowe.

Kto może negocjować z bankiem?

Negocjacje z bankiem dotyczące kredytu hipotecznego są procesem otwartym dla wszystkich kredytobiorców, jednak skuteczność tych negocjacji zależy od kilku czynników. Kto może najskuteczniej renegocjować umowę z bankiem?

 • Osoby, które już zaciągnęły kredyt hipoteczny, mogą negocjować zmianę warunków swojej umowy, np. w celu obniżenia oprocentowania lub zmiany harmonogramu spłat. Szczególnie gdy poprawiła się ich sytuacja kredytowa lub gdy warunki rynkowe są bardziej korzystne niż w momencie zaciągania kredytu.
 • Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny mają możliwość negocjacji warunków kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy. W tym przypadku negocjacje mogą dotyczyć wysokości marży, opłat przygotowawczych, czy warunków ubezpieczenia

Jakie elementy umowy warto negocjować?

 • Oprocentowanie – to kluczowy element wpływający na całkowity koszt kredytu. Nawet niewielka zmiana oprocentowania może przynieść znaczące oszczędności.
 • Opłaty dodatkowe – warto negocjować wysokość opłat przygotowawczych, prowizji za udzielenie kredytu oraz koszty związane z ubezpieczeniem.
 • Warunki wcześniejszej spłaty – możliwość wcześniejszego spłacenia kredytu bez dodatkowych kosztów jest ważnym elementem, który warto uwzględnić w negocjacjach.
 • Okres kredytowania – dłuższy okres kredytowania oznacza niższe raty, ale również wyższy całkowity koszt kredytu. W zależności od sytuacji, może to być element negocjacji.

Jakie koszty związane z kredytem hipotecznym podlegają negocjacji?

Jeśli interesuje Cię renegocjacja umowy kredytowej, musisz wiedzieć, które elementy umowy kredytowej można wziąć pod uwagę. Dwie główne opłaty, które zazwyczaj są przedmiotem negocjacji, to prowizja za udzielenie kredytu oraz marża banku.

Jak negocjować marżę kredytu hipotecznego?

Marża kredytu jest podstawowym elementem, z którego bank czerpie zysk z udzielenia kredytu. Wysokość marży jest zależna od wielu czynników, w tym od wysokości wkładu własnego, stosunku długu do wartości nieruchomości (LTV), sytuacji finansowej klienta, a także od strategii banku.

Aby skutecznie negocjować obniżenie marży, przygotuj się jeszcze przed podpisaniem umowy, przedstawiając bankowi argumenty, które przemawiają za taką decyzją. Podkreśl np. stabilne zatrudnienie, wysokie dochody, dobrą historię kredytową, a także możliwość skorzystania z konkurencyjnej oferty innego banku. Czasem opłacalne może być zgodzenie się na wyższą prowizję jednorazową w zamian za niższą marżę.

Jak negocjować prowizję kredytu hipotecznego?

Prowizja za udzielenie kredytu to opłata pobierana przez bank za rozpatrzenie wniosku i udzielenie finansowania. Banki różnie podchodzą do tej opłaty – niektóre mogą z niej całkowicie zrezygnować, podnosząc nieco marżę, inne mogą ją obniżyć w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów (cross-selling), takich jak konto osobiste, karta kredytowa czy ubezpieczenie. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, dokładnie przekalkuluj, czy faktycznie opłaca Ci się to w dłuższej perspektywie. Jeśli nie wiesz, jak mogą kształtować się Twoje raty, jeśli uda Ci się negocjować prowizję lub marżę, wykorzystaj nasz kalkulator kredytowy.

Jak konkretnie może wyglądać negocjacja opłat?

 • Zrezygnowanie z prowizji w zamian za wyższą marżę – w niektórych przypadkach bank może zgodzić się na całkowite usunięcie opłaty prowizyjnej, jeśli zgodzisz się na nieznaczne podwyższenie marży.
 • Obniżenie prowizji za akceptację dodatkowych produktów – możesz uzyskać obniżenie lub całkowitą rezygnację z prowizji, decydując się na otwarcie konta osobistego w banku lub zakup ubezpieczenia. Sprawdź jednak, czy koszty tych dodatkowych produktów nie przewyższają oszczędności wynikających z obniżonej prowizji.

Jak negocjować kredyt hipoteczny – krok po kroku

Zanim podpiszesz umowę kredytową, możesz negocjować warunki swojego zobowiązania, zwłaszcza gdy wykazujesz wysoką zdolność kredytową a Twoja sytuacja finansowa jest naprawdę dobra. Jeśli nie chcesz ponieść fiasko podczas negocjacji z bankiem, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

Krok 1 – przygotuj się do złożenia wniosku kredytowego.

Zanim złożysz wniosek, upewnij się, że znasz swoją zdolność kredytową i przejrzałeś oferty różnych banków. To pozwoli Ci na lepsze przygotowanie się do negocjacji.

Krok 2 – rozmowa z doradcą kredytowym.

Podczas pierwszego spotkania z doradcą wyraźnie zaznacz, że jesteś zainteresowany negocjacjami. Zapytaj o możliwość negocjacji i czynniki, które mogą wpłynąć na poprawę warunków finansowania.

Krok 3 – wzmocnij swoją pozycję negocjacyjną.

Jeśli to możliwe, zwiększ swoje oszczędności, aby móc wpłacić wyższy wkład własny, co może być argumentem za lepszymi warunkami kredytu. Rozważ także skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych, jeśli oferują one korzyści w kontekście kredytu hipotecznego.

Krok 4 – napisz wniosek o renegocjację warunków.

W swoim wniosku przedstaw szczegółowo swoją sytuację finansową oraz argumenty, dlaczego uważasz, że zasługujesz na lepsze warunki. Może to dotyczyć zarówno obniżenia marży, jak i prowizji.

Krok 5 – oczekuj na odpowiedź i podejmij decyzję.

Po złożeniu wniosku, poczekaj na odpowiedź banku. Jeśli warunki zostaną poprawione, możesz przystąpić do podpisania umowy. Jeśli odpowiedź nie spełnia Twoich oczekiwań, rozważ negocjacje z innymi bankami.

Kiedy warto negocjować warunki kredytu z bankiem?

Negocjacja warunków umowy kredytowej z bankiem jest zawsze dobrą decyzją. W niektórych sytuacjach z pewnością warto skorzystać z takiej opcji. Kiedy dokładnie?

 • Jeśli stopy procentowe spadają lub jeśli na rynku pojawiają się korzystniejsze oferty kredytowe, to dobry moment, aby spróbować renegocjować warunki swojego kredytu.
 • Jeżeli Twoje dochody wzrosły, spłaciłeś inne zobowiązania lub poprawiła się Twoja zdolność kredytowa, bank może być bardziej skłonny do oferowania lepszych warunków.
 • Im dłuższy okres spłaty kredytu, tym większe pole do negocjacji. Banki są często bardziej elastyczne w przypadku kredytów na długie okresy, ponieważ zarabiają na nich więcej na odsetkach.
 • W przypadku zaciągania kredytu na wysoką kwotę, banki mogą być bardziej skłonne do negocjacji, ponieważ jest to dla nich znacząca transakcja.
 • Jeśli masz dobrą historię współpracy z danym bankiem, np. regularnie spłacasz raty innych kredytów lub korzystasz z jego produktów oszczędnościowych, możesz liczyć na bardziej przychylną postawę podczas negocjacji.
 • Jeżeli masz w ręku oferty od innych banków, możesz użyć ich jako argumentu w negocjacjach, co często skłania bank do zaproponowania lepszych warunków, aby zatrzymać klienta.
 • Banki często oferują lepsze warunki kredytu klientom, którzy są gotowi skorzystać z dodatkowych produktów, takich jak konta oszczędnościowe, karty kredytowe czy ubezpieczenia. Jest to znane jako cross-selling.
 • Czasami zmiany w przepisach prawnych lub polityce kredytowej banków mogą otworzyć nowe możliwości do negocjacji lepszych warunków kredytowych.

Jak obniżyć koszt kredytu hipotecznego, jeśli nie uda się renegocjować warunków kredytu?

Nieudane próby renegocjacji warunków kredytu hipotecznego nie muszą oznaczać końca możliwości na obniżenie jego kosztów. Istnieje kilka strategii, które możesz rozważyć, aby zmniejszyć obciążenie finansowe związane z twoim kredytem hipotecznym:

 • Zwiększenie wkładu własnego – jeśli masz możliwość, zwiększenie wkładu własnego może skutkować obniżeniem całkowitego kosztu kredytu. Większy wkład własny oznacza niższą kwotę kredytu i potencjalnie lepsze warunki oprocentowania.
 • Dodatkowe spłaty kapitałowe – wiele umów kredytowych umożliwia dokonywanie nadpłat bez dodatkowych opłat. Regularne dokonywanie dodatkowych spłat kapitałowych może skrócić okres kredytowania i zmniejszyć całkowitą kwotę odsetek.
 • Refinansowanie kredytu hipotecznego – polega na zaciągnięciu nowego kredytu w celu spłaty obecnego, zwykle na lepszych warunkach. Jest to szczególnie korzystne, gdy stopy procentowe na rynku spadły od czasu zaciągnięcia oryginalnego kredytu.
 • Przeniesienie kredytu do innego banku – jeśli Twój obecny bank nie zgadza się na renegocjację warunków, możesz rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku oferującego korzystniejsze warunki. Przeniesienie kredytu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty za wcześniejszą spłatę w obecnym banku czy opłaty przygotowawcze w nowym banku, dlatego ważne jest dokładne przekalkulowanie potencjalnych oszczędności.
 • Negocjacja innych elementów kredytu – jeśli obniżenie oprocentowania nie jest możliwe, zwróć uwagę na inne możliwe do negocjacji elementy, takie jak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego czy opłaty administracyjne, które również mogą wpłynąć na całkowity koszt kredytu.
 • Konsolidacja długów – jeśli posiadasz inne zobowiązania finansowe, rozważ ich konsolidację z kredytem hipotecznym. Konsolidacja pozwala na połączenie kilku długów w jeden kredyt, często z niższym oprocentowaniem, co może zmniejszyć miesięczne obciążenie finansowe.

Dodatkowe źródła:

Jak dogadać się z bankiem?, https://lexwibor.pl/jak-dogadac-sie-z-bankiem/

Renegocjacja kredytu hipotecznego, https://www.burkotlegal.pl/zakres-uslug/negocjacja-kredytu-hipotecznego

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania