Czy otrzymasz kredyt na macierzyńskim lub w ciąży? Warunki kredytu gotówkowego i hipotecznego na macierzyńskim

Zaktualizowano: 2023-05-10 14:33
Opublikowano: 2022-02-09 08:01
Średnia ocena: 4,25/6 Głosów: 4
Czy otrzymasz kredyt na macierzyńskim lub w ciąży?

Kredyt na macierzyńskim – czy możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania w czasie trwania urlopu macierzyńskiego lub w okresie ciąży? Czy zasiłek zostanie uwzględniony przez banki? Sprawdzamy, jakie formalności muszą spełnić kobiety chcące wziąć kredyt przed i po urodzeniu dziecka.

Przyjście na świat nowego członka rodziny to prawdziwa rewolucja. Żeby zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki rozwoju, wielu rodziców decyduje się na podjęcie ważnych decyzji finansowych. Wniosek o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, przygotowanie pokoiku dziecięcego i wyprawki – to tylko niektóre wydatki, na jakie decydują się przyszli rodzice. A co z zobowiązaniami zaciąganymi podczas urlopu macierzyńskiego? Czy można starać się o kredyt gotówkowy? Sprawdzamy oferty!

Kredyt na macierzyńskim – czy to możliwe?

Obecnie uzyskanie kredytu jest trudniejsze niż w czasach przed pandemią – banki stosują bardziej restrykcyjne kryteria przy wyliczaniu zdolności kredytowej, żądają też przedstawienia wysokiego wkładu własnego, np. przy kredytach mieszkaniowych. W specyficznej sytuacji są kobiety spodziewające się dziecka. Wiele z nich zadaje sobie pytanie:

- czy dostanę kredyt w ciąży?

- czy dostanę kredyt na macierzyńskim?

- czy dostanę kredyt na urlopie wychowawczym?

Jak jest w takim razie? Czy można dostać kredyt na urlopie macierzyńskim? Nie ma regulacji mówiących o tym, że osoba na zasiłku nie może zaciągnąć zobowiązania. Jeśli ma ustabilizowaną sytuację finansową i będzie w stanie spłacić zobowiązanie, to powinna otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Problem pojawia się wtedy, gdy kończy się umowa z pracodawcą i nie wiadomo, czy będzie przedłużona. Takie dylematy mają nie tylko kobiety na macierzyńskim. Kolejne ważne pytanie – czy na wychowawczym można wziąć kredyt? W przypadku urlopów bezpłatnych szansa na otrzymanie kredytu maleje – kredytobiorca ma obniżone dochody, a więc zdolność kredytowa jest niska. Z kolei kobiety w ciąży, które chcą zaciągnąć zobowiązanie, raczej nie powinny się martwić, szczególnie gdy są zatrudnione na umowę na czas nieokreślony.

Urlop macierzyński a zdolność kredytowa

W czasie urlopu macierzyńskiego zdolność kredytowa na ogół nie ulega zmianie – osoby na umowie o pracę otrzymują zasiłek w takiej wysokości, w jakiej wpływało ich zasadnicze wynagrodzenie. Wiele banków uznaje zasiłek za dochód i bierze go pod uwagę przy wyliczaniu zdolności. To dobra wiadomość – oznacza, że istnieją duże szanse na otrzymanie kredytu na zasiłku macierzyńskim. Dla instytucji finansującej kredyt należy przedstawić komplet dokumentów poświadczających sytuację kredytobiorcy, m.in. zaświadczenie o zarobkach. Na urlopie macierzyńskim można otrzymać je bezpośrednio od pracodawcy, jednak po dłuższej nieobecności należy kierować się do ZUS, ponieważ to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje obowiązek wypłacania zasiłku. W takiej sytuacji trzeba udać się do placówki ZUS po zaświadczenie o wysokości zasiłku. Podobnie wygląda zdolność kredytowa w ciąży. Jak liczone jest L4 w ciąży? Kobiecie w stanie błogosławionym przysługuje nie 80%, a 100% wynagrodzenia, a zatem sytuacja finansowa się nie zmienia.

Kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim

Chcesz kupić wymarzone mieszkanie? Kredyt hipoteczny a ciąża lub urlop macierzyński – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak, jednak jak w każdej tego typu sytuacji, wnioski są rozpatrywane indywidualnie. Banki biorą pod uwagę wiele czynników:

 • staż pracy – minimum 3 miesiące, jednak im dłuższy okres zatrudnienia, tym lepiej,
 • wiek – na lepsze warunki mogą liczyć osoby po 25 roku życia,
 • rodzaj umowy – najkorzystniejsza dla kredytobiorcy jest umowa o pracę,
 • długość trwania umowy – osoby pracujące na umowie na czas nieokreślony mają większe szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego na macierzyńskim,
 • zdolność kredytową,
 • raport BIK – niespłacone zobowiązania czy postępowanie egzekucyjne może przekreślić szanse na otrzymanie kredytu.

Inna kwestia, o którą często pytają kobiety w ciąży – zwolnienie lekarskie a kredyt hipoteczny.  Z reguły banki nie akceptują wniosków kredytowych osób przebywających na zwolnieniu ze względu na chorobę – istnieje bowiem duże ryzyko, że staną się niezdolne do pracy i stracą dochody. W przypadku kobiet w ciąży przez okres zwolnienia i urlopu macierzyńskiego otrzymują one całość wynagrodzenia, jednak fakultatywny urlop wychowawczy jest bezpłatny. Kobieta na macierzyńskim może zatem nie otrzymać kredytu hipotecznego – bank może obawiać się, że klientka straci źródło dochodu i nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Takie pytania często padają w serwisach internetowych poświęconych parentingowi: L4 ciążowe a kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny w ciąży – forum nierzadko podpowiada przykłady rozwiązań, jakie można zastosować, żeby otrzymać pozytywną decyzję.

To może Cię zainteresować: Mieszkanie bez wkładu własnego a Nowy Polski Ład – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy na urlopie macierzyńskim

A co z kredytami gotówkowymi? Tego typu zobowiązania mają nieco inną specyfikę niż kredyty hipoteczne, które są długoterminowe. Raty na macierzyńskim można spłacić bardzo szybko, zwłaszcza gdy kwota kredytu nie jest wysoka. Banki, analizując sytuację finansową kredytobiorcy, sprawdzają, czy będzie on w stanie spłacać raty przez cały okres kredytowania. Istnieje zatem duża szansa na to, że decyzja o przyznaniu kredytu, np. na zakup mebli o pokoju dziecięcego, będzie pozytywna.

Przekonaj się, czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego lub gotówkowego.

Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt na macierzyńskim?

Do wniosku o kredyt na urlopie macierzyńskim trzeba dołączyć wiele dokumentów – w zależności od rodzaju zobowiązania. W przypadku kredytu gotówkowego będzie to z reguły:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków od pracodawcy,
 • zaświadczenie o dochodach z ZUS,
 • dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty.

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego trzeba dodatkowo przedstawić:

 • umowę o pracę,
 • wyciąg z konta bankowego,
 • deklarację PIT-37,
 • dokumenty dotyczące nieruchomości, np. umowę przedwstępną, odpis z księgi wieczystej itp.

Często wymagane jest również oświadczenie o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim i niekorzystaniu z urlopu wychowawczego. Poniżej wzór oświadczenia:

Oświadczam, iż przebywam na urlopie macierzyńskim od (….) do (…). Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie skorzystam z urlopu wychowawczego i wrócę do pracy.

Kredyt na urlopie macierzyńskim – gdzie złożyć wniosek?

Zasiłek macierzyński jest uznawany za dochód przez wiele banków, m.in. BNP Paribas, Pekao S.A., PKO BP, Raiffeisen Polbank, mBank czy Citi Handlowy. Niestety nie zawsze jest bramy pod uwagę samodzielnie – z reguły konieczne jest przedstawienie drugiego źródła dochodu, np. zarobków partnera/męża. Jakie banki akceptują dochód z zasiłku macierzyńskiego jako jedyny dochód? Na liści znajduje się m.in. Alior Bank, PKO BP, Bank Pocztowy, mBank i Citi Handlowy.

Na co uważać decydując się na kredyt na macierzyńskim lub w ciąży?

Pożyczka na macierzyńskim wydaje się dobrym pomysłem z wielu powodów – kiedy na świat przychodzi dziecko, pojawia się mnóstwo wydatków, które nie zawsze możemy sfinansować z własnej kieszeni. Dodatkowe środki przydadzą się na:

 • zakup wózka,
 • urządzenie pokoiku dziecięcego,
 • skompletowanie wyprawki,
 • zakup fotelika samochodowego,
 • zabawki i akcesoria dla malucha.

Lista potrzebnych rzeczy i sprzętów jest bardzo długa, a dziecięce akcesoria nie należą do najtańszych. Wiele osób, chcąc zapewnić maluchowi możliwość stabilnego rozwoju w przyjaznym środowisku, decyduje się też na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu.

Jednak czy kredyt na macierzyńskim jest bezpieczny? Podejmując decyzję o zaciągnięciu zobowiązania, powinniśmy przede wszystkim mieć pewność, że będziemy w stanie je spłacić. Rosnące wydatki wiążą się z tym, że możemy mieć trudności z terminowym regulowaniem należności. Realnie oceńmy nasze możliwości finansowe i potrzeby, nie zaciągajmy więcej, niż rzeczywiście potrzebujemy – wtedy unikniemy wielu problemów.

Nie przegap:

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

Czy kredyt na 500+ jest dostępny w ofercie banków? Sprawdź który bank da kredyt na 500+

Komentarze

Powiązane artykuły

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

...koszcie kredytu, który musisz ponosić. Jeśli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym: W obliczu zmieniającego się rynku...

...pod znakiem zapytania sens utrzymania zmiennej stopy procentowej w kredycie hipotecznym. Rosnące raty kredytowe stają się dla wielu kredytobiorców...

Zobacz więcej
17 min. czytania