Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

Zaktualizowano: 2022-01-14 10:27
Opublikowano: 2019-12-05 14:00
Średnia ocena: 5,91/6 Głosów: 23
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw

Zawarcie małżeństwa pod wieloma względami ułatwia życie ludziom, którzy je ze sobą dzielą. Dzięki formalizacji związku prościej jest im rozliczać podatki, gromadzić oszczędności czy załatwiać niektóre sprawy urzędowe. W ich zasięgu jest także kredyt dla młodych małżeństw. To szybkie i wygodne finansowanie umożliwia świeżo upieczonym małżonkom zakup mieszkania lub budowę domu. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie dla młodych małżeństw przed złożeniem wniosku.

Nie każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują specjalne produkty finansowe, które kierują do par. W końcu większość młodych małżeństw z braku oszczędności, chcąc pójść na swoje, czy po prostu kupić samochód lub wyremontować mieszkanie, zmuszona jest wziąć na ten cel kredyt. A wtedy taki kredyt dla młodych małżeństw jest jak znalazł.

Czy banki chętnie udzielają kredytów młodym małżeństwom?

Młode pary wkraczające na nową drogę życia często mają niemałą zagwozdkę, skąd wziąć pieniądze na wspólny start. Pierwsze co im zazwyczaj przychodzi wtedy na myśl, to żeby sprawdzić, czy jest kredyt dla młodych małżeństw. Okazuje się, że jest, a zdobycie go wcale nie jest takie trudne.

Chcąc zdobyć kredyt dla młodych małżeństw w 2022 roku, należy sprostać wymaganiom banku oraz dopełnić ściśle określone formalności. Zasady udzielania kredytów młodym małżeństwom niewiele różnią się od tych, jakie obowiązują względem pozostałych kredytobiorców. Osoby przystępujące do kredytu muszą przede wszystkim wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i niebudzącą zastrzeżeń historią kredytowania. Para ma większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, ponieważ wysokość osiąganych przez obie strony dochodów brana pod uwagę przy kredycie jest sumowana.

Kwota kredytu dla młodych małżeństw zależy od wysokości wpływających co miesiąc na konto lub konta małżonków środków. W najlepszej sytuacji są więc ci małżonkowie, którzy zarabiają tyle, by móc pokryć bieżące zobowiązania i wydatki, uregulować ratę potencjalnego kredytu i jeszcze coś odłożyć na tzw. czarną godzinę.

Produkty finansowe stworzone specjalnie z myślą o małżonkach to nie nowość. Kredyt dla młodych małżeństw już w 2021 roku i latach poprzednich widniał w ofertach wielu banków. Wiele instytucji utrzymała propozycję w nieznacznie zmienionej lub identycznej formie.

Sprawdź: Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Kredyt dla młodych małżeństw a zdolność kredytowa

Jak dostać kredyt w młodym wieku? Ubiegając się o udzielenie dowolnego finansowania, trzeba liczyć się z koniecznością wykazania się zdolnością kredytową. Nie ma co liczyć na taryfę ulgową w tym zakresie, bo każdy kredytodawca prześwietla sytuację finansową swoich potencjalnych klientów. Co dla banku jest ważne przy ocenie zdolności kredytowej?

Przy wnioskowaniu o kredyt dla młodych małżeństw znaczenie ma przede wszystkim źródło dochodów i forma zatrudnienia obojga małżonków. Choć dzisiaj banki biorą pod uwagę różne formy zatrudnienia, to i tak najlepiej postrzegana jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Z punktu widzenia kredytodawcy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy ma stabilne zatrudnienie, a ryzyko utraty dochodu jest stosunkowo niewielkie. Uwzględniana jest także ciągłość zatrudnienia, częstotliwość otrzymywanych dochodów i suma zarobków obu stron.

Warto sprawdzić: O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw – warunki

Kredyt dla młodych na mieszkanie, podobnie zresztą jak kredyt dla młodych małżeństw na budowę domu, proponowany jest na określonych warunkach. Bank ustala przede wszystkim marżę i prowizję, które w dużym stopniu kształtują całkowity koszt kredytu. Warto jednak pamiętać, że oferowane warunki nie zawsze są ostateczne. Dlatego właśnie kredyt mieszkaniowy dla młodych małżeństw warto negocjować i dobrze jest mieć ku temu dobre podstawy.

Wysokie i regularne wpływy na rachunek osobisty czy terminowa spłata zobowiązań to dwa kluczowe argumenty, które przemawiają na naszą korzyść. Przy odpowiedniej argumentacji istnieją spore szanse, że bank zgodzi się zaproponować korzystniejsze warunki finansowania.

Podczas negocjacji niebagatelne znaczenie ma cel kredytowania, wysokość finansowania i długość okresu spłaty. Prawdopodobnie łatwiej będzie obniżyć koszty kredytu na zakup mieszkania, który opiewa na wysoką kwotę, a jego okres spłaty został ustalony nić 25-30 lat, niż znacznie niższego i zaciąganego jedynie na kilka lat kredytu na remont domu dla młodych małżeństw.

Zanim zdecydujecie się wziąć kredyt dla młodych małżeństw w PKO BP, Pekao czy innym popularnym banku, sprawdźcie najpierw propozycje wszystkich instytucji, nie tylko tych najpopularniejszych. Skorzystajcie z pomocy porównywarki finansowej, która oprócz oprocentowania uwzględnia wszelkie opłaty i prowizje, wskazując najbardziej opłacalny kredyt.

Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw – warunki

Stałym elementem przy kredycie jest zawsze oprocentowanie. Zgodnie z kodeksem cywilnym i ustawą o kredycie konsumenckim, maksymalne odsetki nie mogą być większe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Odsetki ustawowe z kolei równe są sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 proc. Obecnie stopa referencyjna wynosi 2,25 proc., zatem maksymalne odsetki mogą wynieść 11,5 proc. Bank może oczywiście ustalić oprocentowanie na niższym poziomie, ale w żadnym wypadku nie może być ono wyższe niż wskazane.

Jeśli chodzi o pozostałe warunki kredytu gotówkowego, to sprawa wygląda identycznie jak przy kredycie hipotecznym. Bank ustala parametry takie jak marża czy prowizja, ale to nie oznacza, że są one ostateczne i nie da się ich obniżyć. Najrozsądniej będzie, jak najpierw przejrzycie aktualny ranking kredytów gotówkowych, wyłonicie najbardziej dostosowane do Waszych potrzeb finansowania, a potem już indywidualnie w każdym banku spróbujecie wynegocjować dla siebie lepsze warunki kredytowania.

Jak dostać kredyt dla młodych małżeństw?

Bank ma prawo odmówić udzielenia kredytu dla młodych małżeństw, jeśli uzna, że zdolność kredytowa jest za niska. Dlatego do wnioskowania o finansowanie dobrze jest odpowiednio się przygotować. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przeanalizowanie po kolei wszystkich aspektów, na które bank zwraca uwagę i wyłonienie tych, które mogą wzbudzić wątpliwość kredytodawcy i jego zdaniem zwiększyć ryzyko. Dzięki temu będzie można nad nimi popracować, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu na pożądaną kwotę.

Jak uzyskać kredyt dla młodych małżeństw?

 1. Zatroszczcie się o stabilne zatrudnienie.
 2. Zadbajcie o historię kredytową.
 3. Spłaćcie swoje zobowiązania.
 4. Odłóżcie środki na wkład własny (wymagany przy kredycie hipotecznym).
 5. Uporządkujcie domowe finanse.
 6. Wybierzcie dłuższy okres kredytowania.
 7. Wybierzcie raty równe zamiast malejących.

Każdy kredyt to obciążenie dla domowego budżetu. Bank wyda pozytywną decyzję kredytową, dopiero mając pewność, że poradzicie sobie z regularną spłatą długu. Waszym zadaniem jest przekonać go o tym przekonać, a przedstawione wyżej punkty są najlepszych do tego sposobem.

Kredyt dla młodych małżeństw – wymagane dokumenty

Drogę do kredytu dla młodych małżeństw, zarówno gotówkowego, jak i hipotecznego, otwiera wniosek o kredyt złożony w banku razem z wymaganymi dokumentami. Potrzebny będzie też dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Bank zweryfikuje zdolność kredytową na podstawie m.in. wysokości dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania, aktualnych zobowiązań kredytowych, historii kredytowania czy liczby członków gospodarstwa domowego. Do przeprowadzenia analizy będzie mu potrzebny szereg dokumentów. Jeśli zarówno Ty, jak i Twój mąż lub Twoja żona, jesteście zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, konieczne do przedłożenia w banku będą takie dokumenty jak:

 • oświadczenie o dochodach,
 • zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznego wynagrodzenia,
 • zaświadczenie ZUS o wysokości świadczenia (dotyczy osób pobierających zasiłek macierzyński, rodzicielski czy chorobowy),
 • aktualna umowa o pracę,
 • świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy, jeśli miejsce pracy zostało zmienione w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Wskazane dokumenty muszą przedstawić obie strony przystępujące do kredytu. Jeśli któryś z małżonków zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy cywilnoprawnej, to bank będzie wymagać od niego nieco innych dokumentów. Warto dopytać o szczegóły przed złożeniem wniosku o kredyt.

Przy kredycie gotówkowym lista wymaganych dokumentów w tym miejscu się kończy, natomiast przy kredycie hipotecznym jest znacznie dłuższa. Przedstawić trzeba bowiem dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania, czyli zakupu mieszkania z rynku pierwotnego albo wtórnego, budowy lub zakupu domu, remontu mieszkania lub domu czy zakupu działki budowlanej. W każdym z wymienionych przypadków potrzebne będą inne dokumenty, dlatego warto poprosić o pełne zestawienie tych niezbędnych w konkretnym przypadku. Pozwoli to uniknąć odrzucenia wniosku o kredyt ze względu na brak dostarczenia kompletu dokumentów.

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw?

Sporo o kredycie mówią przedstawione np. na stronie internetowej banku warunki kredytowania i przykład reprezentatywny dla kredytu. Bardzo często jednak warunki finansowania zmieniają się w zależności od parametrów kredytu, tj. pożyczanej kwoty i długości okresu spłaty. Dlatego chcąc poznać szacunkowe koszty kredytu najbardziej zbliżone do tych, jakie będą w rzeczywistości, warto wykorzystać kalkulator kredytu dla młodych małżeństw.

Dla przykładu kalkulator kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw pozwoli zapoznać się zarówno z kosztem całkowitym, jak i wysokością poszczególnych opłat, które się na niego składają. Mając dostęp do tych informacji, łatwo będzie porównać między sobą kilka ofert kredytowych i wybrać najkorzystniejszą.

Kredyt dla młodych małżeństw a rozdzielność majątkowa

Czy małżeństwa, które zawarły intercyzę, czyli małżeńską umowę majątkowo, mogą wspólnie przystąpić do kredytu? Jak się okazuje, nie ma ku temu żadnej przeszkody. Główna różnica dotyczy tego, w jaki sposób nabywana nieruchomość zasili majątki małżonków.

W klasycznym przypadku, gdy małżeństwo nie ma podpisanej intercyzy, kupowane mieszkanie zasiliłoby majątek wspólny. Z kolei przy rozdzielności majątkowej wchodzi jako odpowiedni udział do majątku własnego każdej ze stron.

W tym miejscu warto podkreślić, że rozdzielność majątkowa w żaden sposób nie wpływa na wspólną zdolność kredytową, a już na pewno nie może jej pogorszyć. Może za to zapobiec pogorszeniu zdolności kredytowej jednego z małżonków, kiedy drugi ma na swoim koncie długi.

Jak wypełnić wniosek o kredyt dla młodych małżeństw?

Wypełnianie wniosku o dowolny kredyt dla młodych małżeństw w zasadzie nie jest trudne, wystarczy po kolei uzupełniać wszystkie rubryki. Zostaniecie w nim poproszeni o podanie m.in. danych osobowych, informacji dotyczących sytuacji finansowej czy parametrów kredytu. Z wypełnianiem wniosku nie powinniście mieć żadnych trudności, jednak gdy takowe się pojawią, zawsze możecie poprosić o pomoc w tym zadaniu pracownika banku, gdzie wnioskujecie o finansowanie.

Sposób wnioskowania zależy od indywidualnej polityki bankowej. Wniosek o kredyt hipoteczny dla młodych małżeństw najprawdopodobniej trzeba będzie złożyć osobiście w oddziale banku. Więcej możliwości jest wtedy, gdy wnioskuje się o kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw, ponieważ czasami sam wniosek złożyć można przez internet na stronie internetowej banku.

Dofinansowanie do mieszkania dla młodych małżeństw

Nie każda para spełnia warunki umożliwiające zaciągnięcie kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw. Największą przeszkodą staje się brak oszczędności, którem można by przeznaczyć na poczet wymaganego wkładu własnego. Niekiedy na drodze do kredytu staje dodatkowo niska zdolność kredytowa. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą rozwiązania proponowane w ramach programu Nowy Polski Ład.

Jedna z części programu rządowego Nowego Polskiego Ładu dotyczy udzielania wsparcia Polkom i Polakom, którzy chcą spełnić marzenie o własnym mieszkaniu. Obejmuje szereg rozwiązań takich jak mieszkanie dla młodych bez wkładu własnego, dofinansowanie dla młodych małżeństw do spłaty kredytu czy bon mieszkaniowy. Propozycje są skierowane do różnych grup społecznych, ale głównie dla młodych małżeństw i rodzin wielodzietnych.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim propozycja mieszkanie dla młodych bez wkładu własnego. Małżonkowie w wieku od 20 do 40 lat będą mogli zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, nie wnosząc wkładu własnego. Brakujący wkład własny do kwoty 100 000 zł zostanie objęty gwarancją BGK.

Dofinansowanie do zakupu mieszkania zostało zaproponowane już w 2021 roku. Ma ono przybrać postać bonów (rodzinnego i społecznego), które będą miały formę bezzwrotnej dopłaty do zakupu mieszkania lub domu. Wsparcie dla młodych małżeństw  w postaci takiego dofinansowania może wynieść maksymalnie 40 000 zł w przypadku bonów społecznych lub 145 000 zł w przypadku bonów rodzinnych.

Czy kredyt dla młodych małżeństw się opłaca?

Pod wieloma względami kredyt małżeński jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Banki lepiej postrzegają małżeństwa niż osoby samotne, choć nie ma w tym zakresie oczywiście żadnej reguły. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnie wyliczonej zdolności kredytowej, a ta od formy zatrudnienia, wysokości zarobków i jeszcze wielu innych czynników. Jeśli jednak ktoś zarabia średnią krajową, to dużo większe szanse na wysoki kredyt będzie mieć wtedy, jeśli przystąpi do niego z drugą osobą, która też ma co najmniej taki dochód.

Dużą zaletą dla banków jest już sam fakt, że do w umowie kredytowej będzie występować dwóch kredytobiorców. Chodzi tu oczywiście o minimalizację ryzyka braku regularnej spłaty rat.

Pojawia się tylko pytanie, jaki kredyt dla młodych małżeństw i w którym banku się zadłużyć. Nie da się jednak wskazać jednego konkretnego finansowania, bo warunki kredytów stale się zmieniają. Dlatego najlepiej na bieżąco śledzić rankingi kredytów, ewentualnie opinie na forach internetowych napisane przez osoby, które już wzięły kredyt dla młodych małżeństw.

O czym pamiętać decydując się na kredyt jako młode małżeństwo?

Sielanka małżeństwa nie zawsze trwa wiecznie. Niekiedy pojawiają się problemy, które zmuszają parę do wzięcia rozwodu. Kredyt dla młodych małżeństw a rozwód – jak to wygląda w praktyce?

Tak naprawdę dla banku nie ma żadnego znaczenia, czy dwoje ludzi, którzy wzięli razem kredyt, pozostaje nadal w związku małżeńskim. Orzeczenie o rozwodzie nijak nie wpływa na umowę kredytową nawet po formalnym rozwiązaniu związku małżeńskiego. Warunki spłaty kredytu dla młodych małżeństw w takiej sytuacji pozostaną bez zmian. Zatem strony umowy powinny omówić kwestię dalszej spłaty zaciągniętego zobowiązania między sobą.

Sprawdź także:

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt? Jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania