Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Kredyt hipoteczny dla obywateli Ukrainy – warunki, oferta banków w Polsce

Zaktualizowano: 2022-04-08 08:09
Opublikowano: 2022-03-30 08:13
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 2
Kredyt hipoteczny dla obywateli Ukrainy

Kredyt na mieszkanie dla Ukraińców – czy obcokrajowiec może kupić w Polsce nieruchomość pod hipotekę? Sytuacja polityczna związana z agresją Rosji na Ukrainę dynamicznie się zmienia, a w naszym kraju przebywa już ponad 2 miliony uchodźców zza wschodniej granicy. Przedstawiamy wymagania banków, warunki kredytu, niezbędne dokumenty oraz inne informacje, które pomogą zaciągnąć kredyt hipoteczny dla Ukraińców.

Obcokrajowiec może zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce i sfinansować w ten sposób zakup nieruchomości. Proces wnioskowania o przyznanie środków niewiele różni się od formalności, jakie muszą przejść obywatele naszego kraju. Które banki oferują kredyty mieszkaniowe dla Ukraińców? O czym należy pamiętać przy zaciąganiu zobowiązania?

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt na mieszkanie dla obywateli Ukrainy?

Przed wybuchem pandemii COVID-19 w Polsce przebywało prawie 1,4 mln obywateli Ukrainy. Później liczba ta spadła o około 10%, jednak nikt nie był przygotowany na falę migracji, jaka nastąpiła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę – przez nieco ponad miesiąc przybyło do nas ok. 2,34 mln uchodźców (dane na 29.03.2022). Banki działające w Polsce oferują kredyty gotówkowe dla obywateli Ukrainy, konta osobiste, a także pożyczki hipoteczne. Zakup mieszkania przez obywatela Ukrainy na kredyt jest możliwy – trzeba tylko spełnić wymagania banku. Jak można zaciągnąć kredyt dla Ukraińców w Polsce?

Warunki kredytu na mieszkanie dla Ukraińców

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemca może być zaciągnięty wyłącznie na cel mieszkaniowy, przy czym z pozyskanych środków można sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i domu czy działki budowlanej. Pieniądze można też przeznaczyć na budowę domu. Banki obecnie nie finansują 100% wartości nieruchomości – niezależnie od tego, czy jest to kredyt dla obywatela naszego kraju, czy hipoteka dla Ukraińców. Z reguły wymagany jest wkład własny na poziomie 10-20%. Podobnie jak w przypadku ofert dla Polaków, tak i kredyt hipoteczny dla obcokrajowca 2022 jest zabezpieczany wpisem do działu IV księgi wieczystej danej nieruchomości. Kredyt jest udzielany w walucie, w której klient otrzymuje wynagrodzenie.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińca – wymagania banków

Obywatele Ukrainy, którzy chcą zaciągnąć w Polsce kredyt hipoteczny, muszą mieć:

- numer PESEL – obcokrajowcy, którzy zameldują się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni, dostaną z urzędu numer PESEL. Wniosek o nadanie numeru można też złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

- meldunek w Polsce,

- kartę czasowego lub stałego pobytu albo status rezydenta Unii Europejskiej – banki mają różne wymagania, niektóre instytucje oczekują od obywateli minimum 12-miesięcznej ważności karty pobytu, inne akceptują dokumenty ważne nawet przez 1 dzień,

- stałe dochody – najlepszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak wielu Ukraińców jest zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. To może stanowić duże utrudnienie przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Banki wymagają stabilnego zatrudnienia,

- zdolność kredytową – banki sprawdzają wysokość zarobków, stałe miesięczne wydatki związane z utrzymaniem, inne zobowiązania, np. raty kredytów, liczbę osób na utrzymaniu, stan cywilny oraz wiek. Przy badaniu zdolności kredytowej weryfikuje się również rejestry BIK oraz bazy dłużników,

- pozytywną historię kredytową – brak zaległości w spłacie zobowiązań czy niezapłaconych mandatów. Przeterminowane zadłużenia mogą przekreślić szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego dla Ukraińców.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – wymagane dokumenty

Jak wspomnieliśmy, procedura uzyskiwania kredytu hipotecznego przez obcokrajowców niewiele różni się od kredytu dla obywateli Polski. Różnice pojawiają się np. w dokumentach, które należy przedstawić wraz z wnioskiem kredytowym. Banki wymagają od cudzoziemców m.in.:

- karty pobytu,

- paszportu,

- potwierdzenia aktualnego miejsca zameldowania.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca bez karty pobytu jest praktycznie niemożliwy – banki udzielając kredytu, chcą mieć pewność, że klient będzie spłacał zobowiązanie, a w razie problemów z regulowaniem rat możliwe będzie ustalenie jego miejsca zamieszkania. Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest oferowany m.in. przez ING Bank Śląski, Bank Pekao czy mBank.

Zakup mieszkania lub domu przez Ukraińca wiąże się z koniecznością uzyskania specjalnego zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Ile trwa procedura? Jest to szczególnie skomplikowane postępowanie, które wymaga zaangażowania wielu organów – np. Ministerstwa Obrony Narodowej czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dlatego może się przeciągnąć w czasie. Zwykle trwa od 2 do 4 miesięcy.

Żeby uzyskać zezwolenie, trzeba spełnić dwa warunki:

- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie może powodować zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie sprzeciwiają się temu względu polityki społecznej i zdrowia,

- cudzoziemiec musi mieć więzi z Polską, m.in. mieć polską narodowość lub pochodzenie, zawrzeć związek małżeński z polskim obywatelem, posiadać zezwolenie na pobyt czasowy, stały lub być rezydentem UE.

Oprócz tego trzeba przedstawić standardowe dokumenty, np.:

- zaświadczenie o zatrudnieniu,

- zaświadczenie o zarobkach,

- rozliczenie PIT za poprzedni rok,

- wyciąg z rachunku bankowego.

Niektóre banki wymagają również przedstawienia raportu kredytowego z kraju wnioskodawcy. Warto dodać, że wszystkie dokumenty wymagane wraz z wnioskiem kredytowym muszą być przetłumaczone na język polski.

Co lepsze: dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania w bloku

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – jak go wziąć? Poradnik krok po kroku

Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny jest dość skomplikowany również dla Polaków, a co dopiero dla obcokrajowców, którzy muszą pokonać barierę językową czy wiele kwestii formalnych. Jak krok po kroku przejść całą procedurę?

  1. Ocena zdolności kredytowej – najlepiej skonsultować się z profesjonalnym doradcą kredytowym, który nieodpłatnie dokona analizy zdolności kredytowej na podstawie sytuacji finansowej kredytobiorcy.
  2. Porównanie ofert i wybór banku – sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt. Ważna jest przede wszystkim wysokość wkładu własnego – niektóre banki wymagają 20% lub więcej.
  3. Wybór nieruchomości – dom, mieszkanie czy działka budowlana? Wybór jest kluczowy, bowiem parametry nieruchomości będzie trzeba zawrzeć we wniosku kredytowym.
  4. Skompletowanie dokumentów i zadbanie o formalności – dokumenty warto zgromadzić wcześniej. Wniosek o zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca trzeba złożyć nawet pół roku przed rozpoczęciem procedury kredytowej.
  5. Złożenie wniosku kredytowego.
  6. Oczekiwanie na decyzję – banki mają 21 dni na wydanie decyzji w sprawie kredytu, jednak czas oczekiwania często się wydłuża, gdy potrzebne są kolejne dokumenty lub pojawiają się dodatkowe wymogi formalne.
  7. Podpisanie umowy kredytowej.
  8. Uruchomienie kredytu.

Kredyt na mieszkanie dla obywatela Ukrainy – oferta banków

Interesuje Cię kredyt hipoteczny dla obcokrajowca? Jaki bank ma najkorzystniejszą ofertę? Obywatele Ukrainy mogą starać się o sfinansowanie zakupu nieruchomości w kilku bankach. Jak wspomnieliśmy, banki wymagają od obcokrajowców karty pobytu – stałego lub czasowego. Różnią się natomiast wymogiem dotyczącym ważności dokumentu.

Bank

Ważność dokumentu

Alior Bank

Karta pobytu ważna na dzień składania wniosku

BNP Paribas

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy

Millennium Bank

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy

ING Bank Śląski

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy

Santander Bank Polska

Karta pobytu ważna na dzień składania wniosku

PKO BP

Karta stałego pobytu

Pekao S.A.

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy

mBank

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy

Jak widzimy, najmniej restrykcyjne wymogi ma Santander i Alior Bank – obcokrajowiec musi posiadać kartę pobytu ważną na dzień składania wniosku o kredyt. 

Kredyt na mieszkanie dla Ukraińców – o czym warto pamiętać?

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca wiąże się z dodatkowymi kosztami, które są związane np. z koniecznością przetłumaczenia dokumentów czy wydaniem zezwolenia na zakup nieruchomości. Oprócz tego należy pamiętać o standardowych opłatach okołokredytowych, takich jak:

- koszty wstępne, np. prowizja banku,

- taksa notarialna,

- opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej,

- podatek PCC,

- koszt wyceny nieruchomości,

- ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Nie przegap:

Oferta banków dla obywateli Ukrainy. Najlepsze konto bankowe dla Ukraińców

Co z kredytem w razie wojny? Czy w przypadku wojny trzeba spłacać kredyt?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 350 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
30.05.2023

Kredyt 350 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...wysokiej zdolności kredytowej. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Czego wymagają kredytodawcy od potencjalnych klientów? Jak...

...ze względu na specyfikę zobowiązania, to właśnie pożyczki i kredyty hipoteczne są najbardziej popularne, jeśli zależy nam na kwocie 350 tys...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony
24.05.2023

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony

...na obniżenie zdolności kredytowej. Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny – prezentujemy najważniejsze wskazówki i porady dla klientów...

...kto z niego skorzysta? Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
10 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
17.05.2023

Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...własną sytuację finansową. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jakie warunki należy spełnić? Banki mają w swojej ofercie wiele...

...najważniejsze informacje w formie tabeli. Pierwsza dotyczy kredytu gotówkowego i uwzględnia okres kredytowania na 60, 96 i 120 miesięcy. Zanim...

Zobacz więcej
8 min. czytania