Kredyty hipoteczne 15 min. czytania

Kredyt hipoteczny dla obywateli Ukrainy. Warunki, oferta banków w Polsce

Zaktualizowano: 2023-12-21 09:49
Opublikowano: 2022-03-30 08:13
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Kredyt hipoteczny dla obywateli Ukrainy

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców to jedna z nowości w ofertach kredytowych polskich banków. Wraz z działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą do Polski przyjechały dziesiątki tysięcy imigrantów wojennych. Część z nich zamierza pozostać. Mogą zacząć wszystko od nowa, w czym pomocny okazuje się kredyt hipoteczny dla Ukraińców. Jakie są jego warunki i w jakich bankach można go zaciągnąć?

Wybuch wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku spowodował, że miliony ludzi za naszą wschodnią granicą stanęło w obliczu utraty wszystkiego. Część uchodźców nie ma do czego wracać i osiedla się w Polsce. Jeśli chcą kupić mieszkanie czy wybudować dom, mogą potrzebować wsparcia w postaci kredytu hipotecznego dla obcokrajowców. Pytanie tylko, czy w ogóle istnieje taka możliwość. Jakie są warunki kredytu dla obcokrajowców, w tym dla Ukraińców? Polskie banki prowadzą obsługę dla uchodźców, wiele nawet w języku ukraińskim. Sprawdźmy, czy Ukraińcy mogą w nich zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Czy w ofercie banków można znaleźć kredyt na mieszkanie dla obywateli Ukrainy?

Przed 2020 rokiem w Polsce przebywało prawie 1,4 mln obywateli Ukrainy. Później liczba ta spadła o około 10%, jednak nikt nie był przygotowany na falę migracji, jaka nastąpiła po rosyjskiej inwazji. Przez nieco ponad miesiąc przybyło ok. 2,34 mln uchodźców (dane na 29.03.2022).

Działania wojsk rosyjskich wymusiły ucieczkę Ukraińców ze swoich domów. Straż Graniczna informuje na bieżąco, ilu przyjechało do Polski, a ilu wyjechało. Tylko w listopadzie 2023 roku łączna liczba ukraińskich uchodźców, którzy przekroczyli granicę przy wjeździe do Polski, wyniosła około 648 tys., jednocześnie na Ukrainę powróciło 631 tys. osób.

Straż Graniczna pokazuje przy tym, że od 24 lutego 2022 roku do 7 listopada 2023 roku ukraińsko-polską granicę przekroczyło prawie 17 milionów uchodźców z Ukrainy – głównie kobiety z dziećmi, ale nie wszystkie te osoby pozostały. Warszawski Instytut Przedsiębiorczości informuje, że w Polsce żyje 3,5-4 mln imigrantów, z czego nawet 75 proc. to Ukraińcy.

Banki działające w Polsce oferują kredyty gotówkowe dla obywateli Ukrainy, konta osobiste, a także pożyczki hipoteczne. Zakup mieszkania przez obywatela tego kraju na kredyt jest możliwy – trzeba tylko spełnić wymagania banku. Jak można zaciągnąć taki kredyt w Polsce? Przeanalizujemy ofertę banków dla obywateli Ukrainy.

Wiele banków oferuje kredyty hipoteczne dla obcokrajowców spoza państw członkowskich Unii Europejskiej. W większych miastach Ukraińcy mogą skorzystać z obsługi w języku ukraińskim, co ułatwia dopełnienie formalności w banku, również przy okazji zaciągania kredytów hipotecznych.

Kredyt na mieszkanie czy budowę domu dla Ukraińców dostępny jest w kilku bankach w Polsce, ale pod pewnymi warunkami, dotyczącymi głównie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.

Bezpieczny kredyt 2% dla Ukraińców

Uruchomiony w lipcu 2023 roku program „Pierwsze mieszkanie” daje możliwość uzyskania w Polsce kredytu hipotecznego z dopłatami z budżetu państwa w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” Czy obcokrajowiec również będzie mógł go zaciągnąć i cieszyć się z tego, że przez pierwszych 10 lat okresu kredytowania będzie otrzymywać dopłaty do rat z zasobów Banku Gospodarstwa Krajowego?

Okazuje się, że tak, ponieważ rozwiązanie to jest oferowane bez względu na narodowość. Na pytanie więc o to, czy Ukrainiec może skorzystać z kredytu 2%, należy odpowiedzieć twierdząco.

Zarówno obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, jak i osoby z innym obywatelstwem mają szansę na Bezpieczny kredyt 2 proc., ale oczywiście muszą spełnić ku temu odpowiednie warunki. Konieczne jest:

 • uzyskiwanie przez nich dochodów w polskiej walucie,
 • opłacanie podatków na terenie RP,
 • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej i dobrej historii kredytowania w BIK-u,
 • spełnienie specyficznych warunków programowych, dotyczących wieku kredytobiorcy – do 45 roku życia – oraz braku posiadania przed dniem złożenia wniosku o kredyt nieruchomości mieszkalnej i prawa do niej (z wyłączeniem nieruchomości za granicą).

Ukraińcy tak samo skutecznie jak Polacy mogą otrzymać Bezpieczny kredyt 2 proc. w wysokości maksymalnej:

 • 600 tys. zł – w przypadku małżeństwa lub rodzica z co najmniej jednym dzieckiem,
 • 500 tys. zł dla jednej osoby.

Bezpieczny kredyt 2 proc. udzielany jest w wybranych bankach w Polsce, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – ich lista znajduje się na stronie BGK.

Ukraińcy mogą złożyć wniosek o Bezpieczny kredyt 2 proc. z dopłatami do rat miesięcznych i mieć szansę na jego uzyskanie, jeśli spełnią warunki:

 • Prowadzą gospodarstwo domowe w Polsce – wyjątkiem są osoby, które mają je poza granicami RP, ale jednocześnie planują zamieszkać w Polsce, o ile będą wnioskować o finansowanie wspólnie z osobą, która ma obywatelstwo Polskie – z partnerem lub partnerką, z którą wychowują wspólne dzieci lub ze współmałżonkiem.
 • Mają kartę stałego pobytu.
 • Mają stałą pracę w Polsce i osiągają z niej dochody w PLN, przez co płacą podatek dochodowy do polskiego urzędu skarbowego.

Wkład własny przy Bezpiecznym kredycie 2 proc. nie może wynieść więcej niż 200 tys. zł i może mieć postać finansową. Może być to także nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym, budynkiem, w obrębie którego znajduje się lokal mieszkalny, oraz na której nie znajdują się obiekty budowlane związane z budową takiego obiektu.

Dowiedź się jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc. korzystają z naszego poradnika!

Warunki kredytu na mieszkanie dla Ukraińców

Kredyt hipoteczny dla cudzoziemca może być zaciągnięty w jednym z polskich banków, ale obowiązują przy tym warunki. Taki kredyt może być:

 • spożytkowany wyłącznie na cel mieszkaniowy, przy czym z pozyskanych środków można sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i domu czy działki budowlanej;
 • przeznaczony na budowę domu;
 • udzielony w kwocie odpowiadającej wartości inwestycji – banki obecnie finansują już do 100% wartości nieruchomości – niezależnie od tego, czy jest to kredyt dla obywatela naszego kraju, czy hipoteka dla Ukraińców. Wszystko dzięki programowi „Mieszkanie bez wkładu własnego”, jaki został przemianowany na „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”.

Z reguły wymagany jest jednak wkład własny na poziomie 10-20 proc. lub gwarancja ze strony BGK w ramach wspominanego programu „Rodzinnych kredytów mieszkaniowych”. Podobnie jak w przypadku ofert dla Polaków, kredyt hipoteczny dla obcokrajowca w 2023 roku także jest zabezpieczany wpisem do działu IV księgi wieczystej danej nieruchomości, udzielany w walucie, w której klient otrzymuje wynagrodzenie.

Jeśli więc chodzi o kredyt dla Ukraińca, który zarabia w Polsce, a taki warunek najczęściej jest stawiany obcokrajowcom wnioskującym o zobowiązanie hipoteczne w jednym z polskich banków, to udzielony zostanie w złotówkach.

Warto wiedzieć, jak wysokie raty będziesz spłacał, jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W ich oszacowaniu pomóc może nasz kalkulator kredytowy.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińca – wymagania banków

Obywatele Ukrainy, którzy chcą zaciągnąć w Polsce kredyt hipoteczny, muszą spełnić odpowiednie warunki. Aby otrzymać kredyt, muszą mieć:

 • Numer PESEL – obcokrajowcy, którzy zameldują się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni, dostaną z urzędu numer PESEL. Wniosek o nadanie numeru można też złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Nie każdy bank wymaga jednak numeru PESEL od klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny.
 • Meldunek w Polsce – należy przedstawić zaświadczenie o posiadaniu adresu zameldowania na terenie RP.
 • Kartę czasowego lub stałego pobytu albo status rezydenta Unii Europejskiej – banki mają różne wymagania, niektóre instytucje oczekują od obywateli minimum 12-miesięcznej ważności karty pobytu, inne akceptują dokumenty ważne nawet przez 1 dzień.
 • Stałe dochody – najlepszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak wielu Ukraińców jest zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. To może stanowić duże utrudnienie przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Banki wymagają stabilnego zatrudnienia. Dochody powinny być przy tym uzyskiwane w złotówkach, a nie w hrywnach, czyli w ukraińskiej walucie, bo żaden polski bank nie ma w ofercie kredytu hipotecznego w takiej walucie.
 • Zdolność kredytową – banki sprawdzają wysokość zarobków, stałe miesięczne wydatki związane z utrzymaniem, inne zobowiązania, np. raty kredytów, liczbę osób na utrzymaniu, stan cywilny oraz wiek. Przy badaniu zdolności kredytowej weryfikuje się również rejestry BIK-u oraz bazy dłużników.
 • Pozytywną historię kredytową – brak zaległości w spłacie zobowiązań czy niezapłaconych mandatów. Przeterminowane zadłużenia mogą przekreślić szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego dla Ukraińców.

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – wymagane dokumenty

Jak wspomnieliśmy, procedura uzyskiwania kredytu hipotecznego przez obcokrajowców niewiele różni się od zobowiązań dla obywateli Polski. Różnice pojawiają się np. w dokumentach, które należy przedstawić wraz z wnioskiem kredytowym. Banki wymagają od cudzoziemców m.in.:

 • karty pobytu,
 • paszportu,
 • potwierdzenia aktualnego miejsca zameldowania.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca bez karty pobytu jest praktycznie niemożliwy – banki, udzielając zobowiązania, chcą mieć pewność, że klient będzie je spłacał, a w razie problemów z regulowaniem rat możliwe będzie ustalenie jego miejsca zamieszkania. Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest oferowany m.in. przez ING Bank Śląski (musi być ważna jeszcze przez co najmniej 12 miesięcy) czy mBank.

W mBanku karta czasowego pobytu jest akceptowalna z terminem ważności co najmniej 6 miesięcy od zakończenia inwestycji, czyli od zawarcia umowy sprzedaży oraz przeniesienia własności nieruchomości w formie aktu notarialnego lub 6 miesięcy od daty złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, np. na zakup mieszkania.

Sprawdź także: Co lepsze: dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania w bloku

Zakup mieszkania lub domu przez Ukraińca wiąże się z koniecznością uzyskania specjalnego zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca. Wynika to z tego, że zezwolenie to jest potrzebne cudzoziemcom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Szwajcarii.

Zezwolenie nie jest potrzebne, niezależnie od Twojego obywatelstwa, jeśli kupujesz:

 • samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, o ile lokal ten składa się z pokoi oraz pomieszczeń pomocniczych, zapewniając Ci odpowiednie warunki mieszkaniowe;
 • lokal lub udział w lokalu przeznaczonym na garaż – jeśli jako nabywca lub właściciel nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego chcesz mieć garaż, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki mieszkaniowe;
 • nieruchomość – jeśli mieszkasz w Polsce od co najmniej 5 lat od chwili uzyskania zezwolenia na pobyt srały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
 • nieruchomość, która stanie się elementem wspólnoty majątkowej, ale tylko wtedy, gdy masz współmałżonka, który jest obywatelem polskim i mieszka w Polsce co najmniej 2 lata od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
 • nieruchomość od osoby, która jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem co najmniej 5 lat, a Ty jesteś w dniu nabycia uprawniony do dziedziczenia po tej osobie;
 • nieruchomość jako wierzyciel hipoteczny, jeśli przejmujesz nieruchomość na własność po nieudanej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Zezwolenie jest absolutnie wymagane m.in. od Ukraińców, którzy chcą kupić nieruchomość w strefie nadgranicznej.

Ile trwa procedura? Jest to szczególnie skomplikowane postępowanie, które wymaga zaangażowania wielu organów – np. Ministerstwa Obrony Narodowej czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dlatego może się przeciągnąć w czasie. Zwykle trwa od 2 do 4 miesięcy.

Żeby uzyskać zezwolenie, trzeba spełnić dwa warunki:

 • nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie może powodować zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego, a także nie mogą kolidować z tym względy polityki społecznej i zdrowia społeczeństwa;
 • cudzoziemiec musi mieć więzi z Polską, m.in. polską narodowość lub pochodzenie, zawrzeć związek małżeński z polskim obywatelem, posiadać zezwolenie na pobyt czasowy, stały lub być rezydentem UE.

Oprócz tego trzeba przedstawić standardowe dokumenty, np.:

Niektóre banki wymagają również przedstawienia raportu kredytowego z kraju wnioskodawcy. Warto dodać, że wszystkie dokumenty wymagane wraz z wnioskiem kredytowym muszą być przetłumaczone na język polski.

Zobacz, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku!

Kredyt hipoteczny dla Ukraińców – jak go wziąć? Poradnik krok po kroku

Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny jest dość skomplikowany również dla Polaków, a co dopiero dla obcokrajowców, którzy muszą pokonać barierę językową czy wiele kwestii formalnych. Jak krok po kroku przejść całą procedurę?

 1. Ocena zdolności kredytowej – najlepiej skonsultować się z profesjonalnym doradcą kredytowym, który nieodpłatnie dokona analizy zdolności kredytowej na podstawie sytuacji finansowej kredytobiorcy.
 2. Porównanie ofert i wybór banku – sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt. Ważna jest przede wszystkim wysokość wkładu własnego – niektóre banki wymagają 20% lub więcej.
 3. Wybór nieruchomości – dom, mieszkanie czy działka budowlana? Wybór jest kluczowy, bowiem parametry nieruchomości będzie trzeba zawrzeć we wniosku kredytowym.
 4. Skompletowanie dokumentów i zadbanie o formalności – dokumenty warto zgromadzić wcześniej. Wniosek o zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca trzeba złożyć nawet pół roku przed rozpoczęciem procedury kredytowej.
 5. Złożenie wniosku kredytowego.
 6. Oczekiwanie na decyzję – banki mają 21 dni na wydanie decyzji w sprawie kredytu, jednak czas oczekiwania często się wydłuża, gdy potrzebne są kolejne dokumenty lub pojawiają się dodatkowe wymogi formalne.
 7. Podpisanie umowy kredytowej.
 8. Uruchomienie kredytu.

Kredyt na mieszkanie dla obywatela Ukrainy – oferta banków

Interesuje Cię kredyt hipoteczny dla obcokrajowca? Jaki bank ma najkorzystniejszą ofertę? Obywatele Ukrainy mogą starać się o sfinansowanie zakupu nieruchomości w kilku bankach. Jak wspomnieliśmy, instytucje wymagają od obcokrajowców karty pobytu – stałego lub czasowego. Różnią się natomiast wymogiem dotyczącym ważności dokumentu.

Jak kształtują się aktualnie oferty na kredyty hipoteczne dla Ukraińców w 2023 roku?

Bank

Warunki udzielenia kredytu hipotecznego dla obcokrajowców

Alior Bank

Karta pobytu ważna na dzień składania wniosku i okazanie zameldowania na terenie Polski, wykazanie uzyskiwania dochodów w Polsce

BNP Paribas

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy i uzyskiwanie dochodów w Polsce

Millennium Bank

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy, do tego wartość wskaźnika LTV nie może przekraczać 60 proc. dla klientów uzyskujących dochody za granicą, dochód musi pochodzić z umowy o pracę i być przelewany na rachunek bankowy

ING Bank Śląski

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy do przodu, zaświadczenie z urzędu miasta lub urzędu gminy o adresie zameldowania na terenie RP, rezydencja w Polsce, okazanie paszportu

Santander Bank Polska

Karta pobytu ważna na dzień składania wniosku (musi być po prostu aktualna), wnioskodawca musi rozliczać się w Polsce i podać numer PESEL

PKO BP

Karta stałego pobytu, wskazanie dochodów w Polsce, potwierdzonych odpowiednim dokumentem,

Pekao S.A.

Karta pobytu ważna przez 12 miesięcy

mBank

Karta pobytu ważna przez 6 miesięcy od daty złożenia wniosku lub zakończenia inwestycji, uzyskanie numeru PESEL

Najmniej restrykcyjne wymogi mają Santander, Alior Bank i mBank – obcokrajowiec musi posiadać kartę pobytu ważną na dzień składania wniosku o zobowiązanie.

Kredyt na mieszkanie dla Ukraińców – o czym warto pamiętać?

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca wiąże się z dodatkowymi kosztami, które są związane np. z koniecznością przetłumaczenia dokumentów czy wydaniem zezwolenia na zakup nieruchomości. Oprócz tego należy pamiętać o standardowych opłatach okołokredytowych, takich jak:

 • koszty wstępne, np. prowizja banku;
 • taksa notarialna;
 • opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej;
 • podatek PCC;
 • koszt wyceny nieruchomości;
 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Ukrainiec dostanie kredyt na mieszkanie, jeśli będzie mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię w BIK-u. Co, jeśli masz niskie dochody? Sprawdź, jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach. Możesz zwiększyć swoje szanse na kredyt, jeśli przedstawisz dodatkowe zabezpieczenie spłaty, np. ubezpieczenie od utraty pracy czy ubezpieczenie na życie, albo masz wyjątkowo duży wkład własny. W przeciwnym wypadku spróbuj złożyć wniosek o kredyt z drugą osobą, która ma stabilne, stałe dochody i nie ma obciążeń finansowych lub są one niewielkie.

Nieco inaczej zaciąga się kredyt hipoteczny dla obywatela UE. Na pewno można zrobić to szybciej, ponieważ niepotrzebne jest m.in. zezwolenie na zakup nieruchomości, które w przypadku obywateli Ukrainy może być wymagane.

Nie przegap:

Co z kredytem w razie wojny? Czy w przypadku wojny trzeba spłacać kredyt?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

...do porozumienia, gdzie obie strony znajdują wspólny grunt, który zadowala ich interesy i potrzeby. W kontekście finansowym, a szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, negocjowanie może otworzyć drzwi do bardziej korzystnych warunków umowy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na oszczędności i mniejsze obciążenie...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w {{year}} roku?

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2024 roku?

...i analityków – Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie wskaźników o 75 punktów bazowych. Kolejna, październikowa, obniżyła je o 25 punktów, a to przełożyło się na koszt kredytu hipotecznego. Co dalej? Czy raty kredytu spadną w 2024 roku? Każdy, kto śledzi ranking kredytów hipotecznych, może zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat bardzo wiele się zmieniło w kwestii...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania