Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

Zaktualizowano: 2024-04-29 09:40
Opublikowano: 2023-11-29 08:23
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny? Pytanie to mogą zadawać sobie osoby, które chcą kupić swój pierwszy dom czy mieszkanie. Wiedz, że są różne etapy kredytu hipotecznego, z którymi powinieneś się zapoznać, aby uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to są za etapy oraz jak najkorzystniej wziąć kredyt hipoteczny.

Zdobycie wiedzy na temat hipotek i zrozumienie procesu kredytowego umożliwi Ci dokonanie przemyślanego wyboru najlepszego rozwiązania. Ważne jest, aby być dobrze przygotowanym, ponieważ niedostateczna wiedza może prowadzić do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny.

Jakie warunki trzeba spełnić ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają spełnienia przez kredytobiorców szeregu kryteriów.

 • Wiek kredytobiorcy – musisz być osobą pełnoletnią. Dodatkowo banki mają swój limit wiekowy np. udzielanie kredytów do 65 roku życia.
 • Forma zatrudnienia i wysokość zarobków – banki analizują stabilność zatrudnienia i dochody, aby ocenić Twoją zdolność do regularnej spłaty kredytu.
 • Średnia wysokość miesięcznych wydatków – pozwala to ocenić, ile możesz przeznaczać na spłatę kredytu.
 • Inne zaciągnięte kredyty i pożyczki – informacje te dają bankowi wgląd w Twoje obciążenie finansowe i zdolność do obsługi kolejnego kredytu.
 • Liczba osób na utrzymaniu – więcej osób na utrzymaniu może oznaczać wyższe miesięczne wydatki.
 • Dotychczasowa historia kredytowa i zaległości w spłatach – dane te, dostępne w BIK i pokazują Twoją wiarygodność kredytową.
 • Informacje o nieruchomości do sfinansowania – banki oceniają wartość nieruchomości jako zabezpieczenie kredytu.
 • Posiadanie wkładu własnego – im wyższy wkład własny, tym niższe ryzyko dla banku.

Wybierz nieruchomość, którą chcesz kredytować

Zacznij od znalezienia nieruchomości, która odpowiada Twoim wymaganiom i oczekiwaniom. Do wyboru masz dwie ścieżki – możesz samodzielnie przeszukiwać rynek lub zdecydować się na współpracę z pośrednikiem. W przypadku drugiej opcji, konieczne będzie opłacenie prowizji, jednak zyskujesz gwarancję, że transakcja zostanie przeprowadzona bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Dodatkowo, korzystanie z usług eksperta często przekłada się na oszczędność czasu i może nawet przynieść pewne oszczędności finansowe. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy w tym procesie.

Przeczytaj też: Kredyt 800 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Oblicz swoją zdolność kredytową

Przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny, kluczowe jest sprawdzenie, czy faktycznie jesteś w stanie na niego pozwolić sobie finansowo. Zacznij od dokładnego przeglądu swoich dochodów i wydatków, a także sprawdź, czy masz wystarczającą rezerwę finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Zadajesz sobie pytanie – czy dostanę kredyt hipoteczny? Przydatnym narzędziem jest kalkulator zdolności kredytowej, który pomoże Ci ocenić, na jaką kwotę kredytu możesz sobie pozwolić, biorąc pod uwagę Twoją aktualną sytuację życiową. Ważne jest, aby miesięczna rata kredytu nie obciążała Twojego budżetu zbyt mocno – zaleca się, aby nie przekraczała 30% Twoich miesięcznych dochodów.

Pamiętaj, że brak zdolności kredytowej jest częstą przyczyną odmowy udzielenia kredytu. Nawet jeśli obecnie nie planujesz zaciągania żadnych zobowiązań finansowych, warto dbać o pozytywną historię kredytową, aby w przyszłości zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Oblicz i przygotuj pieniądze na wkład własny

Kredyt hipoteczny wiąże się nie tylko z miesięczną ratą, ale również z dodatkowymi kosztami związanymi z kredytem. Zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wkład własny i czy jest to wystarczająca suma, czy też potrzebujesz zgromadzić więcej środków.

Wkład własny ma bezpośredni wpływ na Twoją zdolność kredytową oraz ogólne koszty pożyczki. Ile trzeba mieć wkładu własnego, aby dostać kredyt hipoteczny? Obecnie banki nie oferują kredytów hipotecznych pokrywających 100% wartości nieruchomości, zawsze wymagany jest pewien wkład własny, który waha się od 10% do 30% wartości nieruchomości.

Im większy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowe możesz uzyskać, w tym niższe oprocentowanie i mniejsze wymogi co do zdolności kredytowej. Zastanawiasz się, jak wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Aktualnie do wyboru masz dwie opcje:

 • Bezpieczny Kredyt 2%kredyt ten oferuje finansowanie do pełnej wartości nieruchomości przy niskim oprocentowaniu.
 • Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – skierowany do rodzin, oferuje finansowanie 100% wartości nieruchomości na preferencyjnych warunkach.

Obie formy kredytu są realizowane przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i wymagają spełnienia określonych kryteriów ustawowych. Aby móc z nich skorzystać jako kredytobiorca musisz spełnić te wymagania, które częściowo są takie same dla obu kredytów, ale mają również swoje specyficzne różnice.

Nie przegap: Kredyt 600 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Wybór najlepszego kredytu hipotecznego

Gdzie najlepiej wziąć kredyt hipoteczny? Istnieje wiele ofert kredytowych na rynku, a wybór najkorzystniejszej może wymagać dokładnego porównania i analizy. Możesz samodzielnie zebrać oferty różnych banków i je porównać, aby wybrać tę najbardziej korzystną dla siebie.

Wybierając kredyt z ratą stałą, zwiększasz swoją zdolność kredytową, ale pamiętaj, że całkowity koszt kredytu może być wyższy. W przypadku rat malejących, początkowe raty mogą być nawet o 20% wyższe niż przy ratach stałych.

Dłuższy okres kredytowania oznacza niższe raty miesięczne i większą zdolność kredytową. Możesz w przyszłości skrócić okres kredytowania, jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawi. Zwróć uwagę na RRSO, szczególnie w kontekście wzrostu stóp procentowych. Rozważ wybór między stałą a zmienną stopą procentową.

W jakim banku wziąć kredyt hipoteczny? Jeśli samodzielny wybór oferty wydaje się skomplikowany, możesz skorzystać z naszej pomocy, przeglądając systematycznie aktualizowane rankingi kredytów hipotecznych oraz poradniki, w których zawsze znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania odnośnie do tego tematu.

Jak dobrze i bezpiecznie wziąć kredyt hipoteczny? Ostatnią opcją jest skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego, który przedstawi Ci możliwie najlepsze oferty i rozwieje wątpliwości w związku z tak poważnym zobowiązaniem.

Złóż wniosek o kredyt hipoteczny

Jak wziąć dobry kredyt hipoteczny? Gdy zgromadzisz potrzebne dokumenty, możesz odwiedzić wybrane banki, aby złożyć wniosek o kredyt. Warto przygotować listę ważnych pytań do doradcy kredytowego, aby wyjaśnić wszelkie niejasności i upewnić się, że wszystko jest dla Ciebie jasne. Jeżeli są jakieś niepewne aspekty, omów je z doradcą.

Unikaj składania wielu wniosków kredytowych jednocześnie w różnych bankach. Takie działanie może negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Lepiej skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej, dokładnie przeanalizuj dostępne oferty i skoncentruj się na 2-3 bankach, w których złożysz wnioski.

Przygotuj wymagane dokumenty

Przy składaniu wniosku, banki zwykle wymagają przedstawienia dokumentów do kredytu hipotecznego. Co jest potrzebne, aby dostać kredyt hipoteczny?

 • Dowód osobisty
 • Zaświadczenie o zatrudnieniu
 • Zaświadczenie o dochodach:
 • Wyciąg z konta z ostatnich miesięcy:
 • PIT za ubiegły rok:
 • Operat szacunkowy.

Poniżej znajdziesz też listę dokumentów, które należy przygotować w przypadku:

Rynku wtórnego (kupno gotowego mieszkania/domu):

 • Numer księgi wieczystej.
 • Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.

Rynku pierwotnego (kupno mieszkania/domu od dewelopera):

 • Umowa przedwstępna lub deweloperska.
 • Numer księgi wieczystej.
 • Dowody wpłaty na rzecz dewelopera.
 • Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie lub informacja o zakończeniu budowy.

Budowy własnego domu:

 • Numer księgi wieczystej działki.
 • Decyzja o pozwoleniu na budowę.
 • Kosztorys budowy.
 • Program użytkowy.
 • Decyzja spadkowa lub umowa darowizny (jeśli dotyczy).

Warto wiedzieć: Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Co zrobić po otrzymaniu wstępnej decyzji kredytowej?

Po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, bank zwykle w ciągu kilku dni podejmuje wstępną decyzję pozytywną. Ta decyzja jest głównie oparta na ocenie zdolności kredytowej klienta, bazując na informacjach z formularza wniosku i dokumentach dochodowych. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny.

Po otrzymaniu pozytywnej wstępnej decyzji, bank zazwyczaj prosi o dostarczenie dodatkowych dokumentów, najczęściej dotyczących nieruchomości i wkładu własnego. Na tym etapie istnieje jeszcze możliwość negocjowania niektórych warunków, takich jak marża, prowizje czy zmiana parametrów finansowania, np. okresu spłaty kredytu.

Podpisanie umowy kredytu hipotecznego

Gdy otrzymasz zielone światło od banku w formie pozytywnej decyzji kredytowej, nadszedł czas na finalizowanie procesu. Pierwszym krokiem będzie podpisanie umowy kredytowej. Przedtem już pewnie miałeś okazję zapoznać się z treścią umowy, ale najlepiej przejrzyj ją jeszcze raz.  W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zadać pytania pracownikom banku, aby wyjaśnić wszelkie niejasności.

W trakcie finalizacji umowy kredytowej podejmiesz również decyzję o ewentualnych dodatkowych usługach oferowanych przez bank. Po zatwierdzeniu warunków umowy i jej podpisaniu, kolejnym ważnym krokiem będzie wizyta u notariusza, aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności prawnych związanych z kredytem.

Sprawdź też: Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?

Wpis nieruchomości do księgi wieczystej

Wpis do księgi wieczystej stanowi kluczowy element procesu kredytowania hipotecznego. Proces wpisywania hipoteki do księgi wieczystej rozpoczyna się po podpisaniu umowy kredytowej. Ważne jest, aby pamiętać, że wszelkie zmiany w księdze wieczystej dokonują się poprzez procedurę sądową, co oznacza, że jako kredytobiorca nie możesz samodzielnie dokonywać w niej korekt.

Zwykle odpowiedni wpis do księgi wieczystej jest realizowany podczas podpisania aktu notarialnego przeniesienia własności nieruchomości. W takim przypadku notariusz zajmuje się zarówno formalnościami związanymi z wpisem nowego właściciela, jak i wpisem hipoteki na rzecz banku. Jednakże masz również możliwość samodzielnego załatwienia tych formalności, jeśli tylko zdecydujesz się na takie działanie.

Uruchomienie kredytu

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy kredytowej, ostatnim etapem w procesie uzyskiwania kredytu hipotecznego jest dostarczenie dokumentów niezbędnych do uruchomienia wypłaty środków. Bank przedstawi Ci listę wymaganych dokumentów, którą zazwyczaj otrzymujesz razem z decyzją kredytową oraz umową kredytową.

Gdy wszystkie warunki wypłaty zostaną spełnione, bank przystępuje do uruchomienia kredytu, co oznacza przekazanie Ci środków na zakup nieruchomości. W tym momencie możesz cieszyć się z realizacji swojego marzenia o własnym domu lub mieszkaniu.

Spłata kredytu hipotecznego

Ostatnim etapem jest spłacanie kredytu hipotecznego według ustalonego harmonogramu. Sprawdź, jakie warunki oferuje bank, jeśli będziesz chciał spłacić kredyt hipoteczny wcześniej lub nadpłacić jakąś część. Niektóre banki mogą pobierać opłaty za tego typu usługi.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest i ile wynosi WIRON? Różnice między stawką WIRON a WIBOR

Czym jest i ile wynosi WIRON? Różnice między stawką WIRON a WIBOR

...dla wniosków składanych od 26 czerwca 2023 roku. W 2024 roku kredyt hipoteczny oparty na WIRON-ie oferuje także VeloBank. W ING Banku Śląskim i...

...iNG Bank Śląski zdecydował się z miejsca zaoferować klientom kredyty hipoteczne zmiennoprocentowe, oparte na wskaźniku WIRON 1M Stopa Składana. Od...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania