× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Dom czy mieszkanie? Co bardziej się opłaca

Zaktualizowano: 19.11.2020 14:06
Opublikowano: 14.02.2020 13:30
Średnia ocena: 5,80/6 Głosów: 5

Dom czy mieszkanie? Co lepiej opłaca się wybrać? Takie pytanie zadają sobie tysiące młodych ludzi planujących założenie własnej rodziny. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Oba rozwiązania mają zarówno szereg zalet jak i wad. Wybór mieszkania lub domu trzeba dopasować do swoich własnych upodobań oraz możliwości finansowych. Najczęściej kupno nieruchomości wiąże się z zawarciem umowy kredytowej. Twoja decyzja będzie miała zatem ogromny wpływ na to, jakie warunki będzie miał twój kredyt hipoteczny.

Oto poradnik dla wszystkich osób, które chciałyby dowiedzieć się, kiedy lepiej kupić mieszkanie, a kiedy zainwestować we własny dom jednorodzinny.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10775 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 103
2
2,24%
RRSO
869,29 PLN
Rata miesięczna
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
1007 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 15
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
895 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,55%
RRSO
899,30 PLN
Rata miesięczna
899,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
646 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Nowość
5
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
144 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Dom czy mieszkanie - najważniejsze informacje

W chwili obecnej ceny mieszkań (w szczególności tych w dobrych lokalizacjach oraz znajdujących się w największych polskich miastach) są tak duże, że bardzo wiele osób zastanawia się nad zakupem domu na osiedlach peryferyjnych lub nawet poza miastem. Domy na obrzeżach miast w zdecydowanej większości przypadków można zakupić za znacznie mniejsza pieniądze aniżeli mieszkania zlokalizowane w centrum. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że będziemy mieli do swojej dyspozycji o wiele większą powierzchnię użytkową (zarówno wewnątrz budynku jak i wokół niego). Sprawdź, ile kosztuje budowa domu? 

Perspektywa posiadania własnego domu jednorodzinnego niedaleko miasta może się dla niektórych wydawać bardzo korzystna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdemu będzie podobało się posiadanie domu na peryferiach w cichej okolicy. Dokładnie tak samo jak nie każdy będzie fanem mieszkania w hałaśliwym centrum dużego miasta. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji każdego człowieka.

Własny dom - lepszy od mieszkania w bloku? Najważniejsze zalety i wady posiadania własnego domu jednorodzinnego

Korzyści wynikających z posiadania własnego domu jednorodzinnego jest naprawdę bardzo dużo. Najważniejszym atutem jest oczywiście pełna niezależność. Na swojej posesji możemy robić wszystko - rzecz jasna w granicach prawa. Chodzenie boso w piżamie po podwórku, organizowanie spotkań w ogrodzie, śpiewanie, tańczenie - o wszystkich tych czynnościach przy mieszkaniu w bloku musielibyśmy zapomnieć. Przy własnym domu mamy pełną wolność.

Mieszkając w domu jednorodzinnym mamy do swojej dyspozycji znacznie więcej przestrzeni niż w mieszkaniu. Mowa tutaj zarówno o powierzchni wewnątrz jak i na zewnątrz. Dodatkowy taras, ogród czy basen z pewnością wpłyną na podwyższenie komfortu życia i naszego ogólnego samopoczucia. Jeśli ktoś ceni sobie ciszę i spokój, własny dom będzie strzałem w dziesiątkę. Wracając do swojego domu po ciężkim dniu pracy, o wiele efektywniej i szybciej wypoczniemy. Zwłaszcza, gdy nasz dom zlokalizowany jest w malowniczej okolicy, w której mamy dostęp do świeżego i czystego powietrza pozbawionego smogu.

Następny atut wynikający z posiadania własnego domu jednorodzinnego to kształt oraz wygląd pomieszczeń i całego otoczenia. Gdy samodzielnie budujemy dom, możemy sami decydować o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał. Wszystkie pokoje, kuchnia i łazienka będą wyglądały dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliśmy. W bloku takiej możliwości nie mamy - wszystkie mieszkania są projektowane w taki sam sposób, “na jedno kopyto”, a ilość dostępnej przestrzeni także pozostawia wiele do życzenia. Z kolei przed domem możemy stworzyć na przykład duży plac zabaw dedykowany dzieciom. Jeśli mamy czworonoga, można także pomyśleć o przygotowaniu specjalnego wybiegu i posadzeniu roślin ozdobnych. Jeśli zadbamy o odpowiednie ogrodzenie posesji, wzmocnimy bezpieczeństwo całej nieruchomości.

Posiadanie własnego domu jednorodzinnego to nie tylko same przyjemności. To także cała masa dodatkowych obowiązków, których nie mamy przy mieszkaniu w bloku. Właściciel domu jednorodzinnego ma na swojej głowie znacznie więcej powierzchni, o którą musi dbać. Wśród najważniejszych obowiązków każdego właściciela nieruchomości wymienia się dokonywanie okresowych przeglądów kominów i instalacji grzewczych, czyszczenie rynien, odśnieżanie chodnika znajdującego się przy posesji, dbanie o wywóz śmieci, czyszczenie szamba i wiele, wiele więcej. Co roku będziemy musieli także zapłacić podatek od nieruchomości, który w zależności od lokalizacji może być bardzo wysoki. Z kolei jeśli zainwestujemy w ogród, to w okresie letnim będziemy musieli poświęcać mnóstwo czasu na jego pielęgnację. Musisz pamietać także o tym, że koszt remontu domu, o dużej powierzchni może okazać się kosztowniejszy, niż w przypadku odnowienia mieszkania. W takiej sytuacji często jedyną sytuacją jest skorzystanie z kredytu.

Dodatkową wadą mieszkania we własnym domu jednorodzinnym może okazać się także lokalizacja. Bardzo trudno w dzisiejszych czasach jest znaleźć wygodny dom jednorodzinny, który będzie znajdował się w centrum miasta. Najczęściej buduje się je na osiedlach peryferyjnych lub na wsiach graniczących z miastami. Jeśli zakupimy dom na wsi, problemem może okazać się brak punktów handlowo - usługowych, placówek edukacyjnych, przychodni, szpitali i aptek. Dodatkową bolączką może być brak komunikacji miejskiej - jeśli nie mamy samochodu, to podróż na piechotę do centrum miasta może okazać się bardzo trudna.

Mieszkanie w bloku - czy to się opłaca? Najważniejsze zalety i wady mieszkania w bloku

Niewątpliwym atutem mieszkania w blokowiskach zlokalizowanych w dużych miastach jest fakt, iż są one bardzo dobrze skomunikowane z całym miastem. Z takich blokowisk bez problemu szybko i sprawnie można wybrać się do innych dzielnic środkami komunikacji miejskiej. Duża liczba linii tramwajowych i autobusowych to niewątpliwy atut, który docenią osoby nie posiadające samochodów.

Nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania zlokalizowanego trochę dalej od centrum miasta, to i tak z pewnością będziemy mieli zapewniony swobodny dostęp do komunikacji miejskiej, żłobków, przedszkoli, szkół czy sklepów. W chwili obecnej na każdym miejskim osiedlu znajdziemy bazarki, sklepy ze zdrową żywnością, apteki oraz wiele innych istotnych punktów usługowych. W wielu dzielnicach funkcjonują także kina, dyskoteki oraz puby.

Ogromnym atutem mieszkania w bloku jest także fakt, iż wiele z nich ma zapewnioną całodobową ochronę. Jeśli bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, to wybór mieszkania w bloku będzie strzałem w dziesiątkę. Ponadto, do klatek wchodzi się zazwyczaj przez ładne patia, a dookoła bloków powstaje coraz więcej placów zabaw dla dzieci. Ryzyko włamania do mieszkania w bloku jest bardzo niskie.

Urządzenie mieszkania w bloku także nie powinno sprawiać jakichkolwiek problemów. Zazwyczaj w przeciętnym mieszkaniu mamy do dyspozycji dwa bądź trzy pokoje z kuchnią, a powierzchnia wynosi od 40 do 60 metrów kwadratowych. Gdy wrócimy do swojego mieszkania po pracy, wystarczy nam kilkanaście minut, aby zrobić codzienne porządki. Nie musimy także martwić się o ogrzewanie. Palenie w piecu? Nigdy w życiu. W bloku ogrzewanie pochodzi z miejskiej sieci ciepłowniczej, dlatego w naszym mieszkaniu stale będzie panowała odpowiednia, przyjemna temperatura. Naszym problemem nie będzie także sprzątanie klatki. Do wykonywania tej czynności oddelegowany jest wynajęty przez zarządcę dozorca. Nie jesteśmy również zobowiązani do realizowania okresowych przeglądów instalacji, przeglądów dachu czy czyszczenia rynien. Wszystkie te zadania są realizowane ze środków zgromadzonych w tak zwanym funduszu remontowym, na który wszyscy lokatorzy danego bloku odpłacają co miesiąc składki.

Wspomnieliśmy o wszystkich najważniejszych zaletach wynikających z mieszkania w bloku. Jest jednak druga strona tego medalu. Mieszkanie w bloku ma także szereg wad. Jedną z najważniejszych jest częsty brak możliwości korzystania z terenów znajdujących się dookoła budynku. Oczywiście, często zdarza się, że przy bloku powstają parki i place zabaw, jednak czasem stosowane są również rygorystyczne obostrzenia. W wybranych blokowiskach obowiązuje na przykład zakaz korzystania z terenów zielonych przez dzieci. Takie zakazy są oczywiście spowodowane hałasem, który towarzyszy zabawie smyków i jest dokuczliwy dla innych mieszkańców.

Hałasy w bloku to temat rzeka. Nie dotyczy to tylko placów zabaw, ale także codziennego życia. Mieszkając w bloku słyszymy wszystko, co dzieje się u naszych sąsiadów zza ściany. Nam przeszkadza to, co robią sąsiedzi, a sąsiadom to, co robimy my. Takie sytuacje mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konfliktów. Ściany w blokach są często niezwykle cienkie, przez co dźwięki rozchodzą się bardzo mocno. Rzadko kiedy stosowane są izolacje akustyczne. Osoby starsze z pewnością będą narzekały na dziecięce dokazywanie czy szczekanie psa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dla psa o wiele lepszym miejscem do mieszkania będzie dom z ogrodem niż mieszkanie w bloku.

Następna kwestia to ilość przestrzeni, jaką będziemy mieli do swojej dyspozycji. Mieszkania, które są w budynkach wielorodzinnych, są zazwyczaj małe i ciasne. W ostatnim czasie obserwuje się trend polegający na budowaniu przez deweloperów jak największej liczby pomieszczeń na jak najmniejszej przestrzeni. Kuchnie, łazienki czy przedpokoje są tak skonstruowane, że urządzenie ich w sposób optymalny graniczy z cudem.

Ostatnia rzecz, która dla wielu osób może być mocno kłopotliwa, to wysokość, na której będzie zlokalizowane zakupione przez nas mieszkanie. W nowych budynkach standardem są windy, jednak w starszych blokach cztero, pięcio-piętrowych o windzie możemy tylko pomarzyć. Takie codzienne “wdrapywanie się” po schodach każdego dnia przez wiele lat może być prawdziwą udręką. W sposób szczególny dotyczy to małych dzieci oraz osób starszych.

Własny dom czy mieszkanie - podsumowanie

Każdy, kto zastanawia się nad zakupem własnego domu lub mieszkania w bloku, powinien pamiętać o jednej, niezwykle istotnej kwestii. Eksploatacja domu zawsze jest kilkadziesiąt procent droższa od eksploatacji mieszkania w bloku. Indywidualne ogrzewanie, prąd, woda, podatki od nieruchomości - liczba wydatków w skali roku przy posiadaniu domu jednorodzinnego jest naprawdę ogromna. Mając mieszkanie w bloku płacimy czynsz do wspólnoty mieszkaniowej i nie interesują nas prace konserwatorskie. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy uwzględniać w pierwszej kolejności swoje możliwości finansowe, a w dalszej perspektywie potrzeby i oczekiwania wszystkich członków rodziny. Warto zatem samodzielnie obliczyć swoją zdolność kredytową, a także zastanowić się nad oszczędnościami, które będą mogły posłużyć jako wkład wsłany

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty hipoteczne

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu
Kredyty hipoteczne 01.12.2020

Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu

Przekonaj się, że kredyt hipoteczny, nawet w czasie pandemii może być ofertą o bardzo korzystnych warunkach. Sprawdź, gdzie aktualnie warto złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie i przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić.

Zobacz więcej
Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?
Kredyty hipoteczne 24.11.2020

Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości...

Zobacz więcej
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, kupna działki - umowa przedwstępna wzór
Kredyty hipoteczne 06.11.2020

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, kupna działki - umowa przedwstępna wzór

Umowa przedwstępna najważniejsze informacje. Co powinna zawierać umowa przedwstępna, jaką formę musi przyjąć taki dokument? Co czeka strony w przypadku niepodpisania umowy przyrzeczonej? 

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej
Mieszkanie dla Młodych - najważniejsze informacje i warunki oferty
Kredyty hipoteczne 28.10.2020

Mieszkanie dla Młodych - najważniejsze informacje i warunki oferty

Mieszkanie dla Młodych cieszyło się ogromnym powodzeniem, sprawdź dlaczego. Czy młodzi ludzie mogą liczyć na nowy program rządu, który pomoże im kupić nieruchomość tak jak MDM? 

Zobacz więcej
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej