Kredyty konsolidacyjne 7 min. czytania

Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?

Zaktualizowano: 2023-05-08 10:47
Opublikowano: 2022-12-16 08:43
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem zyskuje obecnie coraz większą popularność – konsumenci szukają rozwiązań, które pozwolą im przewidzieć wysokość miesięcznej raty zobowiązania i uniezależnią ich od zmiennych stóp procentowych. Jakie są różnice między ofertami ze stałym i zmiennym oprocentowaniem? Gdzie można otrzymać taki kredyt?

Seria podwyżek stóp procentowych rozpoczęta w październiku 2021 roku sprawiła, że raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem poszły w górę, a osoby posiadające zobowiązania mają duży problem z ich spłatą.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków rozgląda się za ofertami kredytów o stałym oprocentowaniu – w dobie kryzysu ekonomicznego chcemy mieć większą kontrolą nad wydatkami i szukamy oszczędności.

Dzisiaj analizujemy oferty kredytów konsolidacyjnych, których koszt nie zależy od wysokości stóp referencyjnych NBP.

Czy w Polsce możliwe jest zawarcie umowy konsolidacyjnej ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie kilku zobowiązań z jednoczesnym wydłużeniem okresu kredytowania i zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty.

W praktyce bank, który finansuje konsolidację, spłaca za klienta wybrane kredyty i od tej pory staje się jego jedynym wierzycielem. Znika obowiązek płacenia kilku rat w różnych terminach – klient uiszcza opłatę tylko raz w miesiącu.

Konsolidacja ma wiele zalet – przede wszystkim obniża wydatki związane ze spłatą zobowiązań, przez co kredytobiorca zyskuje oszczędności w domowym budżecie. Do tego upraszcza formalności i jest bardzo wygodna.

Niestety przez podwyżki stóp procentowych wielu klientów zastanawia się, czy konsolidacja nadal się opłaca. W takiej sytuacji warto rozważyć rozwiązania, które pozwalają przewidzieć koszt kredytu, np. ofertę z oprocentowaniem niezależnym od stóp procentowych.

Czy kredyt konsolidacyjny ma stałe oprocentowanie? Wszystko zależy od oferty banku – obecnie niektóre instytucje oferują takie rozwiązania. Z reguły stałe warunki nie obowiązują przez cały okres kredytowania, a jedynie przez kilka lat.

W dalszej części artykułu przybliżymy szczegóły takich ofert. Czy można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny i np. przez 15 lat korzystać ze stałego oprocentowania?

Kredyt konsolidacyjny ze stałym a zmiennym oprocentowaniem. Różnice

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem uniezależnia kredytobiorców od stóp procentowych – przez określony czas płacą oni raty w kwocie, jaka została określona w umowie kredytowej.

Miesięczna opłata jest stała, niezależnie od tego, na jakim poziomie pozostają stopy referencyjne NBP. To opłacalne, ale tylko w sytuacji, gdy stopy idą do góry, a większość kredytobiorców boryka się ze skutkami rosnących rat.

Ze względu na to, że od kilku lat w Polsce sukcesywnie obniżano stopy procentowe, niewielu klientów było zainteresowanych ofertą kredytów ze stałym oprocentowaniem. Najczęściej korzystano z oprocentowania zmiennego, czyli uzależnionego od decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

W takiej sytuacji każda modyfikacja stóp procentowych odbija się na racie kredytu. To korzyść i wada jednocześnie – może podwyższać i obniżać miesięczne opłaty.

To może Cię zainteresować: Czy opłaca się teraz konsolidować kredyty bankowe?

Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

W jakim banku uzyskamy najtańszy kredyt konsolidacyjny? Jak wyglądają koszty zobowiązania ze stałym i zmiennym oprocentowaniem? Przeglądając oferty banków, możemy zauważyć, że zaczynają się one od 10%, przy czym rzeczywisty koszt kredytu (RRSO) z reguły oscyluje przy 12%.

Szczegółowe warunki z podziałem na poszczególne banki przedstawimy niżej. Z kolei opłaty przy standardowych ofertach kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem zmiennym opierają się na marży oraz wskaźniku WIBOR®.

Przykładowo: konsolidacja zobowiązań w Banku Pocztowym przy ofercie z okresowo stałym oprocentowaniem oferuje oprocentowanie od 10,61% przez pierwsze 5 lat kredytowania. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 12,62%. Po ich upływie obowiązuje oprocentowanie zmienne będące sumą marży banku w wysokości od 3,59% oraz wskaźnika WIBOR 3M – RRSO 7,71%.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem?

Jeśli chcesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego z oprocentowaniem stałym, musisz przede wszystkim wykazać, że będziesz w stanie spłacić zobowiązanie w terminie – bez opóźnień i „poślizgów” w płatnościach.

O tym, czy uzyskasz kredyt konsolidacyjny, decyduje zdolność kredytowa, którą banki wyliczają na podstawie:

  • wysokości miesięcznych zarobków,
  • formy zatrudnienia i stażu pracy,
  • wysokości miesięcznych zobowiązań (rachunki, koszty utrzymania, raty kredytów),
  • wieku i stanu cywilnego,
  • liczby osób pozostających na utrzymaniu.

Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego ze stałym oprocentowaniem, sprawdzi również rejestr BIK oraz czarne listy dłużników.

Weryfikacja ma na celu odrzucenie klientów, którzy mają problemy z regulowaniem zobowiązań – w ich przypadku istnieje większe ryzyko, że nie będą mogli spłacić kredytu.

Sprawdź także: Jak obniżyć ratę kredytu w banku?

Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem w ofercie banków w Polsce

W jakim banku jest stałe oprocentowanie przy konsolidacji zobowiązań? Poniżej przedstawiamy wybrane produkty.

  • Ofertę kredytu konsolidacyjnego ma między innymi bank Credit Agricole. Klienci mogą uzyskać do 200 000 zł na połączenie kilku zobowiązań, a także uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel. Kredyt jest dostępny bez wychodzenia z domu – wystarczy rozmowa telefoniczna z konsultantem. Okres kredytowania wynosi nawet 10 lat – przez cały czas można też korzystać z gwarancji stałej raty, pod warunkiem że klient będzie płacił raty w terminie. RRSO wynosi 12,69%, a prowizja – 0 zł.
  • Kolejna oferta ze stałym oprocentowaniem – Pocztowy Kredyt Konsolidacyjny, pozwala uzyskać kwotę do 70% wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia. Przewidziane formy zabezpieczenia kredytu to hipoteka na nieruchomości lub prawie (np. własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego) oraz cesja praw z umowy ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń lokalu stanowiącego zabezpieczenie kredytu. Wysokość pożyczki wynosi od 50 000 do 500 000 zł, a okres kredytowania – do 30 lat. Stałe oprocentowanie (RRSO 12,62%) jest przewidziane przez okres 5 lat – później obowiązuje zmienne (RRSO 7,71%).
  • Kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem ma również Santander. Oprocentowanie wynosi do 15,99% w skali roku. Dla umów zawieranych do 24 miesięcy oprocentowanie jest stałe, z kolei dla umów powyżej 24 rat zmienne – stopa referencyjna NBP + marża banku. Maksymalny okres kredytowania wynosi 120 miesięcy.
  • Bank ING ma w ofercie kredyt hipoteczny z konsolidacją zobowiązań niemieszkalnych. Klient może skorzystać ze stałego oprocentowania przez okres 5 lat (60 miesięcy). Zanim okres ten się skończy, bank wyśle do klienta propozycję oprocentowania stałego na kolejne 5 lat. Oprocentowanie w Ofercie Standardowej wynosi 10,41% (RRSO 11,39%), a w Ofercie Łatwy Start 10,31% (11,01%).

Kliknij i sprawdź: Co dla kredytobiorców oznacza likwidacja WIBOR®-u?

Czy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem?

Obawiasz się zmiennych stóp procentowych i z niepokojem spoglądasz na kolejne decyzje Rady Polityki Pieniężnej? Jeśli cenisz sobie spokój i boisz się, że jeszcze przez dłuższy czas nasz kraj nie wyjdzie z ekonomicznego impasu, to kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem (2022) może być rozwiązaniem dla ciebie.

W tym momencie nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze 100% pewnością, kiedy stopy procentowe zaczną spadać. Chociaż analitycy rynkowi są zdania, że seria podwyżek już się zakończyła, a pierwszych obniżek można spodziewać się na początku 2024 roku, to jednak nie wiadomo, kiedy stopy procentowe dojdą do poziomu z jesieni 2021.

W takiej sytuacji warto rozważyć oferty konsolidacji zobowiązań ze stałym oprocentowaniem.

Nie przegap:

Kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny czy gotówkowy? Czym się różnią i co wybrać?

Jak zmienić oprocentowanie kredytu hipotecznego na stałe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

...do ZUS-u. To może Cię zainteresować: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj...

...nie jest łatwo go uzyskać, jednak warto o to walczyć – kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie niż podobne produkty oferowane przez...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

...kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe. Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Czy warto się na niego zdecydować?

...te ostatnie wymagają jednak tego, by zaciągnięty był kredyt konsolidacyjny hipoteczny.Co to jest? To kredyt konsolidacyjny z hipotecznym...

...czym się różnią i co wybrać? Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?...

Zobacz więcej
9 min. czytania
kredyt konsolidacyjny co to znaczy

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

...z różnymi warunkami i oprocentowaniem. Czym się różni kredyt konsolidacyjny od gotówkowego? Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty może być...

...warunki, które różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Co będzie...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

...rozglądasz się za wsparciem finansowym? Sprawdź więc najtańszy kredyt gotówkowy. Rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części –...

...kredytu gotówkowego przeważnie trwa wiele długich lat. Nie można więc dziwić się...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

...się, które banki zapewniają korzystne warunki. Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie? Kredyt...

...kredyty czy pożyczki. Część instytucji umożliwia zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę nie tylko zobowiązań zaciągniętych w banku, lecz...

Zobacz więcej
9 min. czytania