Ulga termomodernizacyjna – kalkulator. Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Zaktualizowano: 2022-11-21 14:49
Opublikowano: 2021-10-15 09:17
Średnia ocena: 4,08/6 Głosów: 13
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której możesz odliczyć w deklaracji PIT wydatki związane z poprawą energooszczędności swojego domu, a więc np. koszty wymiany pieca lub montażu fotowoltaiki. Sprawdź, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co dokładnie można w jej ramach odliczyć.

Ulga termomodernizacyjna – co to jest?

Dzięki termomodernizacji domu można obniżyć koszty zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania, dlatego warto zainwestować w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć w rocznej deklaracji PIT, ponieważ umożliwia to ulga termomodernizacyjna.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest ulga termomodernizacyjna. Jest to nic innego jak ulga podatkowa, która ma zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do wprowadzenia w nich zmian służących ograniczeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody.

Takich zmian potrzebują głównie starsze domy, choć ulga termomodernizacyjna na nowy dom również przysługuje, jednak pod pewnymi warunkami. Jednak to głównie starsze budynki potrzebują termomodernizacji np. wymiany nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska pieców, czy też nieszczelnych okien powodujących straty ciepła. Wymiana takich elementów lub docieplenie domu są bardzo kosztowne i nie każdego na to stać. Właśnie dlatego rząd zaproponował możliwość odliczenia wydatków na ten cel w rocznej deklaracji PIT w postaci ulgi termomodernizacyjnej.

Poniżej wyjaśniamy, od kiedy obowiązuje ulga termomodernizacyjna i jakie są jej szczegółowe warunki.

Warto wiedzieć: Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Ulga termomodernizacyjna a aktualna ustawa

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, bo właśnie wtedy weszła w życie wprowadzającą ją ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po raz pierwszy ulgę termomodernizacyjną można było zatem rozliczyć w 2020 roku.

W 2021 roku ulga termomodernizacyjna wciąż obowiązuje – dokładnie na tych samych zasadach, co w latach ubiegłych. Dodatkowym aktem prawnym, który określa warunki jej wykorzystania, jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r., w którym zamieszczony jest dokładny wykaz wydatków, które można odliczyć.

Ulga termomodernizacyjna – warunki

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych o charakterze mieszkalnym. Nie może być to zatem budynek wykorzystywany na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Co ważne, chodzi tutaj wyłącznie o budynki mieszkalne już wybudowane i oddane do użytku. Co to oznacza? Że przede wszystkim z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele starszych domów. Ulga termomodernizacyjna na nowy dom również przysługuje, ale nie na dom w budowie. Najpierw więc musi się zakończyć budowa domu, by można było przeprowadzić w nim prace termomodernizacyjne i odliczyć w PIT związane z nimi koszty.

Podobnie wygląda kwestia rozbudowy domu – ulga termomodernizacyjna może być wykorzystana jedynie w zakresie wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne wykonane w już istniejącej części budynku.

Sprawdź także: Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Ulga termomodernizacyjna – na czym polega?

Jak wynika z informacji zamieszczonych na portalu podatki.gov.pl, ulga termomodernizacyjna w 2021 roku podobnie jak w poprzednich latach polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania w rocznej deklaracji PIT wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Co ważne, nie może być to dowolne przedsięwzięcie, lecz wyłącznie to, które znajduje się na zamkniętej liście takich inwestycji wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Już wiemy, że z odliczenia wydatków na cele termomodernizacyjne mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Jednak nie oznacza to, że dotyczy to wszystkich osób. Zatem dla kogo jest przeznaczona ulga termomodernizacyjna? Dla osób fizycznych, które rozliczają się z fiskusem na podstawie:

 • skali podatkowej,
 • podatku liniowego,
 • ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych.

W praktyce więc ulga przysługuje m.in. osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zlecenia, czy o dzieło, a także osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Ulga termomodernizacyjna dostępna jest też dla emerytów.

Ulga termomodernizacyjna – kto nie może skorzystać z ulgi w ramach programu?

Z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać m.in. następujące osoby:

 • osoby mieszkające w domu, do którego nie mają prawa własności np. najemcy lub osoby mieszkające u rodziców,
 • których dom jest dopiero w budowie,
 • dokonujące termomodernizacji budynku przeznaczonego na sklep lub inną działalność gospodarczą – chyba że jest to dom mieszkalno-użytkowy, w którym część użytkowa nie zajmuje więcej niż 30% jego powierzchni,
 • dokonujące zmian termomodernizacyjnych niewymienionych w rozporządzeniu.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2021 roku, wskazuje precyzyjnie wspomniane wyżej rozporządzenie, w którym znajduje się dokładny wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją takich przedsięwzięć.

Oto, co obejmuje ulga termomodernizacyjna, czyli co podlega odliczeniu:

 • ocieplanie budynku: chodzi o ocieplenie przegród budowlanych (a więc ścian, stropów, dachów, poddasza itp.), a także fundamentów i balkonów,
 • wymiana pieca: ulga termomodernizacyjna przysługuje na piec gazowy lub olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, albo kocioł na paliwo stałe spełniający wymagania ekologiczne;
 • elementy instalacji grzewczej i podgrzewającej wodę użytkową - ulga termomodernizacyjna obejmuje zatem także grzejniki,
 • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
 • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej,
 • pompa ciepła wraz z osprzętem,
 • kolektory słoneczne wraz z osprzętem,
 • ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem,
 • okna i drzwi – również okna dachowe, drzwi balkonowe i bramy garażowe,
 • elementy wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub ciepła i chłodu.

Warto zauważyć, że nie wszystkie prace związane z termomodernizacją są objęte ulga. Przykładem jest wymiana dachu, którego kosztów nie można odliczyć – jest to możliwe jedynie w przypadku poniesienia wydatków na jego ocieplenie. Należy też pamiętać o innym wyjątku – w przypadku fotowoltaiki ulga termomodernizacyjna będzie przysługiwać tylko wtedy, jeśli ogniwa będą zasilać dom jednorodzinny. Mogą one być zatem zamontowane obok budynku np. na garażu, ale ważne, by zasilały budynek mieszkalny.

Oprócz kosztów zakupów urządzeń i materiałów odliczyć można również koszty usług związanych z ich montażem, a także koszty niezbędnej dokumentacji projektowej, audytów energetycznych itp.

Ważne!

Chcąc skorzystać z ulgi, poniesione wydatki na ww. przedsięwzięcia muszą być odpowiednio udokumentowane. Czy może być to paragon czy faktura? Otóż ustawodawca wymaga do ulgi termomodernizacyjnej wyłącznie faktur VAT, na których widnieje wyraźna informacja na temat tego, czego dotyczyły wydatki, a także imię i nazwisko podatnika, który będzie korzystał z ulgi. Może być to także faktura na oboje małżonków, jeśli są oni współwłaścicielami modernizowanego budynku.

Ulga termomodernizacyjna a PIT

Jak już wiemy, ulga termomodernizacyjna rozliczana jest w rocznej deklaracji PIT i mogą z niej skorzystać osoby rozliczające się w formularzach: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37. Wydatki poniesione na termomodernizację domu najpierw należy ująć w osobnej deklaracji PIT/O w rubryce „Odliczenia od dochodu (przychodu)”, a następnie przepisać tę kwotę do deklaracji głównej np. PIT 37.

Należy pamiętać, że odliczyć można maksymalnie 53 000 zł, a kwota odliczenia musi mieć pokrycie w dochodzie rocznym. Jeśli zatem wydatki były wyższe niż roczny dochód, nadwyżkę należy rozliczyć w kolejnych latach, ale jedynie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ulga termomodernizacyjna – przykład rozliczenia

Poniżej podajemy przykład, jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w 2021 r.

Podatnik dokonał termomodernizacji swojego domu poprzez wymianę stolarki okiennej i montaż paneli fotowoltaicznych. Wydał na ten cel łącznie 60 000 zł, na co ma stosowne faktury VAT. Jego roczny dochód wyniósł natomiast 40 000 zł. W związku z tym przysługuje mu ulga termomodernizacyjna, ale tylko do kwoty 53 000 zł. Nie może także odliczyć ją w całości w deklaracji PIT ze względu na niższe dochody. Za 2021 rok odliczy zatem od podstawy opodatkowania wyłącznie 40 000 zł natomiast w deklaracji za rok 2022 dokona odliczenia pozostałej kwoty 13 000 zł.

To ważne: Na co uważać zaciągając kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę podpisując umowę?

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu w rocznej deklaracji PIT od podstawy opodatkowania 100% wydatków poniesionych na termomodernizację domu jednorodzinnego, ale tylko do kwoty 53 000 zł. W przypadku małżonków limit ten wynosi 106 tysięcy. Zatem ile można zyskać, rozliczając ulgę termomodernizacyjną w 2021 roku?

Podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych według stawki z I progu podatkowego, może oszczędzić na podatku nawet 9010 zł, jeśli rozliczy maksymalną kwotę wydatków (17% x 53000 zł). Z kolei przy wydatkach rzędu 20 000 zł kwota podatku zmniejszy się o 3400 zł (17% x 20 000 zł).

Ulga termomodernizacyjna – kalkulator

Jeśli nie wiesz, jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną, najlepiej skorzystaj z gotowych programów do wypełniania PIT. W sieci znajdziesz również do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej za 2021 r. kalkulator, który pomaga określić wysokość odliczenia na podstawie faktur.

Ulga termomodernizacyjna – utrata prawa do ulgi

Utrata prawa do ulgi termomodernizacyjnej następuje w zasadzie w jednym przypadku – jeśli prace związane z termomodernizacją nie zostaną wykonane w ciągu 3 lat od końca roku, w którym poniesiony został pierwszy wydatek.

Jeśli więc nie zmieścisz się w tym terminie, będziesz musiał zwrócić fiskusowi odliczone wcześniej kwoty, dodając je do dochodu w deklaracji za rok, w którym upłynął 3-letni termin na wykonanie inwestycji.

Kliknij i sprawdź: Najem okazjonalny - co to? Jakie informacje zawiera umowa najmu okazjonalnego?

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze oraz Mój Prąd

Na inwestycje związane z termomodernizacją możesz dostać dofinansowanie w ramach programów Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. W pierwszym przypadku dotacja może być przyznana na wymianę starego pieca, w drugim na montaż instalacji fotowoltaicznych.

Warto wiedzieć, czy ulga termomodernizacyjna a Czyste Powietrze i Mój Prąd się wykluczają. Otóż po otrzymaniu dotacji możesz także skorzystać z ulgi podatkowej. Musisz jednak pamiętać, że w deklaracji PIT możesz odliczyć wyłącznie wydatki poniesione z własnej kieszeni, a nie pokryte środkami pochodzącymi z dofinansowania.

Ulga termomodernizacyjna – czy warto skorzystać?

Na niemal każdym internetowym forum ulga termomodernizacyjna jest oceniana pozytywnie, ponieważ dzięki niej można uzyskać częściowy zwrot kosztów w postaci pomniejszonego podatku dochodowego. Sama inwestycja w termomodernizację domu jest bardzo opłacalna i zwraca się w dłuższej perspektywie czasu w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Przy okazji także przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a więc poprawia jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień.

Dowiedz się więcej:

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania