Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

Zaktualizowano: 2023-11-27 08:36
Opublikowano: 2021-10-15 09:17
Średnia ocena: 3,86/6 Głosów: 14
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, dzięki której możesz odliczyć w deklaracji PIT wydatki związane z poprawą energooszczędności swojego domu, a więc np. koszty wymiany pieca lub montażu fotowoltaiki. Sprawdź, na jakich zasadach można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i co dokładnie można w jej ramach odliczyć.

Ulga termomodernizacyjna – co to jest?

Dzięki termomodernizacji domu można obniżyć koszty zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania, dlatego warto zainwestować w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć w rocznej deklaracji PIT, ponieważ umożliwia to ulga termomodernizacyjna.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest ulga termomodernizacyjna. Jest to nic innego jak ulga podatkowa, która ma zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do wprowadzenia w nich zmian służących ograniczeniu zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody.

Takich zmian potrzebują głównie starsze domy, choć ulga termomodernizacyjna na nowy dom również przysługuje, jednak pod pewnymi warunkami. Jednak to głównie starsze budynki potrzebują termomodernizacji np. wymiany nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska pieców, czy też nieszczelnych okien powodujących straty ciepła.

Wymiana takich elementów lub docieplenie domu są bardzo kosztowne i nie każdego na to stać. Właśnie dlatego rząd zaproponował możliwość odliczenia wydatków na ten cel w rocznej deklaracji PIT w postaci ulgi termomodernizacyjnej.

Poniżej wyjaśniamy, od kiedy obowiązuje ulga termomodernizacyjna i jakie są jej szczegółowe warunki.

Warto wiedzieć: Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Ulga termomodernizacyjna a aktualna ustawa

Szef Krajowej Administracji Skarbowej, 4 września 2023 roku, ogłosił nową interpretację dotyczącą ulgi termomodernizacyjnej. Według niej, aby móc skorzystać z ulgi, musisz być właścicielem nieruchomości w chwili składania deklaracji podatkowej.

Oznacza to, że w przypadku, gdy np. wymienisz okna w swoim domu w kwietniu 2023 roku, a następnie sprzedasz ten dom w 2024 roku, zanim rozliczysz podatki, nie będziesz mógł skorzystać z tej ulgi termomodernizacyjnej.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Warunki

Ulga termomodernizacyjna w 2023 roku przewidziana jest dla osób, które:

 • Rozliczają się z fiskusem i płacą podatek według skali podatkowej, podatku liniowego, lub korzystają z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
 • Inwestują w działania termomodernizacyjne w budynkach mieszkalnym jednorodzinnych.
 • Są właścicielami lub współwłaścicielami budynku, w którym przeprowadzane są prace.
 • Ukończą prace termomodernizacyjne w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym poczyniono pierwsze wydatki na ten cel.

Jeśli prace nie zostaną zakończone w wyznaczonym czasie, podatnik musi zwrócić otrzymane środki w roku podatkowym następującym po upływie terminu na ich ukończenie. Ulgę termomodernizacyjną odlicza się od podstawy obliczenia podatku.

Sprawdź także: Kredyt gotówkowy bez prowizji – czy się opłaca? Gdzie złożyć wniosek?

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Już wiemy, że z odliczenia wydatków na cele termomodernizacyjne mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych. Jednak nie oznacza to, że dotyczy to wszystkich osób. Zatem dla kogo jest przeznaczona ulga termomodernizacyjna? Dla osób fizycznych, które rozliczają się z fiskusem na podstawie:

 • skali podatkowej,
 • podatku liniowego,
 • ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych.

W praktyce więc ulga przysługuje m.in. osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, zlecenia, czy o dzieło, a także osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Ulga termomodernizacyjna dostępna jest też dla emerytów.

Ulga termomodernizacyjna – kto nie może skorzystać z ulgi w ramach programu?

Z ulgi termomodernizacyjnej nie mogą skorzystać m.in. następujące osoby:

 • osoby mieszkające w domu, do którego nie mają prawa własności np. najemcy lub osoby mieszkające u rodziców,
 • których dom jest dopiero w budowie,
 • dokonujące termomodernizacji budynku przeznaczonego na sklep lub inną działalność gospodarczą – chyba że jest to dom mieszkalno-użytkowy, w którym część użytkowa nie zajmuje więcej niż 30% jego powierzchni,
 • dokonujące zmian termomodernizacyjnych niewymienionych w rozporządzeniu.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna odnosi się do działań modernizacyjnych i remontowych mających na celu poprawę właściwości izolacyjnych i innych aspektów termicznych danego budynku. Rodzaj tego wsparcia podatkowego, został wprowadzony 2019 roku i umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Termomodernizacja pozwoli Ci obniżyć koszt zużycia energii do ogrzania domu, więc z pewnością warto zdecydować się na to rozwiązanie. Nawet, jeśli wiąże się to z zaciągnięciem kredytu. Jeśli interesuje Cię taka opcja, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, lub wykorzystaj kalkulator kredytowy.

 • Odliczysz wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
 • Całkowita kwota odliczenia na wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne w różnych budynkach, będących własnością lub współwłasnością podatnika, nie może przekroczyć 53 tys. zł na jedną osobę.
 • Jeśli masz małżonka maksymalna kwota ulgi może więc wynieść nawet 106 tys. zł.

Zamiast zastanawiać się np. jak wziąć kredyt na pompę ciepła, skorzystaj z rozwiązań podsuwanych przez państwo np. właśnie z ulgi termomodernizacyjnej. Interesują Cię także inne rozwiązania termomodernizacyjne? Sprawdź, gdzie starać się o najlepszy kredyt na panele fotowoltaiczne.

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?

Co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2021 roku, wskazuje precyzyjnie wspomniane wyżej rozporządzenie, w którym znajduje się dokładny wykaz materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją takich przedsięwzięć.

Oto, co obejmuje ulga termomodernizacyjna, czyli co podlega odliczeniu:

 • ocieplanie budynku: chodzi o ocieplenie przegród budowlanych (a więc ścian, stropów, dachów, poddasza itp.), a także fundamentów i balkonów,
 • wymiana pieca: ulga termomodernizacyjna przysługuje na piec gazowy lub olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, albo kocioł na paliwo stałe spełniający wymagania ekologiczne;
 • elementy instalacji grzewczej i podgrzewającej wodę użytkową - ulga termomodernizacyjna obejmuje zatem także grzejniki,
 • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
 • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej,
 • pompa ciepła wraz z osprzętem,
 • kolektory słoneczne wraz z osprzętem,
 • ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem,
 • okna i drzwi – również okna dachowe, drzwi balkonowe i bramy garażowe,
 • elementy wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub ciepła i chłodu.

Warto zauważyć, że nie wszystkie prace związane z termomodernizacją są objęte ulga. Przykładem jest wymiana dachu, którego kosztów nie można odliczyć – jest to możliwe jedynie w przypadku poniesienia wydatków na jego ocieplenie. Należy też pamiętać o innym wyjątku – w przypadku fotowoltaiki ulga termomodernizacyjna będzie przysługiwać tylko wtedy, jeśli ogniwa będą zasilać dom jednorodzinny. Mogą one być zatem zamontowane obok budynku np. na garażu, ale ważne, by zasilały budynek mieszkalny.

Oprócz kosztów zakupów urządzeń i materiałów odliczyć można również koszty usług związanych z ich montażem, a także koszty niezbędnej dokumentacji projektowej, audytów energetycznych itp.

Ważne!

Chcąc skorzystać z ulgi, poniesione wydatki na ww. przedsięwzięcia muszą być odpowiednio udokumentowane. Czy może być to paragon czy faktura? Otóż ustawodawca wymaga do ulgi termomodernizacyjnej wyłącznie faktur VAT, na których widnieje wyraźna informacja na temat tego, czego dotyczyły wydatki, a także imię i nazwisko podatnika, który będzie korzystał z ulgi. Może być to także faktura na oboje małżonków, jeśli są oni współwłaścicielami modernizowanego budynku.

Ulga termomodernizacyjna a PIT

Jak już wiemy, ulga termomodernizacyjna rozliczana jest w rocznej deklaracji PIT i mogą z niej skorzystać osoby rozliczające się w formularzach: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37. Wydatki poniesione na termomodernizację domu najpierw należy ująć w osobnej deklaracji PIT/O w rubryce „Odliczenia od dochodu (przychodu)”, a następnie przepisać tę kwotę do deklaracji głównej np. PIT 37.

Należy pamiętać, że odliczyć można maksymalnie 53 000 zł, a kwota odliczenia musi mieć pokrycie w dochodzie rocznym. Jeśli zatem wydatki były wyższe niż roczny dochód, nadwyżkę należy rozliczyć w kolejnych latach, ale jedynie przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ulga termomodernizacyjna – przykład rozliczenia

Poniżej podajemy przykład, jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w 2021 r.

Podatnik dokonał termomodernizacji swojego domu poprzez wymianę stolarki okiennej i montaż paneli fotowoltaicznych. Wydał na ten cel łącznie 60 000 zł, na co ma stosowne faktury VAT. Jego roczny dochód wyniósł natomiast 40 000 zł. W związku z tym przysługuje mu ulga termomodernizacyjna, ale tylko do kwoty 53 000 zł. Nie może także odliczyć ją w całości w deklaracji PIT ze względu na niższe dochody. Za 2021 rok odliczy zatem od podstawy opodatkowania wyłącznie 40 000 zł natomiast w deklaracji za rok 2022 dokona odliczenia pozostałej kwoty 13 000 zł.

To ważne: Na co uważać zaciągając kredyt hipoteczny i na co zwrócić uwagę podpisując umowę?

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu w rocznej deklaracji PIT od podstawy opodatkowania 100% wydatków poniesionych na termomodernizację domu jednorodzinnego, ale tylko do kwoty 53 000 zł. W przypadku małżonków limit ten wynosi 106 tysięcy. Zatem ile można zyskać, rozliczając ulgę termomodernizacyjną w 2021 roku?

Podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych według stawki z I progu podatkowego, może oszczędzić na podatku nawet 9010 zł, jeśli rozliczy maksymalną kwotę wydatków (17% x 53000 zł). Z kolei przy wydatkach rzędu 20 000 zł kwota podatku zmniejszy się o 3400 zł (17% x 20 000 zł).

Ulga termomodernizacyjna – kalkulator

Jeśli nie wiesz, jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną, najlepiej skorzystaj z gotowych programów do wypełniania PIT. W sieci znajdziesz również do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej za 2021 r. kalkulator, który pomaga określić wysokość odliczenia na podstawie faktur.

Ulga termomodernizacyjna – utrata prawa do ulgi

Utrata prawa do ulgi termomodernizacyjnej następuje w zasadzie w jednym przypadku – jeśli prace związane z termomodernizacją nie zostaną wykonane w ciągu 3 lat od końca roku, w którym poniesiony został pierwszy wydatek.

Jeśli więc nie zmieścisz się w tym terminie, będziesz musiał zwrócić fiskusowi odliczone wcześniej kwoty, dodając je do dochodu w deklaracji za rok, w którym upłynął 3-letni termin na wykonanie inwestycji.

Kliknij i sprawdź: Najem okazjonalny - co to? Jakie informacje zawiera umowa najmu okazjonalnego?

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze oraz Mój Prąd

Na inwestycje związane z termomodernizacją możesz dostać dofinansowanie w ramach programów Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. W pierwszym przypadku dotacja może być przyznana na wymianę starego pieca, w drugim na montaż instalacji fotowoltaicznych.

Warto wiedzieć, czy ulga termomodernizacyjna a Czyste Powietrze i Mój Prąd się wykluczają. Otóż po otrzymaniu dotacji możesz także skorzystać z ulgi podatkowej. Musisz jednak pamiętać, że w deklaracji PIT możesz odliczyć wyłącznie wydatki poniesione z własnej kieszeni, a nie pokryte środkami pochodzącymi z dofinansowania.

Czy warto skorzystać z ulga termomodernizacyjnej?

Na niemal każdym internetowym forum ulga termomodernizacyjna jest oceniana pozytywnie, ponieważ dzięki niej można uzyskać częściowy zwrot kosztów w postaci pomniejszonego podatku dochodowego. Sama inwestycja w termomodernizację domu jest bardzo opłacalna i zwraca się w dłuższej perspektywie czasu w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Przy okazji także przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a więc poprawia jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień.

Aktualnie nie są dostępne żadne informacje o tym, aby w 2024 roku nie można było skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dodatkowo kwota ulgi ma wynosić tyle samo w przyszłym roku – czyli maksymalnie 53 tys. zł na jedną osobę.

Dowiedz się więcej:

Co zapewnia bon mieszkaniowy w ramach Nowego Ładu? Sprawdź warunki społecznego i rodzinnego bonu mieszkaniowego

Czym jest program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Czym jest house flipping? Ile można zarobić na flipie nieruchomości?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki {{year}}. Gdzie złożyć wniosek?
24.05.2024

Najczęściej przyznawane chwilówki 2024. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania