Kredyty gotówkowe 11 min. czytania

Jak wziąć kredyt na pompę ciepła? Gdzie złożyć wniosek?

Zaktualizowano: 2023-08-11 10:27
Opublikowano: 2022-09-26 08:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jak wziąć kredyt na pompę ciepła? Gdzie złożyć wniosek?

Kredyt na pompę ciepła może być jednym ze źródeł finansowania nowoczesnego systemu, który pozwala na ogrzanie domu oraz wody użytkowej. W dobie rosnących cen paliw odnawialne źródła energii stają się bardzo popularne – pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Jak sfinansować zakup pompy ciepła?

Kredyt na pompę ciepła w 2023 roku może być rozwiązaniem problemów finansowych wielu Polaków. Wysoka cena tego urządzenia jest zbyt dużym wydatkiem dla dużej części społeczeństwa, zwłaszcza jeśli posiadają już inny system ogrzewania np. gazowy.

Jednak warto pamiętać o tym, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się i dodatkowo jest to ekologiczne rozwiązanie. Z pewnością jest to więc zakup warty zachodu.

Ile kosztuje kupno pompy ciepła oraz jej instalacja?

Koszt zakupu i instalacji powietrznej pompy ciepła w roku 2023 wynosi od 40 do 50 tys. zł dla domu o powierzchni 150 m2. Natomiast koszt zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła waha się między 40 a 60 tys. zł. Warto sprawdzić ranking kredytów gotówkowych, dzięki czemu dowiesz się, który bank przedstawia najlepszą ofertę, dzięki której będziesz mógł zainwestować w pompę ciepła.

Inwestycja w nowoczesny system ogrzewania, jaki jest pompa ciepła, wymaga dużych nakładów finansowych. I chociaż początkowy koszt jest dość wysoki, to jednak w perspektywie czasu instalacja pompy ciepła się opłaca – pozwala zaoszczędzić na miesięcznych kosztach ogrzewania i tym samym przynosi zwrot, najczęściej w ciągu kilku lat.

Ostateczny koszt tego źródła energii zależy od wielu czynników, do których należy przede wszystkim:

 • technologia budowania domu,
 • powierzchnia grzewcza,
 • zapotrzebowanie na ciepło,
 • stopień ocieplenia budynku,
 • rodzaj ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki nisko- lub średniotemperaturowe),
 • rodzaj pompy ciepła (gruntowa, wodna, powietrzna),
 • moc pompy ciepła.

Jak sfinansować kupno pompy ciepła?

Choć zakup i montaż pompy ciepła wiąże się z niemałym wydatkiem, to jednak ma to duży wpływ na podniesienie wartości nieruchomości oraz na środowisko naturalne. Oprócz tego na zainteresowanych czeka wiele sposobów sfinansowania tej inwestycji. Jakie dofinansowanie do pompy ciepła dostępne są w 2023?

 • rządowa dotacja (Program Czyste Powietrze),
 • kredyt z na pompę ciepła 2023 (z dopłatą WFOŚiGW),
 • kredyt ekologiczny z banku,
 • kredyt gotówkowy,
 • pompa ciepła na raty.

Kredyt z dopłatą WFOŚiGW na pompę ciepła

W roku 2022 wystartował program „Moje ciepło”, który umożliwia skorzystanie z dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła. Ile dopłaty do pompy ciepła w 2022 roku można otrzymać? Program oferuje dotacje w wysokości 30% – 45% kosztów inwestycji, czyli od 7 do 21 tys. zł (w zależności od rodzaju pompy ciepła). Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż powietrznej lub gruntowej pompy ciepła.

Wsparcie jest przeznaczone jedynie dla właścicieli nieruchomości o podwyższonym standardzie energetycznym. Oprócz tego wiele Wojewódzkim Funduszy Ochrony Środowiska oferuje na pompę ciepła kredyt preferencyjny.

Wiele osób korzysta też z ogólnopolskiego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków „Czyste powietrze”. W ramach wsparcia można uzyskać dofinansowanie na demontaż starego, wysokoemisyjnego źródła ciepła (tzw. kopciucha) i zakup nowoczesnego, np. pompy ciepła (gruntowej lub powietrznej).

Maksymalna kwota dotacji obejmującej demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wynosi 25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Dotacja jest uzależniona od dochodu wnioskodawcy.

Oprócz tego uruchomiono także nabór wniosków o kredyt powiązany z wyżej wymienionym programem.

Jak otrzymać kredyt z dopłatą na pompę ciepła?

W ramach programu „Czyste powietrze” możliwe jest uzyskanie kredytu o maksymalnej wysokości 100 000 zł. Okres kredytowania nie może być dłuższy niż 12 lat. Jakie banki udzielają kredytu na umowę Czyste powietrze? Do tej pory tzw. ścieżkę bankową uruchomiły między innymi:

 • Alior Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Credit Agricole Bank Polska,
 • BNP Paribas,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • wybrane Banki Spółdzielcze.

Sprawdźmy przykładowe parametry kredytu. RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) kredytu oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska wynosi 10,81%. Klient nie musi wnosić wkładu własnego.

Jak otrzymać kredyt na pompę ciepła? Wystarczy złożyć w banku wniosek o kredyt, a następnie wypełnić i wysłać wniosek o dotację do WFOŚiGW. Jeśli instytucja wyrazi zgodę na przyznanie dotacji, zostanie zawarta umowa między Funduszem a beneficjentem.

Następnie bank przeleje środki z kredytu na konto klienta. Po zakupie i montażu pompy ciepła należy rozliczyć inwestycję. Ostatni etap to przekazanie dotacji z Funduszu do banku, co wiąże się ze spłatą części kapitału kredytu.

  Kredyt ekologiczny na pompę ciepła

  Banki wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom klientów zainteresowanych inwestycją w odnawialne źródła energii i oferują kredyty na preferencyjnych warunkach, z których środki można przeznaczyć na określony cel związany np. z montażem pompy ciepła. Sprawdziliśmy wybrane oferty.

  • Pożyczka na lepsze ING – bank oferuje pożyczkę na zakup i/lub montaż m.in. pompy ciepła. Oprocentowanie dla kwot powyżej 30 tys. zł wynosi od 10,99%. Oferta skierowana jest dla osób zainteresowanych pożyczkami wynoszącymi minimum 15 tys. zł. Dodatkowo bank przygotował nagrodę w wysokości 500 zł za dostarczenie faktur potwierdzających pompy ciepła lub jej elementów (a także innych produktów ekologicznych) o wartości min. 70% kwoty pożyczki netto. Promocja trwa do 31.01.2024 roku.

  • kredyt na pompę ciepła PKO BP – bank oferuje Ekopożyczkę PKO w wysokości od 1500 zł do 50 tys. zł z okresem kredytowania od 2 do 120 miesięcy. Środki z kredytu można wykorzystać na zakup lub montaż ekologicznych rozwiązań, np. paneli fotowoltaicznych. Jak wyglądają warunki kredytu na pompę ciepła? Kalkulator dostępny na stronie banku pozwala wyliczyć miesięczną ratę zobowiązania. Klient, który pożyczy 30 tys. zł z okresem kredytowania na 81 miesięcy, zapłaci 664 zł raty. RRSO wynosi 21,04%, a całkowity koszt pożyczki – 23 801 zł.
  • Credit Agricole – kredyt na pompę ciepła pozwala uzyskać finansowanie do 120 tys. zł (nawet 100% wartości inwestycji). Spłata zobowiązania może być rozłożona nawet na 10 lat. Kredyt ekologiczny można przeznaczyć również na zakup paneli słonecznych, solarów czy magazynów energii.
  • kredyt na pompę ciepła – BNP Paribas oferuje Kredyt na zielone zmiany, w ramach którego można pożyczyć do 230 tys. zł. Atutem tego produktu jest stałe oprocentowanie. RRSO wynosi 15,80%. Przy kredycie w wysokości 30 tys. zł i 81 miesiącach kredytowania, wysokość raty wynosi 690,85 zł. Całkowity koszt zobowiązania wynosi 25 958,85 zł.
  • Alior Bank – kredyt na pompę ciepła pozwala uzyskać do 100 tys. zł. Okres kredytowania wynosi od 3 do 120 miesięcy. RRSO wynosi 10,36%. Nie jest wymagana prowizja za udzielenie kredytu.
  • kredyt na pompę ciepła – Santander Bank ma w swojej ofercie EKO kredyt gotówkowy na kwotę do 300 tys. zł z okresem kredytowania od 3 do 120 rat. RRSO wynosi 18,24%. Wnioski można składać do 30 października 2023 roku.

  Kredyt gotówkowy na zakup pompy ciepła

  Zastanawiasz się, w jakim banku możesz wziąć kredyt na pompę ciepła? Pamiętaj, że instytucje bankowe będą wymagać od Ciebie przedstawienia dokumentów poświadczających wysokość Twoich zarobków.

  Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Zależy to od konkretnego banku. Dlatego zanim zdecydujesz się, na to, w której instytucji złożysz wniosek, sprawdź, które banki przedstawiają najlepsze parametry kredytu gotówkowego.

  Bank

  Rata

  Prowizja

  Oprocentowanie

  RRSO

  Kwota do spłaty

  Kredyt na pompę ciepła PKO BP

  609,25 zł

  12,74%

  11,89%

  17,32%

  49 349,29 zł

  Kredyt na pompę ciepła Santander

  521,50 zł

  0%

  10,69%

  11,23%

  42 241,77 zł

  Kredyt na pompę ciepła ING

  550,23 zł

  0%

  12,49

  12,13%

  44 568,63 zł

  Alior Bank kredyt na pompę ciepła

  540,56 zł

  0%

  11,90 %

  12,57%

  43 785 51 zł

  BOŚ kredyt na pompę ciepła

  510,66 zł

  1%

  9,99%

  10,81%

  41 363,24zł

  Kredyt na pompę ciepła BNP Paribas

  574,51 zł

  6%

  11,99%

  14,93%

  46 535,70 zł

  Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze banki oferują kredyt na pompę ciepła? Wykorzystaj kalkulator kredytowy, który pozwoli nie tylko zapoznać się z ofertą innych instytucji bankowych, ale również przeliczyć wysokość ewentualnych rat.

  Jakie dokumenty przygotować starając się o kredyt na pompę ciepła?

  Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy na pompę ciepła, warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami poszczególnych banków. Warunki otrzymania kredytu gotówkowego oraz wykaz wymaganych dokumentów może się różnić. Przeważnie oprócz złożenia samego wniosku, należy dołączyć takie dokumenty jak:

  • Dokument tożsamości.
  • Zaświadczenie o wysokości i źródłach dochodów.
  • Wykaz dodatkowych, miesięcznych obciążeń np. inne zobowiązanie kredytowe.
  • Wyciąg z konta bankowego, przeważnie za ostatnie 3 miesiące.
  • Potwierdzenie złożenia deklaracji PIT za ubiegły rok.

  W przypadku ubiegania się o Eko Kredyt, wykaz dokumentów również może się od siebie różnić ze względu na instytucję bankową. Chcąc uzyskać Kredyt Eko w Alior Banku, należy przedłożyć dokumenty takie jak:

  • Dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów,
  • Dokument z aktu stanu cywilnego do wglądu,
  • Jeśli wskazany adres nieruchomości w wniosku o dotację różni się od adresu nieruchomości w księdze wieczystej (jeśli taka sytuacja występuje), proszę dołączyć dokument lub informację wyjaśniającą rozbieżność,
  • Oświadczenie współmałżonka, wyrażające zgody na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o dotację, jeśli osoba składająca wniosek o dotację ma współmałżonka,
  • Oświadczenie współwłaścicieli, wyrażające zgody na realizację przedsięwzięcia ujętego we wniosku o dotację, jeśli w księdze wieczystej nieruchomości, którą dotyczy wniosek o dotację, widnieją współwłaściciele,
  • Zaświadczenie z gminy potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby składającej wniosek o dotację (dotyczy przypadku ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania),
  • Numer księgi wieczystej nieruchomości, którą dotyczy wniosek o dotację, oraz numer działki.

  To może Cię zainteresować: Czy można wziąć kredyt bez zgody małżonka?

  Czy warto zdecydować się na kredyt na pompę ciepła?

  Czy pompa ciepła się opłaca? Obecnie to jeden z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej. Chociaż inwestycja w odnawialne źródła energii wymaga sporych nakładów finansowych, to jednak w ciągu kilku lat się zwraca. Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców opału – węgla, gazu czy pelletu, pozwala uniknąć wielu problemów, np. związanych z gwałtownymi wzrostami cen.

  To nie wszystko – pompa ciepła jest też rozwiązaniem ekologicznym i energooszczędnym. Nie wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego – nie emituje zanieczyszczeń, jak np. kotły na węgiel. Jeśli zatem zastanawiamy się nad zmianą sposobu ogrzewania domu, ale nie mamy środków na inwestycję, rozważmy skorzystanie z kredytu lub postarajmy się o dofinansowanie.

  Decydując się na jakikolwiek kredyt, należy zwrócić uwagę na swoją indywidulaną sytuację finansową. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wszelkie za i przeciw. Sprawdźmy więc, jakie plusy i minusy ma kredyt z dopłatą na pompę ciepła.

  Plusy

  Minusy

  Oprocentowanie jest stosunkowo niskie, co sprawia, że oferta jest atrakcyjniejsza niż standardowe kredyty lub pożyczki.

  Pieniądze udostępnione w tym rozwiązaniu mogą być przeznaczone wyłącznie na określony cel, co zapewnia kontrolę nad ich wykorzystaniem.

  Warunki oferowane w ramach tego rozwiązania są korzystniejsze niż te dostępne przy zwykłych produktach finansowych, oferowanych przez większość popularnych banków.

  Aby otrzymać dotację i kredyt, konieczne jest spełnienie określonych kwalifikacji i warunków, które określają, czy dana osoba jest uprawniona do wsparcia finansowego.

  Istnieje możliwość wyboru różnych warunków spłaty, co pozwala dopasować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb klienta.

  Przed udzieleniem wsparcia, instytucje finansowe dokładnie sprawdzają historię kredytową i zdolność kredytową wnioskodawcy, aby ocenić jego zdolność do spłaty zobowiązań.

  Nie przegap: Na czym polega i gdzie wziąć kredyt na oświadczenie?

  Komentarze

  Powiązane artykuły

  Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

  Kredyt 90 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta

  ...udzielony kredyt 90 tys. zł. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w tej kwocie? Kredyty hipoteczne mają ściśle określony cel – z...

  ...gospodarczą i zamierzasz ubiegać się w wybranym banku o uzyskanie kredytu gotówkowego na kwotę 90 tys. zł, powinieneś przygotować dokumenty...

  Zobacz więcej
  14 min. czytania
  Kredyt 40 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

  Kredyt 40 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

  ...czy prace remontowe w domu. Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy? Dowiesz się z dalszej części tekstu. Skąd wziąć 40 tysięcy?...

  ...z dalszej części tekstu. Skąd wziąć 40 tysięcy? Zaciągnięcie kredytu gotówkowego o wartości 40 tysięcy złotych jest możliwe w wielu bankach w...

  Zobacz więcej
  9 min. czytania
  Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

  Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

  ...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

  ...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

  Zobacz więcej
  13 min. czytania
  Warunki kredytu na studia medyczne w 2023 roku

  Kto może starać się o kredyt na studia medyczne w 2023 roku? Wniosek, warunki umorzenia kredytu na studia medyczne w Polsce

  ...studia medyczne ma preferencyjny charakter, co w praktyce znaczy tyle, że udzielany jest na dużo lepszych warunkach niż choćby zwykły kredyt gotówkowy. Ma niskie oprocentowanie, zatem całkowity koszt kredytu też jest stosunkowo niski. Dodatkowo kredytobiorca może ubiegać się o:...

  Zobacz więcej
  10 min. czytania
  Czym są stopy procentowe NBP?

  Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

  ...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

  ...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

  Zobacz więcej
  13 min. czytania
  Ile kosztuje chwilówka dla obywatela Ukrainy?
  30.08.2023

  Czy w Polsce dostępne są chwilówki dla Ukraińców bez karty pobytu?

  ...przez niego karty stałego pobytu. Gdy jeszcze takowej nie ma, chwilówka może zostać udzielona na podstawie karty czasowego pobytu. Karta...

  ...pozabankowego. Popularny jest również kredyt gotówkowy. Czy pożyczka online dla Ukraińców w 2023 jest możliwa? Jakie warunki trzeba...

  Zobacz więcej
  9 min. czytania