Kredyty gotówkowe 8 min. czytania

Jak wziąć kredyt na pompę ciepła? Gdzie złożyć wniosek?

Zaktualizowano: 2022-09-26 09:28
Opublikowano: 2022-09-26 08:21
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1
Jak wziąć kredyt na pompę ciepła? Gdzie złożyć wniosek?

Kredyt na pompę ciepła może być jednym ze źródeł finansowania nowoczesnego systemu, który pozwala na ogrzanie domu oraz wody użytkowej. W dobie rosnących cen paliw odnawialne źródła energii stają się bardzo popularne – pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Jak sfinansować zakup pompy ciepła?

Ceny węgla, prądu i gazu jeszcze nigdy nie były tak wysokie – obecnie za tonę węgla trzeba zapłacić od 3 do nawet 4 tys. zł, podczas gdy jesienią zeszłego roku koszt wynosił (w zależności od rodzaju węgla) 800-1000 zł. Sytuację pogarsza fakt, że w polskich składach praktycznie nie ma opału – firmy czekają na dostawy.

Wiele osób zastanawia się, jak zapłacić za ogrzewanie – niektórzy wybierają kredyt gotówkowy, inni chcą skorzystać z rządowych dopłat. Alternatywnym rozwiązaniem może być inwestycja w odnawialne źródła energii, a dokładnie w pompę ciepła. Ze względu na wysokie ceny paliw kopalnych, innowacyjne źródła ciepła stają się coraz bardziej popularne.  

Ile kosztuje kupno pompy ciepła oraz jej instalacja?

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 100 m2? Inwestycja w nowoczesny system ogrzewania, jaki jest pompa ciepła, wymaga dużych nakładów finansowych. I chociaż początkowy koszt jest dość wysoki, to jednak w perspektywie czasu instalacja pompy ciepła się opłaca – pozwala zaoszczędzić na miesięcznych kosztach ogrzewania i tym samym przynosi zwrot, najczęściej w ciągu kilku lat.

Ostateczny koszt tego źródła energii zależy od wielu czynników, do których należy przede wszystkim:

 • technologia budowania domu,
 • powierzchnia grzewcza,
 • zapotrzebowanie na ciepło,
 • stopień ocieplenia budynku,
 • rodzaj ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki nisko- lub średniotemperaturowe),
 • rodzaj pompy ciepła (gruntowa, wodna, powietrzna),
 • moc pompy ciepła.

Jaki jest koszt pompy ciepła do domu 150 m2? Szacuje się, że montaż i instalacja urządzeń wynosi od 30 do 50 tys. zł.


Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?


Jak sfinansować kupno pompy ciepła?

Inwestycja w nowoczesną pompę ciepła może przerastać wielu właścicieli nieruchomości. Jednorazowy wydatek w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych to duże obciążenie finansowe. Na szczęście istnieją alternatywne sposoby sfinansowania instalacji, np.:

 • rządowa dotacja (Program Czyste Powietrze),
 • kredyt z na pompę ciepła 2022 (z dopłatą WFOŚiGW),
 • kredyt ekologiczny z banku,
 • kredyt gotówkowy,
 • pompa ciepła na raty.

Kredyt z dopłatą WFOŚiGW na pompę ciepła

W tym roku wystartował program „Moje ciepło”, który zakłada dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Ile dopłaty do pompy ciepła w 2022 roku można otrzymać? Program oferuje dotacje w wysokości 30% – 45% kosztów inwestycji, czyli od 7 do 21 tys. zł (w zależności od rodzaju pompy ciepła).

Wsparcie jest przeznaczone jedynie dla właścicieli nieruchomości o podwyższonym standardzie energetycznym. Oprócz tego wiele Wojewódzkim Funduszy Ochrony Środowiska oferuje na pompę ciepła kredyt preferencyjny.

Wiele osób korzysta też z ogólnopolskiego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków „Czyste powietrze”. W ramach wsparcia można uzyskać dofinansowanie na demontaż starego, wysokoemisyjnego źródła ciepła (tzw. kopciucha) i zakup nowoczesnego, np. pompy ciepła (gruntowej lub powietrznej).

Maksymalna kwota dotacji obejmującej demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wynosi 25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną. Dotacja jest uzależniona od dochodu wnioskodawcy.

Oprócz tego uruchomiono także nabór wniosków o kredyt powiązany z wyżej wymienionym programem.

Jak otrzymać kredyt z dopłatą na pompę ciepła?

W ramach programu „Czyste powietrze” możliwe jest uzyskanie kredytu o maksymalnej wysokości 100 000 zł. Okres kredytowania nie może być dłuższy niż 12 lat. Jakie banki udzielają kredytu na umowę Czyste powietrze? Do tej pory tzw. ścieżkę bankową uruchomiły między innymi:

 • Alior Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Credit Agricole Bank Polska,
 • BNP Paribas,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • wybrane Banki Spółdzielcze.

Sprawdźmy przykładowe parametry kredytu. RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) kredytu oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska wynosi 6,11%. Klient nie musi wnosić wkładu własnego.

Jak otrzymać kredyt na pompę ciepła? Wystarczy złożyć w banku wniosek o kredyt, a następnie wypełnić i wysłać wniosek o dotację do WFOŚiGW. Jeśli instytucja wyrazi zgodę na przyznanie dotacji, zostanie zawarta umowa między Funduszem a beneficjentem.

Następnie bank przeleje środki z kredytu na konto klienta. Po zakupie i montażu pompy ciepła należy rozliczyć inwestycję. Ostatni etap to przekazanie dotacji z Funduszu do banku, co wiąże się ze spłatą części kapitału kredytu.

Kredyt ekologiczny na pompę ciepła

Banki wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom klientów zainteresowanych inwestycją w odnawialne źródła energii i oferują kredyty na preferencyjnych warunkach, z których środki można przeznaczyć na określony cel związany np. z montażem pompy ciepła. Sprawdziliśmy wybrane oferty.

 • kredyt na pompę ciepła ING – bank oferuje Ekopożyczkę w wysokości od 20 tys. do 200 tys. zł, z czego sumy do 60 tys. zł są objęte promocyjną prowizją 0 zł. Klient, który zdecyduje się na okres kredytowania do 3 lat, może uzyskać stałe oprocentowanie. Dodatkowo bank przygotował nagrodę w wysokości 500 zł za dostarczenie faktur potwierdzających pompy ciepła lub jej elementów (a także innych produktów ekologicznych) o wartości min. 50% kwoty pożyczki. Promocyjne warunki są dostępne do końca roku.
 • kredyt na pompę ciepła PKO BP – bank oferuje Ekopożyczkę PKO w wysokości od 1500 zł do 50 tys. zł z okresem kredytowania od 2 do 120 miesięcy. Środki z kredytu można wykorzystać na zakup lub montaż ekologicznych rozwiązań, np. paneli fotowoltaicznych. Jak wyglądają warunki kredytu na pompę ciepła? Kalkulator dostępny na stronie banku pozwala wyliczyć miesięczną ratę zobowiązania. Klient, który pożyczy 30 tys. zł z okresem kredytowania na 81 miesięcy, zapłaci 557 zł raty. RRSO wynosi 13,70%, a całkowity koszt pożyczki – 15 094 zł.
 • Credit Agricole – kredyt na pompę ciepła pozwala uzyskać finansowanie do 120 tys. zł (nawet 100% wartości inwestycji). Spłata zobowiązania może być rozłożona nawet na 10 lat. Kredyt ekologiczny można przeznaczyć również na zakup paneli słonecznych, solarów czy magazynów energii.
 • kredyt na pompę ciepła – BNP Paribas oferuje Kredyt na zielone zmiany, w ramach którego można pożyczyć do 200 tys. zł. Atutem tego produktu jest stałe oprocentowanie. RRSO wynosi 14,60%. Przy kredycie w wysokości 30 tys. zł i 81 miesiącach kredytowania, wysokość raty wynosi 683,37 zł. Całkowity koszt zobowiązania wynosi 25 352,97 zł.
 • Alior Bank – kredyt na pompę ciepła pozwala uzyskać do 100 tys. zł. Okres kredytowania wynosi od 3 do 120 miesięcy. RRSO wynosi 10,36%. Nie jest wymagana prowizja za udzielenie kredytu.
 • kredyt na pompę ciepła – Santander Bank ma w swojej ofercie EKO kredyt gotówkowy na kwotę do 300 tys. zł z okresem kredytowania od 3 do 120 rat. RRSO wynosi 15,30%. Wnioski można składać do końca 2022 roku.

Na czym polega i jak wygląda automatyczna spłata kredytu w wybranych bankach?


Kredyt gotówkowy na zakup pompy ciepła

Inwestycja w odnawialne źródła energii może być sfinansowana z kredytu gotówkowego, czyli zobowiązania, które można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Sprawdźmy parametry niektórych produktów oferowanych przez banki – kredyt gotówkowy (pożyczka na zakup pompy ciepła) w wysokości 30 tys. zł, okres kredytowania 81 miesięcy.

Bank

Rata

Prowizja

Oprocentowanie

RRSO

Kwota do spłaty

Getin Bank

526,19 zł

0,00%

10,99%

11,56%

42 621,63 zł

Citi Handlowy

546,40 zł

7,00%

9,99%

12,98%

44 258,74 zł

Pekao SA

558,05 zł

0,00%

12,99%

13,79%

45 202,29 zł

Alior Bank

490,85 zł

0,00%

8,69%

9,04%

39 759,11 zł

BNP Paribas

526,19 zł

0,00%

10,99%

11,56%

42 621,63 zł


Czy można przesunąć termin spłaty raty kredytu?


Czy warto zdecydować się na kredyt na pompę ciepła?

Czy pompa ciepła się opłaca? Obecnie to jeden z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej. Chociaż inwestycja w odnawialne źródła energii wymaga sporych nakładów finansowych, to jednak w ciągu kilku lat się zwraca. Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców opału – węgla, gazu czy pelletu, pozwala uniknąć wielu problemów, np. związanych z gwałtownymi wzrostami cen.

To nie wszystko – pompa ciepła jest też rozwiązaniem ekologicznym i energooszczędnym. Nie wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego – nie emituje zanieczyszczeń, jak np. kotły na węgiel. Jeśli zatem zastanawiamy się nad zmianą sposobu ogrzewania domu, ale nie mamy środków na inwestycję, rozważmy skorzystanie z kredytu lub postarajmy się o dofinansowanie.


Na czym polega kredyt na leczenie i kiedy warto się na niego zdecydować?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania
Czym jest dług alimentacyjny?
14.11.2022

Czym jest dług alimentacyjny? Konsekwencje niespłaconych długów alimentacyjnych

...2020, kiedy średni dług oscylował w granicach 40 tys. zł. Pomimo że osoby widniejące na listach dłużników mają poważne trudności np. z zaciągnięciem kredytu gotówkowego, zakupami na raty czy podpisaniem umowy z telefonią komórkową, długi z tytułu niepłaconych alimentów rosną i wynoszą obecnie prawie 11,8 mld zł. W Krajowym...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Stopy procentowe NBP − czym są?
09.11.2022

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?
24.10.2022

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę z największą przyznawalnością?

...pożyczkę z komornikiem od ręki? Klient, który chce uzyskać kredyt gotówkowy, musi spełnić szereg wymogów. Większość banków stosuje...

...z czynników, dzięki którym chwilówki oferowane przez firmy pozabankowe są tak popularne, są bez...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?
05.10.2022

Kiedy możliwe jest umorzenie kredytu przez bank?

...które uniemożliwiają spłatę zobowiązania. Łatwiej umorzyć kredyt gotówkowy niż hipoteczny – banki niechętnie zgadzają się na rezygnację...

...przyjąć lub odrzucić. Oznacza to, że do spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego, gotówkowego czy pożyczki konsolidacyjnej będą zobowiązani...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?
03.10.2022

Jak kupić węgiel na raty? Czy bank udzieli kredytu na opał?

...węgla świecą pustkami, a właściciele nie wiedzą, kiedy można spodziewać się dostaw. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z zapewnieniem opału na zimę? Czy warto zaciągnąć na ten cel kredyt gotówkowy? Ceny opału drastycznie wzrosły, a kupno węgla po preferencyjnych cenach na stronie internetowej Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w...

Zobacz więcej
7 min. czytania