Czy bank udzieli kredytu samotnej matce? Warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla samotnego rodzica

Zaktualizowano: 2023-06-22 11:07
Opublikowano: 2021-12-15 08:32
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Czy bank udzieli kredytu samotnej matce?

Samodzielna opieka nad dzieckiem to duże wyzwanie dla rodzica. Nierzadko pomimo pieniężnego wsparcia od drugiej strony sytuacja finansowa takiej osoby i tak jest trudna. Czy w takim razie taka osoba może starać się o kredyt dla samotnego rodzica? Bank nie omieszka przecież sprawdzić jej sytuacji. Sprawdziliśmy, czy kredyt dla samotnej matki lub samotnego ojca jest możliwy, czy to tylko mrzonka.

Chcąc wziąć jakikolwiek kredyt, czy to kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, czy nawet zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel, trzeba wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Jeśli o finansowanie stara się samotny rodzic, to niestety jego szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej drastycznie maleją.

Nie oznacza to jednak, że rodzic samodzielnie wychowujący dziecko w ogóle nie dostanie kredytu. Przy odpowiednio wysokich dochodach, stabilnym zatrudnieniu i dobrej historii kredytowej bank raczej nie będzie mieć powodu, by odrzucić wniosek o kredyt. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie dla samotnej matki lub ojca.

Kredyt dla samotnej matki – najważniejsze informacje

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt hipoteczny dla samotnej matki w 2021 roku jest w ogóle możliwy. Wydawać by się mogło, że banki nie są zbyt przychylne osobom, które chcą przystąpić do kredytu na zakup nieruchomości w pojedynkę, jeszcze w dodatku mają kogoś na utrzymaniu. W rzeczywistości wcale tak nie jest, bo liczy się wyłącznie zdolność kredytowa, a nie to, czy przyszły kredytobiorca wychowuje dziecko wspólnie z partnerem, czy samodzielnie. Co więcej, dla mam samotnie sprawujących opiekę nad dzieckiem dostępny jest także tzw. kredyt gotówkowy dla samotnej matki, który w 2021 roku można otrzymać w każdym banku.

Nie istnieje żadna specjalna oferta przygotowana z myślą o samotnych rodzicach, więc na próżno jej szukać. Taka osoba wnioskuje w wybranym banku o ten sam kredyt przeznaczony na zakup mieszkania lub domu, co każda inna osoba zainteresowana takim finansowaniem. Dokładnie tak samo jest w przypadku każdego innego zobowiązania, dlatego chcąc wziąć kredyt gotówkowy dla samotnej matki w 2022 roku, należy zawnioskować o przygotowany przez bank kredyt na dowolny cel dla wszystkich.

Samodzielnie wychowujesz dziecko, marzysz o własnym mieszkaniu dla siebie i swojej pociechy, na które planujesz wziąć kredyt hipoteczny dla samotnej matki w 2022 roku? Wydaje Ci się, że jesteś na przegranej pozycji i ze względu na Twoją trudną sytuację bank Ci go nie da? Przeczytaj nasz artykuł do końca, by dowiedzieć się, jak przygotować się do tej operacji i zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Sprawdź, ile trzeba mieć punktów w BIK aby otrzymać kredyt i jak zdobyć kredyt z niskim scoringiem.

Jak bank ocenia zdolność kredytową samotnej matki?

Samodzielnie wychowująca dziecko matka musi przejść przez ten sam proces przed uzyskaniem kredytu, co każda inna osoba, która się o niego stara. Na pewno nie powinna się więc obawiać gorszego traktowania, ponieważ banki nie kategoryzują i przedstawiają identyczne podejście wobec wszystkich osób starających się u nich o finansowanie.

Podczas rozpatrywania wniosku kredytowego zawsze największą rolę odgrywa zdolność kredytowa, która musi być odpowiednio wysoka. Jak bank ją ocenia w przypadku samotnej matki?

Trudno jest dokładnie powiedzieć, jak bank podejdzie do oceny sytuacji kobiety biorącej kredyt dla matki samotnie wychowującej dziecko, ponieważ każda instytucja ma własne wymogi i wewnętrzną politykę, według której postępuje. Zazwyczaj jednak kredytodawcy przykładają dużą wagę do poziomu osiąganych dochodów i stabilności zatrudnienia. Choć przychylnym okiem patrzą na umowy o pracę na czas nieokreślony, to zwykle akceptują także inne źródła dochodów.

Pożyczka dla samotnej matki udzielana jest tylko tym kobietom, które mają dobrą historię kredytowania. Oznacza to, że każdy negatywny wpis w bazach dłużników działa na niekorzyść i obniża, a czasem wręcz przekreśla szansę na kredyt.

Kredyt a samotne rodzicielstwo – co jeszcze trzeba wiedzieć? Bank na pewno zapyta wnioskującą o kredyt kobietę o liczbę osób na utrzymaniu oraz o wysokość miesięcznych zobowiązań i ogólne wydatki. Choć trudno określić akceptowalny stosunek zarobków do wydatków, to jednak największe szanse na otrzymanie finansowania będą wtedy, gdy po uregulowaniu wszystkich zobowiązań jeszcze sporo zostanie.

To może Cię zainteresować: Jak zwiększyć szansę na kredyt gotówkowy lub pożyczkę w banku?

Czy 500+ wpływa na zdolność kredytową samotnego rodzica?

Pewnie teraz zastanawiasz się, czy świadczenie 500+ na dziecko poprawia zdolność kredytową. W końcu trafia do domowego budżetu regularnie co miesiąc, podobnie jak pensja. Niestety większość banków nie akceptuje 500+ i innych tego typu świadczeń przy obliczaniu zdolności kredytowej. To samo tyczy się wszystkich innych dochodów, jakie samotna matka uzyskuje od organów państwowych na dziecko. Choć warto dopytać jeszcze o to w banku, to raczej nie ma co liczyć na to, że zrobi on wyjątek.

Czy alimenty podwyższają zdolność kredytową?

Mamy tutaj podobną sytuację, jak w przypadku świadczenia 500+, czyli alimenty nie są uwzględniane podczas oceny zdolności kredytowej. Wszystko dlatego, że jest to obligatoryjne świadczenie na rzecz dziecka, które z założenia mają służyć mu samemu. Pieniądze z alimentów mogą zostać przeznaczone na cele dotyczące wychowania dziecka. Przy kredycie pod uwagę nie zostanie też wzięta po zmarłym rodzicu.

Kosiniakowe 2021 – dla kogo jest przeznaczone i jak wypełnić wniosek o Kosiniakowe?

Kredyt hipoteczny dla samotnej matki – warunki otrzymania zgody kredytowej

Biorąc kredyt na mieszkanie dla samotnej matki, trzeba liczyć się z tym, że bank nie tylko obliczy naszą zdolność kredytową, ale dokona też oceny scoringowej. W dużym skrócie jest to ocena wiarygodności w spłacie pożyczki osoby o nią wnioskującej oraz szacowanie prawdopodobieństwa spłaty na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy.

Wpływ na scoring ma przede wszystkim wysokość dochodów z akceptowalnych przez bank źródeł, forma i okres zatrudnienia, wiek i wykształcenie, stan cywilny oraz liczba osób na utrzymaniu. Kredyt pod hipotekę dla samotnej matki zostanie przyznany wtedy, gdy ocena scoringowa klientki będzie zbliżona do oceny tzw. modelowego klienta. Będzie to oznaczać, że ryzyko braku spłaty jest stosunkowo niewielkie.

Samotna matka a kredyt na mieszkanie – jakie jeszcze warunki trzeba spełnić? Podstawą jest wniesienie odpowiednio wysokiego wkładu własnego. I nie ma tutaj znaczenia, czy staramy się o finansowanie na zakup mieszkania, czy kredyt na dom dla samotnej matki – wkład własny jest warunkiem koniecznym. Minimalny wkład własny przy kredycie pod hipotekę wynosi 10% wartości nieruchomości, choć są już banki, które wymagają dwukrotnie więcej.

Kredyt gotówkowy dla samotnej matki – wymagania banków

Przy kredycie gotówkowym konieczne do spełnienia warunki nie są aż tak restrykcyjne, jak podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny, a to dlatego, że produkty te różnią się od siebie pod wieloma względami. Z góry wiadomo, że udzielenie samodzielnie wychowującej dziecko matce kredytu hipotecznego jest dużo bardziej ryzykowne niż zwykłej pożyczki gotówkowej, ponieważ kredyt na zakup nieruchomości zwykle opiewa na dużo wyższą kwotę i ma dłuższy okres kredytowania. Zatem jest większa szansa na to, że jej sytuacja się zmieni i doświadczy ona problemów ze spłatą długu w ciągu trwającego 25 lat okresu spłaty, niż wynoszącego raptem 5 lat, jak to często przy kredytach gotówkowych bywa.

Wydaje się więc, że gotówkowe kredyty dla samotnych matek są bardziej w ich zasięgu niż kredyty pod hipotekę. Ocenie podlegają jednak dokładnie te same czynniki, w tym m.in. wiek, wysokość zarobków, stabilność zatrudnienia, stałe wydatki czy historia kredytowania. 

Kredyt zostanie przyznany jedynie wtedy, gdy klientka nie jest nadmiernie zadłużona ani nie ma kłopotów z regularną spłatą swoich zobowiązań. Jedyna różnica jest taka, że przy kredycie gotówkowym nie trzeba wnosić wkładu własnego.

Kredyt dla samotnego rodzica – jakie dokumenty przygotować?

Procedurę kredytową uruchamia wniosek złożony razem z wymaganymi przez bank dokumentami. Za ich kompletowanie lepiej się zabrać nieco wcześniej, ponieważ lista jest dość długa. Do wniosku o kredyt hipoteczny dołączyć trzeba takie dokumenty jak:

  • dowód osobisty (do wglądu lub kserokopię),
  • aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
  • wyciąg z rachunku bankowego za wskazany przez bank okres,
  • deklaracja PIT-37,
  • dokumenty dotyczące aktualnie spłacanych zobowiązań,
  • dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chce się nabyć.

Wniosek kredytowy nie zostanie rozpatrzony, jeśli będzie brakować jakiegoś dokumentu. Aby uniknąć opóźnień, dla pewności dopytaj zatem w banku jeszcze przed złożeniem wniosku, jakie dokumenty są niezbędne.

Ile kosztuje kredyt dla samotnej matki? Kalkulator

Koszt kredytu hipotecznego w pewnym stopniu zależy od sytuacji finansowej klienta, a z uwagi na to, że kredyt dla matki z dzieckiem obarczony jest dużym ryzykiem, może być też on nieco droższy, niż np. przystępujących do kredytu małżonków. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który wyręczy nas w szacowaniu kosztów kredytów. A wstępne wyliczenia na początkowym etapie pomoże nam zrobić kalkulator kredytu hipotecznego.

Czynników determinujących koszt kredytu hipotecznego jest sporo. Do najważniejszych należą oprocentowanie, marża, prowizja i ubezpieczenie. Kalkulator przy obliczaniu kosztów kredytu bierze pod uwagę RRSO danego produktu, które uwzględnia je wszystkie, dzięki czemu zyskujemy pogląd na to, jak będzie prezentować się całkowity koszt finansowania. W dodatku jest to narzędzie całkowicie darmowe, dostępne przez internet, dlatego warto z niego skorzystać choćby dla wstępnego rozeznania w kosztach kredytów.

Jaki kredyt hipoteczny dla samotnej matki wybrać?

Kredyt mieszkaniowy dla samotnej matki powinien być dostosowany przede wszystkim do jej potrzeb, ale także do możliwości spłaty. Duże znaczenie mają oczywiście koszty takiego finansowania, dlatego powinno być ono możliwie jak najtańsze. Pojawia się więc pytanie, jak znaleźć idealny kredyt na mieszkanie dla samotnej matki?

Skrojony na miarę kredyt hipoteczny można znaleźć tak naprawdę na dwa sposoby: przeglądając oferty każdego z banków, dostępne choćby na ich stronach internetowych lub korzystając z rankingu kredytów hipotecznych, który zbiera je wszystkie w jednym miejscu. Zdecydowanie bardziej polecamy drugą opcję, a dopiero gdy któraś z ofert wyda się ciekawa, można wejść na stronę banku i poznać szczegóły na jej temat.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt gotówkowy dla samotnej matki?

W przypadku kredytu gotówkowego zwykle nie wiążemy się na tak długo, jak przy kredycie hipotecznym, więc nie ma to aż tak dużego znaczenia, choć warto oczywiście wybrać możliwie jak najtańszy. Poszukiwania atrakcyjnego kredytu gotówkowego warto rozpocząć od sprawdzenia oferty banku, w którym ma się rachunek osobisty.

Banki często mają specjalne oferty dla swoich stałych klientów, dzięki czemu można liczyć na niższe oprocentowanie lub zerową prowizję, co obniża całkowity koszt kredytu. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku warto jeszcze sprawdzić aktualny ranking kredytów gotówkowych i skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego, by upewnić się, że wybrane zobowiązanie rzeczywiście jest najkorzystniejsze.

Na co uważać decydując się na kredyt dla samotnej matki?

Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, biorąc kredyt dla samotnej matki na mieszkanie. Wsród nich jest m.in.:

  • oprocentowanie – banki zwykle oferują dwa rodzaje oprocentowania: oprocentowanie zmienne i oprocentowanie stałe. Trzeba przeanalizować, jak będzie wyglądać spłata w obu przypadkach i zdecydować się na ten wariant, który będzie dla nas najkorzystniejszy;
  • prowizja – wpływa na całkowity koszt kredytu, a jej kwota może sięgać nawet kilku procent kwoty finansowania. Warto wiedzieć, że prowizję można negocjować;
  • ubezpieczenie – bank może zaoferować nieco lepsze warunki kredytu w zamian za skorzystanie z ubezpieczenia. Przed jego wykupieniem warto się jednak upewnić, czy oszczędność dzięki temu będzie prawdziwa, czy tylko pozorna.
  • raty równe lub malejące – trzeba wybrać, czy chce się spłacać kredyt w równych ratach, które nie zmieniają się przez cały okres kredytowania, czy ratach malejących, które na początku są dużo wyższe niż późniejszym okresie spłaty.

Kredyt dla samotnej matki a wsparcie państwa

Wiele samodzielnie wychowujących dzieci matek boryka się z problemem braku mieszkania. O mieszkanie z urzędu dla samotnej matki może starać się kobieta, która spełnia ściśle określone kryteria dotyczące przede wszystkim dochodu. W praktyce wielu takim osobom nie przysługuje lokal komunalny, dlatego jedyną opcją pozostaje wzięcie kredytu hipotecznego.

Na dotacje dla samotnych matek też nie ma co liczyć. Choć co prawda są pewne świadczenia dla samotnych matek, to ich kwota jest stosunkowo niska – dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w wysokości 193 zł miesięcznie na dziecko.

Już niedługo sytuacja kobiet samodzielnie wychowujących dzieci chcących kupić mieszkanie ma ulec poprawie. Pomoc dla samotnych matek będzie udzielana w ramach programu Nowy Ład. Osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko, posiadające zdolność kredytową, będą mogły starać się o mieszkanie bez wkładu własnego. To z jednej strony niewiele, a z drugiej bardzo dużo, szczególnie dla tych kobiet, którym na drodze do własnego M. stoi właśnie brak wolnych środków na wkład własny.

Sprawdź koniecznie:

O jaki kredyt hipoteczny starać się przy zarobkach 3000 netto miesięcznie?

Stopy procentowe NBP − czym są? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

WIBOR(R) – co to jest? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Alimenty a kredyt hipoteczny. Czy alimenty mają wpływ na raty lub uzyskanie kredytu?

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki {{year}}. Gdzie złożyć wniosek?
24.05.2024

Najczęściej przyznawane chwilówki 2024. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania