Zmiany spowodowane trwającą epidemią wirusa COVID-19 dotykają niemal wszystkie obszary naszego życia. Już teraz wiadomo, że aktualna sytuacja niekorzystnie wpłynie na całą gospodarkę, a wielu ludzi straci pracę lub musi liczyć się z obniżonymi dochodami. To niesprzyjający czas na korzystanie z usług finansowych. Banki od ponad miesiąca starają się bezpiecznie świadczyć swoje usługi, zapewniając także dużo większą dostępność do swoich produktów drogą elektroniczną. Konieczne było także dostosowanie usług do nowych wartości stóp procentowych NBP, a także obsługa klientów, którzy zgłosili chęć skorzystania z zawieszenia spłaty, czyli dodatkowych wakacji kredytowych. Z aktualnych raportów Biura Informacji Kredytowej wynika, że znacznie spadła sprzedaż kredytów gotówkowych, wciąż jednak wiele osób składa wnioski, chcąc skorzystać z kredytu hipotecznego. Warto jednak zastanowić się, jakie wymagania stawiane są przed kredytobiorcami i kto ma realną szansę na zgodę kredytową.
Mniejsze zainteresowanie kredytami na dowolny cel pokazuje, jak bardzo zmieniło się nastawienie do produktów finansowych, które jeszcze niedawno cieszyły się największym zainteresowaniem. Brak oszczędności można było zastąpić usługą banku, który gwarantował szybką wypłatę pieniędzy, bez konieczności określenia, jak wypłacona gotówka zostanie rozdysponowana. W czasach, gdy utrzymanie stałej pracy jest trudniejsze, a wiele osób sięga po swoje poduszki finansowe, niewiele osób decyduje się na dodatkowe wydatki, przekraczające domowy budżet.
Warto jednak pamiętać, że produkty tego typu nadal są w zasięgu wielu klientów. Należy jednak mieć na uwadze, że banki przed wydaniem decyzji kredytowej dokładnie zbadają twoją zdolność kredytową, a także historię wszystkich zobowiązań. Być może to właśnie teraz znajdziesz dla siebie odpowiednie zobowiązanie, szczególnie pod względem kosztów. Obniżki stóp procentowych wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej mogą zachęcić bardzo korzystnymi warunkami. Wiele osób widzi w tym doskonałą szansę na skorzystanie z kredytu hipotecznego, który mimo przeciwności związanych z koronawirusem, wciąż przyciąga do banków nowych kredytobiorców, którzy chcą spełnić swoje cele związane z kupieniem własnego mieszkania, czy domu.
Aktualna sytuacja wręcz zmusza do tego, by banki uważniej weryfikowały swoich klientów. Udzielenie zadłużenia wiąże się z większym ryzykiem, nawet jeśli do tej pory dany klient nie miał żadnych problemów finansowych. Warto zwrócić uwagę, które branże przeżywają aktualnie największy kryzys i zdać sobie sprawę, że bank będzie szukać bardzo wiarygodnych klientów, którzy mimo trudności, wciąż będą mogli cieszyć się zdolnością kredytową. Co to oznacza w praktyce? Na kredyt mogą liczyć przede wszystkim zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także klienci, którzy nie wnioskują o kredyt samodzielnie. Jeśli o kredyt hipoteczny stara się singiel, może w tym przypadku mieć większe trudności, niż małżeństwo, gdzie oboje współkredytobiorców jest zatrudnionych i zapewnia stałych dochód gospodarstwu domowemu.
Już teraz możemy zauważyć nowy trend, silnie związany z kredytami hipotecznymi. Jeszcze do niedawna możliwe było zaciągnięcie kredytu na kupno mieszkania, które pokrywało aż 90% wartości nieruchomości. Klient musiał wnieść tylko 10% wkładu własnego, a także skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Choć teoretycznie wkład własny powinien stanowić minimum 20% wartości nieruchomości, wiele banków udzielało kredytów, również tym klientom, którzy decydowali się na dodatkowe ubezpieczenie, które niosło za sobą dodatkowe opłaty.
Aktualna sytuacja wymaga innego działania. Banki oczekują nie tylko 20% wkładu własnego, ale często podnoszą oczekiwania wobec klientów i udzielają zdolności kredytowej dopiero, jeśli kredytobiorca wykaże się 30%, a nawet 40% wkładem własnym. To duża zmiana, którą należy mieć na uwadze, myśląc o skorzystaniu z kredytu hipotecznego.
Dlaczego banki oczekują wyższego wkładu własnego? Dla instytucji jest to gwarancja tego, że klient posiada wystarczające środki, by bez problemów spłacić zobowiązanie, dodatkowo wyższy wkład własny oznacza także niższą kwotę kredytu hipotecznego, co jednocześnie zmniejsza ryzyko banku.
Duży problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego lub innych zadłużeń np. kredytu inwestycyjnego, czeka na przedsiębiorców. Banki niechętnie udzielają aktualnie zobowiązań finansowych przedsiębiorcom, mając na uwadze niestabilny rynek i duże zagrożenie płynące z braku płynności wielu firm. Z kłopotami mogą spotkać się przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także wszystkie przedsiębiorstwa, które w ostatnim okresie ucierpiały najbardziej na sytuacji związanej z koronawirusem.
Jako przedsiębiorca pamiętaj jednak, że zgodnie z tarczą antykryzysową, na rynku pojawiły się mikropożyczki, które mogą pomóc niewielkim firmom i osobom samozatrudnionym. To zobowiązanie, które ma zostać spłacone w ciągu roku, a dla kredytobiorców, którzy spełnią jeden warunek, będzie to pożyczka bezzwrotna. Mikroprzedsiębiorca nie będzie musiał spłacić zobowiązania, pod warunkiem, że przez okres trzech miesięcy od jej udzielenia nie zmieni stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar pracy, ze stanem z dnia 29 lutego 2020 roku.
Wartość nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego. Czym jest LtV i jaki ma wpływ na wysokość wymaganego przez bank wkładu własnego? Co może być uznane za wkład własny? Co zwiększy twoje szanse na zawarcie umowy?
Zobacz więcejDecyzja o kupnie mieszkania może aktualnie okazać się bardzo korzystna. Niskie stopy procentowe NBP mają wpływ na to, że spłata kredytu hipotecznego od dawna nie była tak atrakcyjna finansowo.
Zobacz więcejKredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym? Oferta Pekao pozwala skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego nawet w dobie epidemii. To oferta promocyjna dostępna tylko do końca marca, sprawdź jak prezentują się warunki kredytu...
Zobacz więcejKupno nieruchomości jako sposób, przed zabezpieczeniem oszczędności przed inflacją? Czy kupno mieszkania na kredyt może być inwestycją? Czy mieszkanie kupione z pomocą banku możesz wynająć? Na jakie opłaty uważać wybierając...
Zobacz więcejObcokrajowiec, chcąc kupić mieszkanie na terenie Polski, nie musi ubiegać się o żadne dodatkowe pozwolenia, wystarczy, że spełni warunki banku i dostarczy wszystkie dokumenty, a bez problemu będzie w stanie sfinansować kupno własnego mieszkania.
Zobacz więcejRząd mając na uwadze aktualną sytuację kredytobiorców, chce z pomocą dopłat zwiększyć sprzedaż kredytów hipotecznych i wspomóc młode osoby, które z powodu koronawirusa nie mają szans na kupno mieszkania bez...
Zobacz więcej