Kredyty hipoteczne 11 min. czytania

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Zaktualizowano: 2023-11-16 11:44
Opublikowano: 2021-05-06 15:26
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Megahipoteka w instytucji Alior Bank to jeden z kluczowych produktów dostępnych w jego ofercie. Możliwe jest finansowanie nawet do 90% wartości danej nieruchomości. Co sprawia, że ten kredyt jest wyjątkowy i jakie kryteria musimy spełnić, by go uzyskać? Alior Bank oferuje kredyt hipoteczny pod nazwą Megahipoteka, który może być przyznany na okres aż 35 lat. W poniższym tekście przeanalizujemy dokładnie jego szczegóły.

Alior Bank to jedna z czołowych polskich instytucji bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście to jedne z topowych rozwiązań instytucji. W ofercie banku nie znajdziemy tylko jednego rodzaju takiego kredytu, ale aż kilka różnych opcji.

Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania dla siebie, z pewnością przyda Ci się również ranking kredytów na mieszkanie.

Kredyty hipoteczne dostępne w ofercie Alior Banku

Kiedy myślimy o kredycie hipotecznym, musimy mieć na uwadze, że rządzi się on specyficznymi zasadami. W kontekście tego zobowiązania, hipoteka musi zostać ustanowiona na nieruchomości, która ma być zakupiona za pożyczone środki. Głównym zadaniem takiego kredytu jest spełnienie mieszkaniowych potrzeb klienta. Przyjrzyjmy się teraz bliżej ofercie Alior Banku i sprawdźmy ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny.

Kredyt "Megahipoteka"

Alior Bank proponuje kredyt "Megahipoteka". Pożyczka hipoteczna w Alior Bank ma bardzo dobre opinie wśród klientów instytucji.

 • Zakres kwoty: 100 000 - 3 000 000 zł
 • Wkład własny: przynajmniej 10%
 • Czas trwania: 5-35 lat
 • RRSO: 10,89%
 • Oprocentowanie: 9,10%
 • Prowizja: od 0 do 5%

Ważne jest, że w Alior Bank ten kredyt hipoteczny jest dostępny w euro i w złotówkach.

Alior Bank Kredyt hipoteczny "Bezpieczny 2%"

"Bezpieczny kredyt 2 proc" to propozycja udzielana na podstawie przepisów, dostępna nie tylko w Alior Banku. Efective Rate BK2% wynosi 2% plus marża banku, co jest możliwe dzięki wsparciu BGK w pierwszej dekadzie spłaty. Szczegóły tej oferty to:

 • Maksymalna kwota: 600 000 zł
 • Wkład własny: brak
 • Czas trwania: 15-30 lat
 • RRSO: 5,22%
 • Oprocentowanie: 6,909%
 • Prowizja: brak

Specjalna oferta " Własne M w Wielkim Mieście"

Dla tych, którzy marzą o życiu w dużych polskich aglomeracjach, Alior Bank przygotował "Własne M w Wielkim Mieście". Jego parametry to:

 • Zakres kwoty: 100 000 - 3 000 000 zł
 • Wkład własny: przynajmniej 10%
 • Czas trwania: 5-35 lat
 • RRSO: 10,40%
 • Oprocentowanie: 9,09%
 • Prowizja: brak

Propozycja dotyczy mieszkań w 64 miastach, w tym głównych metropoliach, takich jak Warszawa czy Kraków.

Alior Bank – kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to część rządowego planu wspierania zakupu pierwszego domu. Jej główne cechy to m.in.:

 • Maksymalna kwota: 700 000 zł
 • Wkład własny: brak
 • Czas trwania: 15-30 lat
 • RRSO: 10,35%
 • Oprocentowanie: 9,50%
 • Prowizja: 2%

Gwarancja udzielana jest do kwoty 200 000 zł, lecz nie przekracza 20% wartości nieruchomości.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Zanim zagłębimy się w szczegóły poszczególnych ofert, warto najpierw zrozumieć, kto kwalifikuje się do uzyskania kredytu hipotecznego w Alior Banku. Aby zostać brani pod uwagę, klienci powinni spełniać następujące kryteria:

 • muszą być pełnoletni,
 • mają polskie obywatelstwo,
 • posługują się aktualnym dokumentem tożsamości,
 • mają pełne uprawnienia do zawierania umów prawnych,
 • mają wystarczająco dobrą zdolność kredytową, – dla banku Alior Bank zdolność kredytowa jest jednym z ważniejszych kryteriów,
 • zapewniają odpowiednie zabezpieczenie dla kredytu.

Są to podstawowe wymagania. W zależności od konkretnego produktu kredytowego, mogą one nieco się różnić.

W przypadku programu Bezpieczny Kredyt 2% mogą się o niego ubiegać osoby, które nie ukończyły 45 roku życia i ani w przeszłości, ani obecnie nie są właścicielami ani nie mają spółdzielczego prawa do nieruchomości, takiej jak mieszkanie czy dom.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego też ma swoje warunki dla klientów. Bank gwarantuje wkład własny do kwoty 200 000 zł, ale nie przekraczający 20% wartości danej nieruchomości.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w Alior Banku? Alior Bank kredyt hipoteczny – kalkulator

W poniższej tabeli możesz zapoznać się z kosztami kredytu w Alior Bank. Sprawdź, ile wynosi marża kredytu hipotecznego w poszczególnych opcjach.

Kredyt hipoteczny Megahipoteka

- oferta standardowa

Kredyt hipoteczny Własne M w Wielkim Mieście

Bezpieczny kredyt 2%

w ofercie standardowej

Kwota kredytu

400 000 zł

400 000 zł

400 000 zł

Okres kredytowania

360 miesięcy

360 miesięcy

360 miesięcy

Oprocentowanie

Zmienne

7,36%

(WIBOR3M + marża 2,8 p.p.)

Zmienne

6,95%

(WIBOR3M + marża 2,39 p.p.)

Okresowo stałe

7,16%

Prowizja

2%

0%

2%

Rodzaj rat

Równe

Równe

Malejące

Wysokość I raty

2 758,61 zł

2 647,79 zł

1 987,15 zł

Całkowity koszt kredytu

778 394,91 zł

787 749,40 zł

411 149,39 zł

Alior Bank udzielając kredyt hipoteczny może zaproponować ubezpieczenie na życie. Choć nie jest ono obowiązkowe to jednak warto się nad nim zastanowić, ponieważ zyskasz:

 • wsparcie finansowe przy nieoczekiwanych problemach ze spłatą kredytu,
 • jasne i zrozumiałe kryteria umowy ubezpieczeniowej,
 • zabezpieczenie Twojego życia i zdrowia,
 • możliwość zabezpieczenia się na czas całego kredytu hipotecznego,
 • polisę obowiązującą globalnie.

To może Cię zainteresować: Dostępne formy zabezpieczenia kredytu hipotecznego

Jak przebiega spłata kredytu hipotecznego w Alior Banku?

Zapłata kredytu hipotecznego w Alior Banku jest zobowiązaniem, które musi być realizowane zgodnie z ustalonym planem. Płatności są dokonywane co miesiąc, z możliwością wyboru stałych lub malejących rat. Przy stałej stopie procentowej, plan spłat pozostaje niezmienny przez pięć lat.

Jeśli chodzi o zmienną stopę procentową, jest ona dostosowywana co trzy miesiące, opierając się na aktualnym WIBOR 3M. Bazuje się tu na wartości stawki referencyjnej sprzed 2 dni od startu nowego kwartału spłat. Jak spłacać kredyt w Alior Banku? Poniżej znajdziesz ogólne warunki.

Jak nadpłacić kredyt w Alior Bank?

Można spłacić kredyt hipoteczny w Aliorze przed terminem. Aby to zrobić, trzeba zgłosić odpowiednie zlecenie. Jeżeli spłata nastąpi przed trzema latami od wypłaty kredytu, bank może naliczyć opłatę w wysokości 2,5% z kwoty spłaconej przed terminem, ale nie mniej niż 100 zł.

Dodatkowe wpłaty do kredytu hipotecznego

Dodatkowe wpłaty w Alior Banku są możliwe po zgłoszeniu zlecenia, gdzie decydujesz, czy chcesz obniżyć raty czy skrócić okres spłaty zachowując dotychczasową wysokość rat. Opłaty za takie dodatkowe wpłaty są takie same jak przy całkowitej spłacie.

Przerwa w spłacie kredytu (wakacje kredytowe) w Alior Bank

Alior Bank oferuje zarówno wakacje kredytowe ustalone przez bank, jak i te rządowe, nazywane "Wakacjami Hipotecznymi". W ramach umowy, klient może wstrzymać spłatę na maksymalnie 6 miesięcy w ciągu roku, czyli do 5 lat w sumie. Rządowe wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r. W 2023 można zawiesić do 4 rat. Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek online w bankowości Alior.

Kliknij i przeczytaj: Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Odroczenie spłaty kredytu (karencja) w Alior Banku

Alior Bank oferuje również karencję w spłacie kredytu hipotecznego, która nie może przekroczyć 60 miesięcy i musi być zawarta w całkowitym okresie spłaty kredytu.

W Alior Bank zwrot prowizji jest możliwością, z której może skorzystać każdy kredytobiorca, niezależnie od instytucji finansowej, z której pochodzi kredyt czy pożyczka, co obejmuje także Alior Bank. Jest to sposób na zmniejszenie całkowitych kosztów zaciągniętego zobowiązania.

Wysokość zwracanej prowizji zależy od tempa, w jakim kredytobiorca dokonywał spłaty zobowiązania. W skrócie, im szybciej zostały uregulowane wszystkie należności, tym większa jest szansa na większy zwrot prowizji.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Staranie się o kredyt hipoteczny to zawsze pewien proces, który wymaga dostarczenia odpowiednich dokumentów. Jeśli chodzi o Alior Bank, procedura i wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy, zwłaszcza jeśli chodzi o źródło dochodów czy cel kredytu.

Niemniej jednak, istnieje pewna podstawowa lista dokumentów, które będą potrzebne:

 • Formularz wniosku kredytowego – trzeba go wypełnić na specjalnych formularzach dostarczonych przez bank. Formularz ten składa się z dwóch części - jedna dotyczy kredytu, o który wnioskujesz, a druga dotyczy informacji o wnioskodawcy.
 • Zaświadczenie o dochodach – w przypadku Alior Banku, kredytobiorca musi dostarczyć takie zaświadczenie na formularzu bankowym.
 • Dowód osobisty – potrzebny do weryfikacji tożsamości wnioskodawcy.
 • Dokumenty dotyczące nieruchomości – które mają służyć jako zabezpieczenie kredytu. Mogą to być na przykład aktualny odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna czy inne dokumenty związane z nieruchomością.
 • Wycena nieruchomości – Alior Bank często wymaga, aby kredytobiorca dostarczył wycenę nieruchomości wykonaną przez rzeczoznawcę majątkowego rekomendowanego przez bank.

W niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkania, bank może uznać, że wartość transakcyjna zakupu nieruchomości jest równa jej wartości rynkowej, co może pozwolić na odstąpienie od konieczności dostarczenia wyceny. Niemniej jednak, dokładne wymagania mogą się różnić, dlatego warto skonsultować się bezpośrednio z bankiem, aby mieć pewność co do wymaganych dokumentów.

Jak wziąć kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny w Alior Banku, konieczne jest złożenie wniosku osobiście w jednym z oddziałów banku. Możliwość składania wniosku przez internet nie jest dostępna. Możesz jednak wypełnić formularz kontaktowy na stronie banku, dzięki czemu przedstawiciel banku skontaktuje się z Tobą w celu omówienia szczegółów. Mimo to, ostateczne formalności muszą być dopełnione w placówce bankowej.

Jeżeli planujesz wziąć kredyt hipoteczny w Alior Banku, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Ocen, ile jesteś w stanie pożyczyć, analizując swoją zdolność kredytową.
 • Skorzystaj z kalkulatora kredytowego, aby przeanalizować trzy propozycje kredytów według Twoich preferencji.
 • Wyselekcjonuj najbardziej atrakcyjną ofertę i wypełnij formularz online, aby skonsultować się z doradcą.
 • Spotkaj się z konsultantem, aby omówić wstępne warunki i dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne do aplikacji.
 • Złóż w alior bank wniosek o kredyt hipoteczny oraz konieczne papiery.
 • Oczekuj na informację o decyzji banku w sprawie przyznania kredytu.
 • Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, wróć do oddziału, aby podpisać umowę kredytową.
 • Po podpisaniu umowy, czekaj na przekazanie pożyczonych środków w wyznaczonym terminie.

Alior Bank kredyt hipoteczny – czas oczekiwania

Aplikując o kredyt hipoteczny w Alior Banku, kredytobiorcy często chcą jak najszybciej przejść przez cały proces, aby móc kupić mieszkanie lub zacząć budowę. Jak to wygląda pod kątem czasowym w Alior Banku?

Bank podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu w okresie do 21 dni od momentu dostarczenia pełnego wniosku kredytowego. Niemniej jednak, wstępna ocena zdolności kredytowej i pierwsza informacja o możliwości uzyskania kredytu mogą być dostępne już po kilku dniach od złożenia wniosku, choć taka wstępna decyzja nie jest jeszcze ostatecznym zobowiązaniem banku.

Jeśli chodzi o bieżące informacje dotyczące postępu wniosku kredytowego w Alior Banku, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w oddziale banku lub skorzystanie z infolinii banku.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny w Alior Banku?

W Alior Bank kredyt hipoteczny ma bardzo dobre opinie wśród klientów. Megahipoteka w Alior zbiera dobre opinie wśród większość klientów. Wszystko przez wzgląd na minimalne formalności, brak opłat za rozpatrzenie wniosku, a także możliwość uzyskania dodatkowych środków na zakup działki budowalnej i wzięcia pożyczki w walucie euro.

Przy wyborze oferty kredytu kluczowym czynnikiem jest oprocentowanie, które w dużej mierze wpływa na całkowity koszt zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego w Alior Banku warto dokładnie przemyśleć czy stać nas na regularną spłatę rat przez cały okres kredytowania. Z kredytami o stałym oprocentowaniu jest pewna przewidywalność, ponieważ niezależnie od fluktuacji stóp procentowych, nasze raty pozostaną stałe.

Jeśli po dokładnej analizie dochodzimy do wniosku, że jesteśmy w stanie sprostać zobowiązaniom płatniczym, to zaciągnięcie kredytu hipotecznego w Alior Banku może być krokiem w kierunku spełnienia naszego marzenia o własnym domu czy mieszkaniu. Jednak należy pamietać, by zawsze kierować się rozwagą i realną oceną swoich możliwości finansowych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

Czy opłaca się wziąć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem?

...koszcie kredytu, który musisz ponosić. Jeśli zdecydujesz się na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym: W obliczu zmieniającego się rynku...

...pod znakiem zapytania sens utrzymania zmiennej stopy procentowej w kredycie hipotecznym. Rosnące raty kredytowe stają się dla wielu kredytobiorców...

Zobacz więcej
17 min. czytania