Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Zaktualizowano: 2023-06-28 14:18
Opublikowano: 2023-06-28 12:07
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
kredyt konsolidacyjny co to znaczy

Co to konsolidacja kredytów i kiedy warto się na nią zdecydować? Kto powinien sięgnąć po takie rozwiązanie? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania. Sprawdzamy również aktualne oferty kredytów konsolidacyjnych w wybranych bankach.

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań finansowych. Dla wielu kredytobiorców to duża ulga w zarządzaniu finansami, ale nie tylko. Jakie inne korzyści może przynieść? Sprawdź ranking kredytów konsolidacyjnych i zobacz, ile może kosztować konsolidacja twoich zobowiązań.

Konsolidacja – co to jest?

Co to znaczy konsolidacja? Konsolidacja odnosi się do procesu łączenia wielu indywidualnych elementów w jeden. Najczęściej to pojęcie stosowane jest w finansach i w tym przypadku oznacza łączenie kilku istniejących kredytów, zadłużeń lub zobowiązań finansowych w jedno nowe zobowiązanie. Co to właściwie ma na celu? Czym jest konsolidacja w banku?

Głównym celem konsolidacji kredytów jest uproszczenie zarządzania finansami poprzez zastąpienie wielu płatności miesięcznych jedną, bardziej przystępną ratą. Może również pomóc w obniżeniu całkowitego kosztu zadłużenia poprzez zmniejszenie oprocentowania lub wydłużenie okresu spłaty.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny w banku?

Kredyt konsolidacyjny jest narzędziem finansowym, które umożliwia spłatę istniejących długów poprzez wzięcie jednego, większego kredytu. Jest on używany do spłaty wszystkich wcześniejszych zobowiązań (pożyczek, kredytów, zadłużenia na karcie kredytowej, itd.). W wyniku tego procesu dłużnik ma tylko jedno zobowiązanie do spłaty z ustaloną ratą miesięczną.

Warto zauważyć, że konsolidacja kredytów nie zmniejsza faktycznej kwoty długu — to nadal ta sama suma, która jest spłacana. Natomiast może pomóc w organizacji finansów i poprawie płynności, zwłaszcza gdy dłużnik ma wiele różnych zobowiązań z różnymi warunkami i oprocentowaniem.

Czym się różni kredyt konsolidacyjny od gotówkowego? Kredyt konsolidacyjny zaciągnięty może być tylko na spłatę posiadanych zobowiązań. Niemniej i w tym przypadku konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej.

Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych w bankach

Banki oferują różne rodzaje kredytów konsolidacyjnych, z których możesz skorzystać, w zależności od potrzeb i sytuacji finansowej. Oto kilka popularnych rodzajów kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez banki:

 • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny — ten rodzaj kredytu konsolidacyjnego jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. Jeśli posiadasz nieruchomość, możesz złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny, który pozwoli Ci spłacić wcześniejsze kredyty. Tego rodzaju kredyt może mieć niższe oprocentowanie, ale wiąże się z ryzykiem utraty nieruchomości w przypadku nieterminowej spłaty.
 • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy — ten rodzaj kredytu konsolidacyjnego nie wymaga zabezpieczenia hipotecznego ani innych aktywów. Możesz otrzymać kwotę pieniędzy na spłatę swoich wcześniejszych kredytów i spłacać go regularnymi ratami. Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być nieco wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyty konsolidacyjne mogą się także różnić w zależności od rodzaju oprocentowania. Do wyboru jest kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem lub z oprocentowaniem zmiennym. Ten pierwszy bywa rzadziej dostępny, jednak może okazać się korzystniejszy, gdy stopy procentowe rosną.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skonsolidować kredyty?

Aby skonsolidować kredyty, zwykle trzeba spełnić pewne warunki, które różnią się w zależności od banku i rodzaju kredytu konsolidacyjnego. Ten produkt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Co będzie najbardziej istotne?

 • Dochód i zdolność kredytowa — bank przeanalizuje twoje źródła dochodu i oceni zdolność do spłaty nowego kredytu. W przypadku kredytów konsolidacyjnych tak samo jak przy innych kredytach bank będzie brał pod uwagę dochody, wydatki, historię kredytową i stosunek długu do dochodu.
 • Stałe zatrudnienie — banki preferują stabilne źródło dochodu, więc często wymagają potwierdzenia zatrudnienia na stałe lub umowy o pracę. Dłużnicy pracujący na umowy o pracę na czas określony lub prowadzący własną działalność mogą napotkać trudności w uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego.
 • Historia kredytowa — po konsolidację warto sięgnąć jeszcze zanim odnotujesz opóźnienia w spłacie. W innym wypadku bank może odrzucić twój wniosek.

Kto nie dostanie kredytu konsolidacyjnego? Jak się okazuje, kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest dostępny. W końcu to dla nich powstał ten produkt bankowy. Nie mogą to być jednak osoby, które przestały na czas regulować swoje zobowiązania. Negatywna historia kredytowa jest czynnikiem przemawiającym za odrzuceniem wniosku o kredyt konsolidacyjny.

Dokumenty wymagane do konsolidacji kredytów

Bank będzie wymagał dostarczenia dokumentów potwierdzających Twoje tożsamość, dochód, zobowiązania finansowe, umowy kredytowe, zaświadczenia o saldach itp. Dokładne wymagania dokumentacyjne mogą się różnić w zależności od banku, zazwyczaj na tej liście znajduje się:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach,
 • posiadane aktualnie umowy kredytowe.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny składa się z kilku kroków. Warto przejść je wszystkie, aby mieć pewność, że wybierasz produkt dostosowany do twoich potrzeb.

 1. Ocena sytuacji finansowej. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Zbierz informacje na temat aktualnych kredytów, salda, oprocentowania, rat miesięcznych itp. Przeanalizuj swoje dochody i wydatki, aby mieć pełen obraz swojej sytuacji finansowej.
 2. Porównanie ofert. Zbadaj różne oferty kredytów konsolidacyjnych dostępne na rynku. Porównaj oprocentowanie, opłaty, warunki spłaty i inne istotne czynniki. Wybierz ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.
 3. Złożenie wniosku. Po wybraniu odpowiedniej oferty skontaktuj się z bankiem, aby złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Wnioskowanie może odbywać się online, telefonicznie lub osobiście, w zależności od preferencji i dostępnych opcji.
 4. Analiza zdolności kredytowej. Podczas składania wniosku musisz dostarczyć wymagane dokumenty, takie jak dowód tożsamości, zaświadczenia o dochodach, umowy kredytowe itp. Bank przeprowadzi również analizę Twojej zdolności kredytowej, aby ocenić, czy jesteś w stanie spłacać nowy kredyt.
 5. Ocena wniosku i decyzja kredytowa. Bank oceni Twój wniosek i zdolność kredytową. Na podstawie tych informacji podejmie decyzję o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, otrzymasz oficjalną decyzję kredytową.

Nie przegap: Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Wiesz już, jak działa kredyt konsolidacyjny. A jakie ma zalety? Poznaj wady i zalety kredytu konsolidacyjnego.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Ponownie obliczana jest zdolność kredytowa

Łatwiejsze zarządzanie finansami

Może wymagać zabezpieczenia

Jedno zobowiązanie zamiast kilku

Dłuższy okres spłaty

Niższa rata miesięczna

Wyższy całkowity koszt kredytu

Możliwość negocjacji lepszych warunków

Nie jest dostępny dla osób, które mają już opóźnienia w spłacie.

Możliwość uniknięcia spirali długów

Koszty kredytu konsolidacyjnego. Ile można zaoszczędzić?

Czy najtańszy kredyt konsolidacyjny pozwoli zaoszczędzić? Jakie są koszty kredytu konsolidacyjnego? I czy konsolidacja się opłaca? Konsolidacja pozwala uzyskać niższą ratę dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Warto sprawdzić to na przykładzie.

Załóżmy, że masz raty, których łączna wysokość to 5000 zł, a okres spłaty to 12 miesięcy. Do tego posiadasz również kredyt gotówkowy w wysokości 7500 zł. W tym przypadku okres spłaty to 24 miesiące. Oznacza to, że co miesiąc płacisz 437,23 zł + 319,76 zł. Łącznie twoje zobowiązania miesięczne wynoszą więc ponad 756 zł. Możesz je jednak połączyć i wziąć jeden kredyt gotówkowy w wysokości 12.500 zł, który spłacisz w 24 miesiące. Wówczas rata zmniejszy się z 756 zł do 576,23 zł. Im dłuższy okres spłaty, tym miesięczna oszczędność będzie większa.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie ofert w wybranych bankach.

Bank

Kwota kredytu

Okres spłaty

RRSO

Miesięczna rata

Kwota do spłaty

Bank Pekao

75 000 zł

60 miesięcy

12,56%

1 664,17 zł

99 850,16 zł

Citi Handlowy

75 000 zł

60 miesięcy

12,11%

1 648,92 zł

98 935,38 zł

Alior Bank

75 000 zł

60 miesięcy

17,38%

1 829,17 zł

109 750,32 zł

BNP Paribas

75 000 zł

60 miesięcy

12,67%

1 667,96 zł

100 077,42 zł

PKO BP

75 000 zł

60 miesięcy

14,92%

1 744,73 zł

104 683,95 zł

Gdzie kredyt konsolidacyjny jest najtańszy? Jak widać, na przód wysuwają się dwie oferty: kredyt konsolidacyjny w Pekao i kredyt konsolidacyjny w Citi Handlowy. Nieco droższy jest już za to kredyt konsolidacyjny w Alior Banku, niemniej ten bank jest otwarty na możliwość negocjacji wysokości oprocentowania.

Warto wiedzieć: Kredyt konsolidacyjny bez zaświadczeń o zarobkach — czy to możliwe?

Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytów?

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna? Jeśli posiadasz kredyty o wysokich stopach procentowych, skonsolidowanie ich może być korzystne, jeśli uda ci się uzyskać nowy kredyt o niższym oprocentowaniu. Spłacając wcześniejsze kredyty o wysokich stopach procentowych, możesz obniżyć swoje miesięczne koszty i całkowity koszt zadłużenia.

Co więcej, konsolidacja może pomóc poprawić płynność finansową poprzez obniżenie miesięcznych rat. Jeśli uda ci się wynegocjować dłuższy okres spłaty lub uzyskać lepsze warunki kredytu, możesz zmniejszyć swoje miesięczne zobowiązania, co zapewni większą elastyczność budżetową i pozwoli wziąć głębszy oddech.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

Czym jest oddłużanie? Kto może skorzystać z oddłużania?

...do ZUS-u. To może Cię zainteresować: Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Oddłużanie firmy jest jak najbardziej możliwe, ale zazwyczaj...

...nie jest łatwo go uzyskać, jednak warto o to walczyć – kredyty konsolidacyjne mają niższe oprocentowanie niż podobne produkty oferowane przez...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny dla firm

Jak skorzystać z kredytu konsolidacyjnego dla firm?

...kredytowe i kredyty w rachunku bieżącym. Co ciekawe, przedsiębiorca może również skonsolidować kredyt gotówkowy, jeśli przeznaczył go na cele firmowe. Czy każdy dostanie kredyt konsolidacyjny? Banki dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów – weryfikują zdolność kredytową, sprawdzają firmowe przychody, aktualne zadłużenia oraz inne czynniki, które mogą...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny?

Ile kosztuje kredyt hipoteczny konsolidacyjny? Czy warto się na niego zdecydować?

...te ostatnie wymagają jednak tego, by zaciągnięty był kredyt konsolidacyjny hipoteczny.Co to jest? To kredyt konsolidacyjny z hipotecznym...

...czym się różnią i co wybrać? Czy banki w Polsce oferują kredyty konsolidacyjne ze stałym oprocentowaniem?...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

Jak obniżyć raty kredytu gotówkowego? Czy to możliwe?

...rozglądasz się za wsparciem finansowym? Sprawdź więc najtańszy kredyt gotówkowy. Rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części –...

...kredytu gotówkowego przeważnie trwa wiele długich lat. Nie można więc dziwić się...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

...się, które banki zapewniają korzystne warunki. Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Gdzie najłatwiej dostać takie zobowiązanie? Kredyt...

...kredyty czy pożyczki. Część instytucji umożliwia zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę nie tylko zobowiązań zaciągniętych w banku, lecz...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

Czy można wcześniej spłacić kredyt konsolidacyjny? Co można zyskać?

...uzależnione od konstrukcji umowy oraz czasu, kiedy zaciągnęliśmy kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny może być udzielony w formie kredytu...

...w przypadku wyższych sum banki proponują klientom zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego z zabezpieczeniem w formie hipoteki. Szybsza spłata kredytu jest...

Zobacz więcej
10 min. czytania