Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?

Zaktualizowano: 2021-07-26 14:00
Opublikowano: 2021-07-26 13:23
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 4

Kredyt bez odsetek to atrakcyjna oferta, którą banki przygotowały dla nowych klientów. W ramach niej masz możliwość skorzystać z kredytowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niekiedy jednak pod hasłem pożyczka zero procent kryją się dodatkowe koszty, które powodują, że propozycja banku wcale nie jest tak kusząca, jak mogło się wydawać. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabrać? Podpowiadamy!

Kredyt bez odsetek – charakterystyka oferty

Kredyt bez odsetek to zachęcająca propozycja, którą wprowadziły banki, aby konkurować z firmami pożyczkowymi. Kredyt bez oprocentowania to najczęściej szybki kredyt gotówkowy 0 procent, który możesz zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Jego ideą jest brak kosztów kredytowania. Jeśli spłacisz zobowiązanie terminowo, bank nie doliczy Ci żadnych odsetek. Nie zapłacisz więc nic za pożyczenie środków od banku.

Kredyt gotówkowy bez odsetek nie jest dostępny w każdym banku. Może być to też oferta ograniczona czasowo oraz skierowana wyłącznie do nowych klientów. Zwykle kredyty tego typu udzielane są na stosunkowo niewielkie kwoty, dlatego nie ma ofert typu: kredyt na mieszkanie bez odsetek lub kredyt na samochód bez odsetek.

Kredyt bez odsetek – na czym polega?

Odsetki od kredytu to jedna ze składowej opłaty, którą pobiera bank za udzielenie Ci finansowania. Nalicza się je procentowo, dlatego im większy jest kredyt, tym większe będą odsetki. Na ich wyliczenie wpływają aktualne wartości stóp procentowych oraz rodzaj rat, w których spłacane jest zobowiązanie. Jeśli uda Ci się znaleźć kredyt gotówkowy bez odsetek, będzie to oznaczało, że duża część kosztów kredytowania nie zostanie naliczona.

Część klientów pyta, czy da się wziąć kredyt hipoteczny, który nie zostanie obciążony dodatkowymi kosztami. Wcześniejsza spłata bez odsetek daje pewną szansę na obniżenie kosztów postawienia domu lub zakupienia mieszkania, gdyż naliczone odsetki będą mniejsze. Nigdy jednak kredyt hipoteczny nie będzie całkowicie pozbawiony kosztów.

Sprawdź też: Odsetki maksymalne – ile wynoszą przy kredycie?

Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyt bez odsetek?

Kredyt bez odsetek to stosunkowo rzadko spotykana propozycja w tradycyjnych bankach. W ofertach tego typu zdecydowanie przodują parabanki. Na rynku jest jednak kilka opcji, na które warto zwrócić większą uwagę.

Kredyt bez odsetek – sprawdź, gdzie złożyć wniosek

Kredyt na miarę bez odsetek dostępny jest tylko w kilku bankach. Zwykle oferty tego typu ograniczone są do konkretnego typu kredytu. Określona jest ściśle suma maksymalna oraz czas, na jaki możesz wziąć kredyt na preferencyjnych warunkach. W których instytucjach masz szansę na darmową pożyczkę?

kredyt bez odsetek mBank

W mBanku nie ma oferty kredytu bez odsetek, ale masz szansę uzyskać kredyt gotówkowy bez prowizji.

Credit Agricole kredyt bez odsetek

W Credit Agricole otrzymasz Powitalny Kredyt Gotówkowy z RRSO, które wynosi 0%. W ramach oferty możesz pożyczyć do 3000 zł na maksymalnie 12 miesięcy.

Alior Bank kredyt bez odsetek

Alior Bank nie przygotował dla nowych klientów kredytu bez opłat. Najtańszą pożyczką w ofercie tego banku jest Pożyczka z Mikrokosztami, w ramach której płacisz miesięcznie średnio 6 zł za każdy pożyczony 1000 zł.

BNP Paribas kredyt na miarę bez odsetek

Atrakcyjny kredyt bez opłat można było znaleźć w ofercie Raiffeisen Polbank. Po zmianie nazwy banku na BNP Paribas zniknął on jednak z dostępnych propozycji. W ofercie BNP Paribas możesz skorzystać z kredytu ratalnego w sklepach tradycyjnych. RRSO zobowiązania wynosi 0%.

Sprawdź także: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach - gdzie szukać, ile kosztuje?

Kredyt bez odsetek – kto może się o niego ubiegać?

Pierwszy kredyt bez odsetek skierowany jest najczęściej wyłącznie do osób, które dopiero zaczynają korzystać z usług konkretnego banku. Żeby się o niego ubiegać trzeba mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a przede wszystkim stałe źródło dochodów.

Kredyt bez odsetek – warunki

Warunki udzielenia kredytu bez odsetek mogą różnić się w poszczególnych bankach. Jest to jednak oferta promocyjna, dlatego od klientów oczekuje się znacznie mniej, niż w przypadku kosztownych kredytów hipotecznych. Kredyt bez odsetek jest kredytem gotówkowym. Często można strać się o niego za pośrednictwem formularza online.

Podstawowe warunki, które musisz spełnić to:

  • posiadanie ważnego dowodu osobistego,
  • uzyskiwanie stałego dochodu – najlepiej na podstawie umowy o pracę,
  • prowadzenie skrzynki mailowej,
  • dysponowanie kontem bankowym, na które będzie można przelać środki z kredytu.

Często kredyty gotówkowe udzielane są na podstawie oświadczenia. Oznacza to, że w celu ich zaciągnięcia nie musisz dostarczać zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Dzięki temu proces starania się o kredyt jest stosunkowo szybki i prosty. Niekiedy wstępna decyzja o przyznaniu kredytu dostępna jest już w kilkanaście minut.

Kredyt bez odsetek – ile faktycznie kosztuje?

Czy kredyt za 0 zł rzeczywiście jest możliwy do osiągnięcia? Czy to tylko chwytliwe hasło reklamowe? Część osób uważa, że nie ma nic za darmo i rzeczywiście myślenie takie sprawdza się w przypadku ofert bankowych. Bardzo często banki rezygnują z odsetek dla celów marketingowych – aby przyciągnąć uwagę klienta. Zamiast tego koszty przerzucają w inne miejsce. Często kredyt bez odsetek jest równoznaczny z kredytem, w którym naliczono bardzo wysoką prowizję.

Jak w takim razie znaleźć ofertę, która rzeczywiście oznacza brak kosztów? Musisz szukać ofert, które określane są jako kredyt online RRSO 0%. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania musi być równa zero. W takiej sytuacji możesz być pewien, że całościowy koszt kredytowania równy jest zero. Jeśli RRSO jest inne, oznacza to, że zobowiązanie wiąże się z jakimiś kosztami.

Na co uważać, decydując się na kredyt bez odsetek

Kredyt bez odsetek brzmi bardzo dobrze, dlatego łatwo skusić się na pierwszą lepszą ofertę reklamowaną takim hasłem. W rzeczywistości jednak lepiej trzy razy zastanowić się, czy propozycja banku jest naprawdę tak atrakcyjna. Na co powinieneś uważać? Na jakie elementy umowy kredytu gotówkowego trzeba zwrócić uwagę, przed jej podpisaniem?

Kredyt bez odsetek a ograniczenia związane z ofertą

Kredyt bez odsetek ma nie tylko zalety. Jest kilka minusów decydowania się na tego typu ofertę:

  • niższa maksymalna kwota kredytu – kwota kredytu bez odsetek zwykle jest ograniczona do maksymalnie kilku tysięcy złotych
  • krótszy okres kredytowania – maksymalny okres kredytowania zwykle również jest ograniczony do roku
  • dostępność oferty tylko dla niektórych klientów – oferta kredytu skierowana jest wyłącznie do nowych klientów banku – ma na celu przyciągnąć nowe osoby do skorzystania z promocji

Kredyt bez odsetek a opłaty dodatkowe

Z kredytem bez oprocentowania wiążą się wciąż dodatkowe opłaty. To powoduje, że pozornie darmowy kredyt może okazać się droższy od tego z wyższymi odsetkami:

  • prowizja za przyznanie pożyczki – banki często pobierają prowizję za przyznanie kredytu; może być ona kwotą stałą, ale zwykle naliczana jest procentowo od wartości kredytu
  • opłata przygotowawcza – dodatkowa opłata za przygotowanie umowy oraz rozpatrzenie dokumentacji; zwykle jest to stała kwota, która nie podlega zwrotowi nawet w przypadku wycofania się z podpisania umowy
  • ubezpieczenieniższe oprocentowanie może wiązać się z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia 

Kredyt bez odsetek – czy to się opłaca?

Żeby dowiedzieć się, czy kredyt gotówkowy się opłaca, najlepiej skorzystać z kalkulatora kredytów gotówkowych. Z jego pomocą możesz w kilka chwil wyliczyć koszty kredytowania. Po wpisaniu kwoty oraz czasu spłaty zobowiązania otrzymasz gotowe zestawienie kosztów, które uwzględnia odsetki, prowizje oraz opłaty dodatkowe.

Ostatecznie kalkulator kredytowy pozwoli Ci wyliczyć koszty całkowite, czyli RRSO. Na podstawie tego parametru porównasz poszczególne oferty konkurencyjnych banków. Takie narzędzie dostępne jest za darmo w sieci, a znacząco ułatwi Ci liczenie.

Kredyt bez odsetek a pożyczka zero procent w parabanku

Kredyt bez odsetek dostaniesz nie tylko w banku. Podobna oferta dostępna jest w parabankach. Pierwsza pożyczka bez odsetek dostępna jest w większości firm pożyczkowych. Często udzielana jest na podobną kwotę oraz na podobny okres, jak kredyt gotówkowy. Jaka jest różnica? Pożyczka bez odsetek może być obarczona wyższą prowizją, niż kredyt gotówkowy. Jeśli nie spłacisz jej na czas, możesz też narazić się na wyższe koszty.

Pożyczki 0 procent mają też jednak swoje mocne strony. Dostępne są dla szerszego grona osób. Pożyczkodawcy mają bowiem dużo mniejsze wymagania, niż kredytodawcy. W firmie pożyczkowej łatwiej dostaniesz pożyczkę, jeśli pracujesz na podstawie umowy o dzieło lub na umowie zlecenia.

Sprawdź też: Pożyczka gotówkowa bez prowizji – wszystko, co musisz wiedzieć!

Powiązane artykuły

Na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?
Kredyty gotówkowe 16.09.2021

Kredyt pomostowy - na czym polega pożyczka pomostowa i kto może z niej skorzystać?

Kredyt pomostowy to sposób na sfinansowanie przedsięwzięcia związanego z dotacją unijną. Taka pożyczka pomostowa dostępna jest w kilku bankach. Dostępna jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Co zrobić, żeby mieć szanse na kredyt? Na jakich warunkach jest on udzielany? Odpowiadamy na te oraz inne pytania o kredyt pomostowy!
Zobacz więcej
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?
Kredyty gotówkowe 15.09.2021

Program czyste powietrze - dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

Program „Czyste Powietrze” pozwala na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie starych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę „Czyste Powietrze” z gwarancją w wybranych bankach, które mają zawarte porozumienie z NFOŚiGW.
Zobacz więcej
Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki
Chwilówki 14.09.2021

Kredyt a pożyczka - sprawdź czym się różni kredyt od pożyczki w parabanku

Czym się różni kredyt od pożyczki? To pytanie zadają sobie osoby zainteresowane pozyskaniem środków na dowolny cel. Choć oba pojęcia są używane zamiennie, to w rzeczywistości oznaczają dwa zupełnie różne produkty. Zatem czym różni się pożyczka od kredytu i z której oferty bardziej opłaca się skorzystać? Odpowiadamy!
Zobacz więcej
Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Wcześniejsza spłata kredytu - hipotecznego, gotówkowego. Kalkulator

Wcześniejsza spłata kredytu to szansa na zmniejszenie całkowitych kosztów zobowiązania. Warunki spłaty nie zawsze są jednak oczywiste, a przez to niekiedy spłacenie kredytu przed terminem może się nie opłacać. Sprawdź, kiedy wcześniejsza spłata kredytu to dobre rozwiązanie i co musisz zrobić, żeby była możliwa!
Zobacz więcej
Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy?
Kredyty gotówkowe 10.09.2021

Kredyt rewolwingowy - na czym polega kredyt rewolwingowy i kto może z niego korzystać?

Kredyt rewolwingowy, udzielany najczęściej w ramach rachunku kredytowego czy bieżącego, pozwala na uzyskanie dodatkowych środków przy bieżącym prowadzeniu działalności. Może on jednak posłużyć do wielu innych celów.
Zobacz więcej
Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?
Kredyty gotówkowe 03.09.2021

Kredyt po spłacie komornika - czy kredyt po spłaceniu komornika jest możliwy?

Stało się – zwlekałeś ze spłatą zobowiązań tak długo, że sprawą zajął się komornik. To dla Ciebie zła wiadomość, bo wkrótce zamierzałeś wnioskować o nowy kredyt. I co teraz? Czy kredyt po spłacie komornika jest możliwy? Odpowiedź brzmi: tak, pytanie tylko, kiedy, bo najpierw musi minąć odpowiednio dużo czasu. Spłacony komornik a kredyt hipoteczny – sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!
Zobacz więcej