× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus powoduje niższą sprzedaż kredytów hipotecznych

Zaktualizowano: 16.11.2020 13:51
Opublikowano: 10.04.2020 10:46
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 6

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego.

Jeszcze nie odczułeś problemów finansowych związanych z koronawirusem? Wiele osób w ciągu najbliższych miesięcy ucierpi pod tym względem, co będzie miało realny wpływ na wszystkie usługi dostępne w bankach i firmach pożyczkowych. Klienci banków, którzy właśnie teraz zdecydowali się na poważne zmiany w swoim życiu i są skłonni ubiegać się o kredyt hipoteczny, mogą spotkać się z przeciwnościami, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe.

Polecamy
1
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10769 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 103
2
2,24%
RRSO
869,29 PLN
Rata miesięczna
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
991 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 15
3
2,40%
RRSO
884,23 PLN
Rata miesięczna
884,23 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
892 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
4
2,55%
RRSO
899,30 PLN
Rata miesięczna
899,30 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
640 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Nowość
5
2,65%
RRSO
909,37 PLN
Rata miesięczna
909,37 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
141 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego. Odmowy udzielenia kredytu mogą spodziewać się osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, na problemy pod tym względem mogą napotkać także klienci prowadzący własną działalność gospodarczą. Banki chronią się przed kryzysem i nie chcą udzielać zobowiązań finansowych klientom, którzy w większym stopniu narażeni są na utratę stałych dochodów.

Skoring - zmiany w obliczu pandemii koronawirusa

Skoring kredytowy wykorzystywany jest do statystycznej oceny klienta banku pod względem wiarygodności. Instytucje finansowe w ten sposób mogą łatwo obniżyć ryzyko kredytowe i mają pewność, że przyszły kredytobiorca, który uzyskał wysoki wynik skoringu, okaże się klientem, który bez trudu spłaci swoje zobowiązanie. Im wyższy skoring klienta, tym wyższa wiarygodność.

Aktualnie ocena przyszłych kredytobiorców będzie prowadzona z większą ostrożnością. Banki chcą uniknąć sytuacji, w której klient banku, obarczony zadłużeniem, stanie się ofiarą finansową pandemii koronawirusa. Kto ucierpi finansowo ze względu na trwającą pandemię? Już teraz wiadomo, że wiele przedsiębiorstw zwalnia swoich pracowników, a wiele firm zawiesiło swoją działalność z powodu wprowadzonych zakazów.

Otrzymanie zgody kredytowej na kupno mieszkania z pomocą banku może okazać się dużo trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, nawet dla osób, które nie obawiają się o swoje stanowisko pracy.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To dla klientów banków dobra wiadomość. Zadłużenia będą tańsze, ze względu na korzystniejsze oprocentowanie. Najwięcej skorzystają na tym osoby spłacające swoje kredyty hipoteczne. Już teraz przewiduje się, że obniżenie stóp procentowych w marcu nie jest ostatnim w tym roku. Analitycy finansowi przewidują, że latem może dojść do kolejnego obniżenia stóp NBP.

To działanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużeń, w tym trudnym czasie.

Czy niższe stopy NBP zapewnią korzystniejsze warunki nowym kredytobiorcom? Może się kazać, że niższe oprocentowanie zaowocuje podwyższeniem opłat pozaodsetkowych, co oznacza, że nowi klienci muszą dokładnie weryfikować oferty pod tym względem, chcąc skorzystać z lepszych warunków.

Czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt na mieszkanie?

Obawiasz się, że składając wniosek o kredyt hipoteczny w aktualnej sytuacji, możesz otrzymać negatywną decyzję banku? Wszystko będzie zależało od twojej indywidualnej sytuacji. Na decyzję banku wpływ będzie miało to, czy posiadasz stałe dochody, czy branża, w jakiej pracujesz, nie stanowi aktualnie ryzyka, a nawet to na podstawie jakiej umowy pracujesz. Starając się o kredyt hipoteczny, musisz pamiętać o wkładzie własnym, już teraz banki wymagają 20% wartości nieruchomości, a większą szansę na kredyt mają osoby, które są w stanie opłacić nawet większą część transakcji. Banki mogą przestać udzielać kredytów hipotecznych klientom, którzy do tej pory mogli skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Odpowiedź na pytanie, czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, nie jest jednoznaczna i zawsze zależeć będzie od indywidualnych możliwości klienta banku. Jeśli nie obawiasz się o swoje stałe dochody, masz oszczędności, które pokryją wkład własny, złóż wniosek i skontaktuj się z bankiem. Jeśli jednak sytuacja wywołana pandemią, może wpłynąć na twoje finanse, lepiej poczekać z taką decyzją.

Spłacasz kredyt hipoteczny? Możesz skorzystać z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe, które zostały wprowadzone, by pomóc w spłacie podczas pandemii koronawirusa, są jednym z rozwiązań, które mogą pomóc ci uporać się w sytuacji, gdy twoje dochody nagle stały się niższe i nie stać cię na spłatę zadłużeń zgodnie z harmonogramem. Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, także możesz skorzystać z takiej opcji. Więcej na temat otrzymania wakacji kredytowych i warunków dostępnych w konkretnych bankach znajdziesz w artykule, który został temu poświęcony.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty hipoteczne

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu
Kredyty hipoteczne 01.12.2020

Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu

Przekonaj się, że kredyt hipoteczny, nawet w czasie pandemii może być ofertą o bardzo korzystnych warunkach. Sprawdź, gdzie aktualnie warto złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie i przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić.

Zobacz więcej
Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?
Kredyty hipoteczne 24.11.2020

Zadatek i zaliczka - czy mogą stanowić wkład własny lub jego część?

Zarówno zadatek, jak i zaliczka mogą być uznane za wkład własny lub przynajmniej część wkładu własnego. To czy zadatek lub zaliczka pokryje cały wkład własny, zależy wyłącznie od wartości nieruchomości oraz wysokości...

Zobacz więcej
Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, kupna działki - umowa przedwstępna wzór
Kredyty hipoteczne 06.11.2020

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, kupna działki - umowa przedwstępna wzór

Umowa przedwstępna najważniejsze informacje. Co powinna zawierać umowa przedwstępna, jaką formę musi przyjąć taki dokument? Co czeka strony w przypadku niepodpisania umowy przyrzeczonej? 

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej
Mieszkanie dla Młodych - najważniejsze informacje i warunki oferty
Kredyty hipoteczne 28.10.2020

Mieszkanie dla Młodych - najważniejsze informacje i warunki oferty

Mieszkanie dla Młodych cieszyło się ogromnym powodzeniem, sprawdź dlaczego. Czy młodzi ludzie mogą liczyć na nowy program rządu, który pomoże im kupić nieruchomość tak jak MDM? 

Zobacz więcej
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji i bardzo szybko dowiesz się, czym faktycznie jest promesa zatrudnienia i jaki może mieć wpływ m.in. podczas wnioskowania o kredyt, czy zmiany pracy.

Zobacz więcej