Kredyty hipoteczne 5 min. czytania

Koronawirus powoduje niższą sprzedaż kredytów hipotecznych

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:42
Opublikowano: 2020-04-10 10:46
Średnia ocena: 5,96/6 Głosów: 24
Koronawirus powoduje niższą sprzedaż kredytów hipotecznych

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego.

Jeszcze nie odczułeś problemów finansowych związanych z koronawirusem? Wiele osób w ciągu najbliższych miesięcy ucierpi pod tym względem, co będzie miało realny wpływ na wszystkie usługi dostępne w bankach i firmach pożyczkowych. Klienci banków, którzy właśnie teraz zdecydowali się na poważne zmiany w swoim życiu i są skłonni ubiegać się o kredyt hipoteczny, mogą spotkać się z przeciwnościami, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe.

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego. Odmowy udzielenia kredytu mogą spodziewać się osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, na problemy pod tym względem mogą napotkać także klienci prowadzący własną działalność gospodarczą. Banki chronią się przed kryzysem i nie chcą udzielać zobowiązań finansowych klientom, którzy w większym stopniu narażeni są na utratę stałych dochodów.

Skoring - zmiany w obliczu pandemii koronawirusa

Skoring kredytowy wykorzystywany jest do statystycznej oceny klienta banku pod względem wiarygodności. Instytucje finansowe w ten sposób mogą łatwo obniżyć ryzyko kredytowe i mają pewność, że przyszły kredytobiorca, który uzyskał wysoki wynik skoringu, okaże się klientem, który bez trudu spłaci swoje zobowiązanie. Im wyższy skoring klienta, tym wyższa wiarygodność.

Aktualnie ocena przyszłych kredytobiorców będzie prowadzona z większą ostrożnością. Banki chcą uniknąć sytuacji, w której klient banku, obarczony zadłużeniem, stanie się ofiarą finansową pandemii koronawirusa. Kto ucierpi finansowo ze względu na trwającą pandemię? Już teraz wiadomo, że wiele przedsiębiorstw zwalnia swoich pracowników, a wiele firm zawiesiło swoją działalność z powodu wprowadzonych zakazów.

Otrzymanie zgody kredytowej na kupno mieszkania z pomocą banku może okazać się dużo trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, nawet dla osób, które nie obawiają się o swoje stanowisko pracy.

Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To dla klientów banków dobra wiadomość. Zadłużenia będą tańsze, ze względu na korzystniejsze oprocentowanie. Najwięcej skorzystają na tym osoby spłacające swoje kredyty hipoteczne. Już teraz przewiduje się, że obniżenie stóp procentowych w marcu nie jest ostatnim w tym roku. Analitycy finansowi przewidują, że latem może dojść do kolejnego obniżenia stóp NBP.

To działanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużeń, w tym trudnym czasie.

Czy niższe stopy NBP zapewnią korzystniejsze warunki nowym kredytobiorcom? Może się kazać, że niższe oprocentowanie zaowocuje podwyższeniem opłat pozaodsetkowych, co oznacza, że nowi klienci muszą dokładnie weryfikować oferty pod tym względem, chcąc skorzystać z lepszych warunków.

Czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt na mieszkanie?

Obawiasz się, że składając wniosek o kredyt hipoteczny w aktualnej sytuacji, możesz otrzymać negatywną decyzję banku? Wszystko będzie zależało od twojej indywidualnej sytuacji. Na decyzję banku wpływ będzie miało to, czy posiadasz stałe dochody, czy branża, w jakiej pracujesz, nie stanowi aktualnie ryzyka, a nawet to na podstawie jakiej umowy pracujesz. Starając się o kredyt hipoteczny, musisz pamiętać o wkładzie własnym, już teraz banki wymagają 20% wartości nieruchomości, a większą szansę na kredyt mają osoby, które są w stanie opłacić nawet większą część transakcji. Banki mogą przestać udzielać kredytów hipotecznych klientom, którzy do tej pory mogli skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Odpowiedź na pytanie, czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, nie jest jednoznaczna i zawsze zależeć będzie od indywidualnych możliwości klienta banku. Jeśli nie obawiasz się o swoje stałe dochody, masz oszczędności, które pokryją wkład własny, złóż wniosek i skontaktuj się z bankiem. Jeśli jednak sytuacja wywołana pandemią, może wpłynąć na twoje finanse, lepiej poczekać z taką decyzją.

Spłacasz kredyt hipoteczny? Możesz skorzystać z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe, które zostały wprowadzone, by pomóc w spłacie podczas pandemii koronawirusa, są jednym z rozwiązań, które mogą pomóc ci uporać się w sytuacji, gdy twoje dochody nagle stały się niższe i nie stać cię na spłatę zadłużeń zgodnie z harmonogramem. Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, także możesz skorzystać z takiej opcji. Więcej na temat otrzymania wakacji kredytowych i warunków dostępnych w konkretnych bankach znajdziesz w artykule, który został temu poświęcony.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania