× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus powoduje niższą sprzedaż kredytów hipotecznych

Zaktualizowano: 04.02.2021 14:42
Opublikowano: 10.04.2020 10:46
Średnia ocena: 5,93/6 Głosów: 15

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego.

Jeszcze nie odczułeś problemów finansowych związanych z koronawirusem? Wiele osób w ciągu najbliższych miesięcy ucierpi pod tym względem, co będzie miało realny wpływ na wszystkie usługi dostępne w bankach i firmach pożyczkowych. Klienci banków, którzy właśnie teraz zdecydowali się na poważne zmiany w swoim życiu i są skłonni ubiegać się o kredyt hipoteczny, mogą spotkać się z przeciwnościami, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe.

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego. Odmowy udzielenia kredytu mogą spodziewać się osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, na problemy pod tym względem mogą napotkać także klienci prowadzący własną działalność gospodarczą. Banki chronią się przed kryzysem i nie chcą udzielać zobowiązań finansowych klientom, którzy w większym stopniu narażeni są na utratę stałych dochodów.

Skoring - zmiany w obliczu pandemii koronawirusa

Skoring kredytowy wykorzystywany jest do statystycznej oceny klienta banku pod względem wiarygodności. Instytucje finansowe w ten sposób mogą łatwo obniżyć ryzyko kredytowe i mają pewność, że przyszły kredytobiorca, który uzyskał wysoki wynik skoringu, okaże się klientem, który bez trudu spłaci swoje zobowiązanie. Im wyższy skoring klienta, tym wyższa wiarygodność.

Aktualnie ocena przyszłych kredytobiorców będzie prowadzona z większą ostrożnością. Banki chcą uniknąć sytuacji, w której klient banku, obarczony zadłużeniem, stanie się ofiarą finansową pandemii koronawirusa. Kto ucierpi finansowo ze względu na trwającą pandemię? Już teraz wiadomo, że wiele przedsiębiorstw zwalnia swoich pracowników, a wiele firm zawiesiło swoją działalność z powodu wprowadzonych zakazów.

Otrzymanie zgody kredytowej na kupno mieszkania z pomocą banku może okazać się dużo trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, nawet dla osób, które nie obawiają się o swoje stanowisko pracy.

Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To dla klientów banków dobra wiadomość. Zadłużenia będą tańsze, ze względu na korzystniejsze oprocentowanie. Najwięcej skorzystają na tym osoby spłacające swoje kredyty hipoteczne. Już teraz przewiduje się, że obniżenie stóp procentowych w marcu nie jest ostatnim w tym roku. Analitycy finansowi przewidują, że latem może dojść do kolejnego obniżenia stóp NBP.

To działanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużeń, w tym trudnym czasie.

Czy niższe stopy NBP zapewnią korzystniejsze warunki nowym kredytobiorcom? Może się kazać, że niższe oprocentowanie zaowocuje podwyższeniem opłat pozaodsetkowych, co oznacza, że nowi klienci muszą dokładnie weryfikować oferty pod tym względem, chcąc skorzystać z lepszych warunków.

Czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt na mieszkanie?

Obawiasz się, że składając wniosek o kredyt hipoteczny w aktualnej sytuacji, możesz otrzymać negatywną decyzję banku? Wszystko będzie zależało od twojej indywidualnej sytuacji. Na decyzję banku wpływ będzie miało to, czy posiadasz stałe dochody, czy branża, w jakiej pracujesz, nie stanowi aktualnie ryzyka, a nawet to na podstawie jakiej umowy pracujesz. Starając się o kredyt hipoteczny, musisz pamiętać o wkładzie własnym, już teraz banki wymagają 20% wartości nieruchomości, a większą szansę na kredyt mają osoby, które są w stanie opłacić nawet większą część transakcji. Banki mogą przestać udzielać kredytów hipotecznych klientom, którzy do tej pory mogli skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Odpowiedź na pytanie, czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, nie jest jednoznaczna i zawsze zależeć będzie od indywidualnych możliwości klienta banku. Jeśli nie obawiasz się o swoje stałe dochody, masz oszczędności, które pokryją wkład własny, złóż wniosek i skontaktuj się z bankiem. Jeśli jednak sytuacja wywołana pandemią, może wpłynąć na twoje finanse, lepiej poczekać z taką decyzją.

Spłacasz kredyt hipoteczny? Możesz skorzystać z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe, które zostały wprowadzone, by pomóc w spłacie podczas pandemii koronawirusa, są jednym z rozwiązań, które mogą pomóc ci uporać się w sytuacji, gdy twoje dochody nagle stały się niższe i nie stać cię na spłatę zadłużeń zgodnie z harmonogramem. Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, także możesz skorzystać z takiej opcji. Więcej na temat otrzymania wakacji kredytowych i warunków dostępnych w konkretnych bankach znajdziesz w artykule, który został temu poświęcony.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej
Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?
Kredyty hipoteczne 10.03.2021

Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Zobacz więcej