×Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus powoduje niższą sprzedaż kredytów hipotecznych

Opublikowano: 10.04.2020 10:46

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego.

Jeszcze nie odczułeś problemów finansowych związanych z koronawirusem? Wiele osób w ciągu najbliższych miesięcy ucierpi pod tym względem, co będzie miało realny wpływ na wszystkie usługi dostępne w bankach i firmach pożyczkowych. Klienci banków, którzy właśnie teraz zdecydowali się na poważne zmiany w swoim życiu i są skłonni ubiegać się o kredyt hipoteczny, mogą spotkać się z przeciwnościami, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe.

Polecamy
marża 1,1% w pierwszym roku
1
2,66%
RRSO
2,63%
Oprocentowanie
910,38 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10436 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 93
2
2,05%
RRSO
2,03%
Oprocentowanie
850,63 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
2292 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 21
3
2,14%
RRSO
2,12%
Oprocentowanie
859,44 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
1714 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 5
4
2,15%
RRSO
2,13%
Oprocentowanie
860,42 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
1239 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
5
2,25%
RRSO
2,23%
Oprocentowanie
870,28 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
492 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6

Czy otrzymanie kredytu hipotecznego jest aktualnie niemożliwe? Kto musi uważać, myśląc o kupnie nieruchomości? Okazuje się, że duża grupa klientów będzie musiała w najbliższym czasie pożegnać się z możliwością skorzystania z kredytu hipotecznego. Odmowy udzielenia kredytu mogą spodziewać się osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, na problemy pod tym względem mogą napotkać także klienci prowadzący własną działalność gospodarczą. Banki chronią się przed kryzysem i nie chcą udzielać zobowiązań finansowych klientom, którzy w większym stopniu narażeni są na utratę stałych dochodów.

Skoring - zmiany w obliczu pandemii koronawirusa

Skoring kredytowy wykorzystywany jest do statystycznej oceny klienta banku pod względem wiarygodności. Instytucje finansowe w ten sposób mogą łatwo obniżyć ryzyko kredytowe i mają pewność, że przyszły kredytobiorca, który uzyskał wysoki wynik skoringu, okaże się klientem, który bez trudu spłaci swoje zobowiązanie. Im wyższy skoring klienta, tym wyższa wiarygodność.

Aktualnie ocena przyszłych kredytobiorców będzie prowadzona z większą ostrożnością. Banki chcą uniknąć sytuacji, w której klient banku, obarczony zadłużeniem, stanie się ofiarą finansową pandemii koronawirusa. Kto ucierpi finansowo ze względu na trwającą pandemię? Już teraz wiadomo, że wiele przedsiębiorstw zwalnia swoich pracowników, a wiele firm zawiesiło swoją działalność z powodu wprowadzonych zakazów.

Otrzymanie zgody kredytowej na kupno mieszkania z pomocą banku może okazać się dużo trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, nawet dla osób, które nie obawiają się o swoje stanowisko pracy.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To dla klientów banków dobra wiadomość. Zadłużenia będą tańsze, ze względu na korzystniejsze oprocentowanie. Najwięcej skorzystają na tym osoby spłacające swoje kredyty hipoteczne. Już teraz przewiduje się, że obniżenie stóp procentowych w marcu nie jest ostatnim w tym roku. Analitycy finansowi przewidują, że latem może dojść do kolejnego obniżenia stóp NBP.

To działanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie zadłużeń, w tym trudnym czasie.

Czy niższe stopy NBP zapewnią korzystniejsze warunki nowym kredytobiorcom? Może się kazać, że niższe oprocentowanie zaowocuje podwyższeniem opłat pozaodsetkowych, co oznacza, że nowi klienci muszą dokładnie weryfikować oferty pod tym względem, chcąc skorzystać z lepszych warunków.

Czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt na mieszkanie?

Obawiasz się, że składając wniosek o kredyt hipoteczny w aktualnej sytuacji, możesz otrzymać negatywną decyzję banku? Wszystko będzie zależało od twojej indywidualnej sytuacji. Na decyzję banku wpływ będzie miało to, czy posiadasz stałe dochody, czy branża, w jakiej pracujesz, nie stanowi aktualnie ryzyka, a nawet to na podstawie jakiej umowy pracujesz. Starając się o kredyt hipoteczny, musisz pamiętać o wkładzie własnym, już teraz banki wymagają 20% wartości nieruchomości, a większą szansę na kredyt mają osoby, które są w stanie opłacić nawet większą część transakcji. Banki mogą przestać udzielać kredytów hipotecznych klientom, którzy do tej pory mogli skorzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Odpowiedź na pytanie, czy warto odłożyć decyzję o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny, nie jest jednoznaczna i zawsze zależeć będzie od indywidualnych możliwości klienta banku. Jeśli nie obawiasz się o swoje stałe dochody, masz oszczędności, które pokryją wkład własny, złóż wniosek i skontaktuj się z bankiem. Jeśli jednak sytuacja wywołana pandemią, może wpłynąć na twoje finanse, lepiej poczekać z taką decyzją.

Spłacasz kredyt hipoteczny? Możesz skorzystać z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe, które zostały wprowadzone, by pomóc w spłacie podczas pandemii koronawirusa, są jednym z rozwiązań, które mogą pomóc ci uporać się w sytuacji, gdy twoje dochody nagle stały się niższe i nie stać cię na spłatę zadłużeń zgodnie z harmonogramem. Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, także możesz skorzystać z takiej opcji. Więcej na temat otrzymania wakacji kredytowych i warunków dostępnych w konkretnych bankach znajdziesz w artykule, który został temu poświęcony.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty hipoteczne

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Czym jest kredyt hipoteczny? Co musisz wiedzieć o tej ofercie?

Czym jest kredyt hipoteczny? Co musisz wiedzieć o tej ofercie?

Przekonaj się, czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny i sprawdź, co możesz zrobić, by łatwo wybrać najlepszą ofertę na kupno nieruchomości. Z naszą pomocą szybko poznasz wszystkie wady i zalety tej usługi. 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy w dobie pandemii - korzystne zmiany dla klientów

Kredyt gotówkowy w dobie pandemii - korzystne zmiany dla klientów

Banki zdecydowały się na rozwinięcie swoich usług online, co jest dużym atutem, szczególnie dla osób, które chętnie korzystają z usług, które gwarantują oszczędność czasu. Pozytywną zmianę możemy zauważyć...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny a śmierć kredytobiorcy

Chcesz dowiedzieć się, o czym warto pamiętać w przypadku śmierci kredytobiorcy? Gwarantujemy, że w tym poradniku znajdziesz wiele cennych informacji, które pozwolą ci zbadać ten temat i przekonać się, jak w takiej sytuacji się zachować.

Zobacz więcej
Koronawirus - wyższe opłaty za usługi bankowe

Koronawirus - wyższe opłaty za usługi bankowe

Pojawią się opłaty za obsługę karty płatniczej, a także za prowadzenie kont osobistych. Warto śledzić zmiany w tabelach opłat, choć należy pamiętać, że podwyżki czekają prawdopodobnie wszystkich klientów i nie ma...

Zobacz więcej
Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego - najważniejsze informacje

Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego - najważniejsze informacje

Wybierając kredyt na mieszkanie, koniecznie zwróć uwagę na marżę kredytu hipotecznego oraz prowizję, to właśnie te opłaty będą stanowiły największą różnicę między różnymi ofertami banków.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny przez internet - epidemia przyspieszyła rozwój ofert dostępnych w bankach

Kredyt hipoteczny przez internet - epidemia przyspieszyła rozwój ofert dostępnych w bankach

Trwają przygotowania, które pozwolą kredytobiorcom ubiegać się, a także podpisać umowę o kredyt hipoteczny online. Już teraz możliwe jest dostarczenie wszystkich dokumentów do banku dzięki poczcie lub poczcie elektronicznej.

Zobacz więcej