× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jak zwiększyć szansę na kredyt gotówkowy lub pożyczkę w banku?

Zaktualizowano: 07.01.2021 14:06
Opublikowano: 13.11.2019 11:50
Średnia ocena: 5,77/6 Głosów: 17

Kredyt gotówkowy to doskonały produkt finansowy dla każdego, kto potrzebuje pieniędzy. W chwili obecnej uzyskanie kredytu gotówkowego jest znacznie prostsze niż jeszcze kilka lat temu - banki są bardziej przychylne oraz wymagają mniejszej liczby formalności. W niniejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest kredyt gotówkowy oraz jak zwiększyć swoje szanse na jego uzyskanie. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Kredyt gotówkowy - co to takiego i kto może go dostać? 

W życiu każdego człowieka zawsze przychodzi taki moment, kiedy pilnie potrzebne są duże pieniądze, a na koncie nie ma zbyt wiele pieniędzy. Sytuacje losowe, takie jak awaria sprzętu AGD, samochodu mogą dotknąć każdego. Co można zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście zaciągnąć kredyt gotówkowy. Kredyty gotówkowe mogą otrzymać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, mają pełną zdolność do czynności prawnych oraz odpowiednią zdolność kredytową. Wszystkie banki dokładnie liczą tzw. scoring. Im wynik scoringu jest wyższy, tym większa szansa, że klient uzyska wnioskowany kredyt. Analiza zdolności kredytowej jest podzielona na dwie części - jakościową oraz ilościową.

Analiza jakościowa polega na zbadaniu aspektów takich jak wiek konsumenta, stan cywilny, posiadane wykształcenie, staż w pracy, zawód, stanowisko pracy ilość osób tworzących z nim gospodarstwo domowe, status mieszkaniowy oraz historia kredytowa danego kredytobiorcy. Do zbadania historii kredytowej bank pobiera raport z BIK - dzięki niemu uzyska pełną informację odnośnie jego zobowiązań. 

Z kolei w ramach analizy ilościowej bardzo dokładnie sprawdza się aktualną sytuację finansową osoby wnioskującej. Instytucja bankowa sprawdza: 

  • wysokość uzyskiwanych przez konsumenta dochodów,

  • miesięczne koszty utrzymania ponoszone przez konsumenta, 

  • aktualne zadłużenie konsumenta (wszystkie kredyty, karty kredytowe, poręczone kredyty dla znajomych). 

Swoją zdolność kredytową możesz szybko i bezpiecznie obliczyć korzystając z dostępnego na naszej stronie kalkulatora zdolności kredytowej

Jakie dokumenty trzeba dostarczyć, aby uzyskać kredyt gotówkowy? 

Aby móc wnioskować o uzyskanie kredytu gotówkowego, należy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Bez obaw - cała procedura wnioskowania o kredyt gotówkowy pozbawiona jest zbędnych formalności. Jakie dokumenty musisz dostarczyć ubiegając się o kredyt gotówkowy?  

  • dokument, który potwierdzi jego tożsamość (np. dowód osobisty) - na podstawie tego dokumentu bank potwierdzi podane dane, wiek oraz narodowość. Formularz kredytowy musi zawierać prawidłowe dane zgodne z tymi, które są zapisane w dokumencie; 

  • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach - bank potrzebuje takiego zaświadczenia, ponieważ jest ono niezbędne dla dokonania prawidłowej oceny zdolności kredytowej klienta. Zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych przychodów można otrzymać od ręki u swojego pracodawcy. Emeryci i renciści mogą przedstawić w banku najnowszy odcinek z uzyskanej renty lub emerytury. Niektóre banki proszą również swoich klientów o przekazanie dodatkowych potwierdzeń otrzymywanych dochodów - mowa tutaj na przykład o wyciągu z konta bankowego z ostatnich 90 dni. W ten sposób konsument może udowodnić, iż wykazuje się dużą wiarygodnością. W niektórych instytucjach bankowych można również otrzymać kredyt gotówkowy na oświadczenie - wówczas sami składamy oświadczenie, w którym oznajmiamy, ile zarabiamy. 

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt

Powyższe pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób chcących zaciągnąć kredyt gotówkowy. Warto wiedzieć, że każdy bez względu na swoje zarobki, może ubiegać się o uzyskanie takiego kredytu. Każda instytucja bankowa samodzielnie określa warunki dotyczące udzielania kredytów. Ocena zdolności kredytowej jest podejmowana w sposób indywidualny. Potencjalni kredytobiorcy, którzy posiadają małe zarobki, jednak do tej pory spłacali wszystkie swoje kredyty w terminie oraz nie mają żadnych czynnych zobowiązań, z pewnością będą miały bardzo duże szanse w ubieganiu się o kredyt gotówkowy. 

Jak zwiększyć szanse na kredyt gotówkowy? Po pierwsze: historia kredytowa 

Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego - jest to pytanie, które pojawia się na ustach wielu kredytobiorców. Poniżej przygotowaliśmy zestaw najważniejszych porad i wskazówek, dzięki którym o wiele szybciej udaje się uzyskać kredyt na swój wymarzony cel. Podstawową kwestią jest oczywiście dbałość o pozytywną historię kredytową. Wszystkie osoby, które kiedykolwiek kupowały już coś na raty, mają na start większe szanse podczas wnioskowania o kredyt gotówkowy. Instytucje finansowe bardzo dużą wagę przykładają do pozytywnej historii kredytowej - jest to dla nich potwierdzenie, iż dany kredytobiorca jest rzetelnym klientem. 

Jeśli chcemy w szybki sposób zwiększyć swoją wiarygodność wśród banków na przyszłość, warto kupić coś na raty. Najlepiej jest wybrać raty 0%, które można znaleźć w coraz większej liczbie sklepów. Jeśli spłacimy je w terminie, uzyskamy dodatkowe punkty w BIK. W późniejszym czasie bank weźmie te punkty pod uwagę podczas wydawania decyzji o udzieleniu nam kredytu gotówkowego. Oczywiście, podczas kupowania na raty trzeba zachować umiar - odradzamy kupowanie rzeczy niepotrzebnych tylko po to, aby "nabić" sobie punkty. Dodatkową rzeczą, którą warto mieć na uwadze, jest pozytywna historia kredytowa w ramach zobowiązań, które zostały zaciągnięte jako debet na rachunku. Zalecamy również, aby na bieżąco spłacać wszystkie swoje zaległości z tytułu korzystania z karty kredytowej. Na późniejszą ocenę zdolności kredytowej mają również wpływ poręczone przez nas kredyty i pożyczki. 

Nie popełniaj błędów podczas składania wniosku 

Jak pokazują statystyki, wśród najczęstszych powodów odmowy udzielenia kredytu gotówkowego przez banki, znajduje się błędnie wypełniony wniosek. Podczas wypisywania wniosku należy mieć na uwadze, aby nie popełniać błędów ortograficznych, literówek oraz zawsze podawać prawdziwe dane osobowe. Pracownik instytucji bankowej lub system informatyczny może odrzucić nasz wniosek w sposób automatyczny, jeżeli podczas procedury weryfikacji zostaną znalezione w formularzu błędne dane. 

Wśród najczęstszych pomyłek wymienia się błędny numer PESEL, serii i numeru dowodu osobistego. Wielu klientom zdarza się również popełnić literówki w imionach i nazwiskach. Należy też pamiętać o tym, aby numer konta bankowego podany we wniosku był zgodny ze stanem faktycznym, tzn. musi być założony na osobę składającą wniosek. Przed wysłaniem wniosku o kredyt gotówkowy, warto dokładnie prześledzić wszystkie zamieszczone w nim informacje - dzięki temu ograniczymy ryzyko odrzucenia wniosku ze względu na błędy formalne. 

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7979 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9466 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3903 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 14
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
262 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1234 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Zaległości finansowe 

Osoby, które mają negatywną historię kredytową, mają bardzo nikłe szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego. Dotyczy to zarówno banków jak i firm pożyczkowych. Firmy te bardzo dokładnie sprawdzają, jak jest sytuacja finansowa danego klienta. Każda osoba, która miała w przeszłości duże problemy ze spłatą swoich zobowiązań, z pewnością tego nie ukryje. Firmy mają szeroki dostęp do informacji w tym zakresie, dlatego nie warto tego ukrywać. Wszystkie opóźnienia w spłatach kredytów i pożyczek są odnotowywane w istniejących rejestrach dłużników takich jak BIK, BIG, ERIF czy KRD. Jeśli dany klient nie ma żadnych negatywnych wpisów w takich rejestrach, z pewnością będzie miał większe szanse na uzyskanie kredytu. 

Spłać wszystkie swoje zobowiązania 

Posiadanie aktywnych kredytów i pożyczek w innych bankach jest traktowane jako dodatkowe ryzyko, które zmniejsza szanse na uzyskanie kredytu. Oczywiście nie przesądza to od razu o odrzuceniu wniosku. Bardzo ważne jest to, czy klient swoje inne zobowiązania spłaca w odpowiednim terminie. Niezmiernie ważne są także dochody, rodzaj umowy, koszty utrzymania. Każdy, kto ma taką możliwość, powinien poważnie rozważyć spłatę wszystkich istniejących pożyczek i dopiero później złożyć wniosek o następną. Dzięki temu ryzyko odrzucenia wniosku zostanie zmniejszone. 

Pamiętaj także o spłaceniu swoich zadłużeń zaciągniętych w parabankach. Chwilówki są łatwo dostępne i wiele osób chętnie z nich korzysta, trzeba jednak pamiętać, że w ocenie banku, niespłacona pożyczka pozabankowa będzie stanowiła obciążenie budżetu i może spowodować, że bank nie będzie skłonny udzielić kredytu. 

Obawiasz się, że kredyt gotówkowy nie jest w zasięgu twojej ręki, ale bardzo potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Sprawdź aktualny ranking chwilówek.

Promocja
1
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
378 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
Dla każdego Klienta za darmo do 1000 zł
2
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
535 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
3
517,31%
RRSO
1.343,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
1296 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
4
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
904 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
5
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 0/6
988 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Zlikwiduj kartę kredytową 

Karta kredytowa może być powodem odrzucenia wniosku o kredyt gotówkowy. Banki oraz instytucje finansowe traktują je jako dodatkowe obciążenie finansowe, dlatego warto zlikwidować wszystkie swoje karty kredytowe przed złożeniem wniosku o kredyt. Nawet stara, nieużywana karta kredytowa może spowodować, iż nasz wniosek zostanie odrzucony przez bank. Jeśli zdecydujemy się na likwidację karty kredytowej, od razu zwiększymy swoje szanse na kredyt gotówkowy. 

Wybierz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb 

Przed wybraniem konkretnej oferty, warto dokładnie sprawdzić, jakie warunki proponują poszczególne instytucje. W tym celu można skorzystać z istniejących porównywarek kredytowych w internecie. W kilka chwil da się tam porównać dziesiątki rozmaitych ofert pod kątem RRSO, prowizji, odsetek czy całkowitej kwoty do spłaty. Jeśli wybierzemy propozycję dopasowaną do swoich potrzeb oraz jak najatrakcyjniejszą, będziemy mogli oszczędzić sporą sumę pieniędzy. 

Nie warto składać wniosku jednocześnie w kilku różnych instytucjach. Duża ilość zapytań w bazie BIK w krótkim czasie może spowodować, że nasza zdolność kredytowa zostanie obniżona. Bank będzie widział w systemie kilka zgłoszonych zapytań, jednak nie będzie wiedział, które z nich zostały już uruchomione. W takim przypadku uzna, że zaciągnęliśmy je wszystkie. 

Każdy, kto potrzebuje pieniędzy, z całą pewnością powinien wybrać kredyt gotówkowy. Produkt ten cechuje mała ilość zbędnych formalności oraz duże kwoty kredytowania. Wybór kredytu należy jednak uzależnić od rozmaitych, niezwykle ważnych czynników. Przede wszystkim każdy potencjalny kredytobiorca powinien zastanowić się, na jaki cel chciałby przeznaczyć uzyskane w ramach kredytu środki finansowe (remont mieszkania, otwarcie własnej działalności gospodarczej, zakup komputera, samochodu itp.). Kolejna rzecz, o której trzeba zawsze pamiętać, to dopasowanie kredytu do swoich własnych możliwości finansowych oraz potrzeb. Stanowczo przestrzegamy przed zaciąganiem kredytu na zbyt wysoką kwotę. Problemy z jej spłatą mogą się pojawić wówczas bardzo szybko. Trzeba mieć na uwadze, że bank nie pożycza pieniędzy za darmo - będziemy musieli je oddać z dość dużym procentem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Pożyczka gotówkowa bez prowizji
Kredyty gotówkowe 08.03.2021

Pożyczka gotówkowa bez prowizji

Szukasz pożyczki gotówkowej bez prowizji, bo uważasz, że dzięki temu faktycznie uda ci się skorzystać z kredytu o najatrakcyjniejszych warunkach? Nie zawsze tak jest, sprawdź, czego możesz się spodziewać po ofercie bez prowizji.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu
Kredyty gotówkowe 02.03.2021

Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu

Przekonaj się, jakie są różnice między najtańszym a najdroższym kredytem gotówkowym online. Sprawdź, czy warto korzystać z narzędzi finansowych przed dokonaniem wyboru i podpisaniem umowy kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021
Kredyty gotówkowe 23.02.2021

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?
Kredyty gotówkowe 17.02.2021

Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?

Nawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?
Kredyty gotówkowe 12.02.2021

Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?

Czy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki? 

Zobacz więcej
Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy
Kredyty gotówkowe 09.02.2021

Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy

Kredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...

Zobacz więcej