× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Aktualny ranking kredytów hipotecznych. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu

Zaktualizowano: 02.02.2021 13:57
Opublikowano: 01.12.2020 15:20
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9

Przekonaj się, że kredyt hipoteczny, nawet w czasie pandemii może być ofertą o bardzo korzystnych warunkach. Sprawdź, gdzie aktualnie warto złożyć wniosek o kredyt na mieszkanie i przekonaj się, jakie warunki musisz spełnić.

Nie chcesz już dłużej czekać z kupnem mieszkania? Choć aktualna sytuacja w kraju może nie sprzyjać decyzjom związanym z finansami, warto przynajmniej sprawdzić, jak prezentują się aktualnie oferty banków skierowane do osób, którym zależy na kredycie hipotecznym. Kredyt na mieszkanie tańszy niż rok temu? Okazuje się, że to możliwe.

Z naszą pomocą nie tylko przeanalizujesz aktualny ranking kredytów hipotecznych, ale także zapoznasz się z warunkami, jakie w dzisiejszych czasach stawiają banki swoim klientom. Podpowiemy ci także, jak prawidłowo wypełnić wniosek i czego musisz się spodziewać, gdy taki formularz trafi już do banku, a nawet kilku banków, jeśli zechcesz bliżej poznać usługi kilku instytucji.

Rekordowo niskie stopy procentowe NBP

W tym roku już dwukrotnie obniżono stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego. To decyzja, która wynika z sytuacji epidemiologicznej i ma pomóc w spłacie zaciągniętych kredytów, jak i pomóc klientom, którzy właśnie teraz zdecydują się na zawarcie umowy kredytowej. Stopy procentowe NBP mają bezpośredni wpływ na oprocentowanie nominalne dostępnych zobowiązań. Dzięki obniżeniu stóp procentowych można zauważyć, że oferta banków stała się bardzo atrakcyjna, a kredytobiorcy nie będą musieli obawiać się wysokich opłat, pod warunkiem, że poza oprocentowaniem nominalnym poznają także koszty pozaodsetkowe.

Czy rekordowo niskie stopy procentowe gwarantują korzystną umowę kredytową? Nie zawsze. Trzeba pamiętać, że bank poza oprocentowaniem nominalnym przewiduje także szereg innych opłat. W przypadku kredytu hipotecznego możemy mówić m.in. o marży kredytu hipotecznego, czy prowizji kredytu hipotecznego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innego rodzaju kredytów. Chcąc świadomie porównać dostępne zadłużenia, warto skupić się zatem na rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, czyli RRSO.

Korzystne warunki dla osób które już spłacają kredyt na mieszkanie

Obniżone stopy procentowe NBP są korzystne nie tylko dla klientów, którzy teraz zdecydują się na zobowiązanie w banku. Stopy procentowe NBP mają wpływ na WIBOR, co z kolei odbija się na oprocentowaniu kredytów hipotecznych, które zostały udzielone już wcześniej, a kredytobiorcy są w trakcie spłaty zadłużeń z pomocą, których udało im się nabyć nieruchomość.

Niższe oprocentowanie to niższa rata kredytu hipotecznego, wielu klientów może zatem cieszyć się opłatami miesięcznymi niższymi nawet o kilkaset złotych, co z całą pewnością ma wpływ na większą swobodę spłaty zobowiązania.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny wyróżnia się na tle innych ofert zmiennym oprocentowaniem, choć coraz częściej można usłyszeć o propozycji, by na rynku pojawiły się kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem, wciąż jednak dostępne oferty zależne są od stawek WIBOR, a decyzje Rady Polityki Pieniężnej mają realny wpływ na miesięczny koszt zadłużenia.

Ranking kredytów hipotecznych

Aktualny ranking kredytów hipotecznych pomoże ci szybko porównać dostępne oferty. Jak się okazuje, wybór zadłużenia wcale nie musi być trudny, a z naszą pomocą w ciągu kilku minut porównasz usługi, łatwo wskazując, w których bankach kredyt hipoteczny faktycznie się opłaca. Ranking uwzględnia wszystkie opłaty wynikające z zobowiązania, w tym oprocentowanie, prowizję oraz marżę. Przeglądając usługi, warto brać pod uwagę RRSO zadłużeń.

By dostosować oferty do własnych potrzeb, wystarczy, że ustalisz kwotę zobowiązania, a także wskażesz, jak długo chcesz spłacać zobowiązanie. Ranking automatycznie sprawdzi oferty, które będą najkorzystniejsze, mając na względzie twoje indywidualne preferencje.

Jakie oferty możemy w tej chwili polecić naszym czytelnikom? Oto TOP 3 kredytu hipoteczne, które warto poznać w tym miesiącu, jeśli właśnie teraz zamierzasz ubiegać się o kredyt na mieszkanie lub dom:

  1. Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim;

  2. Kredyt hipoteczny w Millennium Banku;

  3. Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim.

Pierwszy krok do podpisania umowy - wysłanie wniosku o kredyt

Na naszej stronie, możesz całkowicie bezpłatnie wypełnić oraz wysłać wniosek do banku, a nawet kilku instytucji, które zainteresowały cię swoimi warunkami kredytowymi. Wniosek pomoże ci błyskawicznie skontaktować się z pracownikiem banku i poznać warunki usługi, które zostaną dostosowane do twoich możliwości finansowych.

Wysyłając wniosek, nie zobowiązujesz się do zawarcia umowy, ale rozmowa przeprowadzona z pracownikiem instytucji, może pomóc ci podjąć ostateczną decyzję, co jednocześnie może zaowocować kolejnym etapem starania się o zobowiązanie finansowe.

Samo wypełnienie wniosku jest banalnie proste i trwa zaledwie kilka minut. Pamiętaj, że to bank skontaktuje się z tobą, a ty możesz określić, kiedy chcesz odbyć taką rozmowę. W formularzu znajduje się punkt, który umożliwi ci wskazać, czy konsultant ma oddzwonić na twój numer jak najszybciej, czy może o konkretnej porze dnia. Warto zadbać o to, by na czas rozmowy z pracownikiem banku mieć swobodę wypowiedzi i przynajmniej kilka minut wolnego czasu.

Jaki dane będą potrzebne, by wypełnić wniosek? Wystarczy twoje imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, a także zaznaczenie wymaganych zgód, które pozwolą na przetworzenie twoich danych i kontakt z bankiem.

Upewnij się, że spełniasz warunki banku

Kredyt hipoteczny wiąże się z szeregiem formalności, a także warunków, jakie musi spełnić kredytobiorca, zanim możliwe będzie zawarcie umowy z bankiem. Być może to twój pierwszy kredyt, a ty nie masz żadnego doświadczenia z usługami finansowymi banków. Warto więc przyjrzeć się warunkom, jakie stawiane są kredytobiorcom. Dzięki temu łatwiej ci będzie ocenić, czy bank nie odrzuci twojego wniosku o kredyt, a ty faktycznie będziesz mieć okazję skorzystać z zadłużenia, jakiego potrzebujesz, by kupić wymarzone mieszkanie lub inną nieruchomość.

  • Od klienta ubiegającego się o kredyt hipoteczny, wymaga się wkładu własnego, który powinien pokryć przynajmniej 20% wartości nieruchomości.

  • Kredytobiorca musi wykazać się dobrą historią kredytową. Bank skorzysta ze scoringu BIK, a także z innych baz danych, w tym z KRD, kontrolując, czy klient wnioskujący o kredyt nie jest dłużnikiem.

  • Wymagana jest wysoka zdolność kredytowa, która zostanie potwierdzona z pomocą zaświadczenia o dochodach oraz zatrudnieniu.

Wkład własny - najważniejsze informacje

Z powodu pandemii banki wymagają od swoich klientów wyższego wkładu własnego, co oczywiście odbija się znacząco na dostępności kredytu hipotecznego. Do tej pory możliwe było wnioskowanie o kredyt hipoteczny, który pokryje nawet 90% wartości nieruchomości, licząc na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Aktualnie banki decydują się na dużo surowsze warunki, a kredytobiorca, chcąc mieć pewność, że umowa zostanie zawarta, powinien przygotować dużo wyższy wkład własny, nawet 30% lub 40%.

Warto jednak pamiętać, że wkładem własnym może być zaliczka lub zadatek, więcej na ten temat w poświęconym temu artykule.

Dlaczego wkład własny jest tak istotny? Pozwala zmniejszyć wartość kredytu, a także obniżyć ryzyko kredytowe, jakiego podejmuje się bank, udzielając zadłużenia celowego.

Podsumowanie

Warto poważnie przemyśleć decyzję o wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. To usługa finansowa, która wiąże klienta z bankiem na długie lata, a spłata zobowiązania z pewnością będzie odczuwalna w budżecie domowym. Nawet jeśli oprocentowanie kredytu jest niskie, a klient zdecyduje się na długi okres kredytowania, jednocześnie obniżając miesięczne opłaty.

Ranking kredytów hipotecznych pozwoli ci śledzić dostępne zobowiązania, a także zapoznać się przynajmniej wstępnie z ofertami, które czekają na klientów gotowych na zawarcie umowy kredytowej. Poświęcając zaledwie kilka minut, można z łatwością sprawdzić, który bank ma do zaoferowania kredyt o najlepszych warunkach, mając na uwadze nie tylko oprocentowanie, ale przede wszystkim opłaty dodatkowe, a przede wszystkim warunki umowy, jak i te stawiane przed kredytobiorcą, zanim umowa zostanie podpisana.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
RN
21.01.2021

taniej niż jest teraz to już nie będzie :) 2020 roku to zdecydowanie szczęśliwy rok dla każdego kredytobiorcy Pytanie, jak długo będzie taniej?

Powiązane artykuły

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty
Kredyty hipoteczne 16.04.2021

PKO Bank Polski kredyt hipoteczny 2021 - analiza oferty

Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim cieszy się dużym powodzeniem, czy warto z tej oferty skorzystać? Sprawdź, co do zaoferowania w ramach kredytu hipotecznego ma dla swoich klientów PKO Bank Polski.

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej