Kredyty hipoteczne 11 min. czytania

Kredyt hipoteczny w Banku Pekao – kalkulator, warunki, opinie. Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w Pekao?

Zaktualizowano: 2023-09-19 12:22
Opublikowano: 2021-01-29 15:24
Średnia ocena: 5,78/6 Głosów: 18
Kredyt hipoteczny w Banku Pekao – kalkulator, warunki, opinie.

W Pekao kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej wybieranych zobowiązań. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które marzą o zakupie mieszkania lub budowie domu, ale nie są w stanie sfinansować takiego przedsięwzięcia z własnych oszczędności. Kredyt hipoteczny w Pekao oferowany jest na bardzo atrakcyjnych warunkach. Dowiedz się więcej i zdecyduj, czy to finansowanie dla Ciebie!

Na stronie internetowej Pekao możemy przeczytać, że proponowany kredyt hipoteczny jest najlepszym na rynku. Przyjrzyjmy się więc tej ofercie bliżej, aby przekonać się, czy słowa te mają pokrycie w rzeczywistości.

Kredyt hipoteczny w Banku Pekao – najważniejsze informacje

Pekao kredyt hipoteczny skierowany jest do klientów indywidualnych, którzy planują zakup domu lub mieszkania, działki budowlanej, domu letniskowego albo garażu. Pożyczone środki przeznaczyć można także na wykup mieszkania komunalnego lub zakładowego, ewentualnie spłatę kredytu zaciągniętego w innym banku. Oprócz tradycyjnego kredytu hipotecznego w ofercie banku Pekao widnieje również kredyt budowlano-hipoteczny, którym z kolei można sfinansować budowę domu lub zakup mieszkania od developera.

Kredyt mieszkaniowy od Pekao pozwala sfinansować do 90% wartości nieruchomości.  Marża może wynieść od 1,89%, jeśli dodatkowo skorzysta się z innych produktów banku. Zawnioskować w Banku Polska Kasa Opieki o kredyt hipoteczny można bez wychodzenia z domu.

W porównaniu z finansowaniami od innych banków, w Pekao S.A. kredyt hipoteczny dostępny jest z niskim wkładem własnym. W dodatku zaciągnąć go można pięciu walutach obcych takich jak EUR, USD, GBP, NOK i SEK pod warunkiem, że kredytobiorca osiąga dochody w wybranej walucie i wniesie wkład własny w wysokości 30% wartości nieruchomości.

Kto może starać się o kredyt hipoteczny w banku Pekao?

Bank Pekao ściśle określa kryteria, jakie trzeba spełnić, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Nie ma tutaj większego zaskoczenia, ponieważ praktycznie nie różnią się one od tych, jakie obowiązują w innych bankach. Przyszły kredytobiorca powinien wykazać się przede wszystkim dobrą zdolnością kredytową, która umożliwi mu terminową i bezproblemową spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego w Pekao ma osoba otrzymująca stały dochód, przy czym nie ma aż takiego znaczenia forma umowy. Bank oprócz umowy o pracę akceptuje także inne źródła zarobków. O finansowanie mogą więc starać się osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i uzyskujące dochód z tytułu renty czy emerytury. W banku Pekao kredyt hipoteczny może dostać też rodzic samotnie wychowujący dziecko, jeśli tylko osiągają przychody umożliwiające obsługę finansowania i innych zobowiązań.

Koniecznym do spełnienia warunkiem jest wniesienie wkładu własnego. Dodatkowo trzeba spełnić wszystkie wymogi formalne jak choćby dostarczenie wymaganych przez bank dokumentów, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny w Pekao

Zdolność klienta do zaciągnięcia i spłaty kredytu weryfikowana jest poprzez ocenę sytuacji finansowej. Warunkiem przyznania pozytywnej decyzji kredytowej jest stabilna sytuacja, umożliwiająca bezproblemową obsługę zobowiązań, zarówno tych dotychczasowych, jak i nowego, które wkrótce się nim stanie.

W Banku Pekao lepiej postrzegani są klienci pracujący na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że inne rodzaje dochodów nie są brane pod uwagę. Są, ale obliczana dla nich zdolność kredytowa jest dużo niższa (przeciętna lub nawet poniżej przeciętnej).

Dla umowy o pracę na czas nieokreślony bank wymaga do oceny zdolności kredytowej dochodów z minimum 12 poprzednich miesięcy. Jeśli ktoś potrzebuje wysokiego finansowania, okres ten może być jeszcze dłuższy. Podobnie zdolność kredytowa jest weryfikowana dla umowy o pracę na czas określony.

Do oszacowania szans na kredyt wykorzystać można kalkulator zdolności kredytowej Pekao. Narzędzie to po określeniu najważniejszych informacji obliczy przybliżoną zdolność kredytową.

Sprawdź: Kupno mieszkania bez pośrednika krok po kroku – praktyczny poradnik

Kredyt hipoteczny w Pekao a wkład własny

W banku Pekao wkład własny jest nieco niższy niż w pozostałych bankach. Sfinansować w nim można do 90% wartości nieruchomości przy kredycie w złotówkach po zabezpieczeniu części kwoty kredytu. Oznacza to, że konieczny do wniesienia wkład własny wynosi jedynie 10% wartości nabywanego mieszkania czy domu. Dotyczy to zarówno oferty kredytu hipotecznego, jak i kredytu budowlano-hipotecznego. Jest to najniższa możliwa wartość wkładu własnego, przy jakiej jest wydawana pozytywna decyzja kredytowa, większość kredytodawców wymaga zabezpieczenia na poziomie 20%.

To może Cię zainteresować: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego – na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Warunki kredytu hipotecznego w Pekao

Bank Pekao nie podaje maksymalnej kwoty kredytu, jaka może zostać przyznana. Powodem tego jest szeroka gama celów finansowanych kredytem. Ze względu na brak górnej granicy zobowiązania z finansowania skorzystać może więcej zainteresowanych. Maksymalny okres kredytowania jest za to z góry określony i wynosi 30 lat.

Warunkiem uruchomienia procedury kredytowej jest przedłożenie wszystkich wymaganych dokumentów, których rodzaj zależy od indywidualnej sytuacji. Lista dokumentów będzie krótsza dla klientów pracujących na podstawie umowy o pracę i planujących zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, a dłuższa dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą oraz osób przymierzających się do budowy domu.

Starając się w Pekao S.A. o kredyt hipoteczny, trzeba złożyć takie dokumenty jak:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport),
  • wypełniony wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego,
  • dokumenty potwierdzające osiągane dochody (w zależności od sytuacji: zaświadczenie o zarobkach, deklaracja PIT-37, wyciąg z konta bankowego, wyciąg z rachunku firmowego etc.),
  • dokumenty dotyczące nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu (np. operat szacunkowy),
  • umowa przedwstępna,
  • odpis z księgi wieczystej.

Jeśli celem kredytowania będzie remont, to wraz z wnioskiem trzeba będzie złożyć dokumenty potwierdzające prawo własności do lokalu oraz zaświadczenia dotyczące planowanych robót, np. umowy z wykonawcami lub kosztorys prac budowlanych.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Pekao

Osoby zaciągające w banku Pekao kredyt hipoteczny powinny wykupić ubezpieczenie mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim kredytobiorców, którzy decydują się na obniżony wkład własny i wnoszą kwotę równą 10% wartości nieruchomości. Ubezpieczenie daje poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje pomoc w spłacie kredytu w trudnej sytuacji. Dodatkowo klient może zdecydować się na ubezpieczenie spłaty zobowiązania lub podpisać umowę o ubezpieczenie na życie.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym w Pekao S.A., to zapewnia ono ochronę na wypadek śmierci oraz trwałej i całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Oferta pozwala zabezpieczyć maksymalnie dwóch kredytobiorców. Okres ochronny jest odnawialny i wynosi 1 rok.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w Pekao

Kredytobiorca w każdej chwili może dokonać wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, ale na minimum 7 dni przed dokonaniem spłaty musi poinformować bank o swoich zamiarach. Koszty, jakie będzie trzeba ponieść, zostały określone w umowie kredytowej oraz obowiązującej taryfie opłat i prowizji bankowych. Spłacając przed czasem kredyt hipoteczny w Pekao S.A., można liczyć na zwrot prowizji.

W świetle prawa w przypadku spłaty w ciągu pierwszych 36 miesięcy kredytobiorca musi zapłacić rekompensatę z tytułu wcześniejszej spłaty. Kwota rekompensaty wynosi 3% spłacanej sumy, przy czym nie może być wyższa od wysokości odsetek, które byłyby naliczone od pozostałej części kredytu w ciągu roku, licząc od dnia spłaty.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny w Pekao?

Zaciągając kredyt hipoteczny w Pekao, klient może wybrać jeden z dwóch rodzajów oprocentowania: stałe lub zmienne. W ofercie standardowej oprocentowanie zmienne wynosi 7,01%. Z kolei oprocentowanie dla LTV do 80% włącznie wynosi 6,24%, natomiast przy LTV od 80,01% – 6,44%.

Kolejną opłatą konieczną do poniesienia jest marża. Przy kredycie hipotecznym w Pekao podstawowa marża wynosi 3,84%. Do kosztów doliczana jest także prowizja w wysokości 2,99%. RRSO dla oprocentowania zmiennego wynosi 6,57%.

Kredyt hipoteczny w Pekao ze stałym oprocentowaniem

W Pekao dostępny jest kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Oprocentowanie stałe kredytu oznacza, że w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej oprocentowanie dla zobowiązania się nie zmieni, co eliminuje ryzyko wzrostu oprocentowania kredytu w tym okresie. Stała stopa procentowa będzie obowiązywać przez 5 lat (60 rat kredytu), przy czym istnieje możliwość przedłużenia na kolejne 5-letnie okresy.

W praktyce oznacza to tyle, że w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej wysokość raty kredytu będzie cały czas taka sama. Nawet jeśli zmienią się wartości wskaźników referencyjnych, to w żaden sposób nie wpłynie to na wysokość oprocentowania kredytu. Dużo łatwiej będzie więc prognozować wydatki i organizować domowy budżet.

Kredyt hipoteczny w Banku Pekao – kalkulator

Na stronie internetowej banku Pekao znaleźć można kalkulator kredytu hipotecznego. Dzięki niemu można sprawdzić, ile wyniesie rata potencjalnego zobowiązania oraz jak wysokie będzie oprocentowanie czy RRSO.

Kalkulator kredytu hipotecznego jest intuicyjnym formularzem, który wypełnia się odpowiednimi danymi takimi jak kwota kredytu, okres kredytowania czy cena nieruchomości. Na tej podstawie narzędzie zwraca interesujące nas informacje.

Trzeba jednak brać poprawkę na to, że wyliczenia kalkulatora kredytu hipotecznego od Pekao są jedynie szacunkowe. Zaproponowane przez bank warunki zawsze zależą od indywidualnej sytuacji finansowej klienta.

Jak dostać kredyt hipoteczny w Banku Pekao? Poradnik krok po kroku

Kredyt na mieszkanie w banku Pekao można wziąć w 4 prostych krokach:

Krok 1 – Zadzwoń na infolinię pod numer 22 591 22 32 lub przyjdź do oddziału. Specjalista hipoteczny banku oszacuje Twoją zdolność kredytową oraz pomoże wybrać najlepszą ofertę i wypełnić dokumenty.

Krok 2 – Złóż wniosek o kredyt hipoteczny i poczekaj na decyzję kredytową.

Krok 3 – Podpisz umowę kredytową. Zrobisz to osobiście w oddziale banku.

Krok 4 – Poczekaj na wypłatę pożyczonych środków. Po spełnieniu warunków określonych w umowie pieniądze trafią na konto Twoje, dewelopera lub sprzedającego.

Wniosek o kredyt hipoteczny w Pekao

Wniosek o kredyt hipoteczny w Pekao S.A. złożyć można bez wychodzenia z domu. Większość formalności załatwić można przez telefon, podczas rozmowy z pracownikiem banku.

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Wejdź na stronę internetową banku Pekao, otwórz kartę kredytu hipotecznego i wypełnij znajdujący się u dołu strony formularz kontaktowy. Wystarczy podać dane takie jak imię, nazwisko i numer telefonu oraz określić preferowane godziny kontaktu i kliknąć wyślij. Niedługo po wysłaniu formularza skontaktuje się z Tobą pracownik banku.

Jak długo trzeba czekać na decyzję Banku Pekao w sprawie kredytu hipotecznego?

Czas oczekiwania na decyzję w sprawie kredytu hipotecznego w Pekao zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim wynosi 21 dni kalendarzowych. Czas ten jest liczony od momentu dostarczenia do banku wszystkich potrzebnych dokumentów. Może się jednak zdarzyć, że bank Pekao wyda decyzję dotyczącą kredytu hipotecznego szybciej. Wszystko tak naprawdę zależy od liczby dokumentów, jakie muszą zostać poddane analizie.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny w Banku Pekao? Opinie

Oferta kredytu hipotecznego od banku Pekao bardzo dobrze prezentuje się na tle propozycji od innych banków. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że konieczny do wniesienia wkład własny wynosi zaledwie 10%. Bank zapewnia pełną elastyczność w zakresie spłaty zobowiązania. Ponadto dostępna jest oferta kredytów w innych walutach.

Pekao S.A. kredyt hipoteczny – opinie. W internecie znaleźć można mnóstwo dobrych opinii napisanych przez klientów zadowolonych z podjęcia współpracy właśnie z Pekao. Chwalą sobie oni możliwość skorzystania z uproszczonej procedury wyceny nieruchomości przy niższej wartości kredytu (do 300 tys. zł), a także dostępność wysokich kwot kredytu. Sam przeczytaj opinie o kredycie hipotecznym od Pekao S.A. na forum i przekonaj się, czy to produkt dla Ciebie.

Nie przegap:

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Co lepsze: dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania w bloku

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku?

...do mniej korzystnych warunków umowy kredytowej lub wydłużyć już i tak czasochłonne procedury. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku i czym jest kredyt hipoteczny. Przy staraniu się o kredyty hipoteczne, które zazwyczaj dotyczą znacznych sum pieniężnych, banki wymagają...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Budowa domu a Bezpieczny Kredyt 2 proc.

...proc. trzeba przedstawić w banku dokumenty dochodowe, dla potwierdzenia posiadania odpowiednio wysokiej zdolności. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Warto posłużyć się kalkulatorem zdolności, by to wyliczyć. Jeśli jest zbyt niska jak na planowaną kwotę kredytu, być może dobrym pomysłem...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
jak wziąć Bezpieczny kredyt 2 proc

Jak wziąć Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

...uruchomiony 1 lipca 2023, program oferuje preferencyjny kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% (plus marża banku i inne opłaty) na pierwsze...

...bezpieczny kredyt 2%? Tak samo, jak w przypadku każdego innego kredytu hipotecznego, tak i w przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, należy złożyć...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

Kredyt hipoteczny w Alior Banku. Warunki oferty, opinie

...aż kilka różnych opcji. Sprawdźmy jaki w Alior Bank otrzymamy kredyt hipoteczny i jakie opinie krążą wśród klientów banku. Jeśli szukasz...

...bankowych, wśród oferowanych przez niego produktów znajdują się kredyty hipoteczne. Alior Bank Megahipoteka czy Alior Bank Własne M w Wielkim Mieście...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

Co lepiej spłacać – kapitał czy odsetki?

...2023 roku odnotowaliśmy już dwa spadki poziomu stóp procentowych, co sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Zanim przystąpimy do działania, warto dokładnie przeanalizować, w jaki sposób przebiega spłata kredytu. Rata zobowiązania składa się z części kapitałowej...

Zobacz więcej
6 min. czytania