× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy - o czym należy pamiętać przy jego zaciąganiu?

Zaktualizowano: 05.02.2021 15:02
Opublikowano: 28.12.2019 08:00
Średnia ocena: 5,84/6 Głosów: 19

Każdy, kto myśli o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, powinien wiedzieć o tym, iż taką decyzję należy podejmować w sposób rozsądny i odpowiedzialny. Jest to uwarunkowane tym, iż takie zobowiązanie niekiedy spłaca się przez wiele lat - kredyt gotówkowy na 5 lat, 10 lub 25 nikogo już dzisiaj nie dziwi. W momencie, gdy jesteśmy już pewni, iż kredyt gotówkowy jest nam niezbędny, przychodzi czas na znalezienie najkorzystniejszej oferty. Czym należy kierować się przy poszukiwaniu kredytu gotówkowego w banku? Oto najważniejsze porady i wskazówki, o których trzeba pamiętać zaciągając kredyt gotówkowy na 5 lat!

Kredyt gotówkowy - co to takiego? Czy kredyt gotówkowy i pożyczka to to samo?

Promocja
Polecamy
1
9,35%
RRSO
5,00%
Oprocentowanie
497,43 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7979 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 20
2
8,81%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
492,71 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9466 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
Promocja
3
9,21%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
496,17 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3903 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 14
4
9,30%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
262 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
5
12,46%
RRSO
6,80%
Oprocentowanie
524,73 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
1234 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2

Kredyt gotówkowy niekiedy określany jest jako pożyczka bądź kredyt konsumpcyjny. Warto jednak wiedzieć o tym, że pożyczka gotówkowa z banku to nie to samo co pożyczka gotówkowa z firmy pożyczkowej. W czym tkwi różnica? Chodzi o to, że działalność banków jest bardzo dokładnie określona w ustawie o kredycie konsumenckim, z kolei instytucje pożyczkowe mogą pożyczać swoim klientom pieniądze w oparciu o kodeks cywilny. Co to oznacza dla przeciętnego polskiego konsumenta? Oznacza to, że zaciągnięcie pożyczki w instytucji pożyczkowej może mieć dla niektórych osób bardzo przykre konsekwencje i kosztować majątek. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaciąganie zobowiązań w bankach. 

Gdzie lepiej zaciągnąć kredyt: w banku czy w firmie pożyczkowej? 

Promocja
1
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
378 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
Dla każdego Klienta za darmo do 1000 zł
2
0,00%
RRSO
1.000,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
535 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 1
3
517,31%
RRSO
1.343,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
1296 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
4
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 6/6
904 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 2
5
514,00%
RRSO
1.160,00 PLN
Do spłaty
Ocena: 0/6
988 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0

Ustawa o kredycie konsumenckim w sposób dokładny określa, w jaki sposób powinny funkcjonować SKOKI, banki oraz firmy pożyczkowe. Polskie przepisy nakładają na wszystkie te instytucje szereg obowiązków dotyczących udzielania informacji swoim klientom. Każdy kredytobiorca musi mieć zapewniony szeroki zakres wiedzy odnośnie kosztów wynikających z zaciągnięcia konkretnego kredytu gotówkowego. Wiele umów bankowych jest jednak skonstruowanych w taki sposób, że przeciętny Kowalski ma ogromny problem ze zrozumieniem poszczególnych zapisów. Z tego względu bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki kredytów gotówkowych, w której wszystkie koszty są opisane w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. 

Warto wiedzieć, że procedury związane z zaciągnięciem chwilówki z firmy pożyczkowej są znacznie krótsze aniżeli w banku. Liczba formalności jest naprawdę mała. Ponadto, bardzo duża liczba firm ma również dla swoich klientów darmowe pożyczki nawet na okres 45 dni. Każdy, kogo interesuje kredyt gotówkowy na 5 lat, musi jednak zdać się na ofertę banku, ponieważ firmy pożyczkowe nie udzielają zobowiązań na tak długi okres. 

Analiza możliwości finansowych to priorytet 

Podstawową kwestią, o której musi pamiętać każda osoba, która planuje zaciągnięcie kredytu gotówkowego, to przeprowadzenie analizy możliwości finansowych. Kredyt gotówkowy na 5 lat jest niezwykle poważnym zobowiązaniem, przez w chwili, gdy podejmujemy decyzję o jego zaciągnięciu, musimy bardzo skrupulatnie przeanalizować sytuację naszego domowego budżetu. Co trzeba wziąć przede wszystkim pod uwagę? Podstawową kwestią są nasze stałe źródła dochodu oraz wydatki. W ten sposób o wiele łatwiej będzie nam ustalić, na jak wysokie raty jesteśmy w stanie sobie pozwolić, aby bez problemu starczyło nam środków na wszelkie niezbędne wydatki w ciągu miesiąca. 

W niektórych przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład wydłużenie terminu spłaty - kredyt gotówkowy na 5 lat bądź na 10 lat okaże się strzałem w dziesiątkę, a jednocześnie pozwoli na zmniejszenie comiesięcznych rat. Oczywiście, ostateczny koszt takiego kredytu będzie wyższy, jednak nie wpłynie znacząco na uszczuplenie domowego budżetu, zaś planowanie wydatków okaże się znacznie łatwiejsze. 

Przed wybraniem jakiejkolwiek oferty na kredyt gotówkowy na 5 lat, warto także sprawdzić, jaka jest nasza aktualna zdolność kredytowa. Ten czynnik jest zawsze uwzględniany przez banki i pełni dla nich niezwykle istotną rolę. Z reguły to przede wszystkim na tej podstawie instytucja bankowa podejmuje decyzję o przyznaniu (bądź nie) pożyczki swojemu klientowi. W przypadku określania zdolności kredytowej najistotniejsza jest wysokość oraz źródło uzyskiwanych dochodów. Bardzo ważna jest także historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy w przeszłości wszystkie swoje zobowiązania spłacaliśmy w odpowiednim terminie, to bank od razu będzie spoglądał na nasz wniosek łaskawszym okiem. 

Od czego zależy zdolność kredytowa? 

Oto kilka najważniejszych czynników, od których uzależniona jest zdolność kredytowa:

  • historia kredytowa poprzednich zobowiązań finansowych - banki zwracają największą uwagę na to, czy raty wcześniejszych kredytów były spłacane w odpowiednim terminie,
  • wysokość, systematyczność oraz źródło uzyskiwanych przychodów, 
  • wiek,

  • stan cywilny

  • cel, na który ma być przeznaczony dany kredyt gotówkowy.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jak wskazują statystyki, aż 50% Polaków nie ma w chwili obecnej szans na uzyskanie kredytu gotówkowego w banku. Z tego względu warto poznać najlepsze sposoby na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Jak wiadomo, banki największy nacisk kładą na sprawdzenie historii kredytowej klienta. Te informacje uzyskują w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Każdy z nas może samodzielnie uczynić to bez wychodzenia z domu, wysyłając wniosek o raport BIK za darmo. Ocena BIK może wynosić id 192 do 631 punktów. BIK wystawia też gwiazdki (od 1 do 5). W przypadku, gdy ktoś posiada tylko 1 gwiazdkę, jego szanse na uzyskanie kredytu są praktycznie zerowe. Osoby z jedną gwiazdką mogą jedynie wnioskować o pożyczkę w instytucji pożyczkowej. 

Dodatkowym powodem, dla którego opłaca się sprawdzać BIK, jest fakt, iż wiele osób długo po spłaceniu swoich zobowiązań pożyczkowych w dalszym ciągu widnieje na liście dłużników. Uwarunkowane jest to tym, iż niektóre banki z opóźnieniem (bądź w ogóle) informują BIK o spłaceniu kredytu przez klienta.

Zanim wybierzesz, porównaj oferty kilku banków 

W chwili obecnej liczba ofert kredytów gotówkowych na rynku jest tak duża, że bez problemu można znaleźć taki kredyt gotówkowy na 5 lat, który będzie w pełni zgodny z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Wiele osób często zwraca uwagę tylko na jedną propozycję - z reguły w takim banku, w którym mają swój rachunek bankowy. Sądzą, iż jest to propozycja godna zainteresowania, przez co pod wpływem impulsu zaciągają od razu kredyt. Jeśli składa się wniosek o kredyt gotówkowy na stosunkowo niską kwotę, to wówczas formalności są mocno uproszczone. Należy jednak pamiętać o tym, iż nie wolno dać się ponieść emocjom. Decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Najlepszym pomysłem jest porównaniu ofert od kilkunastu różnych banków pod względem rozmaitych parametrów. Wówczas uzyskamy stuprocentową pewność, iż warunki, które proponuje nam dana instytucja bankowa, rzeczywiście są bardzo atrakcyjne. 

Jeśli na kartce zapiszemy sobie informacje o różnych ofertach, znacznie łatwiej będzie nam ocenić, które są godne zainteresowania, a które wprost przeciwnie. Czasem może nam się zdawać, iż dany kredyt gotówkowy na 5 lat jest wprost skrojony pod nasze potrzeby i oczekiwania, jednak po zapoznaniu się z ofertą konkurencyjnego banku szybko może się okazać, iż jego propozycja jest jeszcze korzystniejsza. Im więcej ofert kredytowych porównamy, tym lepiej. Doskonałym rozwiązaniem jest również skorzystanie z porównywarki kredytów, w której można w kilkanaście sekund porównać nawet kilkadziesiąt ofert kredytowych od najpopularniejszych polskich banków. 

Sprawdź, jakie będą prawdziwe koszty danego kredytu

Następną pułapką przy zaciąganiu kredytu gotówkowego, są jego koszty. Ogromna liczba instytucji bankowych organizuje specjalne, rozbudowane akcje promocyjne, które mają na celu zachęcić nas do kredytów ze względu na "wyjątkowo niskie oprocentowanie". Tego typu komunikaty reklamowe są niezwykle skuteczne, ponieważ przyciągają uwagę zainteresowanych potencjalnych kredytobiorców. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czasami takie reklamy mają bardzo mało wspólnego ze stanem faktycznym. 

Należy wiedzieć o tym, iż kredyt gotówkowy na 5 lat jest związany z koniecznością poniesienia wielu kosztów. Mowa tutaj nie tylko o odsetkach, ale także całej masie innych opłat. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu gotówkowego, należy dokładnie zweryfikować, ile konkretny kredyt gotówkowy będzie nas w rzeczywistości kosztował. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy. 

Od pewnego czasu wszystkie instytucje bankowe zobowiązane są do tego, aby przedstawiać swoim klientom jednolite formularze informacyjne. Jest to bardzo dobra zmiana dla polskich konsumentów, ponieważ w takich dokumentach znajduje się szereg informacji o dokładnej wysokości opłat, jakie będzie trzeba ponieść w związku z zaciąganym kredytem. Takie formularze otrzymują teraz wszyscy potencjalni kredytobiorcy przed podpisaniem umowy kredytowej z instytucją bankową. 

Mimo tego, iż informacje zawarte w takich formularzach są bardzo cenne z punktu widzenia klientów, to trzeba mieć świadomość tego, iż instytucje bankowe stosują szereg sztuczek, które pozwalają im na sztuczne zaniżenie RRSO oraz całkowitego kosztu kredytu. Robią tak na przykład za sprawą pominięcia opłat dodatkowych. Taką opłatą dodatkową może być na przykład koszt prowadzenia rachunku bankowego w danym banku bądź opłata z tytułu używania karty debetowej. Aby mieć stuprocentową pewność, iż dana oferta rzeczywiście jest atrakcyjna, najlepiej jest wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu policzyć na własną rękę. Gdy będziemy wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy będziemy musieli zwrócić bankowi, znacznie prościej będzie zdecydować, czy dana oferta jest godna zainteresowania, czy wręcz przeciwnie. Osobną kwestią jest ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Warto wiedzieć, iż przy kredytach gotówkowych opiewających na niskie kwoty takie ubezpieczenie nie jest konieczne. Ubezpieczenie kupuje się tylko wtedy, gdy kredyt gotówkowy jest zaciągany na kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Pożyczka gotówkowa bez prowizji
Kredyty gotówkowe 08.03.2021

Pożyczka gotówkowa bez prowizji

Szukasz pożyczki gotówkowej bez prowizji, bo uważasz, że dzięki temu faktycznie uda ci się skorzystać z kredytu o najatrakcyjniejszych warunkach? Nie zawsze tak jest, sprawdź, czego możesz się spodziewać po ofercie bez prowizji.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu
Kredyty gotówkowe 02.03.2021

Kredyt gotówkowy 2021 - porównanie najatrakcyjniejszej i najgorszej oferty w rankingu

Przekonaj się, jakie są różnice między najtańszym a najdroższym kredytem gotówkowym online. Sprawdź, czy warto korzystać z narzędzi finansowych przed dokonaniem wyboru i podpisaniem umowy kredytowej.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021
Kredyty gotówkowe 23.02.2021

Kredyt gotówkowy na oświadczenie w 2021

Chcesz skorzystać z kredytu gotówkowego na osobiste oświadczenie o dochodach? W takim razie musisz pamiętać, że oferta tego typu będzie dostępna praktycznie wyłącznie dla stałych klientów banków.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?
Kredyty gotówkowe 17.02.2021

Kredyt gotówkowy po spłaceniu długu - kiedy możesz ubiegać się o zobowiązanie?

Nawet niewielki dług zostaje odnotowany przez BIK. Warto także pamiętać, że zadłużenie nie zostaje wykreślone z historii kredytowej tuż po spłacie zobowiązania. Kiedy możliwe będzie wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jeśli...

Zobacz więcej
Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?
Kredyty gotówkowe 12.02.2021

Pożyczka gotówkowa - jak obniżyć koszt pożyczki w banku?

Czy ubiegając się o pożyczkę na dowolny cel w banku, masz wpływ na koszt zobowiązania? Co możesz zrobić, by cieszyć się niższym oprocentowaniem lub brakiem prowizji za udzielenie pożyczki? 

Zobacz więcej
Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy
Kredyty gotówkowe 09.02.2021

Kredyt dla młodych klientów - kredyt gotówkowy a kredyt celowy

Kredyt dla młodych klientów wcale nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami, czy większą liczbą dokumentów lub formalności. Niezależnie od wieku, możesz liczyć na usługę finansową, która zostanie dostosowana do...

Zobacz więcej