5 min. czytania

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Zaktualizowano: 2024-04-05 09:57
Opublikowano: 2022-07-14 08:46
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Czy bank może odmówić wakacji kredytowych? To pytanie, które zadaje sobie wielu kredytobiorców. Jak się okazuje, odpowiedź jest zróżnicowana i zależy m.in. od tego, czy mowa o rządowych wakacjach kredytowych, czy też zawieszeniu spłaty, którą bank oferuje osobom w trudnej sytuacji finansowej. Sprawdźmy więc, jak to wygląda w świetle obecnych przepisów.

Rządowe wakacje kredytowe zostały wydłużone na rok 2024. Oznacza to, że kredytobiorcy mogą skorzystać z nich przez dwa miesiące: od 1 maja do 30 czerwca oraz po jednym miesiącu w każdym kolejnym kwartale. Czy możliwa jest jednak odmowa wakacji kredytowych? W jakiej sytuacji?

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe oznaczają tymczasowe zawieszenie spłaty kredytu. W praktyce polegają one na odroczeniu płatności całych rat kapitałowo-odsetkowych lub jedynie części kapitałowej. Warto zaznaczyć, że nie jest to umorzenie zadłużenia — raty przesunięte w czasie nadal będą musiały zostać uregulowane. Zazwyczaj wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania.

Rządowe wakacje kredytowe a bankowe wakacje kredytowe

Ustawowe wakacje kredytowe są inicjatywą rządu i mają na celu wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej, która w dużej mierze jest skutkiem wysokiej inflacji w kraju. Przepisy, które ich dotyczą, obowiązują wszystkie banki, a kryteria kwalifikacyjne oraz zakres ich stosowania są ściśle określone przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego.

Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się między sobą, jeśli wziąć pod uwagę warunki udzielenia wakacji kredytowych, takie jak dostępność, zakres stosowania, okres trwania czy kryteria kwalifikacyjne.

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych w bankach?

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

Czy bank może odrzucić wniosek o wakacje kredytowe? To zależy, o których wakacjach kredytowych mowa. Rządowych wakacji kredytowych nie można odmówić. Są one narzucane odgórnie, ale dotyczą wyłącznie konkretnych osób. Kogo? Skorzystają z nich kredytobiorcy, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł. a rata - 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące.

W przypadku bankowych wakacji kredytowych przepisy wyglądają już inaczej. O ich udzieleniu decyduje bank. Może więc ich odmówić. Kiedy najczęściej ma to miejsce?

W przypadku komercyjnych rozwiązań, które oferowały banki jeszcze przed 2020 rokiem, wnioski były odrzucane najczęściej z powodu negatywnej historii kredytowej:

  • zaległości w spłacie rat,
  • częstych opóźnień,
  • braku środków na koncie, z którego pobierana jest rata kredytu,
  • wpisania na listę KRD z powodu innych zadłużeń.

Odmowa udzielenia wakacji od kredytu była też skutkiem prowadzenia wobec dłużnika postępowania egzekucyjnego przez komornika.

Kiedy należy podpisać aneks do umowy kredytowej?

Czy bank może odmówić ustawowych wakacji kredytowych?

Odmowa rządowych wakacji kredytowych w 2024 może dotyczyć wyłącznie osób, które nie spełniają wyznaczonych kryteriów, a więc m.in. mają kredyt w wysokości wyższej niż 1.2 mln. Jeśli kredytobiorca spełnia wymogi podane w ustawie o rządowych wakacjach kredytowych, to banki nie mają prawa ich odmówić.

Czy bank może odrzucić wniosek o wakacje kredytowe bez podania przyczyny?

Bank może odrzucić wniosek o wakacje kredytowe bez podawania konkretnej przyczyny (mowa o bankowych wakacjach kredytowych). Banki mają swobodę decyzji w sprawie udzielenia ulgi kredytowej, a ostateczna decyzja zależy od polityki banku, oceny sytuacji finansowej klienta oraz innych czynników określonych przez bank.

Warto zauważyć, że banki muszą działać zgodnie z przepisami prawa i nie mogą dyskryminować klientów ani naruszać ich praw. Jednak brak udzielenia wakacji kredytowych nie musi być zawsze uzasadniony formalnie przez bank. Może to być decyzja oparta na ocenie ryzyka kredytowego, sytuacji rynkowej czy polityce banku w zakresie udzielania takich ulg. W przypadku odrzucenia wniosku klient może zwrócić się do banku o wyjaśnienie powodów odmowy lub poszukać alternatywnych rozwiązań finansowych.

Co zrobić, gdy bank odmówi wakacji kredytowych?

Odrzucony wniosek o wakacje kredytowe to nie koniec świata. Klienci mogą skorzystać z innych rozwiązań, które zapewniają ulgę w spłacie zobowiązania:

  • konsolidacja kredytów – możliwość połączenia w całość kilku zobowiązań, np. kredytu gotówkowego, samochodowego, ratalnego. Zaletą jest zmniejszenie wysokości raty, jednak wydłużeniu ulega okres kredytowania. Konsolidacja pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w ciągu miesiąca, jednak oznacza zwiększenie kosztów w skali całego kredytu.
  • restrukturyzacja kredytu – zmiana warunków spłaty zobowiązania, np. zmniejszenie oprocentowania, wydłużenie spłaty, ustanowienie nowej formy zabezpieczenia,
  • wydłużenie okresu kredytowania – skutkuje zmniejszeniem wysokości miesięcznej raty, jednak wiąże się z podniesieniem ogólnych kosztów kredytu,
  • refinansowanie kredytu – przeniesienie zobowiązania do innego banku, np. z korzystniejszymi warunkami kredytowania. W wyniku refinansowania zadłużenie w starym banku zostaje uregulowane.

Istnieją jeszcze inne możliwości, z których możemy skorzystać, gdy spotkamy się z odmową wakacji kredytowych. Co dalej? Warto dokładnie przeanalizować zapisy umowy i negocjować z bankiem warunki – może się okazać, że po spełnieniu niektórych kryteriów kredytodawca wyrazi zgodę na odroczenie spłaty zobowiązania.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są gwarancje bankowe?
Porady
29.03.2024

Czym są gwarancje bankowe?

...ryzykować współpracy z podmiotem, który dopiero zaczyna działalność. Szukasz najlepszej oferty kredytu? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Oczywiście dużo częściej to firmy korzystają z gwarancji bankowych – tego typu produkty finansowe z reguły zabezpieczają...

Zobacz więcej
8 min. czytania