2 min. czytania

Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?

Zaktualizowano: 2021-01-15 15:46
Opublikowano: 2019-05-16 07:49
Średnia ocena: 5,90/6 Głosów: 30
Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?

Umowa faktoringowa nie jest zdefiniowana przez prawo bankowe, co oznacza, że jest umową nienazwaną. Umowa ma dwustronny charakter i może być indywidualnie dostosowana do potrzeb obu stron podpisujących dokumenty. Faktoring ma wiele wspólnego z kredytem kupieckim, jednak wyróżnia się łatwiejszym dostępem do usługi i mniejszymi wymaganiami, stawianymi przed faktorantem. W tym artykule dowiesz się więcej o umowie faktoringowej, dzięki czemu twoja decyzja o skorzystaniu z takiej usługi będzie dużo lepiej przemyślana.

Co wyróżnia umowę faktoringową?

Ze względu na to, że umowa faktoringowa jest umową nienazwaną, może zostać bardzo dokładnie dostosowana do potrzeb klienta zainteresowanego usługą oraz warunków, które będą opowiadały wysokości wierzytelności oraz terminu spłaty, narzuconego na dłużnika faktoranta.

Trzeba pamiętać, że umowa zawierana jest między dwoma podmiotami, które na potrzeby usługi nazywamy faktorantem oraz faktorem. Faktorant jest przedsiębiorstwem świadczącym usługi lub sprzedającym towary, natomiast faktor, jako firma świadcząca faktoring lub bank, jest nabywcą wierzytelności, które sprzedaje faktorant.

Umowa faktoringowa charakteryzuje się dużą swobodą i szansą zmiany warunków zależnie od rodzaju faktoringu, z którego chce skorzystać przedsiębiorca. Dzięki temu oferta będzie indywidualnie przygotowana, przynosząc korzyści obu stronom.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Co powinno zwrócić twoją uwagę przed zawarciem umowy faktoringowej? Warto pamiętać o kilku czynnikach, które będą miały faktyczny wpływ na to, jak cała usługa będzie wyglądać i czy będzie ona korzystna dla twojego przedsiębiorstwa.

Przede wszystkim zwróć uwagę na okres spłaty wierzytelności, na jaki pozwala faktor. Im dłuższy termin, tym większa konkurencja twoich usług na rynku. Klienci często szukają możliwości spłaty swoich zadłużeń z jak najdłuższym terminem, dlatego też korzystając z faktoringu o atrakcyjnym okresie spłaty, możesz cieszyć się większym zainteresowaniem.

Sprawdź, czy podpisując umowę odnawialną, możesz liczyć na korzystniejsze warunki finansowe. Banki, a także firmy faktoringowe chętnie obniżają koszt usługi klientom, którzy zdecydowani są na stałą współpracę. Dzięki temu możesz nawet znacznie obniżyć koszt zawartej umowy.

Warunki stawiane faktorantowi przed zawarciem umowy

Faktoring często porównywany jest do kredytu kupieckiego, różnica między ofertami jest jednak zasadnicza. Faktoring jest dużo łatwiej dostępną usługą i nie wymaga określenia zdolności kredytowej firmy, która chce skorzystać z takiej oferty.

Co może spowodować, że bank lub firma faktoringowa odmówi świadczenia swoich usług danej firmie? Z przeszkodami mogą spotkać się przedsiębiorstwa, które mają złą sytuację finansową, nie posiadają stałych klientów swoich usług, mają złe doświadczenia finansowe ze swoimi klientami, borykają się z częstymi zwrotami swoich produktów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej
Faktoring
16.05.2019

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej

...może podpisać umowę faktoringową? Kim dokładnie jest faktor oraz faktorant? To często pierwsze pytania, które nasuwają się potencjalnym usługobiorcom oferty. Warto poznać odpowiedzi na te pytania i...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Jaki rodzaj faktoringu wybrać?
Faktoring
13.05.2019

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

...przedsiębiorstwo i chcesz skorzystać z usług faktoringowych? Przed wybraniem oferty warto bliżej poznać rodzaje faktoringu, by mieć pewność, że podpisana umowa będzie dla twojej firmy najkorzystniejsza. Faktoring jest bardzo zróżnicowany, co pozwala...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Ile kosztuje faktoring?
Faktoring
08.05.2019

Ile kosztuje faktoring?

...ile zapłacisz za usługę? Co ma realny wpływ na wysokość opłat pobieranych przez instytucję finansową? Co możesz zrobić, by za faktoring zapłacić jak najmniej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Faktoring jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?
Faktoring
06.05.2019

Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

...zainteresowany usługą faktoringu, ale nie masz pewności, czy to oferta, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Przekonaj się, czego możesz oczekiwać, podpisując umowę faktoringową z...

Zobacz więcej
3 min. czytania