Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?

Zaktualizowano: 2021-01-15 15:46
Opublikowano: 2019-05-16 07:49
Średnia ocena: 5,90/6 Głosów: 30

Umowa faktoringowa nie jest zdefiniowana przez prawo bankowe, co oznacza, że jest umową nienazwaną. Umowa ma dwustronny charakter i może być indywidualnie dostosowana do potrzeb obu stron podpisujących dokumenty. Faktoring ma wiele wspólnego z kredytem kupieckim, jednak wyróżnia się łatwiejszym dostępem do usługi i mniejszymi wymaganiami, stawianymi przed faktorantem. W tym artykule dowiesz się więcej o umowie faktoringowej, dzięki czemu twoja decyzja o skorzystaniu z takiej usługi będzie dużo lepiej przemyślana.

Co wyróżnia umowę faktoringową?

Ze względu na to, że umowa faktoringowa jest umową nienazwaną, może zostać bardzo dokładnie dostosowana do potrzeb klienta zainteresowanego usługą oraz warunków, które będą opowiadały wysokości wierzytelności oraz terminu spłaty, narzuconego na dłużnika faktoranta.

Trzeba pamiętać, że umowa zawierana jest między dwoma podmiotami, które na potrzeby usługi nazywamy faktorantem oraz faktorem. Faktorant jest przedsiębiorstwem świadczącym usługi lub sprzedającym towary, natomiast faktor, jako firma świadcząca faktoring lub bank, jest nabywcą wierzytelności, które sprzedaje faktorant.

Umowa faktoringowa charakteryzuje się dużą swobodą i szansą zmiany warunków zależnie od rodzaju faktoringu, z którego chce skorzystać przedsiębiorca. Dzięki temu oferta będzie indywidualnie przygotowana, przynosząc korzyści obu stronom.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Co powinno zwrócić twoją uwagę przed zawarciem umowy faktoringowej? Warto pamiętać o kilku czynnikach, które będą miały faktyczny wpływ na to, jak cała usługa będzie wyglądać i czy będzie ona korzystna dla twojego przedsiębiorstwa.

Przede wszystkim zwróć uwagę na okres spłaty wierzytelności, na jaki pozwala faktor. Im dłuższy termin, tym większa konkurencja twoich usług na rynku. Klienci często szukają możliwości spłaty swoich zadłużeń z jak najdłuższym terminem, dlatego też korzystając z faktoringu o atrakcyjnym okresie spłaty, możesz cieszyć się większym zainteresowaniem.

Sprawdź, czy podpisując umowę odnawialną, możesz liczyć na korzystniejsze warunki finansowe. Banki, a także firmy faktoringowe chętnie obniżają koszt usługi klientom, którzy zdecydowani są na stałą współpracę. Dzięki temu możesz nawet znacznie obniżyć koszt zawartej umowy.

Warunki stawiane faktorantowi przed zawarciem umowy

Faktoring często porównywany jest do kredytu kupieckiego, różnica między ofertami jest jednak zasadnicza. Faktoring jest dużo łatwiej dostępną usługą i nie wymaga określenia zdolności kredytowej firmy, która chce skorzystać z takiej oferty.

Co może spowodować, że bank lub firma faktoringowa odmówi świadczenia swoich usług danej firmie? Z przeszkodami mogą spotkać się przedsiębiorstwa, które mają złą sytuację finansową, nie posiadają stałych klientów swoich usług, mają złe doświadczenia finansowe ze swoimi klientami, borykają się z częstymi zwrotami swoich produktów.

Powiązane artykuły

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej
Faktoring 16.05.2019

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej

Kto może podpisać umowę faktoringową? Kim dokładnie jest faktor oraz faktorant? To często pierwsze pytania, które nasuwają się potencjalnym usługobiorcom oferty. Warto poznać odpowiedzi na te pytania i zdobyć większą wiedzę o...
Zobacz więcej
Jaki rodzaj faktoringu wybrać?
Faktoring 13.05.2019

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz skorzystać z usług faktoringowych? Przed wybraniem oferty warto bliżej poznać rodzaje faktoringu, by mieć pewność, że podpisana umowa będzie dla twojej firmy najkorzystniejsza. Faktoring jest bardzo...
Zobacz więcej
Ile kosztuje faktoring?
Faktoring 08.05.2019

Ile kosztuje faktoring?

Faktoring, jak każda inna usługa finansowa wiąże się z kosztami, które należy brać pod uwagę, decydując się na ofertę. Ile zapłacisz za usługę? Co ma realny wpływ na wysokość opłat pobieranych przez instytucję finansową?...
Zobacz więcej
Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?
Faktoring 06.05.2019

Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

Jesteś zainteresowany usługą faktoringu, ale nie masz pewności, czy to oferta, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Przekonaj się, czego możesz oczekiwać, podpisując umowę faktoringową z instytucją świadczącą takie...
Zobacz więcej