× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Firma ratująca się kredytem otrzyma dopłatę - walka z koronawirusem

Zaktualizowano: 10.11.2020 14:59
Opublikowano: 02.06.2020 14:35
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Co musisz wiedzieć o dopłatach do oprocentowania dla przedsiębiorców? W tym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje, które pozwolą ci skorzystać z tej pomocy finansowej, która wejdzie do życia wraz z tarczą antykryzysową 4.0.

Nowy projekt tarczy antykryzysowej trafił już do Sejmu. To wersja, która zawiera istotne zmiany, zarówno dla fizycznych klientów banków, którzy mogą liczyć na nowe ustalenia w sprawie wakacji kredytowych, jak i dla przedsiębiorców, którzy chcą ratować swoje firmy, przed destrukcyjnymi skutkami epidemii koronawirusa. O tym, że pandemia koronawirusa wpływa niekorzystnie na całą gospodarkę, nie trzeba nikogo przekonywać. W trudnej sytuacji znalazło się wiele firm, a także pracowników, rośnie odsetek bezrobotnych, co odbija się także na produktach finansowych, m.in. wyższym wymaganiom stawianym przed klientami banków, starającymi się o kredyt hipoteczny.

Przedsiębiorcy, chcąc zniwelować skutki związane z pandemią, mogą zainteresować się kredytami, które zgodnie z najnowszą ustawą będą umożliwiały staranie się o dopłatę do oprocentowania, gwarantując znaczne ułatwienie w spłacie i pomoc dla firmy. Dopłata do oprocentowania ma przyjąć charakter pomocy publicznej dla przedsiębiorstw, w ramach radzenia sobie z zaburzoną gospodarką.

Co musisz wiedzieć o dopłatach do oprocentowania dla przedsiębiorców? W tym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje, które pozwolą ci skorzystać z tej pomocy finansowej.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7112 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
2
9,40%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
497,88 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
3017 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
3
10,07%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
49 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3672 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
5
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32231 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95

Dopłata ograniczona czasowo

Dopłata do oprocentowania będzie stosowana do umów kredytowych zawartych od dnia wejścia w życie ustawy, czyli tarczy antykryzysowej 4.0. Na pomoc mogą jednak liczyć także przedsiębiorcy, którzy już wcześniej zdecydowali się skorzystać z kredytu, pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie warunki przewidziane w ustawie, a bank wyda odpowiedni aneks do umowy kredytowej.

Dopłata przewidziana jest w ograniczonym czasie i zapewni pomoc publiczną dla firm, które skorzystają z kredytów na zachowanie płynności finansowej do końca 2020 roku.

Dopłaty będą skierowane do przedsiębiorców, którzy będą w stanie wykazać, że kredyt ma na celu poprawę sytuacji finansowej, wywołanej negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi w związku z trwającą epidemią wirusa COVID-19.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Warunki dopłaty dla przedsiębiorców

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z dopłaty? Oto lista głównych warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca starający się o dopłatę do oprocentowania:

  • Do 31 grudnia 2019 roku przedsiębiorstwo nie spełniało warunków związanych ze znalezieniem się w trudnej ekonomicznie sytuacji;

  • Wykonuje w Polsce działalność gospodarczą lub zawiesił ją po 1 lutego 2020 roku, w związku z epidemią koronawirusa;

  • Nie złożył wniosku o inny kredyt w ramach ustawy antykryzysowej;

  • W związku z koronawirusem utracił płynność finansową;

Weryfikacją warunków związanych z dopłatą będzie zajmował się bank, z którym przedsiębiorca zawrze umowę kredytową. Projekt ustawy przewiduje, że dopłata będzie wiązała się ze spłatą części odsetek należnych bankowi. Zgodnie z ustawą dopłata pokryje:

  • 2% odsetek w przypadku mikroprzedsiębiorstw, małych oraz średnich przedsiębiorstw;

  • 1% dla pozostałych przedsiębiorstw;

Przedsiębiorca będzie zatem zobowiązany do spłaty kapitału oraz różnicy odsetek należnych bankowi, po odjęciu różnicy wynikającej z dopłaty zapewnionej zgodnie z ustawą.

Limity dopłat zostały ustalone w zależności od prowadzonej działalności i wynoszą:

  • W sektorze produktów rolnych do 100 tysięcy euro brutto;

  • W sektorze rybołówstwa i akwakultury do 120 tysięcy euro brutto;

  • W przypadku pozostałych sektorów gospodarczych 800 tysięcy euro brutto;

Bank Gospodarstwa Krajowego i Fundusz Dopłat do Oprocentowania

Bank Gospodarstwa Krajowego, w momencie wejścia do życia tarczy antykryzysowej 4.0, będzie zobowiązany do utworzenia Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Dopłaty będą wypłacane z pomocą tego funduszu, a kredyty objęte pomocą publiczną będą udzielane w bankach, które zdecydują się zawrzeć umowę współpracy z BGK.

Jeśli przedsiębiorca przedstawi nieprawidłowe dane, zgodnie z którymi uzyska pomoc finansową, która mu się nie należy, zobowiązany będzie do zwrócenia wszystkich dopłat.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt gotówkowy a scoring BIK - wymagana punktacja
Kredyty gotówkowe 30.11.2020

Kredyt gotówkowy a scoring BIK - wymagana punktacja

Scoring BIK to ocena punktowa przyszłego kredytobiorcy. Jak powstaje scoring BIK dla konkretnego klienta banku? Co jest brane pod uwagę i jak scoring BIK wpływa na uzyskanie zgody kredytowej w przypadku kredytu gotówkowego?

Zobacz więcej
Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?
Chwilówki 26.11.2020

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?

Pożyczka bez BIK i KRD? A może pożyczka prywatna? To praktycznie jedyne opcje zobowiązań dla osób zadłużonych. Sprawdź, czy faktycznie warto z nich skorzystać, jeśli brakuje ci gotówki, ale nie możesz liczyć na tradycyjny...

Zobacz więcej
Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych
Kredyty gotówkowe 23.11.2020

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych pomoże ci zweryfikować, w którym banku warto starać się o kredyt. Pamiętaj, że porównanie pożyczek gotówkowych pomoże Ci jednoznacznie ocenić koszt zadłużenia i...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa
Kredyty gotówkowe 04.11.2020

Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa

Kredyt gotówkowy mimo trwającej epidemii wciąż jest dostępny dla klientów, którzy spełnią warunki banku. Czy w obliczu pandemii warto skorzystać z pożyczki gotówkowej? Sprawdź, co możesz zyskać, starając się...

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?
Kredyty gotówkowe 27.10.2020

Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy? Jak zaplanować spłatę kredytu na dowolny cel, by móc liczyć na warunki, które pozwolą ci cieszyć się dodatkowymi środkami na koncie, a jednocześnie łatwą spłatą kredytu? Z...

Zobacz więcej