Firma ratująca się kredytem otrzyma dopłatę - walka z koronawirusem

Opublikowano: 2020-06-02 14:35

Co musisz wiedzieć o dopłatach do oprocentowania dla przedsiębiorców? W tym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje, które pozwolą ci skorzystać z tej pomocy finansowej, która wejdzie do życia wraz z tarczą antykryzysową 4.0.

Firma ratująca się kredytem otrzyma dopłatę - walka z koronawirusem

Nowy projekt tarczy antykryzysowej trafił już do Sejmu. To wersja, która zawiera istotne zmiany, zarówno dla fizycznych klientów banków, którzy mogą liczyć na nowe ustalenia w sprawie wakacji kredytowych, jak i dla przedsiębiorców, którzy chcą ratować swoje firmy, przed destrukcyjnymi skutkami epidemii koronawirusa. O tym, że pandemia koronawirusa wpływa niekorzystnie na całą gospodarkę, nie trzeba nikogo przekonywać. W trudnej sytuacji znalazło się wiele firm, a także pracowników, rośnie odsetek bezrobotnych, co odbija się także na produktach finansowych, m.in. wyższym wymaganiom stawianym przed klientami banków, starającymi się o kredyt hipoteczny.

Przedsiębiorcy, chcąc zniwelować skutki związane z pandemią, mogą zainteresować się kredytami, które zgodnie z najnowszą ustawą będą umożliwiały staranie się o dopłatę do oprocentowania, gwarantując znaczne ułatwienie w spłacie i pomoc dla firmy. Dopłata do oprocentowania ma przyjąć charakter pomocy publicznej dla przedsiębiorstw, w ramach radzenia sobie z zaburzoną gospodarką.

Co musisz wiedzieć o dopłatach do oprocentowania dla przedsiębiorców? W tym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje, które pozwolą ci skorzystać z tej pomocy finansowej.

Kredyty gotówkowe - TOP5

9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
3,50%
Prowizja
497,51 PLN
Rata miesięczna
9,63%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
4,00%
Prowizja
499,92 PLN
Rata miesięczna
13,86%
RRSO
8,00%
Oprocentowanie
10,00%
Prowizja
537,08 PLN
Rata miesięczna
10,58%
RRSO
7,76%
Oprocentowanie
4,57%
Prowizja
508,22 PLN
Rata miesięczna
12,01%
RRSO
8,31%
Oprocentowanie
6,03%
Prowizja
520,79 PLN
Rata miesięczna

Dopłata ograniczona czasowo

Dopłata do oprocentowania będzie stosowana do umów kredytowych zawartych od dnia wejścia w życie ustawy, czyli tarczy antykryzysowej 4.0. Na pomoc mogą jednak liczyć także przedsiębiorcy, którzy już wcześniej zdecydowali się skorzystać z kredytu, pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie warunki przewidziane w ustawie, a bank wyda odpowiedni aneks do umowy kredytowej.

Dopłata przewidziana jest w ograniczonym czasie i zapewni pomoc publiczną dla firm, które skorzystają z kredytów na zachowanie płynności finansowej do końca 2020 roku.

Dopłaty będą skierowane do przedsiębiorców, którzy będą w stanie wykazać, że kredyt ma na celu poprawę sytuacji finansowej, wywołanej negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi w związku z trwającą epidemią wirusa COVID-19.

Śledź na bieżąco najnowsze info ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem - Polub nasz profil

Zostaw swój e-mail i otrzymuj na bieżąco wiadomości dotyczące spłat kredytów w trakcie pandemii

Warunki dopłaty dla przedsiębiorców

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z dopłaty? Oto lista głównych warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca starający się o dopłatę do oprocentowania:

  • Do 31 grudnia 2019 roku przedsiębiorstwo nie spełniało warunków związanych ze znalezieniem się w trudnej ekonomicznie sytuacji;

  • Wykonuje w Polsce działalność gospodarczą lub zawiesił ją po 1 lutego 2020 roku, w związku z epidemią koronawirusa;

  • Nie złożył wniosku o inny kredyt w ramach ustawy antykryzysowej;

  • W związku z koronawirusem utracił płynność finansową;

Weryfikacją warunków związanych z dopłatą będzie zajmował się bank, z którym przedsiębiorca zawrze umowę kredytową. Projekt ustawy przewiduje, że dopłata będzie wiązała się ze spłatą części odsetek należnych bankowi. Zgodnie z ustawą dopłata pokryje:

  • 2% odsetek w przypadku mikroprzedsiębiorstw, małych oraz średnich przedsiębiorstw;

  • 1% dla pozostałych przedsiębiorstw;

Przedsiębiorca będzie zatem zobowiązany do spłaty kapitału oraz różnicy odsetek należnych bankowi, po odjęciu różnicy wynikającej z dopłaty zapewnionej zgodnie z ustawą.

Limity dopłat zostały ustalone w zależności od prowadzonej działalności i wynoszą:

  • W sektorze produktów rolnych do 100 tysięcy euro brutto;

  • W sektorze rybołówstwa i akwakultury do 120 tysięcy euro brutto;

  • W przypadku pozostałych sektorów gospodarczych 800 tysięcy euro brutto;

Bank Gospodarstwa Krajowego i Fundusz Dopłat do Oprocentowania

Bank Gospodarstwa Krajowego, w momencie wejścia do życia tarczy antykryzysowej 4.0, będzie zobowiązany do utworzenia Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Dopłaty będą wypłacane z pomocą tego funduszu, a kredyty objęte pomocą publiczną będą udzielane w bankach, które zdecydują się zawrzeć umowę współpracy z BGK.

Jeśli przedsiębiorca przedstawi nieprawidłowe dane, zgodnie z którymi uzyska pomoc finansową, która mu się nie należy, zobowiązany będzie do zwrócenia wszystkich dopłat.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!