× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? Wybierz najlepszy sposób na kupno mieszkania

Zaktualizowano: 01.12.2020 14:15
Opublikowano: 04.11.2019 14:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 12

Kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy? To pytanie może okazać się kluczowe, jeśli rzeczywiście trudno ci określić, która z tych ofert będzie dla ciebie korzystniejsza.

Nadszedł czas, gdy czujesz się gotowy na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu i chcesz wyprowadzić się do własnego mieszkania lub domu? To ogromna odpowiedzialność i wielkie marzenie wielu osób, które nawet całymi latami dążą do tego, by móc spełnić właśnie ten cel.

Nie chcesz czekać, aż uda ci się uzbierać kwotę potrzebną do zakupu mieszkania? Tylko niewielka część osób, jest w stanie samodzielnie opłacić kupno domu czy mieszkania. To ogromne wyzwanie pod względem finansowym. Dlatego też warto rozważyć zaciągnięcie kredytu, który pomoże ci kupić nieruchomość. Czy kredyt hipoteczny jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które chcą sfinansować kupno domu? Okazuje się, że nie. Poznaj plusy i minusy kredytu hipotecznego, a także alternatywę zadłużenia, która także pomoże ci zrealizować wyznaczony plan.

Z naszą pomocą uzyskasz informacje, które błyskawicznie pomogą ci podjąć odpowiednią decyzję finansową.

Kredyt hipoteczny - co wyróżnia ofertę tego typu?

Kredyt na mieszkanie jest ofertą celową, oznacza to, że kredytobiorca nie może wykorzystać zadłużenia w innym celu, niż ten określony w trakcie ubiegania się o zadłużenie. Decydując się na kredyt hipoteczny, należy zatem przygotować się na szereg formalności, które związane są bezpośrednio z uzyskaniem zadłużenia. Kredyt ze względu na wysoką kwotę, a także długi okres kredytowania, wymaga zabezpieczenia, którym staje się samo mieszkanie czy dom. Dodatkowo, kredytobiorca w wielu przypadkach zobowiązany jest do ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, a także wykupienia polisy na życie.

Sam kredyt hipoteczny wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami finansowymi, kredytobiorca może liczyć na bardzo niskie oprocentowanie, związane ściśle ze stawką WIBOR 3M. Dodatkowym kosztem, z jakim musi liczyć się przyszły usługobiorca, jest marża, która jednak różni się w zależności od banku oraz indywidualnej sytuacji każdego klienta. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny na tle innych zadłużeń, oferuje bardzo atrakcyjne raty, tym samym umożliwiając kupo mieszkania bez większych przeszkód.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Jakich warunków musisz spodziewać się, wnioskując o kredyt hipoteczny? Banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, szczególnie w przypadku osób, które starają się o kredyt na kupno mieszkania lub domu. Osoba ubiegająca się o zadłużenie tego typu musi wyróżniać się doskonałą historią kredytową, którą bank weryfikuje na podstawie raportu BIK. Możesz samodzielnie sprawdzić, jakie informacje na twój temat znajdują się w takim oświadczeniu, wnioskując osobiście o darmowy raport BIK.

Równie ważnym warunkiem jest odpowiednia zdolność finansowa, która pozwoli na spłatę zadłużenia, bez obawy o to, że raty okażą się zbyt kosztowne i ryzykowne zarówno dla usługobiorcy, jak i banku udzielającego zobowiązania.

Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej, szybko przekonasz się, czy możesz wnioskować o kredyt, na którym ci zależy.

Jednym z warunków, który wymagany jest ze względu na obowiązujące prawo bankowe, jest posiadanie przez kredytobiorcę wkładu własnego. Wkład własny teoretycznie powinien wynosić 20% nabywanej nieruchomości, jednak na rynku jest przynajmniej kilka ofert kredytowych, które umożliwiają ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i staranie się o kredyt, będąc w posiadaniu 10% wartości domu czy mieszkania.

Martwisz się tym, że jako singiel masz mniejsze szanse na otrzymanie zgody kredytowej? Nic bardziej mylnego. Banki coraz chętniej oferują kredyt hipoteczny dla singla, choć oczywiście warunki takiego zadłużenia mogą być nieco ostrzejsze niż w przypadku oferty skierowanej dla rodziny, w której dwie dorosłe osoby zatrudnione są na podstawie umowy o pracę.

Kredyt gotówkowy - czy to alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy ze względu na to, że udzielany jest na całkowicie dowolny cel, może zastąpić oferty skierowane dla osób, które chcą sfinansować konkretny cel, np. kredyt samochodowy, czy kredyt hipoteczny. Oferta mimo dużo mniejszej ilości formalności jest w stanie zagwarantować dużą kwotę pieniędzy, którą kredytobiorca może wykorzystać w dowolnym celu, m.in. kupić czy wyremontować mieszkanie, bez konieczności dostarczania do banku żadnych zaświadczeń, czy faktur.

Kredyt gotówkowy może bez żadnego trudu stać się usługą, która pomoże ci sfinansować kupno nieruchomości. Musisz jednak pamiętać, że oferta ta wiąże się z wyższym kosztem, a maksymalna kwota kredytu z pewnością nie jest tak wysoka, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Ogromną zaletą jest jednak fakt, że klient nie jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego, co może przyspieszyć kupno mieszkania.

Oferta dedykowane jest osobom, które podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, posiadają dobrą historię wcześniejszych zadłużeń, a także dysponują odpowiedniej wysokości zdolnością kredytową.

Największą zaletą kredytu gotówkowego jest dużo mniejsza liczba formalności i szansa na otrzymanie pieniędzy nawet w ciągu jednego dnia od złożenia podpisu na umowie. Atutem jest także fakt, że gotówkę można wykorzystać zarówno na sfinansowanie kupna mieszkania, jak i jego remont, czy wyposażenie.

Jaką ofertę wybrać?

Kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy? To pytanie może okazać się kluczowe, jeśli rzeczywiście trudno ci określić, która z tych ofert będzie dla ciebie korzystniejsza.

Kredyt hipoteczny sprawdzi się lepiej w przypadku osób, które dysponują wymaganym wkładem własnym, nie spieszą się z podpisaniem umowy, chcą uniknąć wszystkich niepotrzebnych kosztów i liczą na bardzo niskie oprocentowanie oraz marżę. To oferta, która może okazać się korzystniejsza w przypadku kupna dużego mieszkania, domu lub jego budowy. Koszt takiej nieruchomości może bowiem przekroczyć wysokość maksymalnej kwoty kredytu gotówkowego.

Kto zatem skorzysta, decydując się na kredyt gotówkowy? To oferta dla osób, które chcą wykorzystać pieniądze bez konieczności określania dokładnego celu, jednocześnie finansując część kupna mieszkania, a także jego remont, bez dodatkowych formalności. To doskonała usługa dla osób, które mogą okazyjnie kupić nieruchomość, ale muszą mieć szybki dostęp do pieniędzy i nie mają czasu na załatwianie wszystkich dokumentów wymaganych przy kredycie hipotecznym. Kredyt gotówkowy pomaga także uniknąć zabezpieczenia kredytu w postaci wpisania hipoteki na rzecz banku.

Wybierz ofertę dostosowaną do twoich potrzeb

Pamiętaj, że decydując się na zadłużenie o tak wysokiej kwocie, warto poświęcić swój czas i przeanalizować dostępne oferty. Porównaj kredyty hipoteczne, a także kredyty gotówkowe. Z pomocą kalkulatora kredytów, a także rankingów dostępnych na naszej stronie, szybko przekonasz się, która oferta wyróżnia się na tle konkurencji i jest na tyle atrakcyjna, że warto złożyć wniosek o takie zobowiązanie.

By móc w pełni skorzystać z dostępnych narzędzi finansowych określ:

  • kwotę kredytu

  • okres, w jakim chcesz spłacić zadłużenie

  • parametry, zgodnie z którymi mają wyświetlać się oferty kredytowe (minimalne oprocentowanie, RRSO, popularność usług)

Co powinno zwrócić twoją uwagę przed wyborem kredytu? Warto porównać oferty kredytowe pod względem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To najlepsza metoda na poznanie faktycznych kosztów zadłużenia i wybór oferty, która okaże się realnie najtańsza w trakcie spłaty.

Internetowy wniosek o kredyt

Niezależnie od tego, na jaką ofertę kredytową się zdecydujesz, możesz skontaktować się z bankiem bez wychodzenia z domu. To doskonała okazja, by zaoszczędzić swój czas, a także pieniądze, jeśli skorzystasz z rankingu kredytów.

Wypełniając wniosek, zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego, możesz oczekiwać na bardzo szybki kontakt z pracownikiem instytucji. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zweryfikować informacje na temat wyznaczonej oferty, a także otrzymanie informacji o warunkach, po analizie twojej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że wysyłając wniosek, nie zobowiązujesz się do zawarcia umowy z bankiem. Jest to jednak świetny sposób, by wyjaśnić wszystkie warunki oferty i mieć szansę wybrać produkt dostosowany do twoich potrzeb.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej
Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?
Kredyty hipoteczne 10.03.2021

Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Zobacz więcej