Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? Wybierz najlepszy sposób na kupno mieszkania

Zaktualizowano: 2020-12-01 14:15
Opublikowano: 2019-11-04 14:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny? Wybierz najlepszy sposób na kupno mieszkania

Kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy? To pytanie może okazać się kluczowe, jeśli rzeczywiście trudno ci określić, która z tych ofert będzie dla ciebie korzystniejsza.

Nadszedł czas, gdy czujesz się gotowy na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu i chcesz wyprowadzić się do własnego mieszkania lub domu? To ogromna odpowiedzialność i wielkie marzenie wielu osób, które nawet całymi latami dążą do tego, by móc spełnić właśnie ten cel.

Nie chcesz czekać, aż uda ci się uzbierać kwotę potrzebną do zakupu mieszkania? Tylko niewielka część osób, jest w stanie samodzielnie opłacić kupno domu czy mieszkania. To ogromne wyzwanie pod względem finansowym. Dlatego też warto rozważyć zaciągnięcie kredytu, który pomoże ci kupić nieruchomość. Czy kredyt hipoteczny jest jedynym rozwiązaniem dla osób, które chcą sfinansować kupno domu? Okazuje się, że nie. Poznaj plusy i minusy kredytu hipotecznego, a także alternatywę zadłużenia, która także pomoże ci zrealizować wyznaczony plan.

Z naszą pomocą uzyskasz informacje, które błyskawicznie pomogą ci podjąć odpowiednią decyzję finansową.

Kredyt hipoteczny - co wyróżnia ofertę tego typu?

Kredyt na mieszkanie jest ofertą celową, oznacza to, że kredytobiorca nie może wykorzystać zadłużenia w innym celu, niż ten określony w trakcie ubiegania się o zadłużenie. Decydując się na kredyt hipoteczny, należy zatem przygotować się na szereg formalności, które związane są bezpośrednio z uzyskaniem zadłużenia. Kredyt ze względu na wysoką kwotę, a także długi okres kredytowania, wymaga zabezpieczenia, którym staje się samo mieszkanie czy dom. Dodatkowo, kredytobiorca w wielu przypadkach zobowiązany jest do ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, a także wykupienia polisy na życie.

Sam kredyt hipoteczny wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami finansowymi, kredytobiorca może liczyć na bardzo niskie oprocentowanie, związane ściśle ze stawką WIBOR 3M. Dodatkowym kosztem, z jakim musi liczyć się przyszły usługobiorca, jest marża, która jednak różni się w zależności od banku oraz indywidualnej sytuacji każdego klienta. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny na tle innych zadłużeń, oferuje bardzo atrakcyjne raty, tym samym umożliwiając kupo mieszkania bez większych przeszkód.

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego

Jakich warunków musisz spodziewać się, wnioskując o kredyt hipoteczny? Banki bardzo dokładnie weryfikują swoich klientów, szczególnie w przypadku osób, które starają się o kredyt na kupno mieszkania lub domu. Osoba ubiegająca się o zadłużenie tego typu musi wyróżniać się doskonałą historią kredytową, którą bank weryfikuje na podstawie raportu BIK. Możesz samodzielnie sprawdzić, jakie informacje na twój temat znajdują się w takim oświadczeniu, wnioskując osobiście o darmowy raport BIK.

Równie ważnym warunkiem jest odpowiednia zdolność finansowa, która pozwoli na spłatę zadłużenia, bez obawy o to, że raty okażą się zbyt kosztowne i ryzykowne zarówno dla usługobiorcy, jak i banku udzielającego zobowiązania.

Skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej, szybko przekonasz się, czy możesz wnioskować o kredyt, na którym ci zależy.

Jednym z warunków, który wymagany jest ze względu na obowiązujące prawo bankowe, jest posiadanie przez kredytobiorcę wkładu własnego. Wkład własny teoretycznie powinien wynosić 20% nabywanej nieruchomości, jednak na rynku jest przynajmniej kilka ofert kredytowych, które umożliwiają ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i staranie się o kredyt, będąc w posiadaniu 10% wartości domu czy mieszkania.

Martwisz się tym, że jako singiel masz mniejsze szanse na otrzymanie zgody kredytowej? Nic bardziej mylnego. Banki coraz chętniej oferują kredyt hipoteczny dla singla, choć oczywiście warunki takiego zadłużenia mogą być nieco ostrzejsze niż w przypadku oferty skierowanej dla rodziny, w której dwie dorosłe osoby zatrudnione są na podstawie umowy o pracę.

Kredyt gotówkowy - czy to alternatywa dla kredytu hipotecznego?

Kredyt gotówkowy ze względu na to, że udzielany jest na całkowicie dowolny cel, może zastąpić oferty skierowane dla osób, które chcą sfinansować konkretny cel, np. kredyt samochodowy, czy kredyt hipoteczny. Oferta mimo dużo mniejszej ilości formalności jest w stanie zagwarantować dużą kwotę pieniędzy, którą kredytobiorca może wykorzystać w dowolnym celu, m.in. kupić czy wyremontować mieszkanie, bez konieczności dostarczania do banku żadnych zaświadczeń, czy faktur.

Kredyt gotówkowy może bez żadnego trudu stać się usługą, która pomoże ci sfinansować kupno nieruchomości. Musisz jednak pamiętać, że oferta ta wiąże się z wyższym kosztem, a maksymalna kwota kredytu z pewnością nie jest tak wysoka, jak w przypadku kredytu hipotecznego. Ogromną zaletą jest jednak fakt, że klient nie jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego, co może przyspieszyć kupno mieszkania.

Oferta dedykowane jest osobom, które podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, posiadają dobrą historię wcześniejszych zadłużeń, a także dysponują odpowiedniej wysokości zdolnością kredytową.

Największą zaletą kredytu gotówkowego jest dużo mniejsza liczba formalności i szansa na otrzymanie pieniędzy nawet w ciągu jednego dnia od złożenia podpisu na umowie. Atutem jest także fakt, że gotówkę można wykorzystać zarówno na sfinansowanie kupna mieszkania, jak i jego remont, czy wyposażenie.

Jaką ofertę wybrać?

Kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy? To pytanie może okazać się kluczowe, jeśli rzeczywiście trudno ci określić, która z tych ofert będzie dla ciebie korzystniejsza.

Kredyt hipoteczny sprawdzi się lepiej w przypadku osób, które dysponują wymaganym wkładem własnym, nie spieszą się z podpisaniem umowy, chcą uniknąć wszystkich niepotrzebnych kosztów i liczą na bardzo niskie oprocentowanie oraz marżę. To oferta, która może okazać się korzystniejsza w przypadku kupna dużego mieszkania, domu lub jego budowy. Koszt takiej nieruchomości może bowiem przekroczyć wysokość maksymalnej kwoty kredytu gotówkowego.

Kto zatem skorzysta, decydując się na kredyt gotówkowy? To oferta dla osób, które chcą wykorzystać pieniądze bez konieczności określania dokładnego celu, jednocześnie finansując część kupna mieszkania, a także jego remont, bez dodatkowych formalności. To doskonała usługa dla osób, które mogą okazyjnie kupić nieruchomość, ale muszą mieć szybki dostęp do pieniędzy i nie mają czasu na załatwianie wszystkich dokumentów wymaganych przy kredycie hipotecznym. Kredyt gotówkowy pomaga także uniknąć zabezpieczenia kredytu w postaci wpisania hipoteki na rzecz banku.

Wybierz ofertę dostosowaną do twoich potrzeb

Pamiętaj, że decydując się na zadłużenie o tak wysokiej kwocie, warto poświęcić swój czas i przeanalizować dostępne oferty. Porównaj kredyty hipoteczne, a także kredyty gotówkowe. Z pomocą kalkulatora kredytów, a także rankingów dostępnych na naszej stronie, szybko przekonasz się, która oferta wyróżnia się na tle konkurencji i jest na tyle atrakcyjna, że warto złożyć wniosek o takie zobowiązanie.

By móc w pełni skorzystać z dostępnych narzędzi finansowych określ:

  • kwotę kredytu

  • okres, w jakim chcesz spłacić zadłużenie

  • parametry, zgodnie z którymi mają wyświetlać się oferty kredytowe (minimalne oprocentowanie, RRSO, popularność usług)

Co powinno zwrócić twoją uwagę przed wyborem kredytu? Warto porównać oferty kredytowe pod względem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To najlepsza metoda na poznanie faktycznych kosztów zadłużenia i wybór oferty, która okaże się realnie najtańsza w trakcie spłaty.

Internetowy wniosek o kredyt

Niezależnie od tego, na jaką ofertę kredytową się zdecydujesz, możesz skontaktować się z bankiem bez wychodzenia z domu. To doskonała okazja, by zaoszczędzić swój czas, a także pieniądze, jeśli skorzystasz z rankingu kredytów.

Wypełniając wniosek, zarówno w przypadku kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego, możesz oczekiwać na bardzo szybki kontakt z pracownikiem instytucji. Dzięki temu będziesz w stanie szybko zweryfikować informacje na temat wyznaczonej oferty, a także otrzymanie informacji o warunkach, po analizie twojej sytuacji finansowej.

Pamiętaj, że wysyłając wniosek, nie zobowiązujesz się do zawarcia umowy z bankiem. Jest to jednak świetny sposób, by wyjaśnić wszystkie warunki oferty i mieć szansę wybrać produkt dostosowany do twoich potrzeb.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania