Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

Zaktualizowano: 30.03.2021 12:02
Opublikowano: 10.03.2021 14:25
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 10

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport, z którego wynika, że w ostatnim miesiącu padł rekord w ilości złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Tak dużego zainteresowania kredytem na mieszkanie nie odnotowano od ponad pięciu lat. Co spowodowało, że Polacy tak chętnie decydowali się na wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny? Okazuje się, że powodów jest kilka. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć ci, co faktycznie może mieć dla ciebie znaczenie, jeśli zastanawiasz się nad wysłaniem wniosku o kredyt i zwlekasz z tą decyzją. Przekonaj się, czy staranie się o kredyt na mieszkanie w dobie pandemii może przynieść ci jakieś korzyści. Zachęcamy wszystkich do dalszej lektury.

Kredyt hipoteczny - to oferta którą warto znać

Śledząc ofertę banków, będziesz mieć okazję zapoznać się zarówno z ofertą kredytów celowych, jak i zadłużeń, które gwarantują pieniądze na dowolny cel. Różne rodzaje kredytów pozwalają na dostosowanie umowy do potrzeb klienta banku, dzięki czemu usługobiorca może liczyć nie tylko na ofertę trafną pod względem kwoty zadłużenia, czy okresu kredytowania, ale również innych warunków.

Kredyt hipoteczny pomaga w realizacji kosztownych planów, z pomocą tego kredytu możliwe jest kupno działki, budowa domu, kupno mieszkania lub lokalu usługowego, a nawet wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim lub pokrycie kosztów remontu. Ogromną zaletą kredytu hipotecznego jest fakt, że klient banku mimo bardzo wysokiej kwoty kredytu, może oczekiwać korzystnych rat, dzięki temu, że oferta przewiduje bardzo długi okres spłaty. Co więcej, kredytobiorca decydując się na kredyt hipoteczny, może mieć pewność, że to usługa, która gwarantuje najniższe oprocentowanie, które zależy bezpośrednio od stawki WIBOR.

Popularność kredytu hipotecznego - co ma wpływ na wybór Polaków?

Co ma wpływ na tak duże zainteresowanie kredytem hipotecznym? Aktualna oferta banków jest bardzo atrakcyjna pod względem oprocentowania, a wszystko to dzięki obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej. Rekordowo niskie stopy procentowe pozwalają na duże oszczędności w trakcie spłaty zadłużenia, ale to nie jedyna zaleta obniżenia stóp procentowych. Niższy koszt kredytu hipotecznego wpływa także bardzo korzystnie na ocenę zdolności kredytowej klienta banku.

W dobie pandemii kredyt hipoteczny może okazać się także inwestycją. To prosty sposób, by ulokować oszczędności, nie obawiając się inflacji.

Większa liczba wniosków o kredyt hipoteczny ma z pewnością związek także z tym że banki ponownie wprowadziły do swojej oferty kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym. To ogromne ułatwienie dla osób, które w ostatnim czasie musiały wstrzymać się z realizacją planów, ze względu na wyższe wymagania stawiane klientom banków. Pandemia koronawirusa miała ogromny wpływ na sprzedaż kredytów i choć problem nie minął, banki z mniejszą rezerwą podchodzą do klientów, którzy gotowi są skorzystać z kredytu wraz z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

Aktualny ranking kredytów hipotecznych - porównaj oferty i przekonaj się gdzie skorzystasz z najtańszego zobowiązania

Zanim wypełnisz wniosek o kredyt hipoteczny, koniecznie porównaj dostępne zadłużenia. Pomoże ci to uchronić się przed kosztami pozaodsetkowymi. Jako przyszły kredytobiorca musisz pamiętać, że oprocentowanie nominalne, to nie jedyny koszt zadłużenia, jaki poniesiesz po zawarciu umowy z bankiem. Marża kredytu hipotecznego, a także prowizja kredytu hipotecznego potrafią mieć znaczący wpływ na całkowity koszt zobowiązania.

Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które oferty warte są twojej uwagi. Jaki kredyt hipoteczny znajduje się na szczycie naszego porównania kredytów? Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim wyróżnia się nie tylko korzystnym RRSO, ale także bardzo długim okresem spłaty, aż do 35 lat, oraz możliwością skorzystania z karencji kredytu. Więcej informacji o aktualnych ofertach banków znajdziesz w naszym darmowym rankingu.

Jak długo utrzymają się niskie stopy procentowe?

Niskie stopy procentowe NBP gwarantują bardzo korzystne warunki dla wszystkich zainteresowanych kredytami. Sytuacja pozwala jednak na największe oszczędności w przypadku kredytobiorców, którzy spłacają swoje kredyty hipoteczne. Na obniżeniu stóp procentowych zyskali nie tylko klienci, którzy teraz podpiszą umowę z bankiem, ale także wszyscy klienci, którzy spłacają dowolny kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Raty niższe nawet o kilkaset złotych to ogromne ułatwienie w spłacie zadłużenia. Jak długo można będzie się cieszyć tak niskim oprocentowaniem? Specjaliści przekonują, że Rada Polityki Pieniężnej podejmować będzie stopniowe zmiany, ale aktualnie wszystko wskazuje na to, że rekordowo niskie stopy procentowe mogą z nami zostać nawet przez najbliższe dwa lata.

Na co uważać podpisując umowę kredytową?

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujesz, musisz pamiętać, by zawsze przed zawarciem umowy, dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli pewne szczegóły ofert są dla ciebie nieistotne, może się okazać, że za kilkanaście miesięcy staną się kluczowe w trakcie spłaty twojego kredytu. Pamiętaj, że poznając ofertę kredytu hipotecznego i otrzymując harmonogram spłat, musisz mieć na uwadze zmienność stóp procentowych i stawki WIBOR. To, że aktualnie możesz cieszyć się bardzo korzystnymi ratami kredytu, nie oznacza, że twoje opłaty nie wzrosną z czasem. Trzeba to mieć na uwadze i zapewnić sobie warunki, które pomogą ci uregulować ratę kredytu, nawet jeśli będzie ona wyższa, niż ta, jaką aktualnie zaproponuje ci bank.

Składając wniosek o kredyt hipoteczny, zadbaj nie tylko o wysoki wkład własny i zdolność kredytową, bank dużo korzystniej oceni twój wniosek, jeśli twoja historia kredytowa będzie wskazywała na to, że masz doświadczenie z usługami finansowymi i bez trudu udało ci się spłacić wcześniejsze zobowiązania.

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii

Jeszcze kilka tygodni temu banki bardzo surowo oceniały klientów, którzy starali się o kredyt hipoteczny. Składając wniosek o zobowiązanie tego typu, należało się przygotować nie tylko na dokładną weryfikację pod względem zdolności kredytowej, czy historii kredytowej, ale także wyższe wymagania względem wkładu własnego, jaki klient musiał wnieść, chcąc zawrzeć umowę z bankiem. Oferta banków stała się w ostatnim czasie bardziej przystępna dla osób gotowych na kupno nieruchomości z pomocą kredytu, ale trzeba mieć na uwadze to, że pandemia wpłynęła znacząco na zwiększenie ryzyka kredytowego. Banki starają się zatem lepiej zapoznać z sytuacją finansową klienta i zdecydowanie chętniej udzielają kredytów klientom o stałej sytuacji zawodowej. Kredyt hipoteczny w przypadku osób bez umowy o pracę może okazać się niemożliwy do zdobycia. Zatrudnienie będzie bowiem miało dla instytucji duże znaczenie w trakcie twojej oceny punktowej, czyli scoringu bankowego.

Podsumowanie

Rosnąca popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także interesujesz się tymi ofertami z myślą o kupnie własnego mieszkania? Warunki, jakie aktualnie można uzyskać, podpisując umowę kredytową sprzyjają takim decyzjom. Jeśli spełniasz wszystkie warunki banku i liczysz na zawarcie umowy w ciągu kilku tygodni, możesz spodziewać się niezwykle korzystnych rat, które pozwolą ci na spłatę zadłużenia bez zbędnych kosztów. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą szybko przekonasz się, która oferta banku będzie dla ciebie najlepsza, a jednocześnie znajdziesz czas, by zastanowić się nad charakterystyką tej oferty i świadomie podejdziesz do wyboru zadłużenia.

Na naszej stronie znajdziesz wiele pomocnych artykułów, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kredytem hipotecznym, zachęcamy do sprawdzenia, czym jest zaliczka i zadatek, a także do poradnika, jakie dokumenty będą ci potrzebne, wnioskując o kredyt hipoteczny.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 23.07.2021

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Pewnie niejeden zastanawia się, czy mając już jeden, można wziąć jeszcze drugi kredyt hipoteczny. Mówi się, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania i powiedzenie to sprawdza się również i w tym przypadku. Teoretycznie da się zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny, ale z pewnością nie jest on w zasięgu każdego. Kto może starać się o jeszcze jeden kredyt hipoteczny? I czy to się w ogóle opłaca? Odpowiadamy!

Zobacz więcej
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Kredyty hipoteczne 22.07.2021

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to dla wielu kredytobiorców szansa na szybsze sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Dzięki niemu możesz obniżyć wkład własny z rekomendowanych 20 do 10%. Ubezpieczenie powoduje jednak podwyższenie łącznych kosztów kredytowania. Kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki
Kredyty hipoteczne 09.07.2021

Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki

Mieszkanie w dużym mieście ma wiele zalet, ale też bywa bardzo męczące. Do kupowania nieruchomości w centrum zniechęcają również wysokie ceny za metr. Dlatego wielu mieszkańców miast podejmuje decyzję o wyprowadzce na obrzeża. Zanim jednak zacznie się pakować walizki, najpierw trzeba znaleźć ziemię, gdzie zostanie wzniesiony dom. Wcześniej warto też rozeznać się, gdzie można dostać kredyt na działkę i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Zobacz więcej
Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?
Kredyty hipoteczne 05.07.2021

Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Sprzedałeś mieszkanie, a za uzyskane w ten sposób środki, zamierzasz nabyć kolejną nieruchomość? Nie zwlekaj przesadnie długo. Jeśli kupisz nowe mieszkanie lub dom w ciągu 3 lat, to możesz liczyć na przyznanie tzw. ulgi mieszkaniowej. Czym dokładnie jest ta ulga i na jakich zasadach funkcjonuje? Sprawdź, czy ulga mieszkaniowa jest dla Ciebie korzystna!

Zobacz więcej
Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?
Kredyty hipoteczne 25.06.2021

Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?

O zwrot prowizji bankowej możesz się ubiegać w banku po wcześniejszej spłacie kredytu. Prawo do odzyskania pieniędzy z tego tytułu potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i jak w praktyce możesz uzyskać zwrot prowizji bankowej.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj