Kredyty hipoteczne 8 min. czytania

Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

Zaktualizowano: 2021-03-30 12:02
Opublikowano: 2021-03-10 14:25
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 13
Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało raport, z którego wynika, że w ostatnim miesiącu padł rekord w ilości złożonych wniosków o kredyt hipoteczny. Tak dużego zainteresowania kredytem na mieszkanie nie odnotowano od ponad pięciu lat. Co spowodowało, że Polacy tak chętnie decydowali się na wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny? Okazuje się, że powodów jest kilka. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć ci, co faktycznie może mieć dla ciebie znaczenie, jeśli zastanawiasz się nad wysłaniem wniosku o kredyt i zwlekasz z tą decyzją. Przekonaj się, czy staranie się o kredyt na mieszkanie w dobie pandemii może przynieść ci jakieś korzyści. Zachęcamy wszystkich do dalszej lektury.

Kredyt hipoteczny - to oferta którą warto znać

Śledząc ofertę banków, będziesz mieć okazję zapoznać się zarówno z ofertą kredytów celowych, jak i zadłużeń, które gwarantują pieniądze na dowolny cel. Różne rodzaje kredytów pozwalają na dostosowanie umowy do potrzeb klienta banku, dzięki czemu usługobiorca może liczyć nie tylko na ofertę trafną pod względem kwoty zadłużenia, czy okresu kredytowania, ale również innych warunków.

Kredyt hipoteczny pomaga w realizacji kosztownych planów, z pomocą tego kredytu możliwe jest kupno działki, budowa domu, kupno mieszkania lub lokalu usługowego, a nawet wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim lub pokrycie kosztów remontu. Ogromną zaletą kredytu hipotecznego jest fakt, że klient banku mimo bardzo wysokiej kwoty kredytu, może oczekiwać korzystnych rat, dzięki temu, że oferta przewiduje bardzo długi okres spłaty. Co więcej, kredytobiorca decydując się na kredyt hipoteczny, może mieć pewność, że to usługa, która gwarantuje najniższe oprocentowanie, które zależy bezpośrednio od stawki WIBOR.

Popularność kredytu hipotecznego - co ma wpływ na wybór Polaków?

Co ma wpływ na tak duże zainteresowanie kredytem hipotecznym? Aktualna oferta banków jest bardzo atrakcyjna pod względem oprocentowania, a wszystko to dzięki obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej. Rekordowo niskie stopy procentowe pozwalają na duże oszczędności w trakcie spłaty zadłużenia, ale to nie jedyna zaleta obniżenia stóp procentowych. Niższy koszt kredytu hipotecznego wpływa także bardzo korzystnie na ocenę zdolności kredytowej klienta banku.

W dobie pandemii kredyt hipoteczny może okazać się także inwestycją. To prosty sposób, by ulokować oszczędności, nie obawiając się inflacji.

Większa liczba wniosków o kredyt hipoteczny ma z pewnością związek także z tym że banki ponownie wprowadziły do swojej oferty kredyty hipoteczne z 10% wkładem własnym. To ogromne ułatwienie dla osób, które w ostatnim czasie musiały wstrzymać się z realizacją planów, ze względu na wyższe wymagania stawiane klientom banków. Pandemia koronawirusa miała ogromny wpływ na sprzedaż kredytów i choć problem nie minął, banki z mniejszą rezerwą podchodzą do klientów, którzy gotowi są skorzystać z kredytu wraz z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

Aktualny ranking kredytów hipotecznych - porównaj oferty i przekonaj się gdzie skorzystasz z najtańszego zobowiązania

Zanim wypełnisz wniosek o kredyt hipoteczny, koniecznie porównaj dostępne zadłużenia. Pomoże ci to uchronić się przed kosztami pozaodsetkowymi. Jako przyszły kredytobiorca musisz pamiętać, że oprocentowanie nominalne, to nie jedyny koszt zadłużenia, jaki poniesiesz po zawarciu umowy z bankiem. Marża kredytu hipotecznego, a także prowizja kredytu hipotecznego potrafią mieć znaczący wpływ na całkowity koszt zobowiązania.

Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które oferty warte są twojej uwagi. Jaki kredyt hipoteczny znajduje się na szczycie naszego porównania kredytów? Kredyt własny kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim wyróżnia się nie tylko korzystnym RRSO, ale także bardzo długim okresem spłaty, aż do 35 lat, oraz możliwością skorzystania z karencji kredytu. Więcej informacji o aktualnych ofertach banków znajdziesz w naszym darmowym rankingu.

Jak długo utrzymają się niskie stopy procentowe?

Niskie stopy procentowe NBP gwarantują bardzo korzystne warunki dla wszystkich zainteresowanych kredytami. Sytuacja pozwala jednak na największe oszczędności w przypadku kredytobiorców, którzy spłacają swoje kredyty hipoteczne. Na obniżeniu stóp procentowych zyskali nie tylko klienci, którzy teraz podpiszą umowę z bankiem, ale także wszyscy klienci, którzy spłacają dowolny kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Raty niższe nawet o kilkaset złotych to ogromne ułatwienie w spłacie zadłużenia. Jak długo można będzie się cieszyć tak niskim oprocentowaniem? Specjaliści przekonują, że Rada Polityki Pieniężnej podejmować będzie stopniowe zmiany, ale aktualnie wszystko wskazuje na to, że rekordowo niskie stopy procentowe mogą z nami zostać nawet przez najbliższe dwa lata.

Na co uważać podpisując umowę kredytową?

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujesz, musisz pamiętać, by zawsze przed zawarciem umowy, dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Jeśli pewne szczegóły ofert są dla ciebie nieistotne, może się okazać, że za kilkanaście miesięcy staną się kluczowe w trakcie spłaty twojego kredytu. Pamiętaj, że poznając ofertę kredytu hipotecznego i otrzymując harmonogram spłat, musisz mieć na uwadze zmienność stóp procentowych i stawki WIBOR. To, że aktualnie możesz cieszyć się bardzo korzystnymi ratami kredytu, nie oznacza, że twoje opłaty nie wzrosną z czasem. Trzeba to mieć na uwadze i zapewnić sobie warunki, które pomogą ci uregulować ratę kredytu, nawet jeśli będzie ona wyższa, niż ta, jaką aktualnie zaproponuje ci bank.

Składając wniosek o kredyt hipoteczny, zadbaj nie tylko o wysoki wkład własny i zdolność kredytową, bank dużo korzystniej oceni twój wniosek, jeśli twoja historia kredytowa będzie wskazywała na to, że masz doświadczenie z usługami finansowymi i bez trudu udało ci się spłacić wcześniejsze zobowiązania.

Kredyt hipoteczny w dobie pandemii

Jeszcze kilka tygodni temu banki bardzo surowo oceniały klientów, którzy starali się o kredyt hipoteczny. Składając wniosek o zobowiązanie tego typu, należało się przygotować nie tylko na dokładną weryfikację pod względem zdolności kredytowej, czy historii kredytowej, ale także wyższe wymagania względem wkładu własnego, jaki klient musiał wnieść, chcąc zawrzeć umowę z bankiem. Oferta banków stała się w ostatnim czasie bardziej przystępna dla osób gotowych na kupno nieruchomości z pomocą kredytu, ale trzeba mieć na uwadze to, że pandemia wpłynęła znacząco na zwiększenie ryzyka kredytowego. Banki starają się zatem lepiej zapoznać z sytuacją finansową klienta i zdecydowanie chętniej udzielają kredytów klientom o stałej sytuacji zawodowej. Kredyt hipoteczny w przypadku osób bez umowy o pracę może okazać się niemożliwy do zdobycia. Zatrudnienie będzie bowiem miało dla instytucji duże znaczenie w trakcie twojej oceny punktowej, czyli scoringu bankowego.

Podsumowanie

Rosnąca popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także interesujesz się tymi ofertami z myślą o kupnie własnego mieszkania? Warunki, jakie aktualnie można uzyskać, podpisując umowę kredytową sprzyjają takim decyzjom. Jeśli spełniasz wszystkie warunki banku i liczysz na zawarcie umowy w ciągu kilku tygodni, możesz spodziewać się niezwykle korzystnych rat, które pozwolą ci na spłatę zadłużenia bez zbędnych kosztów. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą szybko przekonasz się, która oferta banku będzie dla ciebie najlepsza, a jednocześnie znajdziesz czas, by zastanowić się nad charakterystyką tej oferty i świadomie podejdziesz do wyboru zadłużenia.

Na naszej stronie znajdziesz wiele pomocnych artykułów, które pomogą ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z kredytem hipotecznym, zachęcamy do sprawdzenia, czym jest zaliczka i zadatek, a także do poradnika, jakie dokumenty będą ci potrzebne, wnioskując o kredyt hipoteczny.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania